Sdružení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


Tisková zpráva Rosy, Sdružení CALLA, Hnutí DUHA a Sdružení Jihočeské matky

ze dne 12. září 2002

Nevládní organizace zvou na cyklistickou jízdu ke Dni bez aut

"Chceme bezpečné trasy pro kola na cestách do práce, školy i za zábavou," vzkazují ekologické organizace.

Ve středu 18. září pořádají nevládní ekologické organizace v Českých Budějovicích k desátému ročníku českého Dne bez aut cyklistickou jízdu po problematických trasách i dokončených cyklostezkách. Cyklojízda bude zahájena na náměstí Přemysla Otakara II setkáním se zaměstnanci magistrátu a Policie ČR v 15 hod., odjezd je plánován na 15,30 hod.

Jízdou chceme ukázat na nedořešenost existujících a používaných cyklistických tras a na jejich malou bezpečnost. Rovněž chceme navázat na započatý dialog s radnicí a nadále podporovat a urychlovat kroky, které umožní používat kola jako rovnocenný a bezpečný dopravní prostředek i v centru našeho města.

Řada evropských měst již pochopila, že omezit používání automobilů je nejen žádoucí, ale i možné. Ve snaze zachovat mobilitu občanů, ale zároveň i zdravé a dýchatelné ovzduší a prostor pro život lidí se hledají způsoby dopravy, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Ukazuje se, že právě jízdní kolo je tím prostředkem, který může v usměrňování mobility obyvatel města sehrát důležitou roli. Jízda na kole je zdravá, pružná, ale v ulicích s hustým provozem aut i nebezpečná. Často záleží na zavedení jednoduchých a nenákladných opatření a bezpečnost a dostupnost cyklistiky jako denního dopravního prostředku se zvýší. Naší aktivitou chceme Magistrátu města připomenout, že českobudějovickým cyklistům ještě mnohé dluží. K účasti na cyklistické jízdě jsme proto pozvali pana primátora, pan náměstka Kostku i zainteresované zaměstnance městského úřadu.

Pro demonstraci existujících problémů ve městě jsme vybrali cyklisty hojně užívanou trasu, která vede ze sídliště Čtyři Dvory (Máj) přes centrum na nádraží ČD. Projetím trasy chceme přímo v terénu ukázat na slabiny současného stavu. Těmi jsou na jedné straně nedořešené a neplynulé značení stezek pro cyklisty, takže jízda na kole se komplikuje a zpomaluje a na druhé straně jejich neexistence v místech, kde denně řada cyklistů projíždí a vystavuje se tak nebezpečí na frekventovaných ulicích.

"Doufáme, že letošní cyklistická jízda bude úvodem ke skutečnému dialogu s radnicí a že se napřesrok ke dni bez aut už budeme moci projet městem na kole bezpečně i rychle," říká Vladimíra Hejzlarová z českobudějovické Rosy.

"Srovnáme-li České Budějovice a Hradec Králové, tedy města, které jsou si podobná svou rozlohou, počtem obyvatel, rovinatým terénem i přítomností univerzit, vidíme nepřehlédnutelné rozdíly v přístupu k cyklistům. Budějovice bohužel jednoznačně prohrávají," doplnil Edvard Sequens ze Sdružení CALLA.

Další informace mohou poskytnout:
Vladimíra Hejzlarová, Rosa,o.p.s., tel. 038 - 74 32 030
Edvard Sequens, Sdružení CALLA, tel.: 038 - 73 10 166, 0602 - 28 23 99
Růžena Šandová, Hnutí DUHA, tel.: 038 - 67 13 328nahoru
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz