Sdružení Calla
  Dnes je 20. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaSpolečná tisková zpráva Cally a CEGV Cassiopeia ze dne 21. 6. 2011

Vytvořte si broukoviště s Callou

    Calla vydala skládačku „Vytvořte si zahradní broukoviště“, která stručně a přehledně seznámí zájemce s vytvářením, výhodami a nevýhodami tohoto způsobu ochrany hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo. Skládačka je zdarma k dispozici v kanceláři Cally nebo si ji lze stáhnout na http://www.calla.cz/data/hl_stranka/ostatni/Loggery_skladacka.pdf .

     Broukoviště je skupina kmenů, špalků či větví zakopaných částečně v zemi nebo na ní položených. Nápad pochází z Britských ostrovů, kde jsou tzv. loggery různé velikosti součástí veřejných prostorů i soukromých zahrad. Ze společné iniciativy Cally a Centra ekologické a globální výchovy Cassiopeia nedávno vzniklo první broukoviště také v Českých Budějovicích v přírodní zahradě Cassiopei.

     Calla se dlouhodobě zabývá ochranou starých stromů i ohrožených brouků, kteří v nich nacházejí útočiště. V rámci správních řízení o kácení stromů se snaží hledat kompromisy, které by zachovaly vhodné prostředí pro chráněné druhy hmyzu a zároveň neohrozily bezpečnost lidí, kteří pod stromy denně procházejí. Broukoviště může být jednou z nouzových variant řešení pro biologicky cenné stromy, které se musejí kácet právě z bezpečnostních důvodů. Nemělo by se však v žádném případě stát záminkou pro kácení.

     „V poslední době se na nás obrací řada jednotlivců i organizací, kteří se inspirovali našimi aktivitami v ochraně ohrožených druhů brouků. Nejjednodušší rada při ochraně starých stromů a jejich ohrožených obyvatel však zůstává stále stejná: Dvakrát měř a jednou řež,“ říká Jiří Řehounek, který se této problematice v Calle věnuje.
    
     Další informace o ochraně hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo lze vyhledat na novém specializovaném webu Stromy a hmyz (www.calla.cz/stromyahmyz). Calla poskytuje také poradenství v oblasti ochrany hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo. Dotazy lze posílat e-mailem na calla@calla.cz nebo s pomocí formuláře na www.calla.cz/poradna.

Kontakt:

RNDr. Jiří Řehounek (Calla), 605 066 898, RehounekJ(zavinac)seznam.cz

 

Tento projekt je realizován za podpory Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR.

mpcr zpcr


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz