Sdružení Calla
  Dnes je 18. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva sdružení Calla a Jihočeských matek ze dne 13. srpna 2012

USA: není úložiště, nebudou reaktory
A co v Česku?

   Jaderný dozor Spojených států (Nuclear Regulatory Commission) zastavil vydávání licencí na výstavbu a provoz nových jaderných reaktorů [1]. Úřad vydávání licencí obnoví, až bude dostatečně vyřešena otázka nakládání s vyhořelým jaderným palivem.  Podle sdružení Calla a Jihočeské matky by stejný postup měl zaujmout Státní úřad pro jadernou bezpečnost a zejména Ministerstvo životního prostředí při posuzování výstavby 3. a 4. bloku v Temelíně. Dokud stát nenajde pro odpad z jaderných elektráren dlouhodobě bezpečné konkrétní řešení, jež nebude pošlapávat práva místních obyvatel, neplánovat a nepovolovat stavbu reaktorů, které budou produkovat další tisíce tun vyhořelého paliva.

    Přímým důvodem pro krok amerického regulátora je rozhodnutí soudu, podle kterého nelze pokračovat v dosavadní praxi vydávání licencí na základě pouhé důvěry, že trvalé úložiště jaderných odpadů bude vybudováno. Po zastavení projektu v Yucca Mountain a slabém pokroku při hledání nové lokality soud nevidí dostatečné záruky, že ve Spojených státech bude problém vysoceradioaktivních odpadů vyřešen. Vydávání licencí při nevyřešeném nakládání s odpady je podle soudu v rozporu s environmentálními standardy platnými ve Spojených státech.
     Calla a Jihočeské matky se účastní procesu hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) na stavbu nových bloků v Temelíně. Od počátku požadují, aby zpracovatel dokumentace konkrétně doložil, jak bude zabezpečeno nakládání s vyhořelým jaderným palivem. Tento požadavek vzneslo v rámci tzv. zjišťovacího řízení v roce 2009 samo Ministerstvo životního prostředí [2]. Pod novým vedením ministra Chalupy však na tento logický požadavek rezignovalo. Konstatování, že přípravu hlubinného úložiště realizuje stát a problematika nakládání s vyhořelým jaderným palivem je řešitelná v rámci platné legislativy a národní koncepce je z hlediska posouzení hodnoceného projektu nedostatečné. Provoz nových reaktorů by zásadně ovlivnil celkové množství vyhořelého jaderného paliva v České republice a tím i potřebnou kapacitu úložiště.
    Místo pro hlubinné úložiště zatím stejně jako USA nemá ani Česká republika. Ministerstvo průmyslu a obchodu v návrhu státní energetické koncepce sice stanovuje pro rozhodnutí o lokalitě definitivního úložiště vysoceradioaktivního jaderného odpadu termín do konce roku 2015. V té době ale nebudou u konce ani základním průzkumné práce.  Zejména ale hrozí, že o výběru úložiště bude rozhodnuto bez souhlasu obyvatel zkoumaných regionů, kterým úložiště navždy změní život. Stát jim přitom již dlouho slibuje, že si o něm budou moci sami rozhodnout, ale nechce takovou možnost vtělit do zákona. Tento záměr ministerstva může veřejnost připomínkovat na www.energetickakoncepce.cz .
    Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Stát na jedné straně zcela správně nepovolí stavbu rodinných domů, pokud stavebník nemá zajištěnu kanalizaci nebo čistírnu, ale v případě jaderných elektráren najednou vysoce nebezpečný odpad odkazujeme našim potomkům s důvěrou, že si s dědictvím naší rozmařilosti možná poradí.“
Monika Machová Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky řekla: „V tomto případě bychom si ze Spojených států amerických měli vzít příklad. Nepovolovat stavbu dalších jaderných bloků dokud nebude problém vyhořelého jaderného paliva vyřešen. Vzhledem k odporu obcí, které jsou na seznamu lokalit pro hlubinné úložiště, to problém zcela určitě bude “.

 

Kontakty:

Edvard Sequens, Calla, 602 282 399, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Monika Machová Wittingerová, Jihočeské matky, tel.: 603 516 603, e-mail: jihoceske.matky(zavinac)ecn.cz

 

Poznámky:
[1] NRC suspends final licensing decisions , 8. srpna 2012, World Nuclear News,
http://www.world-nuclear-news.org/-RS_NRC_suspends_final_licensing_decisions_080812a.html
[2] Kompletní podklady hodnocení vlivů na životní prostředí na záměr „Nový jaderný zdroj v lokalitě Temelín včetně vyvedení výkonu do rozvodny Kočín“ jsou ke stažení v databázi EIA: http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=MZP230


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz