Sdružení Calla
  Dnes je 24. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaTisková zpráva ze dne 22. 4. 2011

Calla obnovila tři hnízdní stěny pro břehule

V minulých dnech Calla obnovila hnízdní stěny pro břehule ve třech jihočeských pískovnách. Zásahy zlepší podmínky pro hnízdění tohoto chráněného ptačího druhu.

Obnova stěn s pomocí těžké techniky proběhla letos v pískovnách Třebeč (u Borovan), Majolice (u Nových Hradů) a Lžín (u Soběslavi). Pískovny pro zásah byly vybrány podle stavu hnízdní stěny a velikosti hnízdní kolonie v minulých letech. Všechny zásahy byly prováděny s ohledem na výskyt dalších ohrožených druhů, které v pískovnách nacházejí útočiště. Pokud se provedou vhodným způsobem, prospívají mimo jiné i některým zástupcům blanokřídlého hmyzu, kteří žijí v kolmých stěnách nebo na haldách odtěženého materiálu.

Calla se o kolonie břehulí stará úspěšně již několik let. Díky našemu úsilí a spolupráci dalších jednotlivců i organizací se v posledních letech podařilo zastavit prudký pokles břehulí populace v jižních Čechách. Mezi lety 1999 a 2009 totiž klesly stavy místních břehulí o více než polovinu. Tento ptačí druh je dnes již zcela závislý na vhodné péči o hnízdní stěny v aktivních i opuštěných pískovnách.

"Obnovu stěn pro břehule a další ohrožené živočichy je třeba provádět opakovaně a dlouhodobě. Proto musíme všem dárcům velmi poděkovat. Jakoukoli pomoc a podporu našich aktivit uvítáme i do budoucna," říká Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje ochraně přírody a obnově území po těžbě nerostných surovin.

 

Další informace k tématu:
Webová stránka "Adoptujte břehuli!" – www.calla.cz/brehule
Skládačka "Břehule říční v jižních Čechách – rozšíření, ohrožení a ochrana" - www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka&php=4_nabidka.php#brehule

Kontakty:

RNDr. Jiří Řehounek (Calla), 605 066 898, RehounekJ(zavinac)seznam.cz

 

Tento projekt je realizován za podpory Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR. Obnovu břehulích stěn podpořili také dárci projektu "Adoptujte břehuli".


mpcr zpcr


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz