Sdružení Calla
  Dnes je 24. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla a OIŽP ze dne 10. 6. 2009

Podaří se zachránit baobab na Lannově třídě?

   V rámci letošního ročníku jihočeského Dne pro obnovitelné zdroje energie, který se uskuteční 11. června, vyroste na Lannově třídě v Českých Budějovicích (poblíž restaurace Vatikán) od 10:30 do 16:30 hodin šestimetrový baobab.  Tato nafukovací maketa symbolizuje plíce planety - živou flóru jako zásobník oxidu uhličitého, který je hlavním činitelem globálních klimatických změn. Záchrana stromu znázorňuje význam osobní odpovědnosti a sílu společného úsilí: pět lidí najednou musí přiložit ruce na otvory/rány v kmeni baobabu, aby se oživily jeho uvadlé větve. Stejně tak jako musí veřejnost spojit své úsilí při snižování emisí CO2 a řešení klimatické krize.  Baobab přiveze maďarská skupina Messzelato Association v rámci mezinárodní kampaně 350.org.

    Hlavním cílem kampaně 350.org je zvýšit vědomí a úroveň informovanosti obyvatel střední Evropy o klimatických změnách a zdůraznit důležitost každého člověka v této záležitosti. Chceme Vás tímto upozornit na nadcházející konferenci Organizace spojených národů, která se bude zabývat klimatickými změnami. Uskuteční se v Kodani, letos 7.-18. prosince a jejím posláním je celosvětové uspořádání podmínek, limitů a standardů v oblastech týkajících se životního prostředí. Jedná se o rozhodnutí, která ovlivní naše šance zabránit potenciálním klimatickým katastrofám, např. zvyšování hladiny moří a oceánů, extrémní výkyvy počasí v podobě záplav a sucha či zvyšující se počet klimatických uprchlíků z řad lidí i zvířat. Závěrečné ustanovení představuje pro celý svět příležitost směřovat k bezpečnější a spravedlivější budoucnosti a dlouhodobě udržitelnému rozvoji.

   Číslo 350 na baobabu pak představuje limit obsahu CO2 v atmosféře (měřený v jednotkách ppm), ve kterém by zemské klima mělo podle vědců zůstat relativně stabilní. Úspěšné dosažení globální dohody o snižování emisí skleníkových plynů letos v Kodani by mělo zajistit postupný návrat pod hranici 350 ppm.  Více informací o kampani na www.350.org .

    Vedle baobabu bude též informační stánek Cally, Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí a Informačního centra OSN s materiály o ochraně klimatu a řešeních v energetice.

    Den pro obnovitelné zdroje energie si klade za cíl osvětovou, vzdělávací a zábavnou formou podpořit širší využívání obnovitelných zdrojů energie na území Jihočeského kraje. Na pořádání akce letos spolupracují Calla, Energy Centre České Budějovice, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a  Jihočeské matky. Informace o jednotlivých akcích Dne najdete na www.calla.cz/DOZE2009.

 

Příloha:
Info o Klimatickém projektu a turné Baobab 350 (pdf, 581 kB)

Kontakty:
Hana Gabrielová, Sdružení Calla
telefon: 777 027 012, email: hana.gabrielova(zavinac)calla.cz

350.org logoPutovní výstava Plíce planety je součástí globální kampaně 350.org. Tato globální kampaň se snaží povzbudit světové hnutí věnující se klimatickým změnám a pojmout globální šíři problému novou kreativní cestou. Prostřednictvím spojení s širokou veřejností se snaží posunout politickou debatu o klimatických změnách směrem k nejnovějším vědeckým poznatkům. www.350.org

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz