Sdružení Calla
  Dnes je 24. června 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Calla a Hnutí DUHA ze dne 18. května 2022

Experti se shodují: výstavba jaderných elektráren není řešením energetické krize

Současná ruská agrese vůči Ukrajině stáčí energetickou debatu k otázce, jak se vypořádat s reálným rizikem výpadku ruského plynu. Podobný úkol, tedy omezení spalování fosilních paliv, před nás staví prohlubující se klimatická krize. Prioritním řešením je rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů a energeticky efektivních technologií. Výstavba jaderných elektráren trvá příliš dlouho, což dokládají i zkušenosti účastníků tendru na nový blok v Dukovanech. Obnovitelné zdroje jsou také levnější - při rozpočítání celkových nákladů na vyrobené kilowatthodiny vycházejí lépe než fosilní paliva i jaderné elektrárny. Česko by tak mělo dominující orientaci na posilování jaderné energetiky přehodnotit. To jsou hlavní závěry mezinárodní konference NEC 2022 - Co brání rozvoji jaderné energetiky v Evropě, kterou dnes uspořádaly Hnutí DUHA a Calla.

Profily řečníků, jejich prezentace a videozáznamy přednášek jsou dostupné na nec2022.jadernaenergetika.eu.

Z příspěvků přednášejících vybíráme:

Felicia Aminoff, analytička Bloomberg New Energy Finance řekla: “V nejbližších letech budou uhelné elektrárny nahrazovány solárními a větrnými, které jsou levnější a výrazně méně náročné na dobu výstavby než jaderné bloky. Větrné a solární elektrárny představují nejlevnější zdroje pro výrobu elektřiny po celé Evropě. Musíme odstranit bariéry, které brání ve využití jejich přínosů."

Simon Müller, ředitel Agora Energiewende, řekl:Když v Německu začal platit první zákon na podporu obnovitelných zdrojů, byly solární a větrné elektrárny vysokonákladové a okrajové technologie. V současné době se staly hlavní hnací silou globální energetické transformace.

Steve Thomas, emeritní profesor energetické politiky na University of Greenwich, řekl:Česká republika má tři možnosti nákupu reaktoru s výkonem 1000 až 1200 MW - EPR1200 of francouzského Framatomu, APR1000 od korejské KHNP a AP1000 od Westinghouse ze Spojených států. Všichni tři dodavatelé se potýkají s vysokými náklady na výstavbu a protahováním projektů o řadu let. Navíc by šlo v případě francouzské a korejské varianty o vůbec první stavbu reaktoru v nižší výkonové řadě daného typu, což zvyšuje riziko technologických komplikací a dodatečných nákladů. Výstavba nového jaderného bloku je proveditelná pouze za podmínky, že významné ekonomické riziko na sebe vezmou čeští spotřebitelé elektřiny a daňoví poplatníci.”

Karel Polanecký, energetický odborník z Hnutí DUHA, řekl: “Ruský útok na Ukrajinu a související riziko výpadku dovozů ruského plynu nás nutí měnit plány energetické transformace. Je pravděpodobné, že v příštích letech budeme potřebovat každou kilowatthodinu a nemůžeme si dovolit s rozvojem domácích obnovitelných zdrojů otálet. Vzhledem k tomu, že zemní plyn bude nejspíš chybět i jako záložní zdroj, musíme soustředit výzkumné a vývojové kapacity na zlepšení možnosti akumulace elektřiny.

Edvard Sequens z Cally řekl: “Nový  jaderný reaktor v Dukovanech by mohl být spuštěn nejdříve v roce 2040, což nezajistí naši energetickou nezávislost na agresivním Rusku a ani nám nepomůže v klimatické krizi. Potřebujeme realistická dostupná řešení, tedy podporu pro využití dostupného potenciálu obnovitelných zdrojů energie, zateplování budov nebo energeticky efektivních technologií.”

 

Kontakty:

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz