Větrné elektrárny a životní prostředí
Tisková zpráva sdružení Calla ze dne 6. 3. 2009
Větrné elektrárny a životní prostředí
Třetím diskusním seminářem na téma větrných elektráren a jejich vlivů na životní prostředí uzavře Calla cyklus pracovních setkání, při nichž byly řešeny bioplynové stanice a malé vodní elektrárny. Konat se bude v úterý 10. března v Jindřichově Hradci.
Větrné elektrárny vyvolávají asi nejvíce negativních reakcí ze strany ochrany přírody a obyvatelů obcí ze všech obnovitelných zdrojů energie. Nejinak v Jihočeském kraji, přestože vcelku neoplývá velkým větrným potenciálem. V programu se zaměříme na tři témata - problematiku krajinného rázu, ochrany ptáků a netopýrů a také hluku, tedy ta, která nejvíce rezonují v debatách o větrných elektrárnách. Na každé téma přijedou vyhlášení čeští odborníci. Na workshop jsou zváni zástupci provozovatelů větrných elektráren, státní správy (např. Ministerstva životního prostředí, Krajského úřadu, České inspekce životního prostředí či AOPAK), odborníci na měření hluku, držitelé osvědčení EIA, ornitologové, a další zástupci nevládních organizací a profesních sdružení.
Cyklus završíme v dubnu exkurzí na příkladná zařízení v Rakousku. Výsledkem posléze budou metodické listy pro investory a budoucí provozovatele těchto zdrojů.
Edvard Sequens řekl: "Cílem workshopu je pokusit se oddělit předsudky provázející větrné elektrárny od faktů a v debatě odborníků definovat takové podmínky, které umožňují využití větrné energie s minimalizací dopadů na životní prostředí."
Kontakty:
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz