Sdružení Calla
  Dnes je 22. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaSpolečná tisková zpráva sdružení Calla, Jihočeských matek a Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí ze dne 25. června 2011

Dnes výstup na Kleť, zítra výstup z jádra

Veřejnost, která se v sobotu 25. června odpoledne sešla na jihočeské dominantě Kleti, se vyjádřila proti dalšímu využívání jaderné energetiky v České republice. Česko-německo-rakouského protestního shromáždění se zúčastnilo přes sto lidí ze všech tří zemí.  Akci pořádala sdružení Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí, Calla ve spolupráci s Bayerische Plattform gegen Atomgefahr, Atomstopp_atomkraftfrei leben!, Anti Atom Komitee a Mütter gegen Atomgefahr – Freistadt jako další z řady společných veřejných aktivit.
Účastníci poukázali na možnosti, které i v České republice umožní postupně uzavřít jaderné reaktory stejně jako v Německu. Jak spočetla studie Chytrá energie (www.chytraenergie.info), máme obrovský potenciál v energetické efektivitě, snížení spotřeby a využití místně dostupných obnovitelných zdrojů a existují i cesty, jak českou energetiku proměnit.
Protestující také odsoudili plány české vlády, která pod taktovkou elektrárenské společnosti ČEZ nadále plánuje rozvoj těžby a zpracování uranu, stavbu nových reaktorů a úložiště vyhořelého jaderného paliva, aniž je vyřešena celá řada dopadů na bezpečnost obyvatel a ochranu životního prostředí.
Vystupující poukázali na rizika, která jaderná energetika přináší. Katastrofa srovnatelná s Fukušimou, od jejíhož počátku uplynulo již 100 dní, by ve střední Evropě nezůstala omezena na jedinou zemi a způsobila by neuhraditelné škody.
Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí doplnil: "Naši politici vězí v myšlenkových schématech minulého století - více zdrojů, více spotřeby. Již nechceme žádné další reaktory v Temelíně ani jinde v Česku, chceme dokonce co nejdříve odstavit ty stávající. I v České republice můžeme jít cestou energetické revoluce a velmi razantně nastoupit na pole úspor a využívání obnovitelných zdrojů energie."

 

Pro další informace, případně pro poskytnutí fotografií můžete kontaktovat:

Monika Machová Wittingerová, Jihočeské matky, jihoceske.matky(zavinac)ecn.cz, tel.: 603 516 603

Pavel Vlček, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí o.s., pavel.vlcek(zavinac)oizp.cz , tel.: 777 006 241

Edvard Sequens, Calla, edvard.sequens(zavinac)calla.cz, tel.: 602 282 399


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz