Dnes je 19.3.2024  Hlavní stránka - Calla | Energetika | Ochrana přírody | Doprava | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE 

Vyhledávání


Facebook Profil Cally na Facebooku
Tato webová stránka byla vytvořena za finanční podpory SFŽP a MŽP.

button enviroskop.cz

Sekundární biotopy

Za druhotné čili sekundární stanoviště brouků vázaných na staré stromy můžeme označit v podstatě jakoukoliv mrtvou rostlinou hmotu (chcete-li biomasu), která obsahuje lignin. Tedy látku typickou pro dřevo. Vzhledem k tomu, že jde o podobnost především s mrtvým dřevem ve značném stádiu rozkladu (jako je třeba trouch dutin a podkorních kapes), nebude podobnost fauny druhotných stanovišť s nimi čistě náhodná. Typickým druhotnými stanovišti jsou komposty nebo hromady pilin, které navíc vyšší teplotou (způsobenou rozkladem bez přístupu kyslíku) umožňují přežití i teplomilným druhům.

Nejnápadnějšími druhy druhotných stanovišť budou třeba zlatohlávci nebo nosorožík. Druhotným stanoviště může být i obruba pískoviště z pražců, které využívá náš největší brouk roháč obecný. Občas se druhotným stanoviště může stát i trus – koňský v případě nosorožíka nebo králičí v případě zlatohlávků.

Pomoci druhům vázaným na druhotná stanoviště můžeme velmi snadno – komposty v zahradách a u políček nebo mulčováním pilinami a hoblinami v záhoncích okrasných dřevin.


Náhradním stanovištěm ohrožených druhů se může stát i kompost. Foto: Jakub Horák


Hromady pilin s oblibou využívá nosorožík kapucínek. Foto: Jakub Horák

 

a

 

 © 2006 - 2024 Calla  Calla Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice  tel./fax: 384 971 939 calla(at)calla.cz
TOPlist