Sdružení Calla
  Dnes je 18. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaTtisková zpráva ze dne 1. 6. 2011

Pískovna u Žemličky bude přechodně chráněnou plochou

     K 1. červenci vyhlásil Městský úřad Trhové Sviny Přechodně chráněnou plochu Pískovna u Žemličky. Lokalitu významnou jako místo rozmnožování chráněných obojživelníků navrhlo k ochraně sdružení Calla.
          Pískovna u Žemličky leží v lesním komplexu mezi Jílovicemi a Hlubokou u Borovan. Calla se její ochranou zabývá dlouhodobě. Posledních několik let v pískovně prováděla orientační biologický průzkum, v roce 2009 uskutečnila s pomocí těžké techniky obnovu největší tůně a vloni umístila u vjezdu do pískovny informační tabuli o jejích přírodních hodnotách.
     Pískovna je významná především jako místo rozmnožování obojživelníků, kteří zde mají silné populace. Aktuální biologický průzkum lokality zaměřený na obojživelníky, který proběhl v červnu roku 2010, potvrdil výskyt sedmi chráněných druhů obojživelníků, a to čolka obecného, čolka horského, čolka velkého, skokana zeleného, skokana krátkonohého, skokana štíhlého a rosničky zelené. K dalším zvláště chráněným druhům živočichům, které na lokalitě žijí, patří užovka obojková, ještěrka obecná, motýl batolec červený nebo brouci svižník polní a svižník lesomil.
     Institut přechodně chráněné plochy se v české ochraně přírody využívá pro území, u nichž je třeba zajistit ochranu po omezenou dobu nebo pravidelně jen po část roku. V případě Pískovny u Žemličky došlo k vyhlášení na období do roku 2022, kdy se bude opět vyhodnocovat důležitost její ochrany. Na Borovansku se jedná již o druhou přechodně chráněnou plochu, která byla z podnětu Cally vyhlášena. Tou první je Pískovna Třebeč, kde je předmětem ochrany významná hnízdní kolonie chráněné břehule říční.
     „Pískovna u Žemličky je rozlohou malá, pro ochranu obojživelníků má však velký význam. Jedním z hlavních faktorů, který tuto skupinu živočichů ohrožuje, se totiž stal nedostatek vhodných míst pro jejich rozmnožování,“ říká Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje především ochraně a obnově těžebních prostorů.
     Za spolupráci při vyhlašování přechodně chráněné plochy je třeba poděkovat především Městskému úřadu Trhové Sviny a firmě Lesy ČR, která vyhlášení přechodně chráněné plochy umožnila jako majitel pozemku. Podklady pro vyhlášení byly shromážděny díky projektům podpořeným Ministerstvem životního prostředí ČR a EOG – Association for conservation.


Kontakty:

RNDr. Jiří Řehounek (Calla), 605 066 898, RehounekJ(zavinac)seznam.cz

 

Tento projekt je realizován za podpory Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR.

mpcr zpcr


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz