Sdružení Calla
  Dnes je 27. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka



Společná tisková zpráva sdružení Jihočeské matky, Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí, Cally, Bayerische Plattform gegen Atomgefahr, Atomstopp_atomkraftfrei leben!, Anti Atom Komitee a Mütter gegen Atomgefahr – Freistadt ze 16. dubna 2011

Jaderné ohrožení nezná hranic

Dolní Dvořiště - Zástupci protijaderných sdružení ze tří sousedících zemí – Česka, Německa a Rakouska se dnes setkali v Dolním Dvořišti, aby prodiskutovali možné společné aktivity v nadcházejícím období. Sdružení Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí, Calla, Bayerische Plattform gegen Atomgefahr, Atomstopp_atomkraftfrei leben!, Anti Atom Komitee a Mütter gegen Atomgefahr – Freistadt na závěr setkání vydala toto společné prohlášení.
Rizika související s využíváním jaderné energie neznají hranic. Dokládá to řada havárií v minulosti. Nejen katastrofa v Černobylu, od níž si právě připomínáme 25 let, ale nejnověji i tragédie v japonské Fukušimě, která ani po měsíci není zdaleka u konce. Je naším společným zájmem toto nebezpečí zmenšovat, když už je díky vysoceradioaktivnímu odpadu, nedokážeme odstranit zcela. Proto:

  1. Vítáme, že se německá vláda rozhodla odstavit své nejstarší reaktory a potvrdila plán na úplné odstoupení od využívání jaderné energetiky do roku 2022. Německo se stává evropským lídrem ve využívání obnovitelných zdrojů energie a naplňování energetické vize celé Evropy.
  2. Oceňujeme, že Rakousko patří i nadále mezi aktivní evropské země usilující o bezjaderný svět. Toho lze dosáhnout jen trpělivou dlouhodobou prací a vlastním příkladem.
  3. Pranýřujeme bagatelizaci problému ze strany české vlády, která pod taktovkou elektrárenské společnosti ČEZ plánuje rozvoj těžby a zpracování uranu, stavbu nových reaktorů a úložiště vyhořelého jaderného paliva, aniž je vyřešena celá řada dopadů na bezpečnost obyvatel a ochranu životního prostředí.
  4. Jsme přesvědčeni, že moderní evropská energetika musí být postavena na zcela jiných, než nukleárních  základech. V současné době je pro Evropu dostupná celá řada scénářů a modelů, které propočítaly, že lze do poloviny století dosáhnout čisté elektřiny bez nutnosti postavit jediný atomový reaktor. Stačí k tomu využít obrovský potenciál energetických úspor, zvýšit energetickou efektivitu a čerpat dosažitelné obnovitelné zdroje energie.
  5. Vyjadřujeme své odhodlání spolupracovat při společných aktivitách, jejichž cílem je Evropa bez jaderných elektráren. Řešení evropské energeticky totiž nemůže být čistě národní.

Konkrétně jsme se rozhodli:

  1. Uspořádat sérii společných veřejných akcí zaměřených vůči využívání jaderné energie v Evropě. První z nich v sobotu 14. května ve Freistadtu, další budou následovat v Německu a v České republice.
  2. Požadovat, aby Česká republika odstoupila od plánů na stavbu nových reaktorů a přijala energetický koncept, který bude obsahovat jasně určená data uzavření dnešních jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Přičemž připomínáme, že Česko exportuje více elektřiny, než každá z těchto elektráren vyrábí. K prosazení našich požadavků využijeme veřejného tlaku na politiky i zodpovědné úřady.
  3. Tlačit na provedení zátěžových testů na všech jaderných zařízeních, v České republice s mezinárodním dohledem, neboť nelze věřit v nestrannost dnešního Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
  4. Na německé straně pomocí veřejného tlaku žádat, aby všech nyní uzavřených osm nejstarších jaderných reaktorů nebylo již nikdy uvedeno do provozu a byl dodržen plán na úplné odstoupení od jaderné energetiky k roku 2022.
  5. Požadovat od politiků, aby každý provozovatel jaderných elektráren ručil za případnou jadernou škodu v plné výši. To se nyní týká České republiky, kde ČEZ v případě havárie zaplatí maximálně 8 mld. Kč.

Monika Machová Wittingerová z Jihočeských matek řekla: „Havárie v Japonsku nás utvrdila v tom, jak důležité je pokračovat v naší práci. Tedy ve vytváření protiváhy atomové lobby, která  nás i navzdory událostem v Japonsku stále přesvědčuje o tom, že se bez jaderné energetiky nemůžeme obejít.“
Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí doplnil: „ČEZ teď potřebuje, aby pokračující atomové patálie v Japonsku naše veřejnost vnímala jen okrajově a nezměnila přetrvávající názor na takzvanou dostavbu JE Temelín. Může se přepočítat, doba se mění. Věřím, že si Češi dříve či později vezmou z Fukušimy ponaučení. Jde totiž o nikdy nekončící příběh ...“
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Havárie v jaderné elektrárně Fukušima opět s vysokou naléhavostí připomněla problém bezpečnosti, na který tak rádi zapomínáme ukolébáni řečmi technokratů a přirozenou vlastností naší psychiky vytěsnit dlouhodobý pocit nebezpečí. Co je jadernému průmyslu po celém světě společné, to je bytostná nekritická sebedůvěra v řešení, které prosazuje, jakýsi technooptimismus, že může mít vše pod kontrolou. Ale nemůže.“
Bernd Scheibner z Bayerische Plattform gegen Atomgefahr doplnil: „Tragické události v Japonsku nám opět dokazují, že jaderné elektrárny jsou v  extermních situacích lidmi neovladatelné. Unikající radioaktivita způsobuje onemocnění obyvatel a v důsledku nucené evakuace ničí jejich majetky. Pokud by k podobné události došlo v některém z evropských států, výsledek by byl pro tento stát a jeho sousední země podobný jako v Japonsku. Radioaktivita nezná hranic. Proto je nutné, aby byly v celé Evropské unii odstaveny všechny zastaralé jaderné elektrárny, moderní elektrárny byly „dovybaveny“ a aby se v zájmu lidstva nestavěly žádné další. Život lidí má přednost před zisky koncernů.“
Roland Egger ze sdružení Atomstopp_atomkraftfrei leben! je přesvědčen: „Chtěli bychom v následujících týdnech a měsících posílit náš společný odpor proti plánům na rozšíření jaderné elektrárny Temelín  a motivovat i další česká, německá a rakouská sdružení, aby se přidala k naší „alianci proti Temelínu.“
Gabi Schweiger z Mütter gegen Atomgefahr – Freistadt ho doplnila: „Je ohromující, že zrovna náš sousední stát si nechce vzít ponaučení z aktuální, závažné katastrofy v Japonsku. Nechceme akceptovat stálé ohrožení českých, rakouských a německých občanů stávajícím provozem jihočeské jaderné elektárny Temelín, natož plány na jeho další rozšíření. A je nejvyšší čas, aby i obyvatelé České republiky pochopili, že je v rozporu, aby byli pro další rozvoj jaderné energetiky a zároveň se bránili konečnému úložišti.“
Manfred Doppler ze sdružení Anti Atom Komitee řekl na závěr: „Naší stížností u Evropské komise jsme dosáhli toho, že Česká republika musela přizpůsobit svůj zákon EIA směrnici Evropské unie. Žádáme společnost ČEZ a budeme nadále trvat na tom, aby přeshraniční proces posuzování vlivů stavby nových dvou temelínských bloků probíhal podle tohoto nového zákona EIA. Směrnice EU je nutno dodržovat!“

Kontakty:

Monika Machová Wittingerová, Jihočeské matky, jihoceske.matky(zavinac)ecn.cz , tel.: 603 516 603
Pavel Vlček, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s., pavel.vlcek(zavinac)oizp.cz , tel.: 777 006 241
Edvard Sequens, Calla, edvard.sequens(zavinac)calla.cz, tel.: 602 282 399
Bernd Scheibner,  Bayerische Plattform gegen Atomgefahr, scheibner.passau(zavinac)web.de, tel.: +49 172 858 7463
Gabi Schweiger,  Mütter gegen Atomgefahr - Freistadt, schweigab(zavinac)aon.at, tel: +43 664 390 77 09
Roland Egger, Atomstopp_atomkraftfrei leben!, roland.egger(zavinac)atomstopp.at, tel: +43 680 239 3019
Manfred Doppler,  Anti Atom Komitee, manfred.doppler(zavinac)anti.atom.at, tel: +43 664 450 5015

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz