Sdružení Calla
  Dnes je 24. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hnutí Duha ze dne 20. 7. 2009

Politika územního rozvoje: drobný úspěch obcí

Obce z lokalit ohrožených vyhledáváním hlubinného úložiště pro vysoceradioaktivní vyhořelé jaderné palivo slaví malý úspěch: z návrhu Politiky územního rozvoje, připraveného pro dnešní jednání vlády bylo vyškrtnuto všech šest lokalit, které stát vybral jako teoreticky vhodná místa pro budoucí úložiště. To kritizovali starostové obcí, dotčené kraje i nevládní organizace, neboť chránit všechny dnes vytipované lokality v územních plánech je nesmyslné a předčasné. I podle vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady mají být územně chráněny pouze poslední dvě nejvážnější lokality a to nejdříve po roce 2015.

Sdružení Calla a Hnutí DUHA však upozorňují, že nebezpečí stavební uzávěry tímto nepominulo. V Politice územního rozvoje ČR zbyl úkol pro Ministerstvo průmyslu takovou ochranu stanovit i nyní. Není však jasné, kde a zda to udělá.

Je také důležité změnit dnešní netransparentní a nedemokratickou podobu procesu. Obce jsou nadále podle atomového zákona vyloučeny z probíhajícího procesu o výběru konečné lokality pro úložiště. Podle sdružení je třeba dát obcím a krajům právo spolurozhodovat o kontroverzních úložištích radioaktivních odpadů. Současně také upozornily, že paradoxně nejdále se s budováním úložiště radioaktivních odpadů dostalo Švédsko a Finsko, kde dotčené obce mají dokonce právo veta. Spolurozhodování totiž posiluje důvěru místních lidí ke státu[1].

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Drobný úspěch, který se podařil v Politice územního rozvoje, je výsledkem jednotného společného postoje veřejnosti a představitelů obcí ze všech vybraných lokalit. Bude ale třeba maratonskou výdrž, protože cesta je ještě dlouhá."

Martin Sedlák z Hnutí DUHA doplnil: "Výběr jedné hlavní a druhé záložní lokality má proběhnout až v roce 2015. Nyní jsou průzkumné práce v obcích zablokované kvůli špatné komunikaci státu. Není jisté, zda se užší výběr v plánovaném roce podaří stihnout. Územní ochrana všech lokalit se pak jeví jako zbytečná. Stát by měl naopak urychleně nastavit demokratickou a transparentní podobu procesu. Připustí-li stát spoluúčast obcí na procesu, podaří se mu vyhnout eskalaci konfliktů."


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Poznámky:

[1]   Více informací v publikaci Hnutí DUHA a sdružení Calla - Radioaktivní hádanka: http://hnutiduha.cz/publikace/Infolist_RAO.pdf

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz