Calla.cz / Úvod / Tiskové zprávy / Energetická politika - žádáme vypracování nejaderné varianty.

Energetická politika - žádáme vypracování nejaderné varianty.

2. 3. 2004

 

Tisková zpráva Sdružení Jihočeské matky, Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí a Sdružení Calla z 2. 3. 2004

Energetická politika - žádáme vypracování nejaderné varianty.

 

Vláda zítra projedná energetickou politiku. Jednání bude pravděpodobně střetem mezi ministrem průmyslu a obchodu a ministrem životního prostředí. Jejich varianty energetické politiky se sice v posledním období velmi sblížily - především v otázce podílu obnovitelných zdrojů energie - některé zásadní rozdíly ale trvají. Neuralgickými body jednání bude zřejmě prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách a výstavba dalších jaderných elektráren.

Ekologická sdružení již dříve ve svých stanoviscích kritizovala návrhy Ministerstva průmyslu a obchodu: "Zrušení tzv. limitů těžby hnědého uhlí či snaha vzbudit dojem, že o těchto limitech rozhodnou sami obyvatelé severních Čech je ze strany MPO populismus. I bez zrušení limitů je v severních Čechách možné zajistit dostatečné zdroje hnědého uhlí pro energetické účely. Obcím ani místním obyvatelům však současné zákony účinnou obranu proti případnému zničení jejich majetků a vysídlení neumožňují. V otázce limitů těžby hnědého uhlí proto podporujeme variantu MŽP a občany ze severních Čech, kteří budou zítra protestovat před vládou" říká Edvard Sequens ze Sdružení Calla.

Zcela jednoznačně však jihočeská sdružení odmítají další rozvoj jaderné energetiky. Bohužel, obě ministerstva počítají s plnou životností jaderných elektráren Temelín a Dukovany, ministerstvo průmyslu navíc s výstavbou nových jaderných elektráren. "Vyzýváme proto ministra životního prostředí L. Ambrozka, aby nechal vypracovat nejadernou variantu energetické politiky, která by dříve než za 30 let umožnila ukončení jaderného programu" požaduje Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro životní prostředí.

"Využívání jaderné energie až do roku 2030 povede k hromadění radioaktivních odpadů a k zostření vnitrostátních konfliktů při vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva. Dosavadní vývoj ukázal, že využíváme jadernou energii, ale neumíme vyřešit ukládání odpadu. Jaderná energetika proto nemůže být součástí budoucího - trvale udržitelného konceptu české energetiky" konstatuje Dana Kuchtová z Jihočeských matek.

 

Další informace:
Dana Kuchtová, 603 516 711
Pavel Vlček, 777 006 241
Edvard Sequens, 602 282 399

 

nahoru

Další zprávy
Sdílet

Děkujeme za podporu činnosti Cally

Můžete si vybrat kterou aktivitu chcete podpořit

Chci podpořit