Dnes je 15.9.2024  Hlavní stránka - Calla | Energetika | Ochrana přírody | Doprava | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE 

Vyhledávání


Facebook Profil Cally na Facebooku
Tato webová stránka byla vytvořena za finanční podpory SFŽP a MŽP.

button enviroskop.cz

Zámecký park v Lednici

Zámecký park v Lednici se stal vyhledávaným turistickým cílem, který ročně navštíví statisíce zájemců o historii i přírodu. Méně známý už je fakt, že jde o jednu z nejcennějších lokalit s výskytem saproxylického hmyzu u nás. Význam parku ještě zvýrazňuje stav jeho okolí. Přiléhá totiž k mimořádně bohatým – a momentálně těžbami i odumíráním posledních mohutných stromů výrazně ochuzovaným – lokalitám v okolí Janova hradu a Ladné.

V zámeckém parku najdeme mimořádně široké spektrum fauny starých stromů. Park přechází na východním okraji plynule do komplexu lužních lesů. Zároveň se právě v něm udržela struktura krajiny, jakou niva dolního toku Dyje mívala v minulosti poměrně nedávné. Tedy "parková krajina", kterou dnes v blízkém okolí zámku udržují zahradníci a mimo park ji donedávna udržovala pastva a senoseč. Oproti stavu před 2. světovou válkou došlo v parku k relativně malému úbytku solitérních stromů (asi o čtvrtinu), zatímco byly tyto změny drastičtější. Díky péči správců parku zde navíc nechybějí mladší solitérní stromy, na které se obyvatelé dnes dožívajících velikánů v budoucnu mohou přestěhovat. Na jiných lokalitách v okolí (Pohansko, Lány, okolí Ladné) takové stromy nejsou a osud fauny starých stromů se jeví velmi nejistě.

Zámecký park má bohužel rozlohu pouhých 170 hektarů. Tak malé území dlouhodobě nebude schopno hostit dostatečné populace všech druhů, které by to potřebovaly. O to větší pozornost je třeba věnovat péči o park. A přinejmenším péči o stojící stromy lze označit za vzorovou. Nedochází ke kácení starých stromů, naopak citlivými zásahy je prodlužována jejich životnost. Díky prořezávání náletu i výmladků nemusejí staré stromy vést s mladšími předem prohraný boj o vodu a světlo, prosychající stromy jsou prořezávány a snižováním těžiště stabilizovány. Zatím nevyřešeným problémem je osud padlých stromů, které jsou v okolí oblíbeným palivem. Obvykle bývají během pár měsíců až let rozřezány, odvezeny a spáleny. A s nimi jejich vzácní a často i chránění obyvatelé, např. krasec Eurythyrea quercus, kovařík Lacon querceus, kteří by se v nich jinak mohli vyvíjet ještě mnoho let.

I zde by tedy šlo leccos zlepšit. Jako příklad můžeme uvést zajištění převozu padlých stromů na bezpečné místo (třeba i oplocené), kde mohou být ponechány do úplného rozpadu, případně opětovné postavení již padlých stromů do "broukovišť". Ta by jistě přitáhla pozornost návštěvníků, vysoké návštěvnosti zámeckého parku by bylo možno využít k seznámení veřejnosti s problematikou ohrožených obyvatel starých stromů. Informační tabule o broucích vázaných na zdejší staré stromy se ostatně v parku již objevila. Příklad zámeckého parku v Lednici ukázuje, že i krajinářsky mimořádně významné a hojně navštěvované lokality lze spravovat s ohledem na saproxylickou faunu.





















a

 

 © 2006 - 2024 Calla  Calla Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice  tel./fax: 384 971 939 calla(at)calla.cz
TOPlist