Sdružení Calla
  Dnes je 18. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Tisková zpráva Sdružení Calla ze dne 12. 10. 2005

Poslední uranový důl v Evropské unii neskončí, kdo to zaplatí?

 

V lokalitě Dolní Rožínka u Žďáru nad Sázavou, kde se nachází poslední fungující uranový důl v Evropské unii, má podle návrhu ministra Urbana, o němž dnes rozhoduje vláda, pokračovat těžba uranu minimálně do roku 2008, spíše však déle. Současně bude pokračovat navazující provoz chemické úpravny rud v Rožné. Odkládá se tak sanace lokality, která v důsledku znamená prodražení a vyšší zátěž životního prostředí. Okolí Dolní Rožínky zatěžuje 406 tis m2 hald po těžbě uvolňujících radon a zejména pak 90 ha radioaktivních a toxických odkališť[1]. Komplexní zhodnocení ekologických dopadů další těžby ministrům ale předloženo nebylo.

Ministerstvo průmyslu zdůvodňuje poslední prodloužení vyšší cenou uranu na světových trzích. Zatajuje při tom, že v ceně nejsou zahrnuty náklady na sanaci po těžbě a jeho zpracování a rekultivaci krajiny. Ty jsou již v celé republice vyčísleny na 57,6 miliardy Kč do roku 2040[2]. Zaplatit je bude muset daňový poplatník, protože v ceně uranového koncentrátu, který nyní téměř výhradně odebírá ČEZ, zahrnuty nejsou. Programy na útlum uranového hornictví dosud od roku 1989 do roku 2004 vyčerpaly z veřejných prostředků 18,8 miliardy Kč[3].

Uranový průmysl hledá nové příležitosti a hrozí těžbou také na jihu Čech. Českobudějovické ministerstvo životního prostředí v uplynulých dnech zamítlo žádost firmy TIMEX ZDICE s.r.o., která chtěla stanovit průzkumné území pro průzkum ložisek uranu na Strakonicku u obcí Mečichov, Hlupín, Bratronice, Nahošín a Doubravice. Podle dříve provedených průzkumů jsou zde v podzemí odhadované zásoby uranu ve výši 1824 tun[4].

"Nesouhlasíme s pokračující těžbou smolince, která zvyšuje zátěž životního prostředí i naší peněženky. Neustálé odkládání uzavření dolu Rožná připomíná neúspěšné odvykání alkoholika. V krátké době k němu dochází již potřetí, provoz měl být uzavřen v roce 2002. Odsouvají se tak i změny, které mohou dát naději budoucího uplatnění pro stovky dnešních horníků," sdělil k problematice Edvard Sequens ze Sdružení Calla.

 

Kontakty:
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz

Poznámky:

  1. The heritage of uranium in-situ leaching and environmenta remediation program in North Bohemian region, J. Tomas, Ministerstvo životního prostředí
  2. Sdělení DIAMO s.p. ze dne 28.2.2005
  3. Sdělení DIAMO s.p. ze dne 26.1.2005
  4. Těžba a možnosti těžby uranu v České republice, DIAMO s.p., 1998
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz