Sdružení Calla
  Dnes je 5. července 2022  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla, ekologického institutu Veronica a Zeleného kruhu ze dne 1. 6. 2009

Plíce planety - putovní akce na podporu kodaňské klimatické dohody

Praha, 1. června 2009 - K dnešnímu dni startuje česká část mezinárodní putovní výstavy Plíce planety, jejímž cílem je upozornit na význam nové globální klimatické dohody. Ta má vzniknout letos v prosinci na konferenci OSN v Kodani a má nahradit dosluhující Kjótský protokol.

Výstava Plíce planety začne dnes, 1. června v Brně, bude pokračovat ve středu 3. června v Praze na náměstí Míru, dále ve Zlíně, Písku a svoji cestu zakončí 11. června v Českých Budějovicích. Výstavu Plíce planety budou hostit místní ekologické organizace.

Během akce budou dobrovolníci z nevládních organizací vyzývat veřejnost, aby se připojila ke globálnímu úsilí a uspořádala 24. října 2009, na Mezinárodní den akcí k ochraně klimatu, ve svém bydlišti vlastní akce, které upozorní na hrozbu klimatických změn a význam kodaňské konference.

"Veřejnost by měla od svých politiků chtít, aby zajistili spravedlivou a vědecky podloženou dohodu o změnách klimatu," řekl Ondřej Rut ze Zeleného kruhu. "I sami lidé však nesou individuální odpovědnost, mají přitom spoustu možností jak změnit svůj styl života - zateplit dům, využívat více kolo pro dopravu ve městě nebo nakupovat místní produkty," dodal Ondřej Rut. Akce by měla především upozornit na to, že s omezením spotřeby a tedy i skleníkových plynů by měl začít především každý sám u sebe.

Ústředním bodem putovního projektu je pouliční instalace šest metrů vysokého nafukovacího baobabu, který symbolizuje plíce planety - živou flóru jako zásobník oxidu uhličitého, který je hlavním činitelem globálních klimatických změn.

Baobab znázorňuje význam osobní odpovědnosti a sílu společného úsilí: pět lidí najednou musí přiložit ruce na otvory/rány v kmeni baobabu, aby se oživily jeho uvadlé větve. Stejně tak jako musí veřejnost spojit své úsilí při snižování emisí CO2 a řešení klimatické krize.

(Video Plic planety na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=SmV7DXnnfXU)

 

Kontakty:
Hana Gabrielová, Sdružení Calla
telefon: 777 027 012, email: hana.gabrielova(zavinac)calla.cz

350.org logoPutovní výstava Plíce planety je součástí globální kampaně 350.org. Tato globální kampaň se snaží povzbudit světové hnutí věnující se klimatickým změnám a pojmout globální šíři problému novou kreativní cestou. Prostřednictvím spojení s širokou veřejností se snaží posunout politickou debatu o klimatických změnách směrem k nejnovějším vědeckým poznatkům. www.350.org

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz