Sdružení Calla
  Dnes je 18. června 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 12. září 2023

Exkurze představí přírodu v ledenické pískovně

Calla a ZŠ Ledenice zvou všechny zájemce o přírodu na exkurzi „Příroda v Pískovně Ledenice“, která proběhne v neděli 17. září. Akce je součástí projektu na ochranu této přírodovědně zajímavé lokality.

Exkurzi do pískovny povedou Petr Veselý (PřF JU), Tomáš Ditrich (PedF JU), Helena Jaloševská (ZŠ Ledenice) a Jiří Řehounek (Calla). Bude zaměřená především na ptáky a hmyz a její součástí bude také odchyt a kroužkování ptactva a povídání o významu pískoven pro ochranu přírody. Sraz účastníku je naplánován na 9:00 u čistírny odpadních vod v Ledenicích.

Biologický průzkum pískovny odhalil v minulých letech výskyt mnoha chráněných a ohrožených druhů. Mimo jiné zde žijí i všechny tři jihočeské druhy čolků, tedy čolek velký, obecný a horský, kuňky a další obojživelníci. Z plazů se vyskytuje ještěrka obecná, ještěrka živorodá, užovka obojková a zmije obecná. Z mnoha hmyzích skupin jmenujme především svižníky, majky, samotářské včely a vosy, vážky, vodní brouky a ploštice aj. I mezi nimi najdeme řadu ohrožených druhů.

„Opuštěné pískovny nahrazují v naší krajině mizející stanoviště, např. říční náplavy nebo písečné přesypy. Rádi bychom na exkurzi představili zájemcům o přírodu zajímavé druhy, které našly v pískovně útočiště. Na exkurzi zveme i děti, které si mohou vyzkoušet odchyt hmyzu síťkami a pomoci nám tak s biologickým průzkumem pískovny,“ říká Jiří Řehounek z Cally, který projekt koordinuje.

Součástí projektu nebylo jen pokračování biologického průzkumu, ale i projektový den pro ZŠ Ledenice, při němž se žáci zapojili přímo do ochrany lokality.

Projekty ochrany přírody v Pískovně Ledenice realizuje Calla dlouhodobě ve spolupráci s Městysem Ledenice a Pedagogickou fakultou JU.

Další informace a tipy na výlety nejen do zajímavých jihočeských pískoven najdou zájemci o turistiku, cykloturistiku, geocaching, geologii, fotografování či pozorování přírody na webu „Objevte svou pískovnu“ (http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/). Mimo jiné se zde dozvědí, že Pískovna Ledenice je také zajímavou geologickou lokalitou.

 

Kontakty:

Jiří Řehounek (Calla) - RehounekJ@seznam.cz, 605 066 898Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

 


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz