Sdružení Calla
  Dnes je 18. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka
» Změna klimatu
» Obnovitelné zdroje energie »
» Obnovitelné zdroje energie »
» Těžba uranu » Jaderný odpad » Platforma proti úložišti » Temelín.cz
» Archiv »
» Archiv »

Atomový zákon

Česká legislativa (tzv. atomový zákon) jednostranně zvýhodňuje jaderný průmysl na úkor dotčené veřejnosti. Jde zejména o omezenou odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren za případné jaderné škody, ale také o nedostatečné možnosti obcí a jejich obyvatel hájit své zájmy při povolování jaderných zařízení. Seznamte se s fakty.

Aktuálně:

lokality
 

18. 1. 2016 - Parlament začal projednávat návrh nového atomového zákona. Calla k němu zpracovala připomínky s návrhy na řešení problematických míst. Těmi hlavními jsou nedostatečné možnosti veřejnosti v procesu povolování hlubinného úložiště a také omezená míra odpovědnosti provozovatelů za případnou jadernou škodu. Stáhněte si infolist.

Nuclear
  25. 8. 2014 - Státní úřad pro jadernou bezpečnost připravil návrh nového atomového zákona. Návrh prochází připomínkovým řízením a bude ještě letos předložen vládě. Calla, která legislativu upravující podmínky pro jadernou energetiku dlouhodobě sleduje, má k návrhu zákona zásadní připomínky, protože zachovává zvýhodnění jaderného průmyslu nad ostatními. Více v tiskové zprávě. Připomínky Cally k návrhu zákona.
fotkaa
  26. 4. 2011 - Finanční škody za katastrofu Černobylu se odhadují na stovky miliard až více než bilion korun. Škody po havárii ve Fukušimě ještě dlouho nebudou konečné - poslední odhad hovoří o cca 400 miliardách korun. Ale ČEZ by při případné těžké nehodě na některém ze svých reaktorů zaplatil nanejvýše osm miliard. Ekologické organizace na to poukazují v den pětadvacátého výročí historicky největší havárie na jaderné elektrárně. Více v tiskové zprávě.
jaderne elekrarny
  5. 2. 2010 - Poslanecká sněmovna 5. února ve druhém čtení projednala novelu atomového zákona poslanců ČSSD, která má zavést finanční kompenzace obcím v havarijních zónách jaderných elektráren. Zazněly pozměňovací návrhy, které v případě schválení zrovnoprávní postavení obcí, u nichž stát vyhledává místo pro hlubinné úložiště vyhořelého paliva. Více v tiskové zprávě.

ilustrační foto, Jaderná elektrárna Temelín
 

5. 4. 2009 - Přijatá novela energetického zákona zvyšuje omezení odpovědnosti provozovatelů jaderných elektráren za jadernou škodu ze stávajících 6 na 8 miliard korun. Poslanci tak učinili první krůček k zavedení plné finanční odpovědnosti ČEZ za případné škody způsobené atomovými reaktory. Toto navýšení však problém odpovědnosti neřeší. Nejenže neodpovídá možné reálné škodě. Ale zejména je v rozporu i s Dodatkem Vídeňské úmluvy, který Česká republika podepsala, a který jako minimum odpovědnosti požaduje přibližně 9 miliard Kč. Více v tiskové zprávě.


ilustrační foto
  22. 3. 2009Poslanecká sněmovna bude na probíhající schůzi projednávat novelu energetického zákona. Poslanci hospodářského výboru navrhují, aby se elektrárny o výkonu nejméně 100 MW zřizovaly a provozovaly ve veřejném zájmu. S tím ve své tiskové zprávě nesouhlasí Calla a Ekologický právní servis.
Další navrhovanou změnou
je zvýšení odpovědnosti provozovatelů jaderných elektráren za jadernou škodu. Názor sdružení Calla a Hnutí DUHA zde.

11. 5. 2008 - ČEZ, který loni vydělal 43 miliard korun čistého zisku, si podle ekologických organizací může dovolit platit normální pojistné. Více v tiskové zprávě.

19. 3. 2008 - Prvním a důležitým krokem ke zavedení plné finanční odpovědnosti ČEZ za případné škody způsobené atomovými reaktory je podle ekologických organizací pondělní rozhodnutí vlády o přistoupení k dodatku Vídeňské úmluvy. Více v tiskové zprávě.

15. 3. 2008 - Hnutí DUHA a sdružení Calla chtějí, aby ministři v pondělí navrhli změnu v kontroverzní klauzuli atomového zákona, podle které by ČEZ hradil jen malou část následků jaderných škod. Více zde.

 

Dokumenty:

Také chcete čistou energetiku bez atomových reaktorů? Pak nás můžete podpořit jednorázovým finančním darem i trvalým příkazem.
Číslo našeho konta: 3202800544 / 0600 u GE Money Bank, České Budějovice, variabilní symbol: 444. Děkujeme!

nahoru
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz