Sdružení Calla
  Dnes je 20. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaTisková zpráva ze dne 22. března 2011

Podpoří poslanci omezení práv občanů ve prospěch energetických firem?

 

Poslanecká sněmovna se na dnešní schůzi ve druhém čtení zabývala novelou rozšiřující působnost zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní infrastruktury i na vodní a energetické stavby. Podle sdružení Calla by tato novela, která posiluje pozici energetických firem na úkor dotčených obcí a občanů a na jejímž formulování se přímo podílel ČEZ1), měla být během závěrečného jednání zcela odmítnuta.

Návrh novely zákona urychluje povolování energetických staveb, které přestože patří mezi neproblematičtější z hlediska svých dopadů, budou mít nestandardně omezený prostor pro vyjádření orgánů veřejné správy i veřejnosti. Zjednodušené bude i vyvlastňování pozemků.

Zákon v případě přijetí například urychlí výstavbu vedení velmi vysokého napětí z plánovaných reaktorů v Temelíně do rozvodny Mírovka nedaleko Havlíčkova Brodu. Proti stavbě vystupuje řada obcí a občanů, jejichž životní prostředí bude stavbou poškozeno.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Energetické firmy takto získají v případě schválení další nástroj, který jejich pozici při prosazování kontroverzních projektů ještě posílí. Pokud by prošel zákon ve znění prosazeném společností ČEZ, bude se urychlení týkat i staveb velkých elektráren. Praxe přitom ukazuje, že hlavní příčinou, proč se zdržuje rozhodování o infrastrukturních stavbách, není špatný zákon, ale chyby úřadů".


Další informace může poskytnout:

Edvard Sequens (Calla), 602 282 399, edvard.sequens(zavinac)calla.cz

 

Poznámky:
1) Novela byla předložena dne 22. června 2010 na senátních výborech senátorem Nedomou (ODS). Pozměňovací návrhy dodané na poslední chvíli společností ČEZ neměli senátoři před projednáváním k dispozici, byly jim nakopírované až během jednání. Senátoři tedy neměli možnost se s návrhem dostatečně seznámit, například Senátor Eybert (ODS) dokonce připustil, že návrhům ČEZu věcně zcela nerozumí. Přesto si je osvojil.

 

Calla razitko 20 let

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz