Sdružení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hnutí Duha ze dne 20. 4. 2009

Chceme skutečně transparentní a rovnoprávný přístup, žádají starostové z lokalit vybraných pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva

Starostové a zástupci občanských sdružení ze všech šesti lokalit ohrožených hlubinným úložištěm jaderných odpadů se dnes sešli na výročním setkání v Božejovicích na Táborsku.  Setkání se zúčastnil i 1. náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík, který přítomné seznámil s postojem úřadu k úložišti. Účastníci vyjádřili lítost, že stát během pětiletého moratoria na provádění geologických prací vyhlášeného vládou v roce 2004 promarnil příležitost k zásadní změně svého přístupu k obcím.

24 starostů a představitelů občanských sdružení přijalo závěrem svého setkání výzvu určenou zodpovědným ministrům, Parlamentu a také hejtmanům dotčených krajů. Žádají v nich , aby byl respektován jejich názor a stali se pro stát skutečnými partnery. Základní podmínka dalších jednání je: nastavení otevřeného transparentního procesu s nepřekročitelným právem obcí a kraje odmítnout úložiště v daném regionu. Obce i veřejnost, v jejichž katastrálním území má být umístěno jaderné zařízení, dnes nemají možnost o takových záměrech účinně spolurozhodovat.

Pokračuje také snaha ministerstva průmyslu o územní ochranu všech šesti vybraných lokalit v chystané Politice územního rozvoje České republiky. Tato v důsledku stavební uzávěra bude blokovat rozvoj dotčených obci, aniž by to bylo nezbytné a zcela zbytečně bude poškozovat i obce, které nakonec nebudou vybrány pro nevhodné geologické prostředí či svůj nesouhlas.

Dokud nebude nalezeno definitivní a reálné řešení, je další produkce vysoceradioaktivních odpadů, zejména vyhořelého jaderného paliva hazardem a znamená další zásadní zhoršování již tak velmi obtížně řešitelné situace s existujícími radioaktivními odpady. Plány na výstavbu nových jaderných bloků jsou za této situace vysoce nezodpovědné.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Setkání ukázalo, že ve všech šesti lokalitách existuje společné volání po zásadní změně. Bohužel přístup státu nás vede opět do slepé uličky a odkazuje řešení problému radioaktivního odpadu na příští generace."


Příloha:
Výzva starostů a zástupců občanských iniciativ k problematice vyhledávání hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů ke stažení (doc, 39 kB).

Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz