říjen132024
Akce pro veřejnost
říjen132024
Přírodovědná vycházka
Za rybami do Českého Vrbného
13. 10. 2024 9:00–12:00
Zveme všechny zájemce na přírodovědnou vycházku "Za rybami do Českého Vrbného", která proběhne v neděli 13. října. Naším průvodcem po světě ryb a dalších vodních živočichů bude ichtyolog Petr Blabolil, vyzkoušíme si také měření základních charakteristik vody. Sraz účastníků bude v 9:00 na parkovišti u vodáckého areálu v Českém Vrbném, případně v 8:30 na zastávce MHD České Vrbné.
říjen152024
Zelený úterek
Elektromobilita a co od ní můžeme očekávat?
15. 10. 2024 17:30–19:00
Elektromobily v ulicích už nás nepřekvapují. Plány automobilek ukazují na razantní náhradu spalovacích motorů za elektromotory. Mnohé z řidičů však odrazuje cena, informace o nízkém dojezdu nebo zvěsti o požárech baterií. Jaká je skutečnost a co od přechodu na elektřinu v dopravě můžeme očekávat? Máme i jiné alternativy? Přijďte o tom besedovat na Zelený úterek s Jaromírem Marušincem předsedou Asociace elektromobilového průmyslu. Začínáme 15. října 2024 v 17,30 hod. v českobudějovickém klubu Horká Vana. Plakátek.
Již proběhlé akce
Katastrofa pro les?
21. 3. 2023
Zelený úterek
Březnový Zelený úterek se jmenoval "Katastrofa pro les?". Naším hostem byl Vojtěch Čada z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU, jehož zajímá, jak se lesy vyrovnávají s požáry, vichřicemi nebo kůrovci. Jde o katastrofy pro les, nebo jen pro lidi? Odpovědi se dočkali účastníci v klubu Horká vana.
V čem jsou kvetoucí trávníky přínosem?
20. 3. 2023
Přednáška
Obec Doubravice ve spolupráci se spolkem Filipovec uspořádala 20. 3. 2023 přednášku a diskusní podvečer "V čem jsou kvetoucí trávníky přínosem?" s Jiřím Řehounkem z Cally. Akce proběhla v zaplněném kulturním sále restaurace Filipovec v obci Doubravice.
Jak se brání a komunikují rostliny?
21. 2. 2023
Beseda
Na únorovou besedu "Jak se brání a komunikují rostliny?" z cyklu Zelených úterků jsme pozvali Martina Volfa z Laboratoře evoluční ekologie Biologického centra AV ČR. Chutný, nechutný a odporný: závody ve zbrojení mezi rostlinnou a hmyzí říší. Jak se umí rostliny bránit hmyzu? A dokáží spolu komunikovat? Co si představit pod chemickou ekologií? Beseda se uskutečnila 21. února od 17:30 v českobudějovickém klubu Horká vana.
Politika lesa
7. 2. 2023
Beseda
Křest knihy "Politika lesa" proběhl v úterý 7. února pod záštitou Cally v klubu Horká vana. Součástí křtu byla také beseda s autorem knihy, lingvistou Michalem Hořejším, který ukázal vztah mezi "šumavským kůrovcem", požárem v Českém Švýcarsku i dalšími tématy a některými českými politiky.
Voda ztracená a vrácená
17. 1. 2023
Beseda
První letošní beseda z cyklu Zelených úterků nesla název "Voda ztracená a vrácená". Povídat o obnově šumavských mokřadů, potoků a rašelinišť přijela Iva Bufková ze Správy Národního parku Šumava. Závěrečná diskuse tentokrát nebrala konce.
Za přírodou a historií podél Malše
17. 12. 2022
Přírodovědná vycházka
Poslední přírodovědná vycházka v roce 2022 se jmenovala "Za přírodou a historií podél Malše" a proběhla v sobotu 17. prosince. S historikem Václavem Kabíčkem a ornitologem Petrem Veselým jsme se prošli zasněženými Českými Budějovicemi a mluvili hlavně o historii, architektuře a městském ptactvu.
S teleobjektivem přírodou jižních Čech
6. 12. 2022
Beseda
V závěru roku jsme tradičně uspořádali fotobesedu, tentokrát s názvem "S teleobjektivem přírodou jižních Čech". Naše pozvání přijal imunolog a fotograf Jan Kopecký. Na besedě promítl fotografie ptáků, savců i hmyzu, podělil se o zkušenosti s fotografickou technikou i zážitky spojené s fotografováním jihočeské přírody.
Globální změna klimatu a kvalita vody v nádržích
15. 11. 2022
Zelený úterek
Listopadový Zelený úterek proběhl 15. listopadu a jmenoval se "Globální změna klimatu a kvalita vody v nádržích". Petr Znachor z Hydrobiologického ústavu AV ČR povídal o dopadech klimatické změny na naše vodní nádrže a jejich výhledech do budoucna.
Stromy a hmyz
7. 11. 2022
Seminář
Calla a Statutární město České Budějovice uspořádaly v pondělí 7. listopadu odborný seminář "Stromy a hmyz", který byl zaměřený na ochranu starých stromů a na ně vázaného hmyzu. Seminář byl určen především pro zaměstnance státní správy, nevládních organizací a firem, které se problematikou zabývají. Zúčastnilo se ho 63 zájemců.