Sdružení Calla
  Dnes je 14. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 15. dubna 2019

Calla zahájila projekty na podporu biodiverzity v pískovnách i ve městech

 

I v letošním roce se Calla zaměří na ochranu přírodovědně cenných pískoven v jižních Čechách a podporu biodiverzity ve městech. Pomohou jí v tom dva nové projekty, s nimiž uspěla v grantovém programu Ministerstva životního prostředí.

První projekt se jmenuje „Ochrana písčin jako prioritních biotopů v malých pískovnách jižních Čech“ a týká se ochrany a výzkumu vzácných stanovišť a ohrožených druhů. Konkrétní zásahy na podporu biodiverzity řeší projekt ve dvou pískovnách. V Pískovně Lžín na Soběslavsku zásah právě proběhl. Jeho cílem bylo podpořit suché i vlhké písčiny a obnovit písčité stěny. Druhý zásah plánují ochránci přírody v Pískovně Ledenice na Borovansku, kde je podzimní načasování podmíněno životním cyklem chráněných druhů obojživelníků. Součástí projektu bude také mapování jihočeské populace břehulí říčních a další aktivity.

Druhý projekt s názvem „Urbánní stanoviště jako nevyužitá příležitost v ochraně přírody“ se zaměří na podporu biologické rozmanitosti ve městech a přírodě blízkou péči o městskou zeleň. Zahrnuje pestrou škálu aktivit od biologického průzkumu tzv. květnatých pásů v Českých Budějovicích, přes osvětu odborné i laické veřejnosti až po vydání nové publikace o ochraně motýlů ve městech i zahradách.

„V české krajině v poslední době výrazně ubývá hmyzu. Městská zeleň i soukromé zahrady přitom poskytují řadu možností, jak hmyz naopak podpořit a chránit. Často přitom stačí jen drobné změny zažitých postupů s žádnými nebo jen minimálními finančními náklady. Rozkvetlé parky a zahrady přitom pěkně vypadají a kromě hmyzu vyhovují i dalším skupinám živočichů a rostlin,“ přibližuje cíl projektu Jiří Řehounek z Cally.

 

Kontakt:

Jiří Řehounek, Calla, RehounekJ@seznam.cz, 605 066 898

 

Další informace:

Webová stránka Objevte svou pískovnu (http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/): Poznejte zajímavé přírodní lokalit a bezděčně je chraňte narušováním povrchu. Stránka pro turisty, cyklisty, geocachery, fotografy a další milovníky přírody.
Webová stránka Příroda ve městě (http://calla.cz/prirodavemeste/): Jak využít potenciál městské zeleně pro ochranu přírody? Přírodě blízká péče o městskou zeleň a ochrana biodiverzity ve mětech.

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz