Sdružení Calla
  Dnes je 15. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 30. března 2012

Calla obnovuje i letos hnízdiště pro břehule

     Také v letošním roce obnoví Calla hnízdní stěny pro ohrožené břehule říční v několika jihočeských pískovnách. Bez lidské pomoci by se stavy naší nejmenší vlaštovky výrazně snížily.

     Calla ve spolupráci s expertem Petrem Henebergem a dalšími organizacemi i jednotlivci dlouhodobě sleduje populaci břehulí v jižních Čechách a podniká úspěšná opatření k její ochraně. Díky pravidelné obnově několika hnízdních stěn ročně se podařilo zastavit rapidní pokles početního stavu břehulí, při němž zmizelo mezi lety 1999 a 2009 55 % hnízdících párů a 58 % lokalit, kde břehule hnízdily.

     Biologové a ochránci přírody také monitorují, jaký vliv má obnova hnízdní stěn na ostatní druhy organismů. „Při výzkumech v uplynulých letech vyšlo najevo, že aktivní obnova stěn pomáhá nejen břehulím, ale i dalším ohroženým druhům. Příkladem mohou být samotářské vosy a včely, které patří v rámci ČR k vůbec nejohroženějším skupinám živočichů a zároveň patří k důležitým opylovačům,“ říká Jiří Řehounek, který se v Calle zabývá ekologickou obnovou těžebních prostorů a ochranou ohrožených druhů vázaných na tato místa.

     Při péči o biologicky cenné pískovny Calla vychází z tzv. mozaikovitého managementu (management = péče o biologicky cenné území). Cílem je vytvoření různorodého prostředí, kde najdou vhodné podmínky pro život nejrůznější druhy organismů. Kromě kolmých písčitých stěn obsahuje ona „mozaika“ také otevřené písčiny, hromady odstraněného materiálu nebo drobné tůňky. Letošní zásahy proběhnou např. v Přechodně chráněné ploše Pískovna Lžín (Soběslavsko), ve Farské pískovně u Mladošovic (Českobudějovicko), v pískovně u Slavošovic (Českobudějovicko) nebo v pískovně Záblatí (Třeboňsko). V režii jiných subjektů se bude pečovat o břehulí stěny také na Strakonicku či Jindřichohradecku.

     V letošním roce můžeme obnovu tří hnízdních stěn a několik drobnějších zásahů ve prospěch břehulí uskutečnit díky podpoře Nadace Partnerství a také mnoha dárců v rámci projektu „Adoptujte břehuli!“, kteří přispívají symbolickou adopcí několika břehulích párů k ochraně cenných lokalit v pískovnách. Bližší informace o projektu, možnostech jeho podpory a břehulích naleznou zájemci na stejnojmenném webu (www.calla.cz/brehule).

 

Kontakt:

Jiří Řehounek (Calla) – 605 066 898, RehounekJ(zavinac)seznam.cz

 

Tento projekt byl vytvořen za finanční podpory Nadace Partnerství, SFŽP ČR a MŽP.

Nadace Partnerství zpcr mpcr
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz