Sdružení Calla
  Dnes je 24. června 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Ochrana údolí Rudolfovského potoka

Aktuality:

Údolí Rudolfovského potoka
  30. 1. 2017 - Péčí rudolfovského spolku Náš domov a s podporou Jihočeského kraje prostřednictvím Jihočeské centrály cestovního ruchu vychází brožurka "Údolí Rudolfovského potoka". Seznámí zájemce se stručnou historií území, geologickou stavbou, faunou, flórou a přírodními zajímavostmi údolí. Text doprovázejí desítky fotografií, včetně unikátních záběrů z dronu. Brožury budou zdarma k dispozici např. v Hornickém muzeu v Rudolfově, Turistickém informačním centru v Českých Budějovicích nebo i v kanceláři Cally.
stěna
  14. 1. 2016 - Krajský soud v Českých Budějovicích zamítl žaloby vlastníků pozemků, kterými se domáhali zrušení registrace významného krajinného prvku Rudolfovský lom. Žaloba se opírala především o tvrzení, že území není z hlediska ochrany přírody cenné, což bylo během řízení přesvědčivě vyvráceno. Ochránci údolí Rudolfovského potoka ze spolku Náš domov, Cally a Jihočeských matek rozhodnutí vítají, ale připomínají, že občanská veřejnost musí situaci v údolí i nadále sledovat. Více se dozvíte z tiskové zprávy.
kytka
  2. 11. 2015 - Během letošní vegetační sezóny proběhl v údolí Rudolfovského potoka biologický průzkum, na kterém se vedle odborníků významně podíleli také místní občané hájící lokalitu před další zástavbou. Průzkum potvrdil význam údolí pro ochranu přírody a zároveň rozšířil naše znalosti o zdejších ohrožených druzích, mimo jiné i díky snímkům, které pořídili amatérští fotografové. Více informací najdete v tiskové zprávě nebo na našem Facebooku.
stěna
  14. 6. 2015 - Na stanici Českého rozhlasu Dvojka jste si mohli v sobotu poslechnout půlhodinový časosběrný dokument "Náš domov". Pořad je součástí cyklu Dobrá vůle a věnuje se snahám místních občanů a neziskovek o ochranu údolí Rudolfovského potoka. Pokud jste sobotní vysílání nestihli, můžete si "Náš domov" pustit na internetu Českého rozhlasu.
nuclear
  31. 5. 2015 - Úsilí nevládních organizací o ochranu údolí Rudolfovského potoka před další zástavbou podpořilo několik významných institucí i jednotlivců. Důležitá je zejména oficiální podpora města Rudolfov a několika obcí, které leží v blízkosti údolí. Další letošní novinkou v této kauze je biologický průzkum, který v údolí probíhá a do něhož se může zapojit i laická veřejnost. Více informací najdete v tiskové zprávě.
nuclear
  20. 1. 2015 - O ochranu údolí Rudolfovského potoka se stále více zajímají média. Reportáž o VKP Rudolfovský lom, územním plánu a podivných prodejích pozemků v obci Jivno odvysílala Česká televize v pořadu Nedej se!, další reportáž natočil také štáb Jihočeské televize. Zastánci výstavby v údolí se odmítli ukázat před kamerami.
stěna
  6. 1. 2015 - Krajský úřad zrušil několik částí územního plánu obce Jivno. Stalo se tak v přezkumném řízení, k němuž dala podnět Calla, Jihočeské matky a někteří vlastníci pozemků. Zrušení se týká stavebních parcel ve VKP Rudolfovský lom a pod hrází rybníka Mrhal a také nové vodní nádrže na Rudolfovském potoce. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě. Ochránci údolí Rudolfovského potoka tak slaví v krátké době druhý významný úspěch, protože už v listopadu byla potvrzena registrace VKP Rudolfovský lom.
kytka
  18. 11. 2014 - Krajský úřad potvrdil registraci významného krajinného prvku (VKP) Rudolfovský lom. S existencí VKP nesouhlasí vlastníci některých pozemků, kteří by chtěli v údolí další zástavbu a rozhodnutí patrně opět napadnou u soudu. Za zachování údolí v současném stavu se staví Calla, Jihočeské matky a rudolfovské sdružení Náš domov, stejně jako stovky dalších občanů. Podrobnosti si můžete přečíst v tiskové zprávě.
stěna
  10. 11. 2014 - Ochránci údolí Rudolfovského potoka z Našeho domova, Cally a Jihočeských matek nevzdali snahu o zachování této lokality. Aktivně se účastní probíhajícího řízení o registraci VKP Rudolfovský lom. Na jejich návrh také krajský úřad zahájil přezkumné řízení k novému územnímu plánu obce Jivno, který počítá s novou zástavbou v údolí. Více informací se dozvíte z tiskové zprávy.
stěna
  18. 9. 2014 - Ochránci údolí Rudolfovského potoka vydali tiskové prohlášení, v němž se ohrazují proti nepravdivým výrokům starosty Obce Jivno Josefa Makovce v médiích. Vypočítávají v něm stručně důležité argumenty proti další zástavbě v údolí, které jivenská radnice prosadila do nového územního plánu.
Přástevník kostivalový
  24. 8. 2014 - Biologický průzkum odhalil na území významného krajinného prvku Rudolfovský lom několik chráněných a vzácných druhů živočichů. Překvapivý je především nález přástevníka kostivalového, celoevropsky chráněného motýla. Jde o další argument pro potvrzení registrace VKP Rudolfovský lom, o kterém nyní rozhoduje krajský úřad. Více informací najdete v tiskové zprávě.
stěna
  6. 8. 2014 - Úsilí místních občanů a nevládních organizací o ochranu údolí Rudolfovského potoka nekončí. Odpůrci další zástavby tohoto zachovalého kousku přírody se momentálně snaží o potvrzení registrace významného krajinného prvku Rudolfovský lom a podali podněty k přezkumnému řízení územního plánu obce Jivno. Více informací v tiskové zprávě.
stěna
  2. 4. 2014 - Jivenské obecní zastupitelstvo schválilo kontroverzní územní plán, který stále obsahuje plány na další zástavbu v údolí Rudolfovského potoka, a to včetně území významného krajinného prvku Rudolfovský lom. Občanská sdružení, která územní plán dlouhodobě kritizují, se ale nevzdávají a proti kontroverzním záměrům v údolí hodlají i nadále vystupovat. Podrobnosti v tiskové zprávě.
stěna
  14. 1. 2014 - V pondělí 20. ledna proběhne v místním hostinci již druhé veřejné projednávání návrhu územního plánu obce Jivno. Stejně jako u prvního projednávání se očekává bouřlivá atmosféra. Občanská sdružení i obyvatelé okolních obcí se nechtějí smířit s novou zástavbou v přírodně zachovalém údolí Rudolfovského potoka, kterou návrh obsahuje. Více informací ve společné tiskové zprávě občanských sdružení Náš domov a Calla.
nahoru
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz