Sdružení Calla
  Dnes je 29. dubna 2017  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE | Anglická vlajka

Ochrana přírody a krajiny

Aktuality:

Zelená středa
  28. 4. 2017 - Informace o výskytu vlků začínají přicházet ze stále více míst naší republiky včetně Šumavy. Můžeme se těšit z návratu mýtické šelmy? Nebo se mají bát chovatelé koz a ovcí či turisté? Besedu s Josefou Volfovou z Hnutí DUHA jsme nazvali "Velký návrat vlka?" a uskuteční se ve středu 17. května 2017 od 18:15 v Galerii Měsíc ve dne v Českých Budějovicích. Pozvánka ke stažení.
  27. 4. 2017 - Poprvé od listopadu 1989 chtějí někteří politici vzít lidem jejich práva. Chtějí jim zakázat posílat úřadům připomínky k dopadům spalovny, skládky či vykácení parku v sousedství na jejich zdraví, přírodu a životní prostředí. Není to zdaleka první pokus, ale tentokrát příznivci netransparentního rozhodování a odpůrci zdravého prostředí ve Sněmovně zvítězili. V poslední chvíli ještě můžeme lidem jejich práva zachránit. Přidejte i Vy svůj podpis pod výzvu senátorkám a senátorům. Podepisujte, šiřte a sdílejte prosím: www.vrattelidemprava.cz.
  25. 4. 2017 - V neděli 23. dubna proběhla přírodovědná vycházka "Výprava na Maškovec", kterou vedli botanik Leoš Lippl a entomolog Jiří Řehounek. Vycházka z Kamenného Újezda přes Přírodní památku Vltava u Blanského lesa a zříceninu hradu Maškovec skončila v Březí a byla zaměřená na zajímavé rostliny a hmyz. I přes mrazivé ráno a nepříznivou předpověď se jí zúčastnilo čtrnáct zájemců o přírodu.
Břehule
  20. 4. 2017 - Ve lžínské pískovně na Soběslavsku jsme také letos obnovili písčitou stěnu pro hnízdění břehulí a samotářských včel. Obnova byla spojená také s narušením povrchu v okolí stěny a vytvoření nových písčitých kopečků. Cílem všech zmíněných zásahů je udržení nebo zlepšení podmínek pro ohrožené druhy živočichů a rostlin. Další zajímavosti o břehulích a jejich ochraně najdete na stránce "Adoptujte břehuli!". A nezapomeňte si naplánovat výlet do některé zajímavé jihočeské pískovny podle webu "Objevte svou pískovnu".
slavík
  11. 4. 2017 - První z letošních přírodovědných vycházek s Callou "Za slavíkem modráčkem na tankodrom" byla zaměřená hlavně na ornitologii. Jak už název napovídá, podívali jsme se na území bývalého budějovického tankodromu, kde ornitolog Petr Veselý kroužkoval ptáky. Ukázali jsme si také plochy, kde proběhly zásahy na podporu biodiverzity. Slavíka modráčka se sice odchytit nepodařilo, i tak si ovšem 94 účastníků prohlédlo zblízka desítky malých opeřenců.
rekultivace
  7. 4. 2017 - V úterý 4. dubna uspořádal Dům přírody Třeboňska přednášku "Pískovny za humny". O třeboňských pískovnách a jejich významu pro ochranu přírody přednášel a diskutoval Jiří Řehounek z Cally. V pořadí třetí akce z cyklu "Krajina a lidé" proběhla v třeboňském Domě Štěpánka Netolického.
Zelená středa
  7. 4. 2017 - Třetí březnovou středu proběhla beseda "Chceme motýly v Českých Budějovicích", která se konala v rámci našeho cyklu Zelené středy. O budějovických motýlech, možnostech jejich podpory a ochraně přírody ve městech povídali a diskutovali Zdeněk Hanč (AOPK ČR), Martin Němec (Spolek pro živou krajinu) a Lenka Šebelíková (PřF JU).
Zelená středa
  7. 2. 2017 - V cyklu besed Zelené středy si budete moci poslechnout přednášku doc. Tomáše Randáka z Fakulty rybářství a ochrany vod ve Vodňanech pod názvem "Co také teče našimi řekami?". Povídat si budeme o lécích, hormonech, ale také drogách, jejichž zbytky lze měřit ve vodních tocích a jaké mají vlivy na vodní organismy. Třebas i o tom, zda se ryby z řek dají jíst bez obav. Uskuteční se ve středu 15. února 2017 od 18:15 hodin v galerii Měsíc ve dne, Nová ul. 3, České Budějovice. Plakátek ke stažení.
Údolí Rudolfovského potoka
  30. 1. 2017 - Péčí rudolfovského spolku Náš domov a s podporou Jihočeského kraje prostřednictvím Jihočeské centrály cestovního ruchu vychází brožurka "Údolí Rudolfovského potoka". Seznámí zájemce se stručnou historií území, geologickou stavbou, faunou, flórou a přírodními zajímavostmi údolí. Text doprovázejí desítky fotografií, včetně unikátních záběrů z dronu. Brožury budou zdarma k dispozici např. v Hornickém muzeu v Rudolfově, Turistickém informačním centru v Českých Budějovicích nebo i v kanceláři Cally.
Zelená středa
  30. 1. 2017 - Beseda "Biodiverzita celého světa", kterou odstartoval v roce 2017 náš cyklus Zelené středy, přilákala do galerie Měsíc ve dne 26 zájemců o ochranu přírody. Ekolog David Storch mluvil o počítání druhů na Zemi, současné vlně vymírání nebo podílu českých vědců na zkoumání globální biodiverzity. Zelené středy, které navazují na náš dlouholetý cyklus Zelené čtvrtky, budeme pořádat vždy třetí středu v měsíci.
KPPO
  16. 1. 2017 - Koalice proti palmovému oleji vyhlásila 1. únor Dnem bez palmového oleje. Kromě omezení vlastní spotřeby palmového oleje je cílem organizátorů také vyvinout tlak na firmy, aby začaly ve svých výrobcích používat šetrnější alternativy k této surovině. Koalice nyní rozšiřuje svoje aktivity také do zahraničí. Více se dozvíte v tiskové zprávě nebo na webu.
bělopásek
  20. 12. 2016 - Calla spouští nový web "Příroda ve městě". Představíme na něm nápady, jak podpořit ve městech běžné i ohrožené druhy. Inspirovat se mohou jak správci městské zeleně, tak i majitelé soukromých zahrad. Městské prostředí se totiž stalo útočištěm mnoha živočichů a rostlin, jimž naše lesní a zemědělská krajina neposkytuje vhodné podmínky pro život. Více informací naleznou zájemci také v tiskové zprávě.
  20. 12. 2016 - V prosinci jsme tradičně zakončili sezónu ochranářského managementu v pískovnách vyřezáváním náletových dřevin v přechodně chráněné ploše Pískovna u Žemličky. Nálet jsme po dohodě s Lesní správou Třeboň, které pískovna patří, vyřezávali na písčinách a na březích tůní, aby je příliš nestínil a neubíral místo ohrožených druhům živočichů a rostlin. Pískovna je hezká i v zimě a dá se v ní ulovit "ochranářská keška". Další tipy na výlety do pískoven najdete na webu "Objevte svou pískovnu".
Páchník hnědý
  18. 12. 2016 - Fórum ochrany přírody uspořádalo v Praze v pondělí 28. listopadu seminář Stromy a hmyz, jehož tématem byla ochrana hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo. Jako lektoři se semináře zúčastnili Lukáš Čížek (PřF JU & EntÚ AV ČR), Jiří Řehounek (Calla), Jiří Rom (MHMP), Stanislav Svoboda (MěÚ Lysá nad Labem) a Zdeněk Papoušek (ČIŽP).
Zelený čtvrtek
  18. 12. 2016 - Poslední letošní beseda z cyklu Zelené čtvrtky, tentokrát s názvem "Ptáci zemědělské krajiny", proběhla mimořádně ve středu 23. listopadu 2016. Václav Zámečník z České společnosti ornitologické přijel vyprávět o třech dříve běžných druzích ptáků a proměnách zemědělské krajiny. Právě ptáci polí a luk totiž z naší přírody mizí nejrychleji.
Břehule
  15. 12. 2016 - I letos můžete přátelům či příbuzným věnovat pod stromeček certifikát adoptivního rodiče břehulí. A pokud netrváte konkrétně na adopci břehulí, ale chcete pomoci i dalším ohroženým druhům, můžete adoptovat celou pískovnu. Budeme tak mít v péči o cenné lokality volnější ruku a můžeme pracovat i v pískovnách, kde břehule nehnízdí. Pro příspěvky na břehule a pískovny (ale i naše další aktivity) můžete využít variabilní symboly. Podívejte se také, jak letos břehule hrabaly nory nebo na náš web "Objevte svou pískovnu".
Celkový pohled na hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel
  6. 11. 2016 - Náš projekt "Geocaching ve službách ochrany přírody" získal 1. místo mezi neziskovými organizacemi v soutěží Jihočeská ratolest. V loňském roce jsme umístili v několika jihočeských pískovnách tzv. cache na místech, kde ohroženým druhům pomůže narušování vegetace. Úspěšný projekt pokračoval i v letošním roce umístěním dalších tří "kešek". Více se dozvíte na webu Objevte svou pískovnu v rubrice Geocaching. Podívejte se také na letošní výsledky Jihočeské ratolesti.
Houby
  6. 11. 2016 - "Za houbami na Hlincovou Horu" se jmenovala poslední letošní akce z cyklu přírodovědných vycházek s Callou. S mykoložkou Miloslavou Kavkovou jsme se vydali v sobotu 15. 10. do lesů v okolí Hlincové Hory a Rudolfova. Hub jsme nakonec objevili více než dost. A pěkné sobotní dopoledne vylákalo do lesa nejen zajímavé druhy hmyzu, ale i 45 zájemců o přírodu.
25 Calla
  20. 10. 2016 - Českobudějovická nezisková organizace Calla v letošním roce slaví dvacet pět let své existence. Celé ty roky se věnovala zejména dvěma tématům - ochraně přírody a energetice, kterým zůstala věrná dodnes. Stručné připomenutí alespoň některých úspěchů najdete v přiložené tiskové zprávě.
Dálnice
  19. 10. 2016 - Vládní návrh na zásadní novelu stavebního zákona je v rozporu s programem vlády a názory veřejnosti. Paradoxně vede ke složitějšímu, rizikovějšímu a méně transparentnímu rozhodování o stavbách, k oslabení veřejné kontroly a v důsledku také ke zbytečnému zhoršování stavu životního prostředí, varují v tiskové zprávě ekologické organizace.
Budníček
  24. 9. 2016 - V sobotu 24. září proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Kroužkování v Šindlových Dvorech", kterou vedl ornitolog Petr Veselý. Pětaosmdesát zájemců o přírodu si na vycházce mohlo zblízka prohlédnout opravdu nebývalé množství ptáků, včetně sojky nebo krahujce. Došlo i na povídání o pohlavním dimorfismu, určování příbuzných druhů a ptačích migracích.
rekultivace
  6. 9. 2016 - V neděli 4. září měl televizní premiéru dokument režiséra Josefa Dlouhého "Prosba o milost", na jehož natáčení se podílela také Calla. Jeho tématem jsou rekultivace a jejich vliv na přírodu. Ve filmu "hrají" také naše známé jihočeské lokality - pískovna Lžín, Cep II, Pískovna u Dračice, odkaliště Hodějovice nebo lom na Pacově hoře a jejich zvířecí obyvatelé. Dokument můžete shlédnout na webu České televize.
Netopýr
  5. 9. 2016 - Těsně po prázdninách, v pátek 2. září, proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Netopýří safari na Vrbenských rybnících" se zoologem Radkem Lučanem. Největšímu zájmu účastníků se těšily ukázky živých odchycených netopýrů, určování s pomocí tzv. bat detektoru a hledání vysílačky, která se používá pro sledování netopýrů. Akci si nenechalo ujít jedenapadesát zájemců o přírodu.
pískovna
  28. 8. 2016 - I letos pokračujeme ve zkoumání možností, jak v ochraně cenných pískoven využít geocaching. Nově jsou od letoška položeny tři nové "kešky" v Cepáků pískovně a Farské pískovně u Mladošovic a také v pískovně u Spolí na Třeboňsku. Celkem jsou tedy "ochranářské kešky" už v sedmi pískovnách, kde jejich hledači pomáhají udržovat vzácná stanoviště. Odkazy na všechny lokality najdete na našem novém webu "Objevte svou pískovnu". Více o využití geocachingu v ochraně přírody se dozvíte také z tiskové zprávy.
roháč
 

11. 8. 2016 - První srpnový díl pořadu Natura plus se na vlnách Českého rozhlasu věnoval ohrožení a ochraně hmyzu, zejména roháčů a tesaříků obrovských. V pořadu natáčeném na hrázi třeboňského rybníka Svět mluvili o broucích, jejich sledování nebo kácení starých stromů Lukáš Čížek, Lukáš Drag z Jihočeské univerzity a Jiří Řehounek z Cally. Pořad si můžete poslechnout také na internetu Českého rozhlasu.

čejka
  10. 8. 2016 - Calla dlouhodobě sleduje projekt 120 kilometrů dlouhého vedení velmi vysokého napětí Kočín - Mírovka. Stavba byla odůvodněna potřebou vyvedení výkonu z nových reaktorů v Temelíně. Nyní jsme podali obsáhlé připomínky k žádosti o výjimku z ochranných podmínek chráněných druhů, v nichž navrhujeme rozšíření jejich výčtu a několik kompenzačních opatření. Pokud k výstavbě kontroverzního vedení dojde, chceme jeho vliv na přírodu minimalizovat.
kytka
  27. 7. 2016 - Nedávno převzalo několik českých médií zprávu, že v Kanadě na místě bývalého povrchového dolu Benson Mine vyrostly miliony orchidejí. Kvůli orchidejím na místě bývalé těžby však nemusíme do zámoří, protože v opuštěných lomech rostou i u nás. A s nimi tam nacházejí útočiště stovky dalších ohrožených druhů. Rekultivace však tyto druhy i jejich stanoviště často zničí. Více se dozvíte z tiskové zprávy Cally a pracovní skupiny Ekologie obnovy při PřF JU.
pobřežní linie
  13. 7. 2016 - Unikátní projekt přírodě blízké obnovy v pískovně Cep II se dočkal publikace ve vědeckém časopise Environmental Science and Pollution Reserch. Článek Kláry Řehounkové a kolektivu spoluautorů se věnuje pozitivnímu vlivu rekreačních aktivit na udržování vzácných stanovišť v pískovnách a ochranu ohrožených druhů. Více informací najdete ve společné tiskové zprávě Jihočeské univerzity, Univerzity Karlovy, Biologického centra AV ČR a Cally.
Výroční zpráva
  12. 7. 2016 - Calla vydala svoji výroční zprávu za rok 2015. Stáhněte si zde. Starší výroční zprávy pak najdete na této stránce.
Skryj starší aktuality » Zobrazit starší aktuality »
Borovanské pískovny
  30. 6. 2016 - Vloni jsme v několika jihočeských pískovnách rozmístili "ochranářské kešky", jejichž cílem je zachování společenstev závislých na pravidelném narušování. Letos chystáme v geocachingu několik novinek. Zatímco cache v pískovně Lžín zůstává na svém místě, některé krabičky v sérii Borovanské pískovny byly posunuté. Na úspěšné luštitele celé série čeká nová "finálka" a nové CWG s motivem břehule. Více se dozvíte na našem novém webu "Objevte svou pískovnu" v sekci Geocaching.
Ploskočelka
  27. 6. 2016 - Hosty Markéty Ševčíkové a Čestmíra Klose na vlnách Českého rozhlasu plus byli 18. června Lukáš Čížek z PřF JU a Entomologického ústavu AV ČR a Jiří Řehounek z Cally. Rozhovor o rekultivacích, pískovnách, ochraně přírody a ohrožených druzích hmyzu byl pořízen o několik dnů dříve v pískovně Lžín. Na webu Českého rozhlasu si můžete poslechnout záznam pořadu.
Bělozářka
  11. 6. 2016 - V sobotu 11. června proběhla přírodovědná vycházka "Výprava na Holubovské hadce a Dívčí Kámen". Průvodci po přírodovědně zajímavém a pestrém území podél Křemežského potoka nám byli geolog Petr Rajlich a botanik Leoš Lippl. Povídalo se samozřejmě hlavně o hadcích a na ně vázaných rostlinách - serpentinofytech. Vycházky se zúčastnilo dvacet zájemců o přírodu.
Celkový pohled na hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel
  31. 5. 2016 - Dnešním dnem končí projekt "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody", díky němuž mohla Calla pokračovat v prosazování a propagování přírodě blízké obnovy. V rámci projektu proběhla obnova hnízdních stěn, tůní a písčin na čtyřech jihočeských lokalitách, vznikl nový web "Objevte svou pískovnu" nebo kniha "Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi". Všechny aktuality projektu najdete na jeho webové stránce, jeho hlavní výsledky shrnuje tisková zpráva.
kytka
  26. 5. 2016 - Calla ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU uspořádala odborný seminář "Přírodě blízká péče o městskou zeleň", který představil trendy v péči o městskou zeleň a ochraně biodiverzity ve městech. Součástí semináře byly také ukázky příkladů dobré praxe na pozemcích v univerzitním kampusu. Semináře se zúčastnilo téměř devět desítek zájemců z celé ČR.
Svižník
  25. 5. 2016 - Další přírodovědná vycházka nás zavedla v sobotu 21. května na Třeboňsko. "Výpravu do pískovny Cep II" vedli entomologové David Boukal, Jiří Řehounek a botanička Klára Řehounková. Kromě sledování pískomilné či vodní flóry a fauny se povídalo také o přírodě blízké obnově pískoven a vědeckých experimentech na Cepu II. Sešlo se 32 zájemců o přírodu.
Zelený čtvrtek
  19. 5. 2016 - Květnový Zelený čtvrtek "Velcí a divocí jsou zpět" byl o návratu divokých koní, praturů a zubrů do české přírody. Unikátní projekt a jeho výsledky po prvním roce trvání představil biolog Miloslav Jirků v českobudějovické galerii Měsíc ve dne.
červenka
  7. 5. 2016 - V sobotu 7. května proběhla druhá letošní přírodovědná vycházka s Callou. Na "Kroužkování v údolí Rudolfovského potoka" pozval zájemce ornitolog Petr Veselý. Součástí vycházky bylo pozorování, poznávání, odchyt a kroužkování ptáků, a to včetně červenky obecné,letošního Ptáka roku. Dorazilo rekordních 101 zájemců o přírodu.
Cep II
  4. 5. 2016 - Jaro je v plném proudu, tak proč nevyrazit na výlet. Třeba do některé z přírodovědně zajímavých jihočeských pískoven. Zájemcům o přírodu v tom pomůže naše nová webová stránka "Objevte svou pískovnu", která obsahuje rubriky pro vyznavače pěší turistiky, cykloturistiky, geocachingu nebo pozorování a fotografování přírody. Další informace o novém webu, turistice a ochraně přírody najdete v tiskové zprávě.
Břehule
  1. 5. 2016 - Také letos čeká na ohrožené břehule obnovená hnízdní stěna v pískovně Lžín. Calla se o stěnu stará již několik let a díky zvolenému způsobu péče se v pískovně daří nejen břehulím, ale i samotářským včelám a mnoha dalším druhům. V pískovně je také umístěná cache z ochranářským podtextem, o které se dozvíte více na webové stránce Objevte svou pískovnu. Ochraně břehulí je pak věnována stránka Adoptujte břehuli.
Vlnařka obecná
  14. 4. 2016 - Calla se dlouhodobě věnuje ochraně samotářských včel, které patří k nejohroženějším skupinám živočichů v ČR. Téměř každý přitom může s jejich ochranou pomoci a zároveň přilákat do svého okolí vydatné pomocníky v opylování řady planých i pěstovanýh rostlin. Více informací k tématu najdete v tiskové zprávě, kterou jsme ve spolupráci s odborníky vydali. Tipy na výlety za samotářskými včelami pak naleznete na našem novém webu.
pobřežní linie
  10. 4. 2016 - Tým biologů z PřF JU, BC AV ČR, Cally a dalších institucí začíná již pátou výzkumnou sezónu na pískovně Cep II. Za tu dobu se ve spolupráci s těžební firmou Českomoravský štěrk a Správou CHKO Třeboňsko podařilo vytvořit unikátní komplex přírodě blízké obnovy, v němž probíhá hned několik vědeckých experimentů a kde žijí desítky ohrožených druhů. Letos proběhne rekultivace v další části pískovny a také v ní se počítá s přírodě blízkou obnovou.
České Budějovice
  5. 4. 2016 - V sobotu 2. dubna odstartoval letošní ročník přírodovědných vycházek s Callou. "Za botanikou a historií do centra Budějovic" zavedli 31 účastníků historik Václav Kabíček a botanik Milan Štech. Na trase z Mariánského náměstí do Stromovky jsme nevynechali ani nejstarší budějovický jinan v rajském dvoře dominikánského kláštera.
Otakárek fenyklový
  4. 4. 2016 - Calla zahajuje projekt "Nové přístupy k ochraně urbánních a postindustriálních stanovišť", který se mimo jiné zaměří na ochranu biodiverzity ve městech. Náš projekt by měl přispět k tomu, aby se i v českých parcích a zahradách dařilo motýlům, samotářským včelám, čolkům a dalším zajímavým a užitečným tvorům, jak je to již v řadě zemí běžné. Projekt podpořilo v grantovém řízení Ministerstvo životního prostředí. Více informací najdete v tiskové zprávě.
Netopýr
  29. 3. 2016 - Ministerstvo životního prostředí poslalo kontroverzní projekt těžby grafitu v Hostech do kompletního procesu EIA. Investor se tak musí vypořádat se spoustou podstatných připomínek a problémů, na které ve zjišťovacím řízení upozornili místní obyvatelé, obce a neziskovky (včetně Cally). Záměru se podrobněji věnuje článek v MF DNES, na webu jsou k dispozici také závěry zjišťovacího řízení.
Celkový pohled na hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel
  24. 2. 2016 - V loňském roce jsme ve čtyřech jihočeských pískovnách rozmístili tzv. cache z ochranářským podtextem. Cílem bylo zjistit, zda mohou geocacheři přispět k ochraně cenných stanovišť a ohrožených druhů vyžadujících pravidelné narušování povrchu. Podle prozatímních výsledků se ukazuje, že mohou, ale je zapotřebí dobře promyslet umístění cache. Fotografické porovnání stavu nejúspěšnější lokality v pískovně Lžín najdete na našem Facebooku. Více informací o projektu najdete v loňské tiskové zprávě nebo na našem novém webu.
roháč
  2. 2. 2016 - Správa CHKO Blanský les a Obec Holubov si dovolují pozvat zájemce o přírodu na přednášku "O broucích a stromech". O broucích vázaných na staré stromy a významu mrtvého dřeva v přírodě bude povídat Jiří Řehounek z Cally. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 11. února od 18 hodin v Informačním centru Holubov. Můžete si stáhnout pozvánku.
stěna
  14. 1. 2016 - Krajský soud v Českých Budějovicích zamítl žaloby vlastníků pozemků, kterými se domáhali zrušení registrace významného krajinného prvku Rudolfovský lom. Žaloba se opírala především o tvrzení, že území není z hlediska ochrany přírody cenné, což bylo během řízení přesvědčivě vyvráceno. Ochránci údolí Rudolfovského potoka ze spolku Náš domov, Cally a Jihočeských matek rozhodnutí vítají, ale připomínají, že občanská veřejnost musí situaci v údolí i nadále sledovat. Více se dozvíte z tiskové zprávy.
Informační tabule
  22. 12. 2015 - U pískovny Jitra nedaleko Borkovických blat na Soběslavsku jsme instalovali informační tabuli o jejích přírodních hodnotách. Pískovna je zajímavá zejména díky rašelinným tůním a obojživelníkům. V roce 2009 zde Calla prováděla obnovu tůní, poté byla vyhlášena EVL a péči o lokalitu převzal krajský úřad. Calla se nicméně stále podílí na monitoringu pískovny (viz např. letošní entomologický průzkum). Více se dozvíte z tiskové zprávy. Na našem Facebookovém profilu se můžete podívat také na galerii z pískovny.
dort
  21. 12. 2015 - Calla spouští nový web "Objevte svou pískovnu". Jeho cílem je přilákat do přírodovědně zajímavých pískoven milovníky turistiky, cykloturistiky, geocachingu, fotografy a další zájemce o pozorování přírody, kteří by zároveň sešlapem a narušováním vegetace pomáhali udržet vhodná stanoviště pro ohrožené druhy písčin. Podívejte se na www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu a nechte se inspirovat k výletům v příštím roce. Další informace najdete též v tiskové zprávě.
skokan
  10. 12. 2015 - Na prosincovém Zeleném čtvrtku jsme přivítali zoologa Víta Zavadila. Na besedě "Jak se mají žáby?" jsme se dozvěděli, co ohrožuje obojživelníky v české přírodě a jak je můžeme chránit. V bohaté diskusi jsme se dotkli i problematiky přenášení žab přes silnice nebo záchranných transferů obojživelníků. Protože téma dosud není vyčerpáno, zvažujeme druhý díl.
Celkový pohled na hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel
  7. 12. 2015 - Již druhou sezónu prováděla Calla v pískovně Lžín podrobný biologický průzkum, který potvrdil důležitost lokality zejména pro blanokřídlý hmyz. Právě tato skupina zahrnující zlatěnky, kutilky nebo samotářské včely, patří k našim nejohroženějším živočichům. Ve lžínské pískovně jsme jich zatím zaznamenali 66 druhů, řada z nich je ohrožených. Nejzajímavějším nálezem se stala kutilka lesknavá, která zde byla nalezena vůbec poprvé v celých Čechách. Více informací v tiskové zprávě nebo ve zprávě o zásazích.
bagr
  27. 11. 2015 - Takřka v zimní atmosféře proběhlo vytváření tůně v Pískovně u Výskoku nedaleko Slavošovic na Českobudějovicku. Kromě této tůně pro obojživeníky a další vodní živočichy jsme narušováním vegetace podpořili také suché i vlhké písčiny s výskytem dalších ohrožených druhů. O obnově a vytváření tůní v jihočeských pískovnách se dozvíte více v tiskové zprávě nebo na webu Jihočeské pískovny.
Pískovna
  23. 11. 2015 - Ve čtvrtek 19. listopadu uspořádala Calla ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU seminář "Ochrana pískoven: neživá příroda a legislativa", kterého se zúčastnilo přes 70 zájemců. Šlo o čtvrtý a závěrečný díl série seminářů věnovaných ochraně a přírodě blízké obnově pískoven a dalších těžebních prostorů. Tématicky byl seminář zaměřený na ochranu neživé přírody a legislativní aspekty obnovy a ochrany těžebních prostorů. Na fotografie ze semináře se podívejte na Facebooku.
KPPO
  10. 11. 2015 - Koalice proti palmovému oleji, jejímž je Calla členem, vydala tiskové prohlášení k aktuální situaci v Indonésii. Ohrazuje se v něm proti způsobu, kterým o požárech zuřících v jihovýchodní Asii informují některá tuzemská média. Velkou část této ekologické katastrofy mají totiž na svědomí nadnárodní korporace zabývající se produkcí palmového oleje a dalších komodit. Více ifnformací najdete v samotném prohlášení.
Ekologická obnova
  5. 11. 2015 - Díky úsilí více než čtyřicetičlenného autorského týmu bylo dokončeno druhé, výrazně přepracované a doplněné vydání publikace "Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin". Tištěná podoba knížky bude k dispozici ve druhé polovině listopadu, elektronickou si můžete již nyní stáhnout v naší nabídce publikací. Knížka představuje v hlavních kapitolách obnovu výsypek, kamenolomů, pískoven, těžeben jílů, těžených rašelinišť a odkališť, věnuje se i ekologii obnovy, ekologické obnově v ČR nebo bývalým těžebnám jako objektům ochrany přírody.
pískovna
  4. 11. 2015 - Calla se pravidelně účastní rozhodovacích procesů o těžbě nerostných surovin v jižních Čechách. V připomínkách se obvykle vyjadřujeme k problematice ochrany přírody a prosazujeme prvky přírodě blízké obnovy území po těžbě. Jen v poslední době jsme zpracovali připominky ke správnímu řízení o zvláště chráněných druzích v těžebně bentonitu u Maršova a dvěma oznámením EIA - pro pískovnu Planá nad Lužnicí a pro těžbu grafitu v Hostech. V posledně jmenovaném případě se Calla postavila proti záměru.
kytka
  2. 11. 2015 - Během letošní vegetační sezóny proběhl v údolí Rudolfovského potoka biologický průzkum, na kterém se vedle odborníků významně podíleli také místní občané hájící lokalitu před další zástavbou. Průzkum potvrdil význam údolí pro ochranu přírody a zároveň rozšířil naše znalosti o zdejších ohrožených druzích, mimo jiné i díky snímkům, které pořídili amatérští fotografové. Více informací najdete v tiskové zprávě nebo na našem Facebooku.
bagr
  2. 11. 2015 - Koncem října jsme obnovili největší tůň v přechodně chráněné ploše Pískovna u Žemličky. Občasné zásahy tohoto typu zabraňují zarůstání a zazemňování tůní, ve kterých žijí obojživelníci a další ohrožené organismy. Zvláštností Pískovny u Žemličky je společný výskyt všech tří druhů čolků, které žijí v jižních Čechách, tedy čolka velkého, obecného a horského. V této pískovně můžete ulovit i "kešku".
pískovna
  23. 10. 2015 - Ve čtvrtek 19. listopadu pořádáme seminář "Ochrana pískoven: neživá příroda a legislativa". Kvůli odřeknutí dlouhodobě domluvené místnosti, kde se měl seminář konat, dochází k organizačním změnám. Akce proběhne v kongresové hale Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Zároveň jsme přistoupili k prodloužení lhůty pro přihlašování na seminář až do 26. října. Další informace naleznete v pozvánce.
Cache
  18. 10. 2015 - V televizním pořadu Chcete mě? se nedávno objevila reportáž o našich "keškách" s ochranářským podtextem, které jsme ve spolupráci s Oldřichem Nedvědem umístili do několika jihočeských pískoven. Reportáž "Geocaching ve službách ochrany přírody" najdete na stránkách pořadu Chcete mě. A jak je to s vlivem geocachingu na ochranu vzácných stanovišť? To se dočtete ve zprávě o vegetačním průzkumu.
pěnkava
  17. 10. 2015 - Sezónu přírodovědných vycházek jsme v roce 2015 zakončili tradičně s ornitologem Petrem Veselým, který pozval zájemce o přírodu na "Kroužkování v polích u Kaliště". Podzimní vycházka, kterou si nenechalo ujít 34 účastníků, byla spojená s pozorováním, poznáváním, odchytem a kroužkováním ptáků. Poprvé v historii přírodovědných vycházek s Callou se podařilo odchytit i dravce, konkrétně káni lesní a dvě poštolky obecné.
pobřežní linie
  6. 10. 2015 - Už čtvrtým rokem pokračují biologické průzkumy v pískovně Cep II, které provádí tým převážně jihočeských biologů z Přírodovědecké fakulty JU, Biologického centra AV ČR, Cally a dalších institucí. Pískovna se stala unikátní terénní laboratoří, v níž se spojuje vědecký výzkum s ochranou přírody. Přírodě blízká obnova na Cepu II skvěle funguje a navíc přitahuje jako magnet desítky ohrožených druhů živočichů a rostlin, o čemž se můžete přesvědčit na našem Facebookovém profilu.
Poradna
  29. 9. 2015 - Od 1. října měníme čtvrteční poradenské hodiny pro veřejnost, které jsou zaměřené především na ochranu přírody a obnovu území po těžbě nerostných surovin. Nově nás můžete navštívit každý čtvrtek od 13 do 15 hodin. Další informace o naší poradně najdete na našem webu.
Chmíří
  20. 9. 2015 - Na druhou zářijovou přírodovědnou vycházku jsme vyrazili v neděli 20. září "Za rostlinami a hmyzem do parku 4 Dvory". Ruderálními i mokřadními společenstvy provedli 24 zájemců o přírodu botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek. Štěstí jsme měli zejména na rostliny, protože bylo k vidění hned několik ohrožených druhů naší flóry. Vycházka se pak protáhla až k Velkému vávrovskému rybníku.
  10. 9. 2015 - Aktuální díl pořadu "Nedej se!" je věnován ochraně hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo a na jeho vzniku a natáčení se podílela také Calla. Pořad mimo jiné reaguje i na prohlášení "Nezneužívejme broukoviště proti broukům!". Video si již můžete přehrát na webu ČT - hledejte film s názvem "Mezi dřevem a zemí". Další informace k tématu najdete i na našem webu "Stromy a hmyz".
Netopýr
  18. 8. 2015 - Po prázdninách se přírodovědné vycházky s Callou rozjedou tradičně. V pátek 4. září vyrazíme na "Netopýří safari v parku Na Sadech", tentokrát se zoologem Radkem Lučanem. Můžete se těšit také na živé netopýry a v případě pěkného počasí i jejich odchyt a určování podle hlasu s pomocí tzv. bat detektoru. Vycházka začíná netradičně v galerii Měsíc ve dne od 18 hodin povídáním a prezentací o netopýrech, poté se přesuneme do parku. Více informací v pozvánce nebo v tiskové zprávě.
Svižník
  17. 8. 2015 - Pozitivní ohlasy zatím sklízejí naše "kešky" s ochranářským podtextem, a to jako od vyznavačů geocachingu, tak od ochránců přírody. Lovci "kešek" mohou díky nim poznat několik přírodovědně zajímavých pískoven v jižních Čechách a zároveň sešlapem vegetace udržovat vzácná společenstva písčin a pomáhat ohroženým druhům. "Krabičky" najdete v pískovně Lžín na Soběslavsku a v pískovnách minisérie Borovanské pískovny, bliží informace o nich také v tiskové zprávě.
zeměžluč
  29. 7. 2015 - Mezi netradiční turistické stezky zařadil časopis Ekolist také naši geocachingocou minisérii Borovanské pískovny (http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/hledate-tip-na-vylet-navstivte-nekterou-z-netradicnich-turistickych-stezek). Už jste ji ulovili a pomohli tak ochraně ohrožených druhů?
pobřežní linie
  12. 7. 2015 - Na začátku července v "našich" pískovnách Lžín a Cep II natáčel tým Epicture. Tentokrát má vzniknout film o projektech podpořených Fondem NNO prostřednictvím Nadace Partnerství. Náš projekt "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody" byl vybrán pro prezentaci Fondu NNO spolu s projekty Sdružení Krajina a Pražských matek.
Ploskočelka
  4. 7. 2015 - Nejen břehulím, ale i samotářským včelám a dalším ohroženým druhům prospívá obnova kolmých hnízdních stěn v pískovnách. Přesvědčujeme se o tom i letos v pískovně Lžín, kde žije hned několik ohrožených druhů samotářských včel a dalších blanokřídlých. Nejpočetnější z nich je ploskočelka šestipásá. Počet jejích nor v letos obnovené stěně odhadujeme na zhruba deset tisíc!
Břehule
  3. 7. 2015 - Ve lžínské pískovně, kde jsme na jaře obnovili břehulí stěnu, je v plném proudu hnízdění. V minulých dnech už vylétla z nor i první mláďata břehulí. Ve stěně jsou ve velkém počtu k vidění také nory samotářských včel, především ohrožené ploskočelky šestipásé. Další informace, včetně zjištění vysokého věku u jedné ze lžínských břehulí, najdete v aktuální tiskové zprávě.
májka
 

23. 6. 2015 - Vespolek uspořádal pro zájemce o entomologii a ochranu přírody exkurzi "Za brouky na pískovnu Cep II", která proběhla v sobotu 20. června. Exkurzi vedl entomolog Jiří Řehounek (Calla), který účastníkům ukázal zajímavé druhy hmyzu, ale i dalších živočichů a rostlin. Součástí výkladu byly také příklady přírodě blízké obnovy těžebních prostorů a její porovnání s rekultivacemi technického typu. I přes velmi nepříznivé počasí se exkurze zúčastnilo pětadvacet zájemců o přírodu.

Listí
 

22. 6. 2015 - Přijďte ve středu 24. června v 18 hodin diskutovat o záměru protipovodňových opatření na Malši, o kácení stromů a bagrování nábřeží. Více informací najdete na www.zachranmemalak.cz. Další informace o cause protipovodňových opatření si můžete přečíst i na webu Cally.

Májka
 

19. 6. 2015 - Ekolist se dnes věnuje našemu projektu "kešek" s ochranářským podtextem v pískovnách v článku "Dupot vyznavačů geocachingu pomůže ohroženým druhům v jihočeských pískovnách".

Třezalka
 

18. 6. 2015 - Calla zkouší letos využít geocaching pro ochranu přírody, konkrétně pro udržování cenných míst v pískovnách sešlapem. Ve spolupráci s entomologem Oldřichem Nedvědem jsme připravili minisérii "kešek" s názvem Borovanské pískovny a "kešku" v pískovně Lžín. Přijdete nám také pískovny podupat a přispět k ochraně ohrožených druhů? Další informace najdete v tiskové zprávě.

rojovník
 

17. 6. 2015 - Beleco uspořádalo v sobotu 13. června exkurzi "Příroda Borkovických blat", kterou vedli botanik Daniel Abazid (Blatské muzeum Soběslav) a entomolog Jiří Řehounek (Calla). Účastníci prošli Blatskou stezku a nahlédli i do dalších částí přírodní rezervace Borkovická blata. Akce proběhla jako součást projektu Příběhy české přírody.

Calla
  16. 6. 2015 - Vydali jsme výroční zprávu Cally za rok 2014, v níž naleznete shrnutí našich aktvit v uplynulém roce, výsledek hospodaření, donory a další informace. Stáhněte si ji zde.
roháč
 

14. 6. 2015 - Červnová pozdně odpolední přírodovědná vycházka nás v pátek 5. června zavedla do okolí Hluboké nad Vltavou. Jmenovala se "Za roháči a tesaříky a do Bavorovické aleje" a vedli ji entomologové Lukáš Čížek a Jiří Řehounek. Hlavním tématem vycházky byli tentokrát ohrožení brouci vázaní na staré stromy a mrtvé dřevo, pro které je Bavorovická alej velmi důležitou lokalitou, hlavně roháči a tesaříci obrovští.

stěna
  14. 6. 2015 - Na stanici Českého rozhlasu Dvojka jste si mohli v sobotu poslechnout půlhodinový časosběrný dokument "Náš domov". Pořad je součástí cyklu Dobrá vůle a věnuje se snahám místních občanů a neziskovek o ochranu údolí Rudolfovského potoka. Pokud jste sobotní vysílání nestihli, můžete si "Náš domov" pustit na internetu Českého rozhlasu.
nuclear
  31. 5. 2015 - Úsilí nevládních organizací o ochranu údolí Rudolfovského potoka před další zástavbou podpořilo několik významných institucí i jednotlivců. Důležitá je zejména oficiální podpora města Rudolfov a několika obcí, které leží v blízkosti údolí. Další letošní novinkou v této kauze je biologický průzkum, který v údolí probíhá a do něhož se může zapojit i laická veřejnost. Více informací najdete v tiskové zprávě.
Eliášova štola
 

23. 5. 2015 - Pro velký zájem jsme uspořádali podruhé přírodovědnou vycházku "Výprava do Eliášovy dědičné štoly". Českobudějovickým permem v okolí Úsilného i samotnou Eliášovou štolou účastníky opět provázel geolog Petr Rajlich z Jihočeského muzea. Druhého termínu k návštěvě štoly využilo 35 zájemců.

Břehule
  17. 5. 2015 - Počátkem května se do lžínské pískovny vrátily břehule a začaly hrabat nory. Aktuálně pracují asi na osmdesáti norách, jejich počet však dosud není konečný. Calla se o stěnu stará již několik let. Zároveň i letos pokračujeme v důkladném přírodovědném průzkumu pískovny, který už v loňském roce přinesl některá velká překvapení (více např. v loňské tiskové zprávě).
Rys
  13. 5. 2015 - Evropské nevládní organizace odstartovaly kampaň "Klenoty přírody v ohrožení". Reagují tak na záměr Evropské komise oslabit evrospké směrnice na ochranu přírody. Prostřednictvím webové stránky kampaně se může kdokoli zúčastnit veřejných konzultací k připravovaným změnám a dát politikům najevo, že si přeje zachovat ochranu přírody na dnešní úrovni. Více informací najdete v tiskové zprávě českých neziskovek.
pobřežní linie
  26. 4. 2015 - Calla odstartovala dva nové projekty podporující přírodě blízkou obnovu po těžbě surovin. První projekt se jmenuje "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody" a byl podpořen v grantovém řízení Fondu NNO, druhý s názvem "Ochranářský management drobných pískoven v jižních Čechách" uspěl v grantovém řízení ministerstva životního prostředí. Cílem projektů je zvýšení podílu přírodě blízké obnovy a zlepšení podmínek pro ohrožené druhy vázané na tato místa. Více informací v tiskové zprávě.
husy
 

19. 4. 2015 - "ZTV Bavorovice", jinak též záměr na výstavbu rozsáhlého obytného satelitu v těsné blízkosti Vrbenských rybníků, musí projít celým procesem EIA. Rozhodl o tom krajský úřad, který tak vyhověl připomínkám ochránců přírody, architektů nebo města České Budějovice. Zdaleka nejde jen o divoké husy, které dnes mají pastviště v místě plánovaného satelitu. Stavba by měla vliv na dopravní poměry, ovzduší, krajinný ráz apod. Závěry zjišťovacího řízení si můžete přečíst zde.

Eliášova štola
 

16. 4. 2015 - Na další přírodovědné vycházce jsme se v sobotu 11. dubna pomyslně přenesli do prvohor, konkrétně do českobudějovického permu. S geologem Petrem Rajlichem jsme vyrazili na "Výpravu do Eliášovy dědičné štoly" v Úsilném. Nejvytrvalejší ze 42 zájemců absolvovali kromě prohlídky samotné štoly také vycházku po okolí Úsilného.

hnízdní stěna
  13. 4. 2015 - Obnovená hnízdní stěna v pískovně Lžín už čeká na břehule a samotářské včely, aby do ní začaly hrabat nory. Pískovna je dlouhodobě jedním z nějvětších hnízdišť břehulí v jižních Čechách a také významnou lokalitou pro pískomilný hmyz. Ochraně břehulí a pískoven se letos Calla může věnovat díky podpoře drobných dárců v projektu "Adoptujte břehuli!", Fondu NNO a ministerstva životního prostředí.
ČIŽP
 

31. 3. 2015 - Personální zemětřesení, snížení akceschopnosti inspekce a mediální náznaky znečišťovatelům, že se nemusejí bát pokut, vytýkají řediteli České inspekce životního prostředí Eriku Geussovi ekologické organizace. Přestože některé kroky inspektorů byly v minulosti terčem kritiky ochranářů, dosáhla inspekce řady pozitivních výsledků, a současné změny vnímá Arnika, Calla, Společnost pro trvale udržitelný život a Centrum pro životní prostředí a zdraví jako ohrožení její odborné, kontrolní a preventivní role. Své obavy sdělili otevřeným dopisem řediteli ČIŽP Eriku Geussovi i ministrovi životního prostředí Brabcovi. Více v tiskové zprávě.

Husa
 

29. 3. 2015 - Calla poslala kritické vyjádření k oznámení EIA na záměr "ZTV Bavorovice". Pod tímto nenápadným názvem se skrývá nová obytná zóna v blízkosti PR Vrbenské rybníky, která vpouští zástavbu do dosud neurbanizované krajiny, naruší pastviště hus velkých a ovlivní dopravní zatížení přilehlé části Českých Budějovic. Navrhujeme proto, aby byl záměr podroben celému procesu posuzování vlivů na životní prostředí.Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti a Nadací VIA a Ministerstvem životního prostředí.

logo VIA logo Nros logo nadace partnerství logo MŽP
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, 384 971 934, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz