Sdružení Calla
  Dnes je 28. května 2023  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Calla a Hamerského potoka z. s. ze dne 31. července 2018

Novinky v přírodovědně zajímavých pískovnách jižních Čech

Na návštěvníky přírodovědně zajímavých pískoven čekají letos některé novinky. Calla instalovala novou informační tabuli u přírodní památky Pískovna na cvičišti a připravila o pískovnách novou skládačku.

Léto je ideálním časem pro návštěvu pískoven, a to nejen kvůli koupání. Calla se dlouhodobě věnuje propagaci přírodovědně zajímavých pískoven jako cílů (nebo zpestření) výletů. V minulých letech proto instalovala na takových místech celkem čtyři informační tabule, které seznamují veřejnost se zajímavými organismy a významem pískoven pro jejich ochranu.

„Žádný z návštěvníků nemusí mít strach, že by svou přítomností poškozoval přírodu. V pískovnách to bývá právě naopak. Mnoho druhů je zde totiž závislých na pravidelném narušování povrchu, protože pro svůj život potřebují místa s řídkou vegetací nebo úplně bez ní. Pohyb lidí a sešlapávání trávy jim proto prospívá,“ vysvětluje Jiří Řehounek z Cally.

Letos přibyla pátá informační tabule u přírodní památky Pískovna na cvičišti, která leží na okraji Jindřichova Hradce. Text tabule připravila Calla ve spolupráci s místním spolkem Hamerský potok, který se ochraně a výzkumu této cenné lokality dlouhodobě věnuje.

„Pískovna na cvičišti je významná především pro mokřadní a pískomilné organismy. Našlo zde domov několik druhů chráněných obojživelníků, včetně naší nejohroženější žáby ropuchy krátkonohé. V pískovně a jejím nejbližším okolí žijí vzácní brouci, motýli, houby, a pokud tůně nejsou vyschlé i několik ohrožených druhů vážek,“ vypočítává Petr Hesoun ze spolku Hamerský potok, který Pískovnu na cvičišti dlouhodobě sleduje.

Calla vydává také novou skládačku s názvem „Objevte svou pískovnu“, která tématicky navazuje na stejnojmennou webovou stránku (www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu). Turistům, cyklistům nebo geocacherům bude k dispozici nejen v kanceláři Cally, ale i přímo v terénu. Na informačních tabulích u některých pískoven budou tyto skládačky rozmístěny v malých krytých schránkách volně k rozebrání. Na schránkách najdou navíc zájemci informace o dalších zajímavých pískovnách v okolí.

Schránky se skládačkami najdou zájemci na informačních tabulích v Pískovně Lžín na Soběslavsku, v pískovnách Cep I a Cep II na Třeboňsku, v Pískovně u Žemličky na Borovansku a také na nové tabuli v Pískovně na cvičišti.

 

Kontakty:

Jiří Řehounek (Calla) – 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz
Petr Hesoun (Hamerský potok z. s.) – 724 300 670, petr.hesoun@seznam.cz


Finančně podpořeno Jihočeským krajem v rámci dotačního programu.
Projekt byl podpořen  Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz