Sdružení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


Tisková zpráva  Sdružení CALLA

ze 6. prosince 2002


Krajští politici si počtou v Atomovém státu

Sdružení Calla poslalo v předvánočním čase malý dárek hejtmanovi, radním a zastupitelům Jihočeského kraje. Jde o knihu známého rakouského publicisty Roberta Jungka Atomový stát. Krajští politici se totiž při své práci budou muset vyrovnávat s požadavky na získání mnoha miliard korun na likvidaci následků přepracovávání uranu v podobě 246 ha radioaktivních odkališť v Mydlovarech. Měli by zajistit kvalitní havarijní připravenost občanů kraje pro případ havárie v jaderné elektrárně Temelín či při transportech jaderných materiálů s elektrárnou souvisejících a též by si měli klást otázku, kdo zaplatí škody v okolí, pokud by k fatálnímu selhání či útoku na JETE došlo. Jejich voliče oprávněně znepokojuje, proč by právě v jižních Čechách měl být do země definitivně uložen vysoceradioaktivní odpad. Nemluvě pak o problematice důsledků na cestovní ruch, ceny nemovitostí či socioekonomické dopady v okolí jaderných zařízení. Jihočeský kraj tak patří mezi nejvíce postižené využíváním jaderné energie v České republice.

Robert Jungk, též autor známější knihy Jasnější než tisíc sluncí, v Atomovém státu popisuje metody, které používá jaderný průmysl k prosazování svých záměrů. Píše o omezování lidských práv a svobody, ke kterým vede využívání jaderné energie. Ne nadarmo nese kniha podtitul Od pokroku k nelidskosti. A začíná slovy: "V okamžiku, kdy technický pokrok umožnil využívat jaderné štěpení, byl učiněn skok do zcela nových rozměrů násilí. Nejprve bylo směrováno jen proti vojenským protivníkům, dnes ohrožuje vlastní občany. Protože 'atomy pro mír' se principiálně neliší od 'atomů pro válku'."

"Doufáme, že kniha povede k zamyšlení a neurazí i ty z našich krajských politiků, kteří se hlásí k otevřené podpoře jaderné energetiky. Měla by být poučením před metodami, které jaderný průmysl používá," říká k rozeslání Edvard Sequens ze Sdružení Calla.

Edvard Sequens

Další informace poskytne:
Edvard Sequens, Sdružení CALLA, tel.: 387 310 166, 602 282 399

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz