Sdružení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Tisková zpráva sdružení Calla ze dne 20. 3. 2009

Nový projekt ochrání břehule

   Nový projekt na ochranu břehulí říčních v Jihočeském kraji se rozbíhá. Jeho cílem je udržet nebo zvýšit početnost břehulí na třech klíčových lokalitách. Sdružení Calla ho realizuje díky grantu Ministerstva životního prostředí ČR.

   Břehule říční patří mezi ohrožené druhy ptáků. Původně hnízdily v říčních březích strhávaných jarními povodněmi, do nichž si vyhrabávaly nory. Po regulaci většiny vodních toků si břehule našly náhradní stanoviště v pískovnách a dalších těžebních prostorech, kde jich dnes v ČR hnízdí drtivá většina. Hnízdní stěny však vyžadují každoroční údržbu, především na lokalitách, kde se již písek netěží.

   Projekt "Stabilizace populace břehulí v Jihočeském kraji" počítá s úpravou hnízdních stěn ve třech jihočeských pískovnách, kde existují nebo v minulosti existovaly početné kolonie břehulí. Jedná se o pískovny ve Lžíně na Táborsku, v Záblatí na Třeboňsku a v Třebči na Borovansku. O hnízdní stěnu v třebečské pískovně se Calla stará již několik let, což se projevuje na poměrně stabilní početnosti břehulí.

   Nedílnou součástí projektu je také osvěta veřejnosti, především v místech vyššího výskytu břehulí. Dosud proběhly přednášky a besedy v Jindřichově Hradci a ve Lžíně. V pondělí 23. 3. se chystá přednáška a beseda o pískovnách a břehulích také v Záblatí. Sdružení Calla také ve spolupráci s expertem na břehule Petrem Henebergem zpracuje analýzu populace břehulí v jižních Čechách.

   "Jen díky aktivitě občanských sdružení a také některých osvícených úředníků a těžařů se podařilo zbrzdit pokles jejich početnosti v jižních Čechách. Jejich přežití v současné době závisí na vhodné péči o místa výskytu," říká vedoucí projektu Olga Dvořáková z Cally.

Více informací o ochraně a obnově pískoven (nejen) v jižních Čechách naleznete na webu Jihočeské pískovny (www.calla.cz/piskovny). 

 

Kontakty:
Jiří Řehounek , Sdružení Calla
tel.: 387 311 381, e-mail: rehounekj(zavinac)seznam.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz