Calla.cz / Úvod / Tiskové zprávy / Kriticky ohrožení čmeláci klamaví se letos v Českých Budějovicích objevili na dalších místech

Kriticky ohrožení čmeláci klamaví se letos v Českých Budějovicích objevili na dalších místech

15. 7. 2024

Tisková zpráva ze dne 15. července 2024

Kriticky ohrožení čmeláci klamaví se letos v Českých Budějovicích objevili na dalších místech

 

V Českých Budějovicích objevili vloni biologové kriticky ohroženého čmeláka klamavého. Letos byl jeho výskyt potvrzen na dalších budějovických lokalitách.

Čmelák klamavý je jedním z třiceti druhů čmeláků (a pačmeláků), které žijí v České republice. Na rozdíl od podobných druhů našich čmeláků, např. od čmeláka skalního, je velmi krátce a rovnoměrně ochlupený, což dodává jeho tělu sametový vzhled. Pro laika je ovšem jeho rozpoznání od jiných druhů obtížné. Čmelák klamavý patří mezi kriticky ohrožené druhy naší fauny.

„Tito čmeláci potřebují velké porosty bobovitých rostlin, třeba vikve nebo jetele, pokud možno po celou sezónu. Jejich královny zakládají hnízda oproti jiným druhům poměrně pozdě, často se začátkem jarního sečení trávníků. Kromě nevhodných celoplošných sečí trávníků či luk je ohrožuje i používání pesticidů nebo změna klimatu,“ vysvětluje entomolog Michal Perlík z Biologického centra Akademie věd ČR.

V loňském roce byli čmeláci klamaví objeveni v kampusu Biologického centra a Přírodovědecké fakulty, ale i na trávnících na čtyřdvorském sídlišti. Tam se kvůli nim podařilo dohodnout drobnou změnu sečení, aby v kritické době nepřišli o pastvu. Letos byl výskyt těchto kriticky ohrožených čmeláků potvrzen také na sídlišti Vltava nebo u Zanádražní komunikace.

Důležité je uvědomit si, že mnoho druhů čmeláků migruje za pastvou a v různých letech se mohou vyskytovat na různých stanovištích. Obzvláště v městském prostředí je pro ně důležité, aby potenciální potravní zdroje byly dostupné na co největším množství stanovišť, nejen na těch s aktuálním výskytem ohrožených druhů.

„Máme velkou radost, že se u nás kriticky ohrožení čmeláci usadili a prokazatelně se vyskytují na více místech v Českých Budějovicích. Tím spíše bychom se měli snažit, aby u nás nacházeli vhodné podmínky pro život. Pomoci přitom může nejen město, které podpořilo vytváření kvetoucích trávníků, ale i firmy či jednotliví občané. Vůbec nejjednodušší cestou může být mozaikové sečení trávníků na soukromých či firemních zahradách,“ říká Jiří Řehounek, který se ve spolku Calla věnuje mimo jiné i přírodě blízké péči o městskou zeleň.

Podrobnější informace k přírodě blízké péči o městskou či zahradní zeleň najdete na následujících odkazech:
Web Příroda ve městě: https://calla.cz/prirodavemeste/
Publikace Ochrana motýlů: https://www.calla.cz/data/hl_stranka/ostatni/brozura_motyli_web.pdf
Publikace Květnaté pásy ve městech:
https://calla.ecn.cz/data/hl_stranka/ostatni/skladacka_Kvetnate_pasy.pdf

 

Kontakty:

Michal Perlík (Biologické centrum AV ČR) - mikime@hotmail.cz, 721 965 783

Jiří Řehounek (Calla) - RehounekJ@seznam.cz, 605 066 898

 

Tento projekt je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice.



Další zprávy
Sdílet

Děkujeme za podporu činnosti Cally

Můžete si vybrat kterou aktivitu chcete podpořit

Chci podpořit