Sdružení Calla
  Dnes je 22. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, Hnutí DUHA a Zeleného kruhu

ze dne 9. listopadu 2011

Kocourkův zákon – Den, kdy ČEZký ministr zařízl čistou energetiku

Poslanecká sněmovna dnes schválila kontroverzní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie. Zmařila tak příležitost k využívání čistých obnovitelných zdrojů v domácnostech, technologickému rozvoji českých podniků a vytvoření nových pracovních míst. Schválený návrh zavádí řadu byrokratických překážek, které zcela netržně zamezí rozvoji inovativního průmyslového odvětví. Jen slabou útěchu tak nabízí fakt, že poslanci prosadili vlastní návrh na podporu využívání tepla z obnovitelných zdrojů a odmítli přílepek, který měl největším likvidátorům krajiny darovat zemědělskou půdu.  
Schválený zákon o podporovaných zdrojích energie je podle ekologických organizací škodlivý především v následujících bodech:
•    Producenti čisté energie ztratí jistotu odběru vyrobené elektřiny. Obnovitelná elektřina se tak do sítě nemusí vůbec dostat.
•    Návrh zákona prodlužuje dotace pro spoluspalování biomasy a uhlí ve velkých elektrárnách až do roku 2015. Rozhodnutí povede ke zdražení biomasy, které ohrozí malé lokální výtopny a kogenerační stanice i uživatele domácích kotlů na peletky.
•    Namísto cíleného energetického využití kuchyňského odpadu, listí nebo trávy v bioplynových stanicích zákon finančně podporuje jeho spalování ve spalovnách odpadu společně s kvalitními, recyklovatelnými surovinami.
•    Pozitivem je zavedení koncepční podpory tepla z obnovitelných zdrojů, kde má Česká republika mnohem více možností než k výrobě zelené elektřiny. Zbytečnými se tak stávají úvahy o prolomení územních limitů těžby uhlí.
•    Poslanecká sněmovna nakonec nehlasovala o přílepku Hospodářského výboru, který měl udělit výjimku z odvodu poplatků stavbám, které kvalitní půdy zabírají nejvíce (logistická centra a průmyslové zóny, dopravní a přenosová infrastruktura). Vyslyšela tak výhrady Ústavního soudu, zemědělců i ekologických organizací [1].

 

Kontakt:

Edvard Sequens, Calla, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz, mobil: 602 282 399
Martin Sedlák, Hnutí Duha, e-mail: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz, mobil: 737 128 471
Daniel Vondrouš, Zelený kruh, email: daniel.vondrous@zelenykruh.cz, mobil: 724 215 068

 

Poznámky:
[1] Na nehlasovatelnost přílepku Zelený kruh upozornil mimo jiné předsedkyni Poslanecké sněmovny v otevřeném dopise: http://www.zelenykruh.cz/cz/tiskove-zpravy/mate-sanci-zastavit-prilepky-pani-predsedkyne-nemcova/

 

Edvard Sequens uvádí:
"Zákon je dalším krokem vlády, který má omezit slibný rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice, aby se nestaly konkurencí pro silný jaderný a fosilní energetický průmysl. Jdeme tak ale v protisměru k evropským trendům. Vidina krátkodobých zisků se tak promění v dlouhodobou ztrátu pro celé hospodářství."

Martin Sedlák uvádí:
"Energetiku brzdí podezřelý propletenec lidí z ČEZ a ministerstva průmyslu. Poslanci dnes opět rozhodli o zabetonování dominantní pozice uhelného a atomového mastodonta. Legislativa určená k podpoře růstu čisté energie, de facto paradoxně povede k zastavení progresivního odvětví zelené ekonomiky. Přitom práce českých inženýrů i dělníků v uplynulých letech ukázala, že větrnými, slunečními nebo bioplynovými energetickými zdroji můžeme účinně čelit dovozu zemního plynu, nebo vysoké spotřebě špinavého uhlí."

Daniel Vondrouš uvádí:
"Zákon je zmařenou příležitostí pro technologický rozvoj. Na druhé straně neprošel přílepek rozdávající kvalitní půdu jejím největším likvidátorům. Poslanci také schválili podporu využití obnovitelného tepla a úvahy o prolomení limitů těžby hnědého uhlí tak ztratily smysl."


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz