Sdružení Calla
  Dnes je 18. června 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 26. září 2019

Početnost břehulí v jižních Čechách dramaticky klesá

Břehule říční se v jižních Čechách stala druhem zcela závislým na lidské činnosti. Hnízdí zde v těžebních prostorech, říčních nábřežích nebo vyzděných březích návesních rybníků. A její početnost stále dramaticky klesá.

Břehule říční je naší nejmenší vlaštovkou, která hnízdí v norách vyhrabaných do kolmých písčitých stěn. O původní hnízdiště v říčních březích strhávaných jarními povodněmi přišli tito ohrožení ptáci při regulacích vodních toků. Od té doby jim nezbývá, než se přizpůsobit různým typům stěn vytvořeným lidskou činností. Mohou to být těžební prostory, deponie sypkých materiálů, škvíry či drenážní trubky ve zdivu apod. V řadě případů závisí hnízdní kolonie břehulí na vstřícnosti nebo dokonce trvalé péči lidí.

„Zatímco v roce 1999 jsme zjistili v Jihočeském kraji 66 lokalit s koloniemi břehulí, v roce 2009 to bylo již jen 27 kolonií a letos zbývalo na území jižních Čech pouhých 11 břehulemi obsazených lokalit. Jsme tedy na jedné šestině počtu hnízdišť oproti době před dvaceti lety. Celkový počet jihočeských břehulí jsme letos odhadli na 454 hnízdních párů, zatímco před deseti lety to bylo 2070 párů a před dvaceti lety dokonce 4875 párů,“ shrnuje hlavní výsledky průzkumu jeho autor Petr Heneberg, který se břehulemi dlouhodobě zabývá a na jejich ochraně spolupracuje s Callou.

V Jihočeském kraji dnes neexistuje ani jedna břehulí kolonie v říčním břehu. Donedávna se dařilo alespoň zmírňovat pokles početnosti břehulí díky cíleným zásahům na hnízdištích v menších opuštěných pískovnách. Dlouhodobě to však nebude možné, především kvůli tvrdnutí písku ve starých stěnách a neochotě vlastníků pozemků obklopujících bývalé těžebny.

„Břehule se stala v jižních Čechách velice ohroženým druhem. Varující přitom je, že pokles početnosti hlásí i okolní státy. Musíme proto chránit opravdu všechna zbývající hnízdiště. Data z letošního průzkumu proto předáme kolegům ze státní ochrany přírody, těžebních firem i neziskových organizací, aby je mohli využít při efektivní ochraně tohoto krásného ptačího druhu,“ říká Jiří Řehounek z Cally.

 

Kontakt:

RNDr. Jiří Řehounek (Calla) - RehounekJ@seznam.cz, 605 066 898

 

 

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Projekt byl podpořen Jihočeským krajem.

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz