Sdružení Calla
  Dnes je 24. února 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Cally ze dne 5. prosince 2014

Vánoce pro břehule

Projekt „Adoptujte břehuli!“ nabízí i letos možnost obdarovat svoje přátele netradičním vánočním dárkem a zároveň pomoci ohroženému druhu. Zatímco břehule momentálně zimují v Africe, Calla začíná shánět prostředky na obnovu jejich hnízdních stěn v příštím roce.

Cílem projektu „Adoptujte břehuli!“ je zajistit péči o hnízdiště ohrožených břehulí říčních v Jihočeském kraji. Calla se o kolonie břehulí stará úspěšně již mnoho let. Údržba hnízdních stěn není technicky ani finančně náročná, zato se musí provádět opakovaně. Tento ptačí druh je dnes již zcela závislý na vhodné péči o hnízdní stěny v aktivních i opuštěných pískovnách.

„V letošním roce jsme se zaměřili hlavně na pískovnu ve Lžíně. Kromě obnovy hnízdní stěny jsme také mapovali další vzácné a ohrožené druhy, které v této pískovně žijí spolu s břehulemi. A před pískovnou přibyla i zbrusu nová informační tabule a jejích přírodních zajímavostech,“ říká Jiří Řehounek, který v Calle aktivity na pomoc břehulím koordinuje.

Ve lžínské pískovně nakonec vyhrabaly břehule celkem 198 hnízdních nor. V upravené stěně se kromě nich usídlily také samotářské včely, přičemž počet jejich nor jsme odhadli na tisíce. Právě samotářské včely a další blanokřídlí jsou další cílovou skupinou, které břehulí adopce pomáhají. V pískovně Lžín jsme jich letos objevili 40 druhů, z toho 7 je zařazeno do červeného seznamu ohrožených druhů bezobratlých.

Z fauny této pískovny stojí za zmínku i pískomilní střevlíci, chránění svižníci, celoevropsky chráněný motýl ohniváček černočárný nebo čolci rozmnožující se ve zdejších tůních. Opravdovou zoologickou zajímavostí je pak nález malé mouchy s latinským jménem Dasiops hennigi, která žije ve střední a severní Evropě, je však zatím známa jen z patnácti lokalit a počet dosud nalezených jedinců příliš nepřevyšuje dvacítku.

„Pro většinu z těchto druhů představuje obnova břehulích hnízdišť vítanou aktivitu, která vytváří prostředí i pro jejich život. Příspěvky na břehulí adopce tak mají pro ochranu přírody ještě daleko větší pozitivní efekt,“ dodává Jiří Řehounek.

Více informací o projektu „Adoptujte břehuli!“ naleznou zájemci na webové stránce www.calla.cz/brehule. Na tomto webu je k dispozici také formulář pro břehulí adopce. Příspěvky na ochranu břehulí lze zasílat na účet 3202800544/0600 (variabilní symbol 333). Všichni adoptivní rodiče obdrží darovací certifikát. A pokud se rozhodnete břehulí adopci někomu darovat, třeba jako vánoční dárek, napíšeme na certifikát jméno podle přání dárce.

 

Kontakt:

Jiří Řehounek (Calla) – 605 066 898, RehounekJ(zavinac)seznam.cz

 

Projekt byl podpořen grantem Ministerstva životního prostředí ČR. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP ČR.

Ochranu břehulí podporují také desítky drobných dárců v rámci projektu "Adoptujte břehuli!" (www.calla.cz/brehule).


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz