Sdružení Calla
  Dnes je 20. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva z 20. září 2011

Nový šéf ČEZ si chce hrát s předraženým atomem

    Ekologické sdružení Calla se obává kurzu nového vedení společnosti ČEZ. Bude-li Daniel Beneš realizovat plány načrtnuté v rozhovoru uveřejněném v dnešní MF DNES, pak české ekonomice hrozí, že přijde o příležitost své modernizace, posílení energetické nezávislosti, snížení znečištění ovzduší i účtů za energii.

Ekonomické riziko:
Nový ředitel ČEZ chce realizovat výstavbu dalších reaktorů v Temelíně. Přitom evropské zkušenosti ukazují, že jde o ekonomicky nejistý počin:

  • Náklady na výstavbu nové jaderné elektrárny typu EPR (Evropský tlakovodní reaktor) ve francouzském Flamanville i finském Olkiluoto již překročily 6 miliard euro (přibližně 147 miliard korun), tedy téměř na dvojnásobek původní částky. Dva nové reaktory v Temelíně tak mohou stát sedminásobek ročního zisku ČEZ [1].

Promarněná příležitost:
Daniel Beneš ve shodě s premiérem Petrem Nečasem chce blokovat investice do zelené energetiky. Přitom cena solárních panelů jen za první pololetí tohoto roku spadla o 20 % a světové firmy předpokládají, že se stane do několika let levnější, než atom nebo uhlí [2].

  • Evropská průmyslová fotovoltaická asociace zveřejnila v září studii [3], ze které vyplývá, že sluneční elektřina bude v celé Evropě konkurenceschopná do konce tohoto desetiletí. Dynamická parita sítě, tedy bod, kdy se na trhu v konkrétní zemi protne současná hodnota výnosů z provozu solárních zdrojů s cenou elektřiny z běžného energetického mixu, by mohla být poprvé dosažena již během roku 2013 v Itálii. Postupně se pak bude přesouvat směrem na sever do celé Evropy.

„Důvodem, proč se v Evropě či v USA nestaví skoro žádné atomové reaktory, není jen riziko havárie, ale především náklady na stavbu. Jaderné elektrárny jsou extrémně drahé a investoři o ně nemají zájem. Právě ekonomika drtí řadu jaderných projektů, proto by katastrofální zkušenosti s novými reaktory ve Francii nebo Finsku měly varovat i české politiky. Nekritická podpora pro atomovou energetiku ze strany Petra Nečase může napovídat, že uvažuje o nějaké formě podpory. Dotovat však plně rozvinuté odvětví neumožňují pravidla volné hospodářské soutěže.“ říká energetický konzultant sdružení Calla Martin Sedlák.

Edvard Sequens jej doplnil: „Vláda by měla naopak ČEZ směřovat k postupnému stabilnímu růstu domácích čistých zdrojů. Příležitosti zelené energetiky jsou obrovské i v Česku. Obnovitelná energie může výhledově pokrýt téměř dvě třetiny domácí spotřeby.“

 

Další informace mohou poskytnout:

Edvard Sequens - tel.: +420 602 282 399, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Martin Sedlák - tel.: 737 128 471, e-mail:martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz

 

Zdroje:

[1] Podrobnosti v tiskové zprávě ze dne 21. července 2011
http://www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka/tiskovky/2011&php=tz110721.php

[2] http://www.bloomberg.com/news/2011-05-26/solar-may-be-cheaper-than-fossil-power-in-five-years-ge-says.html

[3] Solar Photovoltaics Competing in the Energy Sector - On The Road to Competitiveness, EPIA, September 2011, http://www.helapco.gr/ims/file/reports/tn_jsp.pdf


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz