Sdružení Calla
  Dnes je 3. března 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Aliance pro energetickou soběstačnost, Calla, Hnutí DUHA, Global 2000, Friends of the Earth Europe, Občanské iniciativy pro životní prostředí, Jihočeských matek ze dne 25. května 2015

Výzva Sobotkovi a Šefčovičovi: Žádáme otevřenou kritickou debatu o jaderné energetice

Nevládní a ekologické organizace z České republiky, Rakouska a Bruselu ve společné výzvě oslovily v předvečer Evropského jaderného fóra (ENEF, koná se v Praze 26. - 27. května) předsedu vlády ČR Bohuslava Sobotku, který nad ENEF převzal záštitu. Upozorňují jej na stinné stránky jaderné energetiky v podobě ekonomických rizik pro spotřebitele elektrické energie, stále neřešený problém jaderného odpadu i nové otázky jaderné bezpečnosti vycházející z technologického stárnutí reaktorů. Obdobnou výzvu s evropským kontextem adresovali také Maroši Šefčovičovi, místopředsedovi Evropské komise odpovědného za Energetickou unii.

České i mezinárodní organizace dlouhodobě se věnující otázkám budoucnosti energetiky považují za klíčové téma možných dotací pro nové jaderné reaktory, o kterých uvažuje po Velké Británii také české ministerstvo průmyslu. Vyzvaly proto premiéra Bohuslava Sobotku, aby česká vláda dala již nyní jasné a závazné stanovisko, ve kterém odmítne garantované výkupní ceny pro případné další jaderné reaktory.

Po české vládě i Evropské komisi žádají prosazování úplné implementace bezpečnostních opatření vyplývajících ze zátěžových testů jaderných elektráren. Pokud by se uvažovalo o prodloužení životnosti jaderných reaktorů přes projektovanou – v České republice jde o Dukovany, tak pouze s podmínkou posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) včetně přeshraničního.

Provozovatelé jaderných elektráren by měli nést plnou odpovědnost za škody, které případně způsobí. Evropská komise i jednotlivé země by se proto měly co nejdříve domluvit na sjednocující úpravě dnes roztříštěných režimů úmluv (Pařížské a Vídeňské) o občanskoprávní odpovědnosti za jaderné škody.

Organizace také upozorňují, že národní plány nakládání s vyhořelým jaderným palivem a dalšími radioaktivními odpady musí projít transparentní veřejnou debatou a že je třeba, aby národní legislativa dostatečně respektovala zájmy obyvatel, kterým by případná úložiště navždy změnila budoucnost.

„Předseda vlády by měl na místo výletů do Dukovan nebo na jaderná fóra podpořit kritickou debatu o jaderné energetice. Jen tak se může Česká republika připravit na budoucí problémy se stárnoucími a dožívajícími jadernými reaktory a především se vyhnout nutnosti masivně dotovat výstavbu a provoz jaderných reaktorů. Bez nezávislého vyhodnocení rizik reálně hrozí, že na další české jaderné reaktory budou muset spotřebitelé připlatit v budoucnu tisíce miliard korun,“ uvádí jeden z hlavních důvodů společné výzvy Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Edvard Sequens ze sdružení Calla pak doplňuje: „Česká republika využívá neexistujícího evropského režimu pro odpovědnost provozovatelů za škody po havárii a ČEZ by tak uhradil škody jen do výše 8 miliard korun. To chceme změnit stejně jako chybějící společenskou debatu o řešení problému vyhořelého jaderného paliva.“

 

Více informací mohou podat:

Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost, telefon 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)alies.cz
Edvard Sequens, Calla, tel: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

 

V přílohách:


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz