Sdružení Calla
  Dnes je 22. února 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 4. června 2019

Městské trávníky mohou rozkvést i v Českých Budějovicích

 

České Budějovice následují nový trend v péči o městskou zeleň a u některých městských trávníků snižují počet sečí. Krásně rozkvetlý trávník si mohou zájemci prohlédnout např. poblíž Výstaviště.

Mnohá česká města se začala vážně zabývat ztrátou biologické rozmanitosti a klimatickými změnami. Jednou z možností může být třeba změna péče o městské trávníky. V Českých Budějovicích vznikla nedávno neformální skupina občanů, která si vytkla za cíl vyhledávat vhodné plochy a jednat s magistrátem o úpravách jejich sekání.

Méně intenzivně sečené trávníky plní oproti těm často sečeným řadu důležitých funkcí. „Ponechané vyšší travní porosty přispívají k regulaci městského klimatu a pomáhají bránit nadměrnému vysoušení půdy. Ochlazující efekt vegetace ocení obyvatelé měst zejména při letních vlnách veder a sucha“, přibližuje klady méně častého sekání Lenka Štěrbová, která se v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR věnuje lučním ekosystémům a tématu ekosystémových služeb. „Takové trávníky navíc poskytují prostředí pro řadu živočišných druhů.“

Právě na ztrátu biologické rozmanitosti stále častěji upozorňují vědci i ochránci přírody. Jedním z velkých témat se v poslední době stává také úbytek hmyzu, např. samotářských včel nebo motýlů. K jejich ochraně přitom může přispět úplně každý.

„Právě městské nebo zahradní trávníky jsou ideálními místy, kde můžeme s podporou hmyzu začít. Včelám nebo motýlům prospěje např. mozaiková seč, kdy jednotlivé posekané plochy střídáme. Na mnoha místech určitě stačí sekat trávník dvakrát ročně jako na loukách. Výsledky v podobě kvetoucích bylin a bzučícího hmyzu bývají obvykle vidět už v první sezóně,“ popisuje Jiří Řehounek, který se ochranou hmyzu dlouhodobě zabývá v Calle.

V diskusích o klimatické změně a ochraně biologické rozmanitosti možná trochu zaniká ještě jeden důležitý aspekt kvetoucích trávníků - jsou hezčí.

„K zájmu o městskou zeleň mě přivedl pohled na vysušené trávníky na sídlišti, kde bydlím,“ říká Jarmila Smiešková, učitelka výtvarné výchovy na Gymnáziu Jírovcova, a dodává: „Zelené a rozkvetlé trávníky ale také daleko lépe vypadají a zlepšují estetický dojem z veřejných prostranství a parků.“

Jarmila Smiešková proto v letošním roce přichystala se svými studenty výtvarný projekt, v rámci kterého se budou věnovat právě městské zeleni. Kromě výtvarného tvoření projekt zahrnuje také přednášky odborníků na gymnáziu, nebo fotografickou soutěž, která byla vyhlášena 28. května.

Přestože podobné postupy péči v o městské trávníky realizuje stále více měst a obcí, je třeba poděkovat magistrátu za ochotu a vstřícnost.


Další informace k tématu nejdete na webu Příroda ve městě: http://calla.cz/prirodavemeste

 

Kontakty:

Mgr. Lenka Štěrbová, sterbova.lenka@centrum.cz
RNDr. Jiří Řehounek, tel. 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz
Mgr. Jarmila Smiešková, JSmieskova@seznam.cz

 

Tento projekt je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice.

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz