Sdružení Calla
  Dnes je 18. června 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Semináře a konference

Semináře a konference

  19. 6. 2024 - Letošní ročník Nuclear Energy Conference 2024 spolupořádaný Callou dostal název "Rizika české jaderné zakázky století". Jak nahlížejí na hospodářské výsledky a perspektivy účastníků tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů odborníci z Francie, Spojených států a Jižní Koreje, odkud firmy pocházejí? Jaké jsou možnosti financování a kdo ponese rizika prodražení v České republice? Koná se 19. června 2024 od 10 hodin v Enforum event space Rustonka v Praze. Podrobnosti a přihlášení na webu: nec2024.jadernaenergetika.eu.
  4. 9. 2023 - Pětasedmdesát účastníků přilákal odborný seminář "Jak založit květnatý trávník", který uspořádala Calla a Přírodovědecká fakulta JU. Součástí semináře byla také praktická ukázka čtyř strojů na kartáčování osiva z druhově bohatých luk.
  7. 11. 2022 - Calla a Statutární město České Budějovice uspořádaly v pondělí 7. listopadu odborný seminář "Stromy a hmyz", který byl zaměřený na ochranu starých stromů a na ně vázaného hmyzu. Seminář byl určen především pro zaměstnance státní správy, nevládních organizací a firem, které se problematikou zabývají. Zúčastnilo se ho 63 zájemců.
  27. 6. 2022 - Poslední z cyklu čtveřice seminářů pro zástupce MAS, starosty a další zainteresované zájemce zaměřené na problematiku komunitní energetiky, které připravilo Krajské sdružení MAS Jihočeského kraje ve spolupráci s Callou - Sdružením pro záchranu prostředí pod názvem "Jak financovat projekty komunitní energetiky?" se uskutečnil 27. června v sále Kavárna centra Riegrova 51 v Českých Budějovicích a současně on-line. Prezentace ze semináře zde.
  19. 5. 2022 - Krajské sdružení MAS Jihočeského kraje ve spolupráci s Callou - Sdružením pro záchranu prostředí připravilo cyklus čtyř seminářů pro zástupce MAS, starosty a další zainteresované zájemce zaměřené na problematiku komunitní energetiky. Třetí v řadě se pod názvem "Komunitní energetika a energetická chudoba" konal ve čtvrtek 19. května 2022. Prezentace ze semináře zde. Videozáznam semináře.
  18. 5. 2022 - Uspořádali jsme Nuclear Energy Conference 2022 "Co brání rozvoji jaderné energetiky v Evropě?". Prezentace, záznamy přednášek a další informace najdete na nec2022.jadernaenergetika.eu. Můžete zhlédnout i celý záznam z konference.
  22. 2. 2022 - Krajské sdružení MAS Jihočeského kraje ve spolupráci s Callou - Sdružením pro záchranu prostředí připravilo cyklus čtyř seminářů pro zástupce MAS, starosty a další zainteresované zájemce zaměřené na problematiku komunitní energetiky. Druhý se pod názvem "Komunitní energetika - technologické možnosti a role obcí" uskutečnil v úterý 22. února 2022 on-line formou. Prezentace z webináře zde. Videozáznam webináře.
Dívčí kámen
  1. 12. 2021 - Krajské sdružení MAS Jihočeského kraje ve spolupráci s Callou - Sdružením pro záchranu prostředí připravilo cyklus čtyř seminářů pro zástupce MAS, starosty a další zainteresované zájemce zaměřené na problematiku komunitní energetiky. První z nich pod názvem "Komunitní energetika - domácí podmínky a dobrá zahraniční praxe" se uskutečnil ve středu 1. prosince 2021 v on-line formě. Více informací včetně prezentací. Videozáznam webináře.
  3. 11. 2020 - Druhá část Nuclear Energy Conference 2020 "Jaderná energetika v čase globální změny klimatu" zaměřená na možnosti zásobování energií bez uhlí i bez jádra proběhla 3. listopadu. Prezentace a videozáznamy přednášek Bena Wealera, Martina Sedláka či Reinharda Uhriga jsme pro vás přidali na web nec2020.jadernaenergetika.eu.
  6. 10. 2020 - První část mezinárodní Nuclear Energy Conference 2020 "Jaderná energetika v čase globální změny klimatu" věnovaná problému jaderné energetiky a změny klimatu proběhla 6. října. Přednášející Georg Günsberg, profesor Benjamin K. Sovacool, David Reinberger a Oda Becker se zaměřili na reálné možnosti jaderné energetiky stát se nástrojem pro řešení klimatické krize z hlediska potenciálu, nákladů, bezpečnostních rizik, ale také skutečných přínosů z pohledu uhlíkové bilance. Projděte si jejich prezentace. Další informace najdete na webu nec2020.jadernaenergetika.eu.
 

10. 6. 2020 - Na webináři "Je jádro řešením klimatické krize?", který pořádala česká pobočka Greenpeace přednášel Edvard Sequens z Cally. Stavba nových jaderných reaktorů je v České republice chápána jako klíčový nástroj při snižování emisí skleníkových plynů. Může to zvládnout? Shlédnout můžete zde.

  4. 6. 2020 - Pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s Callou uspořádali webinář "Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu", na které k problematice nakládání s jadernými odpady v Evropě vystoupili Rebecca Harms, býv. europoslankyně Greens/EFA, Arne Jungjohann, energetický expert a hlavní editor Zprávy, senátorka Jitka Seitlová a Edvard Sequens z Cally. Záznam z webináře si můžete pustit zde.
  19. 10. 2019 - Calla, Biologické centrum AV ČR a PřF JU pořádají v úterý 19. listopadu od 9:30 odborný seminář "Přírodě blízká péče o městské trávníky". Seminář představí některé aktuální trendy v péči o trávníky, zejména ve vztahu k ochraně biodiverzity. Lektoři budou mluvit o městských loukách, mozaikové seči, květnatých pásech, podpoře opylovačů nebo tzv. modrozelené infrastruktuře. Další informace najdete v pozvánce, přihlášky lze posílat do 5. listopadu.
  28. 2. 2019 - Calla ve spolupráci s Pardubickým krajem uspořádala ve čtvrtek 28. února odborný seminář "Přírodě blízká péče o městskou zeleň". Seminář byl zaměřen na péči o městské trávníky, vytváření květnatých pásů, vodu ve městech, staré stromy, mrtvé dřevo a na ně vázanou biodiverzitu, městské ovocné sady aj. Zúčastnilo se jí asi 80 zájemců.
  18. 10. 2018 - Calla společně s Magistrátem hlavního města Prahy uspořádala seminář "Přírodě blízká péče o městskou zeleň", který proběhl ve čtvrtek 18. října v pražské Nové radnici. Seminář byl zaměřen na přírodě blízkou péči o městskou zeleň a ochranu biodiverzity ve městech, konkrétně na péči o městské trávníky, tvorbu květnatých pásů, staré stromy a mrtvé dřevo, vodu ve městech, městské ovocné sady aj. Prezentace lektorů z tohoto semináře jsou nyní ke stažení na webu Příroda ve městě.
sudy
  11. 4. 2018 - Jaderný odpad z evropského pohledu. To byla propojující linka všech příspěvků mezinárodní konference NEC 2018 "Jaderný odpad - nechtěné dědictví jaderné energetiky", která se konala 11. dubna v Praze a kterou pořádaly Jihočeské matky, Calla a Hnutí DUHA. Cílem konference bylo diskutovat možnosti nalezení řešení problému jaderného odpadu, aniž by byla omezena práva obyvatel účinně hájit zájmy své i budoucích generací. Prezentace z konference, představení přednášejících, fotogalerii a další informace najdete na webu nec2018.jadernaenergetika.eu.
Veřejné budovy
  23. 10. 2017 - Seminář "Veřejné budovy v pasivním energetickém standardu - jak využít příležitosti?", který připravila Calla, se uskutečnil 23. října 2017 na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Č. Budějovicích. Na semináři se o své znalosti a cenné zkušenosti podělili Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, architekt Aleš Brotánek z ABateliéru, starostka městské části Brno - Nový Lískovec Jana Drápalová a architekt Martin Augustin ze Sunflyer. Prezentace, které zde zazněly si můžete prohlédnout zde.
Páchník hnědý
  18. 12. 2016 - Fórum ochrany přírody uspořádalo v Praze v pondělí 28. listopadu seminář Stromy a hmyz, jehož tématem byla ochrana hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo. Jako lektoři se semináře zúčastnili Lukáš Čížek (PřF JU & EntÚ AV ČR), Jiří Řehounek (Calla), Jiří Rom (MHMP), Stanislav Svoboda (MěÚ Lysá nad Labem) a Zdeněk Papoušek (ČIŽP).
seminář
  30. 11. 2016 - Calla a Platforma proti hlubinnému úložišti 24. listopadu uspořádaly v Praze seminář "Německo a jaderný odpad - můžeme se poučit?". V létě skončila svoji dvouletou práci německá parlamentní komise, která měla důkladně prověřit možnosti, co udělat s jadernými odpady. Zároveň navrhla postup, jakým způsobem se má hledat místo pro úložiště a jaká kritéria mají být použita. Členem komise byl také Klaus Brunsmeier z významného Svazu pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND). Spolu s ním a s jeho kolegy jsme porovnali německý a český přístup k jaderným odpadům a hledali poučení pro českou stranu. I ta varovná, protože BUND nakonec vydal kritické stanovisko k závěrečným výstupům komise. Prezentace a další informace k semináři.
Rožínka
  8. 11. 2016 - Calla připravila pracovní seminář "Německé zkušenosti se socio-ekonomickou transformací regionu po ukončení těžby uranu", který se uskutečnil 8. listopadu 2016 od 17,00 hodin v podkrovním sále Městského muzea v Bystřici nad Pernštejnem. Právě v regionu Bystřicka nyní dochází k zásadním proměnám, které přináší konec těžby a zpracování uranu státním podnikem DIAMO. Prezentace a další informace k semináři.
kytka
  26. 5. 2016 - Calla ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU uspořádala odborný seminář "Přírodě blízká péče o městskou zeleň", který představil trendy v péči o městskou zeleň a ochraně biodiverzity ve městech. Součástí semináře byly také ukázky příkladů dobré praxe na pozemcích v univerzitním kampusu. Semináře se zúčastnilo téměř devět desítek zájemců z celé ČR.
NEC 2016
  10. 4. 2016 - Za velkého zájmu účastníků z jedenácti zemí se v Praze 5. dubna uskutečnila mezinárodní konference NEC 2016 "Jaderná energetika - drahý hazard", kterou připravila Calla, Hnutí DUHA a Jihočeské matky. Letošní ročník byl věnován především problematice jaderné bezpečnosti. Program konference, prezentace, informace o vystupujících najdete na nec2016.jadernaenergetika.eu.
Pískovna
  19.11. 2015 - Ve čtvrtek 19. listopadu uspořádala Calla ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU seminář "Ochrana pískoven: neživá příroda a legislativa", kterého se zúčastnilo přes 70 zájemců. Šlo o čtvrtý a závěrečný díl série seminářů věnovaných ochraně a přírodě blízké obnově pískoven a dalších těžebních prostorů. Tématicky byl seminář zaměřený na ochranu neživé přírody a legislativní aspekty obnovy a ochrany těžebních prostorů. Na fotografie ze semináře se podívejte na Facebooku.
Uran
  9. 11. 2015 - Seminář "Diagnóza: Uranové sny a noční můry" pořádaný 4. listopadu v pražské Barevné kavárně Centrem pro dopravu a energetiku a Callou přiblížil následky těžby uranu pro zdraví pracovníků dolů i místních obyvatel v Namibii i v České republice, zvláště pak v Libereckém kraji, kde za sanace krajiny po těžbě platí stát desítky miliard korun. Rozebral také problematické otázky plánů na novou těžbu uranu u nás. Odkazy na prezentace Bertschen Kohrs, předsedkyně EarthLife, Josefa Jadrného, náměstka libereckého hejtmana a odborných konzultantů Miroslava Šuty a Edvarda Sequense a fotografie ze semináře najdete zde.
osvětlení
  12. 11. 2014 - Seminář "Ekologicky a ekonomicky šetrné osvětlení pro jihočeské obce", který 11. listopadu uspořádala Calla na Krajském úřadu Jihočeského kraje v Č.Budějovicích představil možnosti, jak pomocí nových technologií a vhodného managementu snížit náklady za veřejné osvětlení a šetřit i životní prostředí. Prezentace ke stažení najdete na stránce semináře.
květy
  6. 11. 2014 - Více než padesát účastníků z různých koutů ČR přilákal seminář "Rostliny a houby v pískovnách: ochrana a management", který Calla uspořádala v Českých Budějovicích. Lektoři se ve svých příspěvcích věnovali zajímavým biotopům a ohroženým druhům žijícím v pískovnách, přírodě blízké obnově, jejímu porovnání s jinými typy rekultivací a ochranářskému managementu v pískovnách. Bližší informace naleznete v tiskové zprávě.
Nukes
  3. 5. 2014 - Mezinárodní konference NEC 2014 "Ekonomické limity jaderné energetiky", kterou pořádala Calla, Jihočeské matky a Hnutí DUHA se uskutečnila 29. dubna ve Smetanově sále Autoklubu ČR v Praze. Zazněly tu přednášky Mycle Schneidera, Rudiho Anschobera, Stephena Thomase, Claudie Kemfert, Ivana Beneše, Michala Šnobra, Jana Ondřícha, Franze Leidenmühlera či Michaela Nagla. Další informace ke konferenci na nec2014.jadernaenergetika.eu.
Rosnička
  5. 11. 2013 - V úterý 5. 11. uspořádala Calla v Českých Budějovicích odborný seminář "Vodní a mokřadní živočichové v pískovnách: ochrana a management", kterého se zúčastnilo 61 zájemců. Akce byla druhým dílem volného cyklu seminářů věnovaných přírodě blízké obnově a ochranářskému managementu pískoven a dalších těžebních prostorů. Na seminář odpoledne navázala přednáška "Cep II - pískovna pro biodiverzitu", kterou pořádala Daphne ČR. Více informací najdete v pozvánce a tiskové zprávě.
pole
 

1. 11. 2013 - Seminář "Energeticky soběstačné obce – příležitost pro lokální ekonomiky" připravený Callou se konal 1. listopadu 2013 na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Prezentace z něj si můžete stáhnout na této stránce.

Biogas
  19. 6. 2013 - Calla spolupořádala konferenci s mezinárodní účastí "Na cestě k energetické soběstačnosti obcí a regionů". S praktickými zkušenostmi starostů a dalších hybatelů regionálního dění z Německa, Rakouska i Česka se nyní můžete seznámit v prezentacích na této stránce.
Nuclear
  21. 11. 2012 - Calla ve spolupráci se Zeleným kruhem uspořádala v Č. Budějovicích seminář "Česko bez uhlí a atomu". Jak vypadá dnešní česká energetika a jakou cenu platíme za závislost na fosilních palivech a atomu? Jak se mění energetický svět okolo nás? Potřebujeme další reaktory v Temelíně nebo máme i jiné cesty? Vystačíme si jen s obnovitelnými zdroji? Prezentace, které zazněly si můžete stáhnout zde.
Pasivní dům
  9. 11. 2012 - Calla připravila seminář "Výzvy blízké budoucnosti: domy s nulovou spotřebou energie", který zareagoval na nové požadavky českého zákona o hospodaření energií ohledně stavebně-energetických norem pro budovy či průkazů energetické náročnosti. Přednášky si můžete stáhnout zde.
konference
  1. 3. 2012 - "Zátěžové testy jaderných elektráren – prověrka bezpečnosti nebo propaganda?", tak se jmenovala mezinárodní konference pořádaná Jihočeskými matkami a Callou, která se uskutečnila 1. března 2012 v Českých Budějovicích. Prezentace a další informace z konference.
Změna klimatu
  8. 2. 2012 - Ekologický institut VERONICA a Calla uspořádaly odborně zaměřený regionální seminář "Globální změna klimatu - fakta a fikce" na Krajském úřadě v Olomouci. Prezentace najdete zde.
Změna klimatu
  7. 2. 2012 - Ekologický institut VERONICA a Calla uspořádaly odborně zaměřený regionální seminář "Globální změna klimatu - fakta a fikce" na Krajském úřadě v Ostravě. Prezentace najdete zde.
foto
  30. 1. 2012 - V pondělí 30. ledna uspořádala Calla v Českých Budějovicích seminář "Terestričtí živočichové v pískovnách: ochrana a management". Devětašedesát účastníků z celé republiky diskutovalo o ochraně významných skupin živočichů vázaných na druhotná stanoviště v pískovnách a podobných postindustriálních lokalitách. Lektoři se ve svých příspěvcích shodovali, že současná podoba rekultivací ohroženým druhům škodí a je třeba prosazovat vyšší podíl ekologické obnovy, včetně dlouhodobé péče o nejcennější plochy. Více informací v tiskové zprávě.
fotka
  10. 11. 2011 - Ve čtvrtek 10. listopadu se v Českých Budějovicích sešlo více než 70 zájemců o ochranu hmyzu vázaného na staré stromy. Seminář "Stromy a hmyz" uspořádala Calla už podruhé, protože v prvním termínu zájem účastníků výrazně přesáhl kapacitu místnosti, kde se seminář konal. Účastníci semináře se dozvěděli, jak poznat biologicky cenné stromy nebo přítomnost ohrožených druhů v nich, jaké jsou "měkké" alternativy ke kácení stromů nebo jak ošetřovat stromy s ohledem na jejich hmyzí obyvatele. Akce se konala ve spolupráci se sítí Krasec a Krajským úřadem Jihočeského kraje.
fotka
  9. 11. 2011 - Calla a Ekologický institut VERONICA ve spolupráci se sdružením Přátelé přírody připravily další odborně zaměřený regionální seminář "Globální změna klimatu - fakta a fikce" na Krajském úřadě v Ústí nad Labem. Prezentace a další informace najdete zde.
fotka
  8. 11. 2011 - Calla a Ekologický institut VERONICA ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy a etiky Rýchory SEVER připravily další odborně zaměřený regionální seminář "Globální změna klimatu - fakta a fikce" na Krajském úřadě v Hradci Králové. Prezentace a další informace najdete zde.
fotka
  13. 10. 2011 - Konferenci "Zelená energetika a jaderné elektrárny: Komu patří budoucnost?"zorganizovala Heinrich-Böll Stiftung společně s Hnutím Duha, sdružením Calla a Zelenou akademií v Praze. Vystoupil na ní mimo jiné Mycle Schneider (autor "World Nuclear Industry Status Report 2011"), ekonom Steve Thomas z University of Greenwich, František Hrdlička, děkan Fakulty strojní ČVUT, konzultant Petr Otčenášek, Martin Bursík a další experti.
fotka
  31. 5. 2011 - Calla, Hnutí DUHA, Heinrich Böll Stiftung Praha a české profesní asociace obnovitelných zdrojů energie uspořádaly diskusní seminář Německo bez jaderných elektráren. A co Česko? Na akci v Konferenčním sále Zastoupení Evropské komise v ČR v Praze vystoupili němečtí experti Lutz Mez z Freie Universität Berlin a Rainer Hinrichs-Rahlwes, prezident European Renewable Energies Federation, z česka pak Michal Šváb z ENA s.r.o., energetický konzultant Petr Holub a Edvard Sequens z Cally. Prezentace v pdf podobě jsou ke stažení z této stránky.
fotkaa
  29. 3. 2011 - Calla a Hnutí DUHA pořádaly seminář "Chytrá energie pro jižní Čechy", který se konal 29. března 2011 na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Č. Budějovicích. Představil alternativní energetický koncept pro Českou republiku, výsledky studie o potenciálu zateplování domů a zaměřil se také na problematiku výroby tepla v Českých Budějovicích, kam vedle stávajících hnědouhelných kotlů vstupují plány na využití biomasy, teplovod z Temelína či spalování komunálních odpadů. Prezentace si můžete stáhnout zde.
CD
  15. 3. 2011 - Ve čtvrtek 17. března uspořádala Calla odborný seminář "Stromy a hmyz". Věnoval se především ochraně ohrožených druhů hmyzu vázaných na staré stromy. Akce se zúčastnilo 71 zájemců, především z řad pracovníků státní správy, samosprávy a nevládních organizací. Z důvodu kapacity místnosti přesto nebylo možné uspokojit všechny zájemce o účast.
ilustrační logo
  31. 1. 2011 - Calla uspořádala několik pracovních seminářů v lokalitách vybraných pro úložiště. Naposledy 31. 1. 2011 v Pačejově. Stáhnout si můžete prezentace "Úložiště jaderného odpadu a práva dotčených obcí" (pdf, 379 kB) od Pavla Douchy z Ekologického právního servisu a "Bezpečnost hlubinného úložiště a transportů radioaktivního odpadu" (pdf, 223 kB) od Dalibora Stráského, nezávislého konzultanta.
vetrnik
  1. 12. 2010 - Hnutí DUHA, sdružení Calla a Nadace Heinricha Bölla uspořádaly v Praze v Poslanecké sněmovně seminář "Chytrá podpora pro čistou energii" - Jak by měl stát vylepšit podporu pro obnovitelné zdroje energie?".

CD
  11. 11. 2010 - Calla a Krasec uspořádaly odborný celodenní seminář Stromy a kácení - teorie a praxe, který se konal v rámci jihočeských dnů EVVO v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje, Boženy Němcové 3 v Českých Budějovicích. Stránka k semináři

ucast verejnosti
  6. 9. 2010 - Calla a Krasec uspořádaly pokračování semináře Účast veřejnosti ve správních řízeních II, který se konal na Přírodovědecké fakultě Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích, Na Zlaté stoce 1, České Budějovice (katedra botaniky - "vila"). Seminář navázal na teoretickou část praktickými příklady z praxe a jejich řešení.

zmena klima
  15. 6. 2010 - Ekologický institut VERONICA a sdružení Calla ve spolupráci se SEV Divizna při ZOO Liberec uspořádaly seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta", který se konal na Krajském úřadě v Liberci. Prezentace ze semináře jsou ke stažení.

zmena klima
  4. 5. 2010 - Ekologický institut VERONICA a sdružení Calla uspořádaly seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta", který se uskutečnil v budově Kanceláře veřejného ochránce práv v Brně. Prezentace ze semináře jsou ke stažení.

ucast verejnosti
  19. 4. 2010 - Calla a Krasec uskutečnily seminář Účast veřejnosti ve správních řízeních. Zástupci ekoporaden a občanských sdružení se seznámili s problematikou účasti veřejnosti ve správních řízeních především ve vztahu k zákonu o ochraně přírody a krajiny a stavebnímu zákonu. Účastníci obdrželi tištěnou metodiku a CD se vzory správních podání.

pasivní dům
  9. 4. 2010 - Calla uspořádala seminář "Pasivní domy - bydlení pro vás". Konal se v zasedací místnosti Krajského úřadu Jihočeského kraje v Č. Budějovicích. Účastníci se na něm od špičkových odborníků v oboru dozvěděli odpovědi na otázky, které kolem těchto moderních, úsporných a zdravých staveb měli. Stránka k semináři s prezentacemi.

zmena klima
  10. 3. 2010 - Sdružení Calla, Ekologický institut VERONICA a Heinrich Böll Stiftung uspořádaly seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta", který se uskutečnil v Měšťanské besedě v Plzni. Prezentace ze semináře jsou ke stažení zde.

zmena klimatu logo
 

19. 1. 2010 - Sdružení Calla, Ekologický institut VERONICA a Chaloupky o.p.s. uspořádaly seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta", který se uskutečnil v Kongresovém sále Krajského úřadu kraje Vysočina v Jihlavě. Prezentace ze semináře ke stažení.


zmena klima
 

30. 9. 2009 - Sdružení Calla, Ekologický institut VERONICA a Heinrich Böll Stiftung uspořádaly seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta", který se uskutečnil ve velkém sále Auly Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Prezentace ze semináře jsou ke stažení zde.


JETE (foto p. Pavel)
 

28. 4. 2009 - Mezinárodní konference "Jaderná renesance v realitě - Ekonomické a bezpečnostní aspekty jaderné energetiky" se konala v aule Nadace ABF na Václavském náměstí v Praze. Prezentace a další informace zde.


pelety
 

19. 3. 2009 - Seminář pro zemědělce a odbornou veřejnost na téma pěstování a využití energetických plodin - ENERGIE Z POLE, který navázal na stejnojmenou exkurzi. Seminář se konal na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Více informací a příspěvky ke stažení zde.


Větrná elektrárna Pavlov

10. 3. 2009 - Větrné elektrárny vyvolávají asi nejvíce negativních reakcí ze strany ochrany přírody a krajiny ze všech obnovitelných zdrojů energie. Cílem workshopu "Větrné elektrárny a životní prostředí" bylo v debatě odborníků definovat takové podmínky, které umožní využití větrné energie s minimalizací dopadů na životní prostředí. Podrobnosti a příspěvky ke stažení zde. Více také v tiskové zprávě.


pískovna
  27. 1. 2009 - Odborný seminář "Obnova území narušených těžbou narostných surovin". Diskutovalo se o zásadách přírodě blízké obnovy těžbou narušených území. Odborný seminář pořádala Calla ve spolupráci s katedrou botaniky PřF JU. Na přípravě semináře se podílelo několik desítek expertů z univerzit, Akademie věd, úřadů státní správy i nevládních organizací. Více v tiskové zprávě.

foto z workshopu
 

14. 1. 2009 - Workshop "Malé vodní elektrárny a životní prostředí" v Táboře. Cílem bylo diskutovat podmínky, které zabezpečí fungování a rozvoj sektoru MVE s minimalizací dopadů na životní prostředí. Více v tiskové zprávě. Prezentace z tohoto workshopu najdete ke stažení zde.


pozvánka na seminář
 

20. 11. 2008 - Odborný seminář "Těžba uranu v souvislostech" uspořádala Calla v Liberci ve spolupráci se sdružením Naše Podještědí. Týkal se problematiky případné obnovy těžby uranu na území ČR. Více v tiskové zprávě. Příspěvky a sborník ke stažení zde.


bioplynové fermentory
 

29. 10. 2008 - Calla zahájila cyklus setkání, která jsou zaměřena na problematiku možných negativních dopadů využívání obnovitelných zdrojů energie na životní prostředí. Tématem prvního worshopu byly bioplynové stanice. Více v tiskové zprávě. Prezentace z tohoto workshopu najdete ke stažení zde.


Nadace rozvoje občanské společnosti
 

29. 9. 2008 - Calla ve spolupráci s Ekologickým právním servisem za finanční podpory Nadace rozvoje občanské společnosti a Ministerstva životního prostředí uspořádala na Přírodovědecké fakultě Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích seminář "Účast veřejnosti ve správních řízeních".


Pozvánka na seminář: "Možnosti energetické efektivnosti v průmyslu"
 

17. 6. 2008 - Seminář "Možnosti energetické efektivnosti v průmyslu", který se uskutečnil v sále Zastoupení Evropské komise v ČR v Pražské Jungmannově ulici. Na semináři byly prezentovány dvě nové studie - potenciál úspor energie v průmyslu (zpracoval EkoWATT) a studie možnosti decentralizované výroby tepla a elektřiny (vypracoval CityPlan).


Pozvánka na seminář: "Čisté Teplo"
 

21. 4. 2008 - Na semináři ""Čisté teplo: příležitost leží ladem" zorganizovaném Hnutím DUHA a Callou byl prezentován aktuální potenciál obnovitelných zdrojů energie pro výrobu tepla v České republice a návrh na podporu jeho využití. Prezentace a další informace zde. Studie potenciálu ke stažení zde (pdf, 1207 kB).


Seminář - ilustrační foto
 

14. 4. 2008 - Odborný seminář "Obnova těžbou narušených území a legislativa" v prostorách MŽP v Praze. Další informace též v tiskové zprávě. Zúčastnilo se ho 40 pracovníků státní správy, akademické sféry a nevládních organizací. Méně  » Více »

Referáty přednesli Karel Prach (PřF JU, AV ČR), Jiří Řehounek (Calla), Petra Konvalinková (PřF JU, Daphne ČR), Miroslav Hátle (Správa CHKO Třeboňsko), Tomáš Gremlica a Jiří Sádlo (Ústav pro ekopolitiku) a Ondřej Tošner (Ateliér pro životní prostředí).
Po některých referátech a hlavně v závěru semináře se rozvinula živá diskuse o překážkách, které brání většímu uplatnění přírodě blízkých forem obnovy těžbou narušených území (spontánní sukcese, řízená sukcese apod.). Účastníci se shodli, že by bylo do budoucna vhodné tyto překážky odstraňovat a ponechat pro ně alespoň 20 % těžbou narušeného území .

26. 3. 2008 - Calla se podílela na semináři Hnutí DUHA "Možnosti úspor energie v obytných a administrativních budovách v České republice", který se konal v Praze. Podrobnosti v pozvánce (pdf, 334 kB).

27. 9. a 18. 10. 2007 - Calla pořádala ve spolupráci s Městem Písek a Městem Tábor dva semináře Efektivní nakládání s odpady v obci - jak na to? určené pro starosty a zastupitele obcí především na Písecku a Táborsku, dále úředníkům OŽP a zájemcům z řad NNO, kteří se dlouhodobě zabývají danou problematikou.

30. 11. 2006 - Workshop: "Význam, využití a ochrana pískoven v jihočeské krajině", který se uskutečnil v Českých Budějovicích. Seminář si kladl za cíl seznámit účastníky s významem pískoven pro přírodu a krajinu jižních Čech. Měl sloužit k výměně informací mezi lidmi, kteří se ve své práci věnují těžbě štěrkopísku z různých pohledů. Podrobnosti a program najdete zde. Informace o průběhu naleznete zde v této zprávě.

31. 10. 2006 - Seminář: "Občanská sdružení a správní řízení - zkušenosti nevládních organizací s účastí veřejností". Seminář byl určen nevládním organizacím a dalším občanským aktivitám vstupujících do rozhodovacích procesů o životním prostředí.
Více v našem listopadovém Ďáblíku

23. - 24. 10. 2006 - Odborný seminář "Příroda ve vojenském újezdu Boletice", který se zaměřil na prezentaci dosavadních výsledků a aktuální problémy týkající se využití vojenského újezdu (VÚ) Boletice ve vztahu k ochraně přírody a krajiny.
Více v našem listopadovém Ďáblíku

nuclear energy - myth and reality28. 3. 2006 - Sdružení Calla ve spolupráci s Hnutím Duha a za podpory Heinrich Böll Stiftung uspořádala mezinárodní konferenci "Ekonomické aspekty jaderné energetiky". Další podrobnosti, fotky a prezentace přednášejících najdete zde.

11. 11. 2005 - Diskuzní seminář na téma: "Slunce pro památky" aneb nakolik snesou historické objekty sluneční moduly? Uspořádala Calla ve spolupráci s Ligou ekologických alternativ v Českých Budějovicích.Některé příspěvky si můžete přečíst zde.

4. 2. 2005 - Seminář "Nakládání s radioaktivními odpady a veřejnost" v Jednacím sále Valdštejnského paláce Senátu ČR. Za odborné a organizační podpory nevládních organizací Hnutí DUHA a Sdružení Calla uspořádala RNDr. Jitka Seitlová, senátorka Parlamentu ČR, členka Rady Správy úložišť radioaktivních odpadů.
Více tisková zpráva.
Zde nabízíme ke stažení některé příspěvky a fotky k nahlédnutí.
Můžete si také stáhnout stenografický záznam celého semináře (doc, 358 kB).

24. 11. 2004 - Již třetí ročník česko-rakouské konference zaměřené na sluneční energii pod názvem Slunce 2004 se uskutečnil v rámci veletrhu Aqua-therm v Praze. Přednášky najdete zde.

23. 6. 2003 - Workshop "Obnovitelné zdroje energie a krajské energetické koncepce", který uspořádalo v Praze sdružení Calla ve spolupráci s  Ministerstvem životního prostředí. Nabízíme ke stažení příspěvky, které zde zazněly.

5. 6. 2003 - seminář k problematice Národní přírodní rezervace Brouskův mlýn, který uspořádalo sdružení Calla ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny v Borovanech. Seminář byl jedním výstupů projektu podpořeného velvyslanectvím Nizozemského království v Praze z programu MATRA. Nabízíme ke stažení příspěvky uvedené ve sborníku.

19. - 20. 9. 2002 - V Brně konala první česko-rakouská solární konference SLUNCE 2002. Její účastníci podpořili společné memorandum.

nahoru
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz