Sdružení Calla
  Dnes je 14. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Cally ze dne 19. září 2022

Skladový a výrobní areál Ševětín získal kladné stanovisko EIA. Spolky hodlají projekt i nadále připomínkovat

Krajský úřad vydal o prázdninách kladné závěrečné stanovisko v procesu EIA (posuzování vlivů na životní prostředí), které se týká skladového a výrobního areálu v Ševětíně, na místě dnes již zbořeného, památkově cenného panského dvora Švamberk. Investor získal kladné stanovisko po mnoha peripetiích a s desítkami podmínek, které musí splnit. Dvakrát stáhl projekt z procesu EIA sám, na třetí pokus musel nechat po připomínkách veřejnosti i úřadů přepracovat dokumentaci EIA.

"Podle našeho názoru je projekt stále předimenzovaný, ačkoli doznal některých pozitivních změn. Původně předložená varianta pro nás byla neakceptovatelná, nikdo nám už nevrátí zeleň a zemědělskou půdu v sousedství ani panský dvůr Švamberk. Procesem EIA samozřejmě povolování projektu nekončí. Jako místní obyvatelé, kterých se výstavba i provoz areálu dotýká, ho chceme i nadále sledovat a účastnit se dalších rozhodovacích procesů," uvádí Pavla Figurová, obyvatelka Neplachova a členka spolku Pro region severního Českobudějovicka.

"Příklad ševětínského areálu ukazuje, že účast veřejnosti v procesech EIA má smysl. Připomínky veřejnosti, spolků a okolních obcí, které se z velké části promítly do stanoviska krajského úřadu, mohou alespoň snížit vliv projektu na životní prostředí. Negativní zkušeností je pro mne naopak "salámová metoda", kterou investor použil. Nejprve si totiž obstaral mnoho dílčích povolení a teprve poté nechal záměr posoudit v procesu EIA. Když se pak začal posuzovat vliv projektu na životní prostředí, panský dvůr Švamberk již neexistoval a "překážející" stromy byly vykáceny," dodává Jiří Řehounek z Cally, který se připomínkování kontroverzního projektu věnuje od počátku.

 

Kontakty:

Mgr: Pavla Figurová (Pro region severního Českobudějovicka z.s.) - tel. 606 253 690, e-mail pavla.figurova@seznam.cz
RNDr. Jiří Řehounek (Calla) - tel. 605 066 898, e-mail RehounekJ@seznam.cz

  © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz