Sdružení Calla
  Dnes je 2. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka
» Změna klimatu
» Obnovitelné zdroje energie »
» Obnovitelné zdroje energie »
» Těžba uranu » Jaderný odpad » Platforma proti úložišti » Temelín.cz
» Archiv »
» Archiv »

 

Projekt Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště

 

Calla realizuje projekt "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště", jehož cílem je posílit roli obyvatel obcí v Kraji Vysočina, u nichž stát vyhledává konečné hlubinné úložiště vysokoradioaktivních odpadů. Projekt byl zahájen v září 2014 a měl by skončit v únoru 2016. Z celkových nákladů 1 054 434 Kč Calla získala podporu ve výši 939 810 Kč z prostředků Finančního mechanismu EHP 2009-2014 v rámci programu CZ03 - Fond pro nestátní neziskové organizace, priority Posilování občanské společnosti, mechanismů demokracie a transparentnosti. Poskytovatelem grantu je Nadace rozvoje občanské společnosti.

 

Aktuality:

Fond NNO
  23. 3. 2016 - Projekt "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště", který od září 2014 vedla Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, skončil. Je skvělé, jak se lidé ještě více začali zajímat, jakými způsoby mohou ovlivňovat budoucnost svých obcí. Spolupráce napříč státem vybranými lokalitami pak je nadějí, že se podaří prosadit koncepční změny v legislativě i v praktickém konání zodpovědných institucí. Více v tiskové zprávě.
Cesta
  25. 2. 2016 - Calla ve spolupráci s obcí Hojkov uspořádala 25. února promítnutí švýcarského filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" v Hojkově. Po filmu následovala beseda s odborníkem na jadernou energetiku Daliborem Stráským, energetickým konzultantem Edvardem Sequensem za Callu - Sdružení pro záchranu prostředí a Miladou Duchanovou, starostkou obce. Plakátek ke stažení. Fotografie z akce.
Cesta
  24. 2. 2016 - Calla ve spolupráci se zastupiteli města Bystřice nad Pernštejnem za Otevřenou radnici a SNK-ED uspořádali 24. února promítnutí švýcarského filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" v Kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem. Po filmu proběhla beseda s odborníkem na jadernou energetiku Daliborem Stráským, energetickým konzultantem Edvardem Sequensem a Vítem Novotným za místní zastupitele. Fotky z akce. Plakátek ke stažení.
Cesta
  19. 2. 2016 - Calla ve spolupráci se spolkem 2. Alternativa uspořádala 19. února promítnutí švýcarského filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" v kině v Dolní Cerekvi. Po filmu proběhla beseda s odborníkem na jadernou energetiku Daliborem Stráským, energetickým konzultantem Edvardem Sequensem a Petrou Nováčkovou z místního spolku 2. Alternativa. Plakátek ke stažení. Fotky z akce.
jaderný odpad
  8. 2. 2016 - Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo Závěr zjišťovacího řízení k návrhu Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem v rámci posouzení vlivů navržené koncepce na životní prostředí a zdraví lidí. Zohlednilo v něm připomínky a vyjádření 96 subjektů i jednotlivců odeslaných prostřednictvím formuláře, který jsme pro ten účel zřídili. V letošním roce by dle něj mělo proběhnout řádné zhodnocení návrhu koncepce opět se zapojením veřejnosti.
Cesta
  4. 2. 2016 - Calla ve spolupráci se spolkem Zdravý domov Vysočina uspořádala promítnutí švýcarského filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" o problému hledání úložiště s následnou besedou. Proběhlo ve čtvrtek 4. 2. v restauraci U kostela v Rudíkově. Po filmu proběhla beseda s odborníkem na jadernou energetiku Daliborem Stráským, energetickým konzultantem Edvardem Sequensem a Oldřichem Svobodou z místního spolku Zdravý domov Vysočina. Fotogalerie. Plakátek ke stažení.
JODN
  22. 1. 2016 - Vyšlo druhé číslo zpravodaje "Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme!" za rok 2015. S přelomem roku končí dlouhé období sporů o úložiště vedených "u stolů". Do terénu vyrazí geologové a další odborníci, aby zanedlouho ukázali prstem na ty obce, které by měly pokračovat na cestě k tisíceletému spolužití s jaderným odpadem. Těm by mohl pomoci dnes chystaný zákon o posílení práv obcí, který stručně představujeme. Ale bez aktivního přístupu starostů, spolků a dalších aktivních občanů si tito své zájmy uhájit nemohou. Také se dozvíte, že v lokalitách se nespalo ani v uplynulých měsících a další akce jsou nachystány. Ve velkém rozhovoru s geologem Zdeňkem Laštovičkou se pak dočtete, proč Správa úložišť s nápadem postavit úložiště pod Čeřínkem na Vysočině odborně pochybila. A že šlápla vedle v případě Lubence, zaznělo na nedávné konferenci, která se tu konala a o níž také najdete zprávu.
lokality
 

18. 1. 2016 - Parlament začal projednávat návrh nového atomového zákona. Calla k němu zpracovala připomínky s návrhy na řešení problematických míst. Těmi hlavními jsou nedostatečné možnosti veřejnosti v procesu povolování hlubinného úložiště a také omezená míra odpovědnosti provozovatelů za případnou jadernou škodu. Stáhněte si infolist.

BJV
  14. 1. 2016 - Vyšlo třetí číslo zpravodaje Bezjaderná vysočina, které svým zaměřením na Kraví horu uzavírá cyklus představení tří lokalit na Vysočině. Vznikalo v době předvánoční, kdy se lidé vyjadřovali k nové koncepci co s radioaktivními odpady a s napětím očekávali geologické průzkumy v roce 2016. Najdete v něm příspěvky od spisovatele Jurmana, starostky Jeřábkové ze Skryjí, přírodovědce Laciny a spolku Bystřičáci, a o aktivitách v Horce a Hrádku. Stáhněte si jej.
jaderný odpad
  6. 12. 2015 - Lidé i obce se mohou až do 22. prosince vyjadřovat k návrhu Ministerstva průmyslu a obchodu, jak nakládat s radioaktivními odpady včetně vyhořelého paliva z Temelína a z Dukovan. Probíhá totiž zákonné posouzení vlivů navržené koncepce na životní prostředí a zdraví lidí. Konečné hlubinné úložiště podle představ Ministerstva průmyslu přitom nemusí být jedinou možností, co dělat s tisíci tun vyhořelého jaderného paliva z Dukovan a Temelína nebezpečnými po několik set tisíc let. Podrobnosti v tiskové zprávě.
radiace
  23. 11. 2015 - Dlouhodobé skladování, konečné hlubinné úložiště v tuzemsku, mezinárodní úložiště nebo snad zahraniční přepracování? Pro tisíce tun vyhořelého jaderného paliva z Dukovan a Temelína, které zůstává nebezpečné po statisíce let, neexistuje ideální, bezproblémové řešení. Ale jeho volba by měla být řádně odůvodněna, diskutována a měla by pro něj existovat společenská shoda. Příležitost nabízí právě zahájený veřejný proces posouzení dopadů "Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem" na životní prostředí a zdraví lidí. Více v tiskové zprávě.
dort
  18. 11. 2015 - Dlouhodobým cílem Cally je, aby sami obyvatelé dotčených obcí mohli rozhodovat, zda v jejich sousedství vznikne hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Prezentovali jsme to i 7. listopadu na konferenci Hledáme dialog v Lubenci (na odkaze najdete i další prezentace a texty, které tam zazněly), ale také na sérii plánovacích školení v lokalitách na Vysočině. Tu v Rudíkově zaznamenal i regionální tisk.
seminář
  7. 10. 2015 - Seminář - setkání starostů a občanských sdružení z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště jaderných odpadů, kterým se nelíbí, jakým způsobem stát hledá řešení problému jaderného odpadu, se pod názvem "Hlubinné úložiště za našimi humny?" konal ve středu 30. září 2015 od v Barevné kavárně v Praze. Do programu pořádající Calla - Sdružení pro záchranu prostředí zařadila řadu témat, před kterými již veřejnost stojí a k nimž se bude muset postavit v následujících měsících. Najdete je v prezentacích zde.
pobřežní linie
  17. 7. 2015 - Možný rozsah a dopady uvažovaného konečného hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů na třech místech v Kraji Vysočina, které si vybrala státní Správa úložišť vyhořelého jaderného paliva, představujeme místním obyvatelům na informačních letácích pod shrnujícím názvem "Radioaktivní odpady za našimi humny?". Letáky vyšly v rámci projektu Cally "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště", který byl je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Stáhněte si je: lokalita Horka, lokalita Hrádek a lokalita Kraví hora.
JODN
  4. 7. 2015 - Dle obrovské energie lidí účastnících se besed v lokalitě Hrádek, Horka, Kraví hora a celostátní dubnové akce Den proti úložišti, ke kterým se vracíme v novém čísle zpravodaje "Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme!", lze vidět, že potřeba změnit zavedený způsob výběru úložiště nezadržitelně vzrůstá. V Pracovní skupině pro dialog se podařilo v červnu vzkřísit návrh na zákon na posílení pravomocí obcí. Lidé chtějí rozhodovat o své budoucnosti a nechtějí jaderný odpad jen tak "zakopat a zapomenout". Proč? I o tom je rozhovor se švýcarským režisérem Edgarem Hagenem, jehož film "Cesta na nejbezpečnější místo na Zemi" bude v ČR ke zhlédnutí na podzim 2015. Dočtete se také, že ani ve Švýcarsku není výběr dvou finálních lokalit pro úložiště vítán a mnoho dalších informací k tématu. Dříve vydaná čísla zpravodaje.
Debata Drahonín
 

23. 6. 2015 - Panelová debata "Radioaktivní odpady za našimi humny?" 18. června v Drahoníně byla třetí v pořadí, kterou uspořádala Calla ve spolupráci se spolkem Nechceme úložiště Kraví hora v rámci projektu "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště". Moderované diskuse se zúčastnil ředitel SÚRAO Jiří Slovák, právník Pavel Doucha z AK Šikola, ředitel Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty MU v Brně Josef Zeman, Edvard Sequens za Callu a Martin Schenk za místní spolek Nechceme úložiště Kraví hora. Plakátek či tisková zpráva k akci. Zde najdete prezentace a fotogalerii.

lokality
 

18. 6. 2015 - Ve spolupráci s týmem právníků z Frank Bold připravila Calla pro občany, jejich spolky i samosprávy obcí právní pomoc pro úspěšnější zapojení do povolování v jednotlivých fázích vyhledávání hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů. V podobě metodických rad a vzorů ji zájemci najdou na webových stránkách www.nechcemeuloziste.cz/cs/pravo. Více v tiskové zprávě.

Bezjaderná vysočina
  1. 6. 2015 - V druhém čísle zpravodaje Bezjaderná vysočina se podrobněji věnujeme okolí Budišova na Třebíčsku (tzv. lokalita Horka) a zároveň v něm rezonuje ohlas dubnového Dne proti úložišti. Přidaly se stovky lidí z celé republiky. Vzkaz ze všech sedmi prozatím "bezjaderných" míst je jasný: lidé na venkově uvažují v širších souvislostech a používají zdravý rozum. Neradi by měnili svůj domov za peníze. Přejí si žít v krajině bez stigmat, zdravá krajina je jejich domov. Stáhněte si jej.
Budišov
 

23. 4. 2015 - Calla ve spolupráci se spolkem Zdravý domov Vysočina a městysem Budišov uspořádaly panelovou debatu "Radioaktivní odpady za našimi humny?". Diskuse se 16. 4. 2015 v Budišově zúčastnil ředitel SÚRAO J. Slovák, právník P. Doucha z AK Šikola, E. Sequens za Callu a O. Svoboda za místní Zdravý domov Vysočina. Plakátek k akci. Prohlédněte si fotogalerii a dvě prezentace.

Rohozná
 

12. 3. 2015 - Calla ve spolupráci se spolkem Bezjaderná vysočina uspořádaly 12. března veřejnou panelovou debatu "Hlubinné úložiště u Dolní Cerekve?" v kině v Dolní Cerekvi. Moderované diskuse se zúčastnili E. Sequens za Callu, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů J. Slovák, právník P. Doucha z AK Šikola, geolog J. Šourek z firmy GEOMIN s.r.o., J. Vitnerová za místní Bezjadernou vysočinu a Zdeněk Dvořák, místostarosta Dolní Cerekve. Prohlédněte si fotogalerii a dvě prezentace.

lokality
 

4. 3. 2015 - Každý, kdo potřebuje informace o hledání místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva v České republice, má nyní šanci na přepracovaném internetovém portále www.nechcemeuloziste.cz. Představeno je tu všech sedm vybraných lokalit, jednotlivé právní kroky, aktivity občanů i starostů, výsledky referend, tiskoviny vydávané místními spolky i odborné studie Správy úložišť. Webové stránky ukazují na dlouhotrvající konflikt mezi postupem státních úřadů a zájmy vybraných obcí i jejich obyvatel, kterým se po více než deset let dařilo držet si průzkumy pro úložiště dále od svých domovů. Více v tiskové zprávě.

bezjaderná vysočina
  15. 2. 2015 - Calla ve spolupráci s aktivními obyvateli míst, které stát vytipoval jako vhodné pro hlubinné úložiště vyhořelého paliva na Českomoravské vysočině začala vydávat zpravodaj Bezjaderná vysočina. Psát budeme hlavně o místech, kterým se místo "domovy" říká "lokality pro úložiště". V každém čísle podrobněji představíme jednu z nich. V prvním je to Hrádek, místo mezi Dolní Cerekví a Rohoznou. Zpravodaj si můžete stáhnout zde.
Jaderný odpad
  8. 1. 2015 - Nové číslo zpravodaje "Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme!" Vám přináší nejen novinky z lokalit, ale také otevírá některé zásadní otázky. Je koncept trvalého hlubinného ukládání správný? Nebylo by vhodnější orientovat se na tzv. předávané správcovství? Máme ale řešení našeho odpadu přenechat dětem, vnukům či jejich vnukům? Ukazuje se, že za zvýšeným počtem případů leukémie u dětí v blízkosti jaderných elektráren mohou být radioaktivní plyny uniklé při výměně palivových článků. V areálu úložiště se bude vyhořelé palivo překládat mezi kontejnery, nebude riziko podceňováno? Za rozhovorem jsme se tentokrát vydali do krajiny plné smolince, kde žije Martin Schenk ze spolku Nechceme úložiště Kraví hora. Dříve vydaná čísla zpravodaje.
  14. 12. 2014 - Calla mezi 6. a 10. prosincem uspořádala pro spolky a dalších aktivní jedince z vybraných míst pro hlubinné úložiště na Vysočině tři plánovací a školící setkání. Stáhněte si prezentaci "Proč a jak pracovat s médii" od Vratislava Vozníka. Může být k užitku i Vám.
radiation
  6. 10. 2014 - Většina lídrů kandidátek do nadcházejících komunálních voleb v obcích ve třech lokalitách vytipovaných pro konečné hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva v Kraji Vysočina si myslí, že o takto zásadních stavbách by měli spolurozhodovat především obyvatelé těchto obcí. A převážná část těch, kteří zareagovali na dotazníkový průzkum, bude ochotna aktivně prosazovat takovou změnu zákonů, jež dotčeným obcím zajistí možnost stavbu odmítnout. Vyplývá to z průzkumu mezi lídry kandidátek, kterou uskutečnila Calla a Bezjaderná vysočina. Více v tiskové zprávě, jejíž přílohou jsou kompletní získané odpovědi.
Nuclear
  8. 9. 2014 - Státní úřad pro jadernou bezpečnost připravil návrh nového atomového zákona. Návrh prochází připomínkovým řízením a bude ještě letos předložen vládě. Calla, která legislativu upravující podmínky pro jadernou energetiku a postavení veřejnosti na rozhodování dlouhodobě sleduje, má k návrhu zákona zásadní připomínky, které zaslala úřadu. Připomínky Cally k návrhu zákona.
Fond NNO
  5. 9. 2014 - Calla zahajuje projekt "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště". Více v tiskové zprávě.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz         www.eeagrants.cz

Fond pro NNO   NROS   Nadace Partnerství     Nadace Partnerství
nahoru
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz