Sdružení Calla
  Dnes je 28. března 2015  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE | Anglická vlajka

Aktuality

Calla - Sdružení pro záchranu prostředí

Aktuality:

Eliášova štola
 

23. 3. 2015 - Na další přírodovědné vycházce se v sobotu 11. dubna pomyslně přeneseme do prvohor, konkrétně do českobudějovického permu. S geologem Petrem Rajlichem vyrazíme na "Výpravu do Eliášovy dědičné štoly" v Úsilném. Sraz účastníků bude v 9:30 na zastávce českobudějovické MHD Nemanice (vyčkáme příjezdu linky č. 2 v 9:35). Tentokrát je nutné se na vycházku předem přihlásit, protože počet účastníků je omezen! Další informace naleznete v pozvánce.

Ďáblík
  22. 3. 2015 - V březnovém zpravodaji Ďáblík se nastupujícímu jaru nemůžeme vyhnout. Vrací se tažné druhy ptáků a vy jim můžete pomoci. Také by se již neměli kácet dřeviny - MŽP oznámilo konec doby vegetačního klidu. Před čtyřmi roky v březnu došlo ke katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima. V překladu textu Johna Downera poodhalíme, jak se opět necháváme jaderným průmyslem balamutit, že nic podobného se již stát nemůže. Kromě řady dalších článků najdete i pozvánky na zajímavé akce. Archiv starších čísel Ďáblíka najdete zde.
Rohozná
 

16. 3. 2015 - Calla ve spolupráci se spolkem Bezjaderná vysočina uspořádaly 12. března veřejnou panelovou debatu "Hlubinné úložiště u Dolní Cerekve?" v kině v Dolní Cerekvi. Moderované diskuse se zúčastnili E. Sequens za Callu, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů J. Slovák, právník P. Doucha z AK Šikola, geolog J. Šourek z firmy GEOMIN s.r.o., J. Vitnerová za místní Bezjadernou vysočinu a Zdeněk Dvořák, místostarosta Dolní Cerekve. Prohlédněte si fotogalerii a dvě prezentace.

Drahé jádro
 

13. 3. 2015 - Národní akční plán pro rozvoj jaderné energetiky v ČR má na návrh ministerstva průmyslu projednat vláda 16. 3.. V jaderném plánu navrhuje ministr Mládek zahájit přípravu k výstavbě dvou nových reaktorů v Temelíně a dalších dvou v Dukovanech. Budoucí dotace pro rozšíření jaderné elektrárny Temelín o dva reaktory mohou stát (podle nezávislých analýz společnosti Candole Partners) spotřebitele až bilion korun. Více v tiskové zprávě. K problémům financování nových reaktorů i diskutovaných investičně-obchodních modelů jsme vydali nový informační list Cally a Hnutí DUHA "Přespříliš drahé jaderné plány".

Placka Slunce
  9. 3. 2015 - Víte, že od léta budete moci získat dotaci v rámci Zelené úsporám i na vlastní střešní fotovoltaiku? Přečtěte si nové číslo Newsletteru Chytrá energie. Dále v něm porovnáme konkrétní výsledky evropského energetického směřování s tuzemskými plány, zaměříme se na Mládkovu strategii rozvoje jaderné energetiky a další kapitolu příběhu o snaze zbourat obce kvůli spálení hnědého uhlí. Zakončíme pohledem, jestli jsme se přeci jen neocitli o krok blíže nezbytné mezinárodní dohodě o ochraně klimatu.
  5. 3. 2015 - Už v pátek 13. března startujeme "Sovím houkáním ve Čtyřech Dvorech" další ročník přírodovědných vycházek s Callou. Toho loňského se zúčastnilo rekordních 412 milovníků přírody. Jako letošní novinku jsme vytvořili k přírodovědným vycházkám novou webovou stránku, kde najdou zájemci nejen aktuální informace, ale také fotogalerii ze všech dosavadních vycházek. Více se dozvíte také z tiskové zprávy.
lokality
 

4. 3. 2015 - Každý, kdo potřebuje informace o hledání místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva v České republice, má nyní šanci na přepracovaném internetovém portále www.nechcemeuloziste.cz. Představeno je tu všech sedm vybraných lokalit, jednotlivé právní kroky, aktivity občanů i starostů, výsledky referend, tiskoviny vydávané místními spolky i odborné studie Správy úložišť. Webové stránky ukazují na dlouhotrvající konflikt mezi postupem státních úřadů a zájmy vybraných obcí i jejich obyvatel, kterým se po více než deset let dařilo držet si průzkumy pro úložiště dále od svých domovů. Více v tiskové zprávě.

Poradna
  27. 2. 2015 - Již více než deset let občanům pomáhá a radí naše ekoporadna. V roce loňském roce jsme zodpověděli 265 dotazů. Nejčastěji se v poradně zabýváme energetikou, ochranou přírody, obnovou území po těžbě surovin nebo právními aspekty ochrany životního prostředí. Informace o naší ekoporadně (včetně formuláře pro dotazy) jsou k dispozici na našem webu. K tématu si můžete přečíst také aktuální tiskovou zprávu.
Castor
 

20. 2. 2015 - Občanské sdružení Zdravý domov Vysočina ve spolupráci s Callou uspořádalo cyklus besed k problematice možného hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva na Třebíčsku. Konaly se 12. 2. v Budišově, 19. 2. v Náramči a 20. 2. v Rudíkově. Vystoupil Edvard Sequens z Cally. Prezentace z besed.

Iris
  19. 2. 2015 - Krajský úřad vyhověl námitkám veřejnosti a poslal záměr na výstavbu tzv. jižní tangenty do kompletního procesu EIA. Obce, některé státní orgány, místní obyvatelé i neziskovky požadují v dalších fázích procesu podrobně vyhodnotit podceněné vlivy stavby na obyvatelstvo či povodňové poměry, posoudit varianty silnice nebo zpracovat řádný biologický průzkum a migrační studii. Více v závěrech zjišťovacího řízení.
bezjaderná vysočina
  15. 2. 2015 - Calla ve spolupráci s aktivními obyvateli míst, které stát vytipoval jako vhodné pro hlubinné úložiště vyhořelého paliva na Českomoravské vysočině začala vydávat zpravodaj Bezjaderná vysočina. Psát budeme hlavně o místech, kterým se místo "domovy" říká "lokality pro úložiště". V každém čísle podrobněji představíme jednu z nich. V prvním je to Hrádek, místo mezi Dolní Cerekví a Rohoznou. Zpravodaj si můžete stáhnout zde.
větrníky
  10. 2. 2015 - Čerstvě zveřejněné statistiky o vývoji evropské energetiky ukazují na zásadní a dlouhodobé změny, kterými tento klíčový obor prochází. Zaměření na energetickou efektivitu snižuje spotřebu, v elektrárenském mixu rychle ubývají fosilní, ale i jaderné zdroje a jsou nahrazovány využíváním obnovitelných energií, zejména větrné a sluneční. Návrh tuzemské státní energetické koncepce proti tomu vsází na růst spotřeby, další těžbu hnědého uhlí a mnohamiliardovou veřejnou podporu pro investory nových jaderných reaktorů. Více v tiskové zprávě.
Kam s ním?
 

3. 2. 2015 - Vyhořelé palivo z jaderných elektráren patří mezi nejnebezpečnější materiály vůbec. Je nutné ho izolovat od všeho živého po statisíce let. Jak chceme tento problém řešit v České republice? Může byt hlubinné úložiště bezpečné? Nebo můžeme vyhořelé palivo využít jinak? Proč odpad neodvezeme za hranice? Jaké dopady může mít úložiště na vybraný region a co s tím mohou dotčené obce udělat? Jen několik málo otázek z řady, kterým se věnuje nový informační list vydaný Callou "Kam s ním? Otázky, které byste si měli položit v souvislosti s hledáním místa pro konečné hlubinné úložiště radioaktivních odpadů". Stáhněte si jej.

Zelený čtvrtek
 

30. 1. 2015 - Druhý letošní Zelený čtvrtek bude ve znamení rysa. S Josefou Volfovou z Hnutí DUHA si povíme proč existují a co dělají rysí hlídky, kdo se může k rysím hlídkám přidat a proč vůbec rys potřebuje ochranu. Beseda proběhne ve čtvrtek 19. února 2015 od 18:00 hodin v galerii Měsíc ve dne, Nová ul. 3, České Budějovice. Pozvánka zde.

JETE
  22. 1. 2015 - Sdružení Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a Calla podaly ve spolupráci s právní kanceláří Frank Bold Legal žalobu vůči rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), kterým bylo povoleno umístění nových reaktorů v Temelíně. Žalují nejen vady rozhodnutí SÚJB, ale zejména postup Ministerstva životního prostředí pod vedením tehdejšího ministra Tomáše Chalupy. Přestože souhlasné stanovisko MŽP na závěr hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) bylo vydáno už v lednu 2013, umožňují české zákony právní ochranu zúčastněným obcím a spolkům až v následujícím správním řízení. Více v tiskové zprávě.
nuclear
  20. 1. 2015 - O ochranu údolí Rudolfovského potoka se stále více zajímají média. Reportáž o VKP Rudolfovský lom, územním plánu a podivných prodejích pozemků v obci Jivno odvysílala Česká televize v pořadu Nedej se!, další reportáž natočil také štáb Jihočeské televize. Zastánci výstavby v údolí se odmítli ukázat před kamerami.
nuclear
  19. 1. 2015 - Ministerstva průmyslu a financí připravily "Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR". Podle něj má být zahájena příprava výstavby až 4 nových reaktorů v Temelíně a v Dukovanech, ale rozhodnutí o formě a výši nezbytných garancí pro investora, které uhradí spotřebitelé elektřiny nebo daňoví poplatníci, bude odsunuto až k horizontu roku 2025. Do té doby však bude utraceno až 32 miliard korun za přípravu a získání povolení obou projektů. Více v tiskové zprávě.
Kalkulačka
  11. 1. 2015 - Víte že pro Vás Calla již před časem připravila Kalkulačku vaší uhlíkové stopy? Výsledek si můžete porovnat s českým průměrem, ale také s uhlíkovou stopou běžného Evropana či obyvatele Země. Na stránkách kalkulačky rovněž najdete rady, jak své emise snížit. Kalkulačku připomněl ve svém blogu "Jak žiju, jak baštím, jak se myju a jak emituju" Jiří Papoušek.
Jaderný odpad
  8. 1. 2015 - Nové číslo zpravodaje "Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme!" Vám přináší nejen novinky z lokalit, ale také otevírá některé zásadní otázky. Je koncept trvalého hlubinného ukládání správný? Nebylo by vhodnější orientovat se na tzv. předávané správcovství? Máme ale řešení našeho odpadu přenechat dětem, vnukům či jejich vnukům? Ukazuje se, že za zvýšeným počtem případů leukémie u dětí v blízkosti jaderných elektráren mohou být radioaktivní plyny uniklé při výměně palivových článků. V areálu úložiště se bude vyhořelé palivo překládat mezi kontejnery, nebude riziko podceňováno? Za rozhovorem jsme se tentokrát vydali do krajiny plné smolince, kde žije Martin Schenk ze spolku Nechceme úložiště Kraví hora. Dříve vydaná čísla zpravodaje.
stěna
  6. 1. 2015 - Krajský úřad zrušil několik částí územního plánu obce Jivno. Stalo se tak v přezkumném řízení, k němuž dala podnět Calla, Jihočeské matky a někteří vlastníci pozemků. Zrušení se týká stavebních parcel ve VKP Rudolfovský lom a pod hrází rybníka Mrhal a také nové vodní nádrže na Rudolfovském potoce. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě. Ochránci údolí Rudolfovského potoka tak slaví v krátké době druhý významný úspěch, protože už v listopadu byla potvrzena registrace VKP Rudolfovský lom.
  5. 1. 2015 - Calla se účastnila zjišťovacího řízení EIA na obchvat Srubce. Ve svých připomínkách navrhovala hlavně posouzení různých variant záměru a také podrobnější zpracování biologického průzkumu, protože trasa navrhovaného obchvatu prochází po severní hranici místního odkaliště, důležité lokality z hlediska výskytu ohrožených druhů. I proto jsme žádali, aby na tento záměr proběhl celý proces posuzování vlivů na životní prostředí, s čímž se ztotožnil i krajský úřad. Závěry řízení najdete zde.
pobřežní linie
  3. 1. 2015 - Prosincová vydání časopisů Živa a Vesmír se věnují ochraně postindustriálních stanovišť. Ve Vesmíru vyšel článek Kláry a Jiřího Řehounkových "Pískovny pro biodiverzitu aneb Rekreací za lepší ochranu ohrožených druhů". V Živě se tématu věnují Robert Tropek a Jiří Řehounek v příspěvku "Popílkoviště jako nečekaná šance na záchranu bezobratlých živočichů ohrožených vyhynutím".
reaktor
  2. 1. 2015 - Průzkumné práce pro vyhledávání hlubinného úložiště vysokoradioaktivních odpadů nezačaly v roce 2014 ani v jediném státem vybraném místě. Důvodem jsou nejen odvolání obcí a spolků ve všech lokalitách proti rozhodnutím Ministerstva životního prostředí, kterým byla povolena průzkumná území. Správa úložišť radioaktivních odpadů také kvůli vlastním chybám zrušila veřejnou zakázku na zpracování projektu a provedení geologických prací. Nemá tak připraveny projekty těchto prací a nemůže o jejich povolení požádat. Více v tiskové zprávě.

Skryj starší aktuality » Zobrazit starší aktuality »

PF 2015
  30. 12. 2014 - PF 2015 - Mnoho trpělivosti na vaší cestě životem v roce příštím přeje CALLA.
Ploskočenka
  30. 12. 2014 - Projekt "Pískovna Lžín - pískovna pro biodiverzitu", který jsme mohli realizovat díky podpoře MŽP ČR, pomalu končí. Díky němu víme mnohem víc o ohrožených druzích v pískovně. Odhalil např. výskyt vzácné mouchy, která má zatím pouhých patnáct známých lokalit, několika ohrožených druhů blanokřídlých, pískomilných střevlíků a obojživelníků. Díky němu se můžeme o lžínskou pískovnu do budoucna lépe starat. Zajímá-li vás biodiverzita pískovny podrobněji, podívejte se do zprávy o biologickém průzkumu.
  29. 12. 2014 - Vláda se chystá schválit českou energetickou koncepci s výhledem do roku 2040, která je ale jen o malinko lepší, než byl scénář Wuppertalského institutu "Vše při starém". Tématu se věnujeme v poslední letošním čísle newsletteru Chytrá energie. V dalších textech se podíváme na základě jakých argumentů vláda rozhodla o přípravě nové těžby uranu, jak moc mohou evropské fondy pomoci energetické soběstačnosti, co přinese klimatická dohoda mezi USA a Čínou a proč si již nemůžeme dovolit těžit další uhlí.
pískovna Cep
  28. 12. 2014 - V pískovně Cep II na Třeboňsku běží už třetím rokem unikátní projekt přírodě blízké obnovy, který realizuje tým jihočeských biologů pod vedením Kláry Řehounkové (PřF JU) ve spolupráci se společností Českomoravský štěrk. Projekt před dvěma lety zvítězil v mezinárodní soutěži Quarry Life Award a podílí se na něm také Calla. Podívejte se na video, které bylo o projektu letos natočeno, nebo na fotografie na našem Facebooku.
Těžba uranu
  22. 12. 2014 - Vláda se poprvé od roku 1989 rozhodla zcela zásadně změnit kurz v oblasti těžby a zpracování uranu. Přijala plán ministra průmyslu Mládka na zahájení schvalovacího procesu, na jehož konci má být nový uranový důl mezi Brzkovem a Věžnicí na Českomoravské vrchovině. Bez toho, aby byla schválena nová surovinová politika státu – platná počítá s postupným útlumem těžby uranové rudy a sanací nemalých následků té minulé. Více v tiskové zprávě.
nuclear
  22. 12. 2014 - Vláda přerušila projednávání Aktualizace Státní energetické koncepce. Ta potvrzuje, že se klidně obejdeme bez uhlí za limity těžby i rozšiřování jaderných elektráren a že závislost na fosilních palivech by šlo výrazně srazit. Jeden z navržených scénářů možného vývoje české energetiky totiž počítá se zachováním hnědouhelných limitů a současným nerozšiřováním jaderných elektráren. A to i přesto, že koncepce promarňuje většinu příležitostí ke snížení energetické náročnosti ekonomiky i výrobě domácí čisté energie. Vládou tlačený scénář ale preferuje nové jaderné reaktory. Podrobněji v tiskové zprávě.
uran
  16. 12. 2014 - Vláda v pondělí 15. prosince projednávání návrhu na přípravu nového uranového dolu přerušila do 22. 12. Starostové nejbližších sídel - Přibyslavi, Polné, Brzkova a Věžnice vydali své prohlášení, kde s těžbou zásadně nesouhlasí.
  14. 12. 2014 - Calla mezi 6. a 10. prosincem uspořádala pro spolky a dalších aktivní jedince z vybraných míst pro hlubinné úložiště na Vysočině tři plánovací a školící setkání. Stáhněte si prezentaci "Proč a jak pracovat s médii" od Vratislava Vozníka. Může být k užitku i Vám.
Uran
  12. 12. 2014 - Vláda 15. 12. rozhodne o plánu ministra Mládka na přípravu stavby nového uranového dolu na ložiscích Brzkov a Horní Věžnice na Českomoravské vrchovině. Důl by se měl začít budovat v roce 2019 a uran se má těžit od roku 2022. Rozhodnutí, které poprvé od roku 1989 otočí kormidlem v přístupu státu k těžbě uranu má padnout na základě chybných argumentů. Více se o nich dočtete v tiskové zprávě Cally a spolku Nechceme úložiště Kraví hora.
Břehule
  9. 12. 2014 - Zatímco břehule právě zimují někde v Africe, Calla už začíná shánět prostředky na obnovu jejich hnízdních stěn v roce 2015. Pokud nám chcete pomoci, můžete se i letos stát adoptivními rodiči jihočeských břehulí nebo věnovat břehulí adopci svým blízkým jako netradiční vánoční dárek. Na darovací certifikát napíšeme jméno podle vašeho přání. Podrobnosti se dozvíte na webu "Adoptujte břehuli!" nebo v aktuální tiskové zprávě.
Nedej se
  24. 11. 2014 - Aktivity Cally týkající se hrozby nového uranového dolu na Vysočině, zejména vernisáž výstavy Tváře uranu v Polné můžete vidět v díle Občanských novin nazvaném Obavy ze zářných zítřků. Předcházel mu pořad Zářivá budoucnost v cyklu Nedej se plus, který se věnuje snaze prosazovat jádernou energetiku v České republice bez ohledu na následky. Najdete v něm záběry z besedy o jaderném závodě v Bystřici nad Pernštejnem, kterou jsme spolupořádali.
kytka
  18. 11. 2014 - Krajský úřad potvrdil registraci významného krajinného prvku (VKP) Rudolfovský lom. S existencí VKP nesouhlasí vlastníci některých pozemků, kteří by chtěli v údolí další zástavbu a rozhodnutí patrně opět napadnou u soudu. Za zachování údolí v současném stavu se staví Calla, Jihočeské matky a rudolfovské sdružení Náš domov, stejně jako stovky dalších občanů. Podrobnosti si můžete přečíst v tiskové zprávě.
  18. 11. 2014 - Sezónu přírodovědných vycházek s Callou pro letošek ukončila listopadová akce "Krmítka v Branišovském lese" spojená s odchytem a kroužkováním ptáků. Rekordních devět vycházek (z toho "Výprava do Ortů" proběhla pro velký zájem dvakrát) navštívilo celkem 412 zájemců o přírodu. Široký tématický záběr sahal tentokrát od geologických zajímavostí přes rostliny, motýly, obojživelníky a ptáky až k netopýrům.
 
věž
  11. 11. 2014 - Ministerstvo průmyslu navrhne vládě, aby státní podnik DIAMO mohl začít připravovat těžbu na ložisku Brzkov a Horní Věžnice. Nový uranový důl by se tak mezi Polnou a Přibyslaví na Českomoravské vrchovině měl začít hloubit již v roce 2019. Návrh ministra Mládka se rozhodně nelíbí obyvatelům dotčeným obcím, ale i Calle. Proč najdete v tiskové zprávě.
stěna
  10. 11. 2014 - Ochránci údolí Rudolfovského potoka z Našeho domova, Cally a Jihočeských matek nevzdali snahu o zachování této lokality. Aktivně se účastní probíhajícího řízení o registraci VKP Rudolfovský lom. Na jejich návrh také krajský úřad zahájil přezkumn
osvětlení
  12. 11. 2014 - Seminář "Ekologicky a ekonomicky šetrné osvětlení pro jihočeské obce", který 11. listopadu uspořádala Calla na Krajském úřadu Jihočeského kraje v Č.Budějovicích představil možnosti, jak pomocí nových technologií a vhodného managementu snížit náklady za veřejné osvětlení a šetřit i životní prostředí. Prezentace ke stažení najdete na stránce semináře.
é řízení k novému územnímu plánu obce Jivno, který počítá s novou zástavbou v údolí. Více informací se dozvíte z tiskové zprávy.
Schneider
  9. 11. 2014 - Heinrich-Böll-Stiftung Praha ve spolupráci s Callou uspořádaly 30. října v Praze expertní kulatý stůl "Jaderná energetika ve světě a v zemích Visegrádu". Mycle Schneider prezentoval svou "Zprávu o stavu jaderného průmyslu ve světě 2014", za země Visegrádu své postoje k jaderné energetice vyjadřovali Jan Ondřich (Candole Partners), Peter Mihók (Univerzita Mateje Bela a CEPTA, Slovensko), András Perger (Energiaklub, Maďarsko) a Michal Wilczynski (energetický poradce, Polsko). Fotografie z akce.
VTE
  4. 11. 2014 - V říjnovém čísle newsletteru Chytrá energie se ohlédneme za nedávným klimatickým summitem v New Yorku, podíváme se na pracovní místa které vznikají díky obnovitelným zdrojům ve zprávě Worldwatch Institute, jak je na tom Nová zelená úsporám nebo o pokračující potřebě finančních dotací pro jadernou energetiku.
Smrčina
  3. 11. 2014 - Ministerstvo životního prostředí vydalo nesouhlasné stanovisko EIA k záměru lanovky a sjezdovky na šumavský Hraničník. Ministerstvo na základě zpracovaných posudků muselo dojít k závěru, který říkáme od počátku - dopady na životní prostředí by byly tak zásadní a v rozporu s českými i evropskými předpisy na ochranu přírody, že stavbu nelze povolit. Oproti tomu jsou úvahy samospráv, že lanovka by nastartovala rozvoj šumavských obcí, jen spekulacemi. Více v tiskové zprávě.
Uran
 

2. 11. 2014 - Od 24. září do 31. října 2014 jsme nabídli výstavu fotografií Václava Vašků "Tváře uranu" v průchodu Knihkupectví Kuba a Pařízek v Polné. Výstava upozornila na dopady těžby uranu na životní prostředí a zdraví lidí žijících v jejím okolí v období, kdy se uvažuje o novém uranovém dole v Brzkově. Společně s Callou a Knihkupectvím Kuba a Pařízek pořádal brzkovský spolek Naše budoucnost bez uranu. Více v tiskové zprávě k výstavě.

fotka
  30. 10. 2014 - Entomologové zabývající se ochranou hmyzu sepsali výzvu "Nezneužívejme broukoviště proti broukům", v níž reagují na aktuální situaci v ČR. Vypočítávají v ní rizika a omezení broukovišť z hlediska ochrany ohrožených druhů hmyzu. Autoři se obracejí především na kolegy, kteří se na různých úrovních zabývají ochranou či kácením starých stromů. Výzva se stala také oficiálním stanoviskem výboru České společnosti entomologické.
smog
  26. 10. 2014 - Hlavy vlád a států EU - včetně Bohuslava Sobotky - se dnes v Bruselu domluvily na cílech pro evropskou energetiku a ochranu klimatu do roku 2030: snížení emisí skleníkových plynů o minimálně 40 %, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na minimálně 27 % a zvýšení energetické účinnosti o minimálně 27 %. Cíle pro přechod na čistou energii a energetické úspory jsou natolik slabé, že ve skutečnosti klopýtají za přirozeným tempem zvyšování energetické účinnosti i již probíhajícím rozvojem obnovitelných zdrojů. Snížení emisí o 40 % do roku 2030 zdaleka není dostačující pro to, abychom zmírnili dopady katastrofální změny klimatu. Tisková zpráva ekologických organizací.
Placka Slunce
  22. 10. 2014 - Ekologické organizace napsaly premiéru Sobotkovi před summitem EU kvůli prosazování odvážnějších klimaticko-energetických cílů pro rok 2030. Česká vláda se totiž připojila k Polsku, Slovensku a Maďarsku jak pozicí, tak rétorikou, a závazné cíle pro energetickou účinnost a obnovitelné zdroje odmítá. Odmítá tak modernizaci české ekonomiky a hraje podle not, které připravil y velké energetické firmy. Celý otevřený dopis.
Money
  8. 10. 2014 - Odcházející Evropská komise učinila bezprecedentní rozhodnutí a umožnila Velké Británii a firmě EDF postavit dva bloky jaderné elektrárny Hinkley Point za pomoci garantovaných cen elektřiny. Rozhodnutí Evropské komise bude deformovat evropský trh s elektřinou po desítky let. Poškozeny budou všechny ostatní nízkouhlíkové zdroje – nejen obnovitelné, ale i plynové. Více v tiskové zprávě.
Uran
  6. 10. 2014 - Většina lídrů kandidátek do nadcházejících komunálních voleb v obcích ve třech lokalitách vytipovaných pro konečné hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva v Kraji Vysočina si myslí, že o takto zásadních stavbách by měli spolurozhodovat především obyvatelé těchto obcí. A převážná část těch, kteří zareagovali na dotazníkový průzkum, bude ochotna aktivně prosazovat takovou změnu zákonů, jež dotčeným obcím zajistí možnost stavbu odmítnout. Vyplývá to z průzkumu mezi lídry kandidátek, kterou uskutečnila Calla a Bezjaderná vysočina. Více v tiskové zprávě, jejíž přílohou jsou kompletní získané odpovědi.
Motýl
  4. 10. 2014 - U pískovny Lžín na Soběslavsku instalovala Calla novou informační tabuli, která informuje o zdejších přírodních zajímavostech. Jedná se o další z výstupů letošního projektu, jehož cílem je zpracovat v pískovně biologický průzkum a provést zásahy na ochranu ohrožených druhů. Pokud se chcete dozvědět více, podívejte se na grafický náhled informační tabule nebo si přečtěte tiskovou zprávu.
Radiace
  1. 10. 2014 - Beseda k závodu na výrobu jaderného paliva a slévání ochuzeného uranu v Bystřici nad Pernštejnem, kterou pořádal spolek Bystřice bez radiace ve spolupráci s Callou - Sdružením pro záchranu prostředí a spolkem Nechceme úložiště Kraví hora, se konala v kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem večer 1. října. Vystoupil na ní odborný konzultant na mezinárodní problematiku těžby a zpracování uranu Peter Diehl z Německa a odborník na jadernou energetiku Dalibor Stráský. Videozáznam přednášky zde. Fotografie a další informace najdete zde.
Zelený čtvrtek
  18. 9. 2014 - První poprázdninová beseda z cyklu Zelených čtvrtků se pod názvem "Doprava ve městě – jak ulehčit Českým Budějovicím?" konala 18. září. Pozvali jsme na ni zkušeného dopravního experta Tomáše Otepku, abychom využili jeho zahraniční zkušenosti a diskutovali, jak je možné uvolnit České Budějovice od houstnoucího provozu a cestovat pohodlně a rychle.
stěna
  18. 9. 2014 - Ochránci údolí Rudolfovského potoka vydali tiskové prohlášení, v němž se ohrazují proti nepravdivým výrokům starosty Obce Jivno Josefa Makovce v médiích. Vypočítávají v něm stručně důležité argumenty proti další zástavbě v údolí, které jivenská radnice prosadila do nového územního plánu.
STOP těžbě
  10. 9. 2014 - Pochodu proti možné těžbě uranu u Brzkova na Českomoravské vysočině, který se konal v neděli 7. září 2014, se zúčastnili i zástupci Cally. Na 200 lidí vyjádřilo svůj jasný názor na vládní plány. Akci uspořádaly spolek Naše budoucnost bez uranu, z.s. a obec Brzkov. Prohlédněte si fotogalerii z akce.
CHE
  7. 9. 2014 - Vyšlo nové číslo newsletteru Chytrá energie, ve kterém se snažíme zachytit žádoucí trendy v proměnách světové i české energetiky. Poohlédneme se, kam se poděla státní energetická koncepce, k sousedům na vlastnictví obnovitelných zdrojů a na šířený mýtus o výpadcích proudu kvůli větrným či solárním elektrárnám. Budou evropské miliardy do zvyšování energetické efektivity v budovách utraceny efektivně? Budeme jako jediní v Evropě otevírat nové uranové doly. Závěrem se zmíníme o velké mezinárodní akci, při níž na osm tisíc lidí vytvořilo živý řetěz proti otevírání nových hnědouhelných dolů.
fond pro NNO
  5. 9. 2014 - Calla zahajuje projekt "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště". Cílem projektu trvajícího od září 2014 do února 2016 je posílit roli obyvatel obcí v procesu výběru úložiště v Kraji Vysočina. Možnosti starostů a veřejnosti hájit své zájmy jsou totiž velmi omezené a neodpovídají požadavkům na účinnou účast, jak ji chápou moderní evropské přístupy. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více v tiskové zprávě.
Přírodovědné vycházky
  1. 9. 2014 - Po prázdninové přestávce pokračuje cyklus přírodovědných vycházek s Callou, který Calla pořádá už od roku 2008. Již tento pátek se můžete vypravit "Za netopýry na Vrbenské rybníky", v sobotu 20. září nás čeká "Výprava k Tůním u Špačků" a sezónu zakončíme tradičním kroužkováním ptáků. Další informace najdete v tiskové zprávě.
Břehule
  26. 8. 2014 - Celkový počet hnízdních nor, které letos vyhrabaly břehule v pískovně Lžín na Soběslavsku, se v létě zastavil na čísle 197. Pískovna tak potvrdila, že patří k nejdůlěžitějším hnízdištím břehulí v jižních Čechách. I proto o ni Calla dlouhodobě pečuje a také letos na jaře obnovila s pomocí těžké techniky hnízdní stěnu. Další informace o ochraně břehulí naleznou zájemci na webu "Adoptujte břehuli".
Nuclear
  25. 8. 2014 - Státní úřad pro jadernou bezpečnost připravil návrh nového atomového zákona. Návrh prochází připomínkovým řízením a bude ještě letos předložen vládě. Calla, která legislativu upravující podmínky pro jadernou energetiku dlouhodobě sleduje, má k návrhu zákona zásadní připomínky, protože zachovává zvýhodnění jaderného průmyslu nad ostatními. Více v tiskové zprávě. Připomínky Cally k návrhu zákona.
Přástevník kostivalový
  24. 8. 2014 - Biologický průzkum odhalil na území významného krajinného prvku Rudolfovský lom několik chráněných a vzácných druhů živočichů. Překvapivý je především nález přástevníka kostivalového, celoevropsky chráněného motýla. Jde o další argument pro potvrzení registrace VKP Rudolfovský lom, o kterém nyní rozhoduje krajský úřad. Více informací najdete v tiskové zprávě.
NE
  11. 8. 2014 - Ministerstvo životního prostředí rozhoduje o stanovení průzkumných území pro vyhledávání hlubinného úložiště vysokoradioaktivních odpadů ve všech státem vybraných lokalitách. Ve většině vybraných obcí naráží na nesouhlasy starostů i místních sdružení občanů. Calla jako účastník všech těchto probíhajících správních řízení požaduje zamítnout žádosti o průzkumy. Proces hledání úložiště by měl být zastaven a nejprve nastavena jasná a neměnná pravidla. Více v tiskové zprávě. Druhá tisková zpráva se podrobněji věnuje hledání úložiště na Žďársku.
stěna
  6. 8. 2014 - Úsilí místních občanů a nevládních organizací o ochranu údolí Rudolfovského potoka nekončí. Odpůrci další zástavby tohoto zachovalého kousku přírody se momentálně snaží o potvrzení registrace významného krajinného prvku Rudolfovský lom a podali podněty k přezkumnému řízení územního plánu obce Jivno. Více informací v tiskové zprávě.
Těžba uranu
  4. 8. 2014 - Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo aktualizaci Politiky územního rozvoje České republiky. Objevuje se v ní zcela nový záměr – plocha pro těžbu uranu jižně od Přibyslavi. Pokud by v této podobě byla přijata, Kraj Vysočina by musel ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ve svém územním plánu počítat s otevřením nového uranového dolu u Brzkova. Co proti nápadu mají Naše budoucnost bez uranu, z.s. a Calla se dozvíte v tiskové zprávě. Připomínkovat Politiku územního rozvoje můžete sami zde.
The World Nuclear Industry
  30. 7. 2014 - Aktuální zpráva The World Nuclear Industry Status Report 2014 odhaluje nemilosrdná fakta o jaderném průmyslu ve světě. Na konci prvního pololetí roku 2014 bylo na celém světě v provozu 388 energetických jaderných reaktorů, to je o padesát méně než v roce 2002, kdy jejich počet dosáhl maxima. Podíl jaderných elektráren na globální produkci elektřiny klesá od roku 1996, kdy činil přes 17 %. Vloni to bylo jen necelých 11 %. Další informace v tiskové zprávě.
Jaderný odpad
  23. 7. 2014 - Vyšlo první letošní číslo zpravodaje "Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme!". Od vydání minulého máme nového ministra průmyslu, ve vedení Správy úložišť vystřídal právníka Prachaře geolog Slovák a vyhledávání úložiště se prakticky nepohnulo z místa. Že by bylo lepší celou tu záležitost zastavit a říci nejprve co a s jakými pravidly se bude hledat, se dočtete v úvodním článku. Není to nic nového, i ze strany státní správy občas probleskne přiznání, že vládní termíny jsou reálně nesplnitelné. Stejně tak bylo již dlouho jasné, že stavět nové reaktory v České republice by znamenalo velký prodělek na úkor našich peněženek a jen proto, aby jejich elektřinu ČEZ dále vyvážel. Ale k zastavení tendru se odhodlala až nová vláda. Že jde o světový trend se dočtete uvnitř čísla. Také se mj. dočtete, kterak odvaha postavit se federální vládě a vytrvalost přinesli úspěch původním obyvatelům Austrálie. Aboridžinci to nevzdali, a co Češi?
Money
  16. 7. 2014 - Ministr průmyslu Jan Mládek dnes u příležitosti návštěvy premiéra Sobotky na ministerstvu nastínil staronové jaderné ambice úřadu: postavit jeden nový reaktor v Temelíně a druhý v Dukovanech. Jakoby zapomněl, že problém nevratných investic, který vedl k ukončení tendru na dva reaktory v Temelíně v dubnu tohoto roku, je stále aktuální. Reakce Cally v tiskové zprávě.
žába
  7. 7. 2014 - Na pískovně Cep II je nová informační tabule o výzkumných plochách, na jejichž dnešní podobě a výzkumu spolupracuje i Calla. Vznikla ve spolupráci Českomoravského štěrku, Přírodovědecké fakulty JU, Biologického centra AV ČR a Cally. Fotografii tabule najdete na našem Facebooku.
Uran
  5. 7. 2014 - Radioaktivní odpad musí být uložen na desítky tisíc let, než jeho radioaktivita poklesne. Jenže kam s ním? Vytipované horninové masivy jsou v blízkosti lidských obydlí a geologové, zkoumající vhodnost lokality jsou nevítaní. Tématu se věnoval další pořad rozhlasového Ekofóra. Hosté J. Nožičková, starostka obce Rudíkov a E. Sequens, Calla. Moderují Č. Klos a T. Jirásková.
Spolu proti dolu
  1. 7. 2014 - Pojeďte na mezinárodní akci "Spolu proti dolu", která spočívá ve vytvoření lidského řetězu v regionu Lausitz/Gubin na pomezí německo-polských hranic v sobotu 23. srpna 2014 v místě, kde má na obou stranách hranice dojít k otevření ohromných uhelných lomů a nových uhelných elektráren. Na místě bude i řada doprovodných akcí: koncerty, promítání filmů, stánky s informacemi zapojených organizací, workshopy atd. Přijet je proto možné nejen na sobotu, ale i na více dní. Na místě je možné přespat ve vlastním stanu. Z ČR bude zajištěna přeprava autobusy tam i zpět. Více na www.spoluprotidolu.cz.
Uran
  1. 7. 2014 - Calla a spolek Naše budoucnost bez uranu ve spolupráci s obcí Brzkov připravili 27. června od 18 hodin v kulturním domě v Brzkově besedu "Těžba uranu na Vysočině?". Debata byla o řadě aspektů, které přináší plány na otevírání nového uranového dolu nedaleko Polné u Jihlavy. Přišlo na 120 místních obyvatel.
Biogas
  29. 6. 2014 - S dalšími nevládními organizacemi jsme vydali nové číslo e-zpravodaje Chytrá energie. Kromě úvodníku Lenky Pipkové k evropské energetické bezpečnosti, která se právě nyní řeší v Bruselu v něm najdete seznámení s Dánskou vládní energetickou strategií, britskou obdobou Zelené úsporám, s alterantivou kukuřice do bioplynek, přečtete si kterak Německo podporuje energetickou soběstačnost domů, o nesmyslnosti českého odmítání klimaticko-energetických cílů EU, o riziku prodlužování provozu jaderných reaktorů aj.
JETE
  20. 6. 2014 - Jaderná energie na celém světě je na ústupu. Dokonce je vytlačována rychleji, než předpokládaly nejodvážnější odhady, upozorňují ekologické organizace. V rozhlasovém Ekofóru za ně hovoří Karel Polanecký a Edvard Sequens. Autoři pořadu Tereza Jirásková a Čestmír Klos.
Břehule
  20. 6. 2014 - V pískovně Lžín na Soběslavsku, kde Calla na jaře opět obnovila hnízdní stěnu, už břehule vyhrabaly více než stovku nor. Kromě nich jsou ve stěně k vidění také stovky nor samotářských včel. Calla letos sleduje také výskyt dalších skupin organismů v této pískovně, což do budoucna pomůže lépe plánovat péči o tuto cennou lokalitu. Více informací v aktuální tiskové zprávě, článku v MF DNES a na webu Adoptujte břehuli!
Placka Slunce
  18. 6. 2014 - Ekologické organizace se v souvislosti s evropskou energetickou bezpečností a nadcházejícím summitem EU, na němž se toto téma bude diskutovat společně s klimaticko-energetickými cíli pro rok 2030 obrátily dopisem na předsedu ČSSD Sobotku, předsedu ANO Babiše a předsedu KDU-ČSL Bělobrádka s žádostí o podporu řešení, která zvýší energetickou nezávislost a zároveň přinesou podporu ekonomiky, nová pracovní místa, zlepšení životního prostředí i zdraví občanů. Otevřený dopis. Tisková zpráva.
skokan
  17. 6. 2014 - Projekt přírodě blízké obnovy v pískovně Cep II, na kterém se Calla podílí, zaujal média. Podívejte se na reportáž České televize.
NEC 2014
  8. 6. 2014 - Pokud jste se nemohli zúčastnit mezinárodní konference NEC 2014 "Ekonomické limity jaderné energetiky", kterou pořádala Calla, Jihočeské matky a Hnutí DUHA 29. dubna v Praze, máme pro vás videozáznam akce. Kromě něj na www.nec2014.eu najdete prezentace Mycle Schneidera, Stephena Thomase, Franze Leidenmühlera, Ivana Beneše, Michala Šnobra, Jana Ondřícha či Michaela Nagla a další informace.
Potápník
  8. 6. 2014 - Pískovna Cep II je důležitou lokalitou pro ochranu přírody a vědecký výzkum. Kromě osídlování suchozemských stanovišť, na němž se podílí také Calla, zde tým entomologů a hydrobiologů zkoumá také osídlování tůní vodními bezobratlými. O prvních výsledcích výzkumu na cepských pískovnách a významu drobných vodních nádrží pro ochranu přírody informuje společná tisková zpráva vědců, těžařů a Cally.
plakát
  31. 5. 2014 - Ministerstvo průmyslu uvažuje o otevření nového uranového dolu na Českomoravské vrchovině u Brzkova a Polné. Proto Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, Strana zelených Vysočina a Antikvariát Jihlava uspořádaly 27. května v Jihlavě besedu "Těžba uranu na Vysočině?". Co všechno souvisí s těžbou uranu? Jak se případně místní obyvatelé mohou bránit? O problematice dopadů na životní prostředí i o možnostech místních obyvatel se bránit přijeli besedovat Josef Jadrný z Našeho Podještědí a Hana Gabrielová za Callu. Můžete si stáhnout prezentace z besedy.
volby
  21. 5. 2014 - Kandidátky a kandidáti v eurovolbách slibují zlepšit ochranu životního prostředí a zdraví. Jak dopadlo vyhodnocení ankety pro kandidáty a kandidátky do evropského parlamentu a co na to říkají zástupci a zástupkyně ekologických organizací.
Nukes
  1. 5. 2014 - Tendr na nové temelínské reaktory dle předpokladů skončil, protože ČEZ nezískal příslib veřejné finanční podpory. Je to dnes běžný případ. Jaderná energetika ve světě vyklízí své dřívější pozice, počet reaktorů i jejich globální výkon klesají. Na otevřeném energetickém trhu nemají nové jaderné elektrárny šanci proti jiným zdrojům. Limity jaderné energetiky jsou dány zejména růstem investičních nákladů, potřebou zvyšování bezpečnosti, tlakem na vyšší odpovědnost za jadernou škodu i alternativami přinášejícími stále levnější elektřinu. Více v tiskové zprávě.
hnízdní stěna
  20. 4. 2014 - Díky podpoře ministerstva životního prostředí i mnoha drobných dárců z projektu "Adoptujte břehuli!" se nám podařilo v dubnu opět obnovit hnízdní stěny pro břehule. Letos jsme pro obnovu vybrali "naše" tradiční lokality v pískovnách Třebeč a Lžín. A tlačil nás čas, protože letošní teplé jaro přílet stěhovavých ptáků hodně uspíšilo... Více informací v tiskové zprávě.
reaktor
  16. 4. 2014 - Státní úřad pro jadernou bezpečnost ve své výroční zprávě za rok 2013 opět varuje, že činnost Správy úložišť radioaktivních odpadů z hlediska prokázání dlouhodobé bezpečnosti hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva je problematická. SÚJB by tak nemusel vydat povolení k umístění úložiště. Calla požaduje, aby SÚRAO stáhlo žádosti o povolení průzkumných území v sedmi českých a moravských lokalitách. Více v tiskové zprávě.
JETE
  10. 4. 2014 - ČEZ zrušil tendr na nové reaktory v Temelíně bezprostředně poté, co vláda odmítla jeho plán připravovaný s ministerstvem průmyslu pustit žilou spotřebitelům elektřiny cestou garantovaných cen elektřiny. Protože výkon, který měly dodat nové reaktory, nebude ještě dlouho vůbec potřebný, je čas zaměřit se na jiná bezpečnější a čistější řešení. Tisková zpráva k rozhodnutí ČEZu. Tisková zpráva k vládnímu odmítnutí garancí.
stěna
  2. 4. 2014 - Jivenské obecní zastupitelstvo schválilo kontroverzní územní plán, který stále obsahuje plány na další zástavbu v údolí Rudolfovského potoka, a to včetně území významného krajinného prvku Rudolfovský lom. Občanská sdružení, která územní plán dlouhodobě kritizují, se ale nevzdávají a proti kontroverzním záměrům v údolí hodlají i nadále vystupovat. Podrobnosti v tiskové zprávě.
Smrčina
  31. 3. 2014 - Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo další posudek, který vystavuje stopku projektu vysoce kapacitní lanovky a sjezdovky na šumavský Hraničník napříč první, nejcennější zónou Národního parku Šumava. Realizace areálu by měla tak závažné negativní důsledky pro chráněnou přírodu, že projekt nemůže být ministerstvem schválen. Na nepřijatelné dopady projektu na přírodu dlouhodobě kromě vědců upozorňuje i Calla. Podrobnosti v tiskové zprávě.
Olkiluoto
  1. 3. 2014 - Areva oznámila, že neprodlouží pracovní smlouvu padesáti expertům, kteří pracují na stavbě reaktoru EPR ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto a později i dalším. To prakticky znamená, že práce na stavbě budou zastaveny. Původně měl být reaktor spuštěn v roce 2009 a měl stát 3,2 miliardy eur. Poslední odhad celkové ceny se pohybuje kolem 8,5 miliardy eur. Více v tiskové zprávě.


Kontakt:

Calla - Sdružení pro záchranu prostředí
Kancelář:
Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice
Tel.: 384 971 930, 387 311 381
Fax: 384 971 939
E-mail: calla(zavinac)calla.cz
Internet: www.calla.cz

Poslední aktualizace: 27. 3. 2015
Váš prohlížeč: Secret

nahoru

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Činnost Cally dále podporují Nadace Partnerství, Ministerstvo životního prostředí, Státní fond životního prostředí, Jihočeský kraj, Velvyslanectví Nizozemského království, Nadace VIA a EOG - Association for conservation. Naše činnost je podpořena programem Českého svazu ochránců přírody "Ochrana biodiverzity" podpořeného Lesy České republiky, s. p., Ministerstvem životního prostředí a statutárním městem České Budějovice.

logo Nros
logo EEAlogo EEAlogo NizozemíEOG - Association for conservationEOG - Association for conservation

logo nadace partnerství logo Nros logo MŽP Jihočeský kraj

ČSOPLesy ČRMagistrát města České Budějovice


Partnerské servery:
kalkulacka.zmenaklimatu.cz Econnect logo Atlas OZE logo EkoWATT - Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie Enviport logo JETE petice logo Energetika.cz Změna klimatu logo Via Iuris logo EKO poradenství logo Nazeleno.cz - úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie ekobrana.cz - brána k ochraně životního prostředí na Jižní Moravě csve.cz www.res-league.eu www.solarniliga.cz Biom.cz - biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování, ... Více jak 100 ekocenter na jednom místě.
Tato stránka je umístěna na serveru Econnectu
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, 384 971 934, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz