Sdružení Calla
  Dnes je 14. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaTisková zpráva ze dne 24. 6. 2011

Břehule už hnízdí v upravených stěnách

     Také v letošním roce se Calla aktivně zapojila do ochrany břehulí v jižních Čechách. V námi upravených stěnách bylo spočítáno celkem 522 hnízdních nor těchto ohrožených ptáků.

     Konkrétně se letos úpravy týkaly tří stěn v pískovnách Lžín, Třebeč a Nakolice, které byly vybrány jako nejdůležitější. V pískovně Třebeč na Borovansku letos břehule vyhrabaly 66 nor, v pískovně Nakolice na Novohradsku 96 nor a v pískovně Lžín na Táborsku dokonce 360 nor, což z ní dělá druhé největší hnízdiště v Jihočeském kraji. Zásahy v pískovnách už ovšem neomezujeme pouze na břehule, ale řešíme je komplexně.

     „Díky dlouhodobým průzkumům dnes víme, jak při ochraně břehulí pomoci i mnoha dalším ohroženým druhům a tomu přizpůsobujeme konečnou podobu zásahů. V některých pískovnách se jedná o zástupce blanokřídlého hmyzu, jinde jsou to obojživelníci nebo vodní brouci,“ vysvětluje Jiří Řehounek, který v Calle vede projekty na ochranu přírodovědně zajímavých pískoven.

     V letošním roce se Calla ve spolupráci s několika odborníky zaměřila především na výzkum ohrožených druhů vodních brouků a pavouků v několika pískovnách, jejichž ochranou se dlouhodobě zabývá. Už nyní je zřejmé, že v rámci těchto dvou skupin hostí jihočeské pískovny celou řadu zajímavých a ohrožených druhů. Také poznatky z letošních výzkumů hodlá Calla dále využít při zkvalitňování péče o cenné lokality.

     „Bezobratlí tvoří drtivou většinu živočichů v naší přírodě. Přesto o řadě z nich téměř nic nevíme, což se bohužel týká i ohrožených druhů. Teprve když lépe porozumíme jejich nárokům na prostředí, můžeme je účinně chránit,“ shrnuje Jiří Řehounek.

     Péči o přírodovědně hodnotné pískovny letos podpořil Státní fond životního prostředí ČR a také drobní dárci projektu „Adoptujte břehuli!“, který Calla představila před vánoci. Více informací o břehulích a jejich symbolické adopci získají zájemci na webu www.calla.cz/brehule.

 

Kontakt:

RNDr. Jiří Řehounek (Calla), 605 066 898, RehounekJ(zavinac)seznam.cz

 

Tento projekt je realizován za podpory Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR.

mpcr zpcr

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz