Hlavní stránka - Calla  Energetika  Ochrana přírody   Ekoporadenství  Zpravodaj Ďáblík  
  • » Seznam lokalit
  • » Seznam rostlin a živočichů
  • » Příklady dobré praxe
  • » Ke stažení
  • » Odkazy
  • » Legislativa
  • » English
  • » Deutsch
  • » Autoři a spolupracovníci
  • » Kontakt


    Seznam lokalit podle okresu:
    Vyhledávání


    Facebook Profil Cally na Facebooku
    Vznik stránek finančně podpořila Evropská unie - program Transition Facility a Telefónica O2. EU není zodpovědná za uvedené informace ani za jejich použití.




    Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.
    Projekt byl finančně podpořen v grantovém řízení MŽP. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

    Aktivity Cally v ochraně přírodovědně cenných pískoven podporuje EOG - Association for conservation.
    Tato webová stránka byla vytvořena za finanční podpory SFŽP a MŽP.

    button enviroskop.cz
  • Aktuality

    Kutilka uklízí [25. 9. 2017]
    Když v září vyleze sluníčko, dá se na pískovnách ještě lecco zajímavého pozorovat. Třeba jak kutilka písečná uklízí :-) https://www.facebook.com/spolekcalla/videos/10154981474022066/. Více informací k tématu najdete také na http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/ nebo na https://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?

    Rozhovor o rekultivacích na Ekolistu [16. 9. 2017]
    Na Ekolistu.cz si můžete přečíst velký rozhovor "Někteří těžaři už vědí, že do řádků vysázené borovice nejsou tou nejlepší rekultivací". Jiřího Řehounka v něm zpovídal redaktor Ekolistu Radomír Dohnal. Další informace k tématu najdete také na našem webu, např. v sekci Příklady dobré praxe nebo v aktuální tiskové zprávě.

    Pískovna Lžín, fotky a geocaching [13. 9. 2017]
    I v teplejších zářijových dnech toho můžete v pískovnách docela dost pozorovat - podívejte se na fotogalerii: https://www.facebook.com/spolekcalla/posts/10154949748607066. Dnešní fotky jsou z Pískovny Lžín. Informace o lokalitě na http://www.calla.cz/piskovny/praxe-lzin.php, nebo pro geocachery zde: https://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?. Další tipy na výlety po pískovnách na http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/cykloturistika/.

    Cep II a jeho obyvatelé [25. 8. 2017]
    Co jste mohli (a stále ještě můžete) letos vidět v pískovně Cep II? Podívejte se na naši fotogalerii, v níž představujeme zejména běžné i ohrožené zástupce hmyzu: https://www.facebook.com/spolekcalla/posts/10154894480507066. Další tipy na návštěvy pískoven a pozorování či fotografování jejich zajímavých obyvatel najdete na http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/fotografovani/.

    Samotářské včely (nejen) v pískovnách [22. 8. 2017]
    Samotářské včely patří k vynikajícím opylovačům, jak nám dokazuje ploskočelka na Facebooku Cally: https://www.facebook.com/spolekcalla/videos/10154890344772066/. Zatímco o tisíce samotářek ze Lžína se stará Calla v rámci svých projektů na ochranu pískoven, jiným samotářským včelám můžete nový domov vytvořit sami. Podívejte se na http://calla.cz/prirodavemeste/ke-stazeni/ a stáhněte si text Jana Erharta o "včelích hotýlcích".

    Tisková zpráva o rekultivacích [18. 8. 2017]
    Zatímco vědci a ochránci přírody přinášejí další a další důkazy o tom, že přírodě blízká obnova funguje, rekultivační praxe se mění jen pomalu. Borové monokultury, které na místech opuštěných pískoven, kamenolomů či výsypek často vznikají, stále za velké peníze degradují vzácná stanoviště a likvidují biodiverzitu, včetně mnoha ohrožených druhů. Více se dozvíte z aktuální tiskové zprávy. "Naše výzkumy ukazují, že lesnické rekultivace, jaké známe z valné většiny těžebních prostorů, vytvářejí velice homogenní prostředí a snižují tak biologickou rozmanitost. Obvykle se totiž jedná o  monokultury borovice lesní. Ponechání těžebního prostoru samovolnému vývoji se projeví na zvýšení druhové rozmanitosti. Pikantní přitom je, že onen samovolný vývoj vede v horizontu dvaceti let na většině našeho území ke vzniku lesa, ovšem druhově i věkově různorodějšího než borová monokultura," říká v tiskové zprávě botanička Lenka Šebelíková.

    Geocaching ve službách ochrany přírody v České televizi [26. 7. 2017]
    Na webu ČT se můžete podívat na reportáž z hlavní zpravodajské relace Události, která se věnuje našemu projektu na využití geocachingu v ochraně přírody. Podívejte se tady: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/217411000100724/video/558713. O den později vysílaly reportáž i dětské Zprávičky na Déčku.

    Obnovená informační tabule u Pískovny Lžín [23. 7. 2017]
    U lžínské pískovny Calla instalovala obnovenou a aktualizovanou informační tabuli, která návštěvníkům této lokality přibližuje zajímavé rostliny a živočichy i význam opuštěných pískoven pro ochranu přírody. Pískovna Lžín je přechodně chráněnou plochou, především díky hnízdění břehulí a samotářských včel. Více informací najdete v tiskové zprávě, další tipy na výlety do zajímavých pískoven pak na webu "Objevte svou pískovnu".

    Pískovna u Žemličky v červenci [23. 7. 2017]
    Pískovna u Žemličky patří k našim erbovním lokalitám. Na našem Facebooku se nyní můžete podívat, které zajímavé živočichy tam lze v červenci potkat: https://www.facebook.com/pg/spolekcalla/photos/?tab=album&album_id=10154805747422066

    Potápník dvojčárý na pískovně Cep II [5. 7. 2017]
    V tůních na pískovně Cep II byl nalezen kriticky ohrožený a celoevropsky chráněný potápník dvojčárý. Nález potvrzuje, že přírodě blízká obnova těžebních prostorů může fungovat jako reálná alternativa lesnických a zemědělských rekultivací, která vytváří stanoviště pro ohrožené druhy a navíc šetří finanční prostředky. Více si přečtěte v tiskové zprávě.

    Aktuální číslo časopisu Veronica o paradoxních managementech [23. 6. 2017]
    Aktuální číslo časopisu Veronica se věnuje paradoxním a neobvyklým způsobům ochranářského managementu. Mimo jiné si můžete přečíst článek Jiřího Řehounka "Rozdupej a chraň". Více zde: http://www.casopisveronica.cz/

    Ochranářské kešky pokračují i letos [20. 6. 2017]
    Na začátku června proběhla obhlídka cachí s ochranářským podtextem, které jsme ve spolupráci s Oldřichem Nedvědem instalovali do několika jihočeských pískoven. Cílem projektu je nejen ukázat geocacherům přírodovědně zajímavá místa a zároveň přispět k jejich ochraně. Dupající příznivci geocachingu totiž udržují v dobrém stavu stanoviště ohrožených druhů - písčiny a suché trávníky. Aktuální nabídku "našich" cachí najdete na webu Objevte svou pískovnu.

    Fotky z přírodovědné vycházky do pískovny [19. 6. 2017]
    Fotky z přírodovědné vycházky "Výprava do pískovny u Žemličky" si můžete prohlédnout na našem Facebooku: https://www.facebook.com/pg/spolekcalla/photos/?tab=album&album_id=10154695073537066

    Výprava do Pískovny u Žemličky [17. 6. 2017]
    Již od roku 2008 pořádá Calla přírodovědné vycházky pro veřejnost. Poslední předprázdninovou přírodovědnou vycházku jsme nazvali "Výprava do Pískovny u Žemličky" a proběhla v sobotu 17. června. Krajinou Borovanska provedli účastníky botanička Klára Řehounková (PřF JU) a entomologové Petr Hesoun (Hamerský potok o. s.) a Jiří Řehounek (Calla). Cílem vycházky byla přírodovědně zajímavá pískovna s výskytem řady ohrožených druhů, na závěr navštívili účastníci také Přírodní památku Žemlička.

    Další etapa rekultivace v pískovně Cep II [2. 6. 2017]
    Pískovna Cep II na Třeboňsku má za sebou další rekultivační etapu, jejíž významnou součástí se opět staly plochy přírodě blízké obnovy. V jižní části dobývacího prostoru vznikla rozsáhlá zóna mokřadů a písčin, kterou již pomalu osídlují první běžné i ohrožené druhy organismů. Na obnově tohoto těžebního prostoru se ve spolupráci s jihočeskými vědci dlouhodobě podílí také Calla.

    Vachta kvete u kešky [25. 5. 2017]
    V Pískovně u Žemličky nám rozkvetla chráněná vachta trojlistá, které jsme se předloni pečlivě vyhýbali při obnově zdejší největší tůně těžkou technikou. Už jste ulovili v téhle pískovně ochranářskou "kešku", která patří do minisérie Borovanské pískovny? Pokud ne, tak se inspirujte: http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/geocaching/.

    Návrat břehulí do Lžína [19. 5. 2017]
    Do lžínské pískovny se již z afrických zimovišť vrátily břehule říční a začaly hrabat nory. O hnízdní stěnu břehulí a samotářských včel se již několik let stará Calla, a to i díky příspěvkům drobných dárců získaným v projektu "Adoptujte břehuli!" Pískovny však hostí i další zajímavé tvory, jak se můžete přesvědčit na našem webu "Objevte svou pískovnu".

    Do pískoven na kole [10. 5. 2017]
    Jaro láká k cyklistickým výletům. Připravili jsme pro vás i vyjížďky kolem pískoven. Několik přírodovědně zajímavých pískoven ležících na cyklotrasách a čtyři trasy po pískovnách najdou cyklisté na http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/cykloturistika/. A můžete je často spojit i s geocachingem - http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/geocaching/.

    Šestá sezóna výzkumů na Cepu II [29. 4. 2017]
    V pískovně Cep II začíná tým biologů již šestou sezónu výzkumů. Zajímá nás především, jak probíhá osídlování pískovny rostlinami a živočichy. Na výzkumu se podílejí kromě kromě Cally také kolegové a kolegyně z PřF JU, Biologického centra AV ČR a dalších institucí. Mezitím se stal Cep II vzorovou lokalitou přírodě blízké obnovy v ČR.

    Obnova hnízdní stěny v Pískovně Lžín [20. 4. 2017]
    Ve lžínské pískovně na Soběslavsku jsme také letos obnovili písčitou stěnu pro hnízdění břehulí a samotářských včel. Obnova byla spojená také s narušením povrchu v okolí stěny a vytvoření nových písčitých kopečků. Cílem všech zmíněných zásahů je udržení nebo zlepšení podmínek pro ohrožené druhy živočichů a rostlin. Další zajímavosti o břehulích a jejich ochraně najdete na stránce "Adoptujte břehuli!". A nezapomeňte si naplánovat výlet do některé zajímavé jihočeské pískovny podle webu "Objevte svou pískovnu".

    Přednáška o pískovnách v Třeboni [7. 4. 2017]
    V úterý 4. dubna uspořádal Dům přírody Třeboňska přednášku "Pískovny za humny". O třeboňských pískovnách a jejich významu pro ochranu přírody přednášel a diskutoval Jiří Řehounek z Cally. V pořadí třetí akce z cyklu "Krajina a lidé" proběhla v třeboňském Domě Štěpánka Netolického.

    Rozhlasový rozhovor o ekologické obnově na ČrO plus [1. 2. 2017]
    Poslechněte si Kláru Řehounkovou v rozhovoru o ekologické obnově na ČrO Plus v magazínu Leonardo: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3778751

    Prořezání náletu v Pískovně u Žemličky [20. 12. 2016]
    V prosinci jsme tradičně zakončili sezónu ochranářského managementu v pískovnách vyřezáváním náletových dřevin v přechodně chráněné ploše Pískovna u Žemličky. Nálet jsme po dohodě s Lesní správou Třeboň, které pískovna patří, vyřezávali na písčinách a na březích tůní, aby je příliš nestínil a neubíral místo ohrožených druhům živočichů a rostlin. Pískovna je hezká i v zimě a dá se v ní ulovit "ochranářská keška". Další tipy na výlety do pískoven najdete na webu "Objevte svou pískovnu".

    Adoptujte břehuli. Nebo celou pískovnu? [10. 12. 2016]
    I letos můžete přátelům či příbuzným věnovat pod stromeček certifikát adoptivního rodiče břehulí. A pokud netrváte konkrétně na adopci břehulí, ale chcete pomoci i dalším ohroženým druhům, můžete adoptovat celou pískovnu. Budeme tak mít v péči o cenné lokality volnější ruku a můžeme pracovat i v pískovnách, kde břehule nehnízdí. Pro příspěvky na břehule a pískovny (ale i naše další aktivity) můžete využít variabilní symboly. Podívejte se také, jak letos břehule hrabaly nory nebo na náš web "Objevte svou pískovnu".

    Ohrožená saranče v Cepáků pískovně u Mladošovic [18. 11. 2016]
    Zatímco pískovny se ukládají ke spánku, vrcholí aktivita na určování materiálu, který jsme z nich během roku nashromáždili, včetně fotografií. Díky nim jsme zjistili např. výskyt ohrožené saranče mokřadní v Cepáků pískovně u Mladošovic (na jedné z fotek je s ní také roupec Tolmerus cingulatus - viz https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154082115437066.1073741920.157627402065&type=3). Právě do této pískovny jsme letos umístili jednu z nových "ochranářských" kešek (https://www.geocaching.com/geocache/GC6HQ96_cepaku-piskovna). Více o zajímavých pískovnách najdete na http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/.

    Letošní ochranářské "kešky" na Facebooku [6. 11. 2016]
    Na Facebookovém profilu Cally nyní představujeme nové cache položené v pískovnách v letošním roce. Podívejte se na fotky lokalit i jejich vzácných obyvatel: pískovna Spolí (https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154046140802066.1073741918.157627402065&type=3), Cepáků pískovna (https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154020324727066.1073741917.157627402065&type=3), Farská pískovna (https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154010950462066.1073741916.157627402065&type=3).

    První místo v Jihočeské ratolesti za geocaching pro ochranu přírody [4. 11. 2016]
    Náš projekt "Geocaching ve službách ochrany přírody" získal 1. místo mezi neziskovými organizacemi v soutěží Jihočeská ratolest. V loňském roce jsme umístili v několika jihočeských pískovnách tzv. cache na místech, kde ohroženým druhům pomůže narušování vegetace. Úspěšný projekt pokračoval i v letošním roce umístěním dalších tří "kešek". Více se dozvíte na webu Objevte svou pískovnu v rubrice Geocaching. Podívejte se také na letošní výsledky Jihočeské ratolesti.

    Kačeři, včely a mravkolvi [14. 10. 2016]
    Naše "keška" ve lžínské pískovně způsobila nevídanou událost. Kvůli ní chodí "kačeři" hledající svou krabičku po písčité stěně, jež více eroduje. Vznikl tak převis, pod kterým je sucho a samotářské včely do něj hrabou nory. Pod převisem se hromadí jemný písek vyhrabaný z nor, v němž si vytvářejí svoje trychtýřkovité pasti mravkolvi. Přestože lžínskou pískovnu sledujeme už mnoho let, mravkolvy jsme v ní dosud vůbec nezaznamenali. Zato letos se jich ve stěně s "keškou" objevily desítky. Podívejte se i na letošní fotky ze Lžína na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153978937947066.1073741913.157627402065&type=3. Podrobněji o mravkolvech píšeme v  říjnovém čísle našeho měsíčníku Ďáblík.

    Fotky z Cepu II na Facebooku Cally [17. 9. 2016]
    Na našem Facebooku se můžete aktuálně podívat ba fotky z pískovny Cep II, jaké se dají pořídit v pozdním léte. Uvidíte na nich plochy přírodě blízké obnovy po čtyřech letech a také jejich vzácné obyvatele. Koukněte na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153907232792066.1073741910.157627402065&type=3.

    Dokumentární film "Prosba o milost" na webu ČT [5. 9. 2016]
    V neděli 4. září měl televizní premiéru dokument režiséra Josefa Dlouhého "Prosba o milost", na jehož natáčení se podílela také Calla. Jeho tématem jsou rekultivace a jejich vliv na přírodu. Ve filmu "hrají" také naše známé jihočeské lokality - pískovna Lžín, Cep II, Pískovna u Dračice, odkaliště Hodějovice nebo lom na Pacově hoře a jejich zvířecí obyvatelé. Dokument můžete shlédnout na webu České televize.

    Video s kutilkou [3. 9. 2016]
    Podívejte se na video s kutilkou, které natočil při toulání "našimi" pískovnami Martin Reiser: https://www.youtube.com/watch?v=JaimucgNEOA&feature=youtu.be. Jsme rádi, že se turistům, fotografům a geocacherům v pískovnách líbí, jak potvrzují i další ohlasy.

    Geocaching ve službách ochrany přírody pokračuje i letos [28. 8. 2016]
    I letos pokračujeme ve zkoumání možností, jak v ochraně cenných pískoven využít geocaching. Nově jsou od letoška položeny tři nové "kešky" v Cepáků pískovně a Farské pískovně u Mladošovic a také v pískovně u Spolí na Třeboňsku. Celkem jsou tedy "ochranářské kešky" už v sedmi pískovnách, kde jejich hledači pomáhají udržovat vzácná stanoviště. Odkazy na všechny lokality najdete na našem novém webu "Objevte svou pískovnu". Více o využití geocachingu v ochraně přírody se dozvíte také z tiskové zprávy.

    Třezalka rozprostřená právě kvete v pískovnách [18. 8. 2016]

    I na konci prázdnin je v jihočeských pískovnách na co koukat. V plném květu je třeba ohrožená třezalka rozprostřená (na Cepu II letos dokonce v krásné a netradiční bledě žluté variantě). Jen se musíte shýbnout, abyste ji našli :-). Kde třezalku rozprostřenou hledat? Pískovna u Žemličky (GPS 48.8922453N, 14.6980058E) pískovna Cep II (GPS 48.9191661N, 14.8756197E) pískovna Cep I (GPS 48.9175481N, 14.8828403E). Fotky třezalky rozprostření si můžete prohlédnout na našem Facebooku: https://www.facebook.com/spolekcalla/photos/ms.c.eJwzNDA0NbYwsjAysDA3NjIwM9MzRBYxRxexRBexMEXXZWGJLmJpABIBAIwKFZQ~-.bps.a.10153828208552066.1073741907.157627402065/10153828208732066/?type=3&theater Další tipy na zajímavá pozorování rostlin a živočichů najdete na http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/fotografovani/.

    Orchideje rozkvétají i v českých lomech [27. 7. 2016]
    Nedávno převzalo několik českých médií zprávu, že v Kanadě na místě bývalého povrchového dolu Benson Mine vyrostly miliony orchidejí. Kvůli orchidejím na místě bývalé těžby však nemusíme do zámoří, protože v opuštěných lomech rostou i u nás. A s nimi tam nacházejí útočiště stovky dalších ohrožených druhů. Rekultivace však tyto druhy i jejich stanoviště často zničí. Více se dozvíte ztiskové zprávy Cally a pracovní skupiny Ekologie obnovy při PřF JU.

    Vážky v Pískovně u Žemličky [18. 7. 2016]
    Pokračujeme v biologickém průzkumu Pískovny u Žemličky, kde jsme na podzim prohrábli největší tůň (a máme v ní také "kešku" s ochranářským podtextem). Dnes vám představíme tamní vážky (za určení děkujeme Petru Hesounovi). Po loňském nálezu vážky jižní máme z letoška tři další druhy vedené ve vyšších kategoriích červeného seznamu. Na našem Facebooku se můžete podívat na jejich fotky: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153748025462066.1073741906.157627402065&type=3. Nebo se přijďte přesvědčit sami. Další typy na výlety do pískoven najdete třeba tady:http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/.

    Originální záložky v našich ochranářských keškách [13. 7. 2016]
    Představujeme další novinku v našich geocachingových aktivitách. V ochranářských "keškách", které jsme rozmístili do některých jihočeských pískoven, můžete od nynějška najít originální záložky od Lenky Pužmanové. Jedna z nich znázorňuje vhodné způsoby chování v pískovnách, na druhé jsou obrázky tří typických pískovnových druhů. Podívejte se na ně na našem Facebooku: https://www.facebook.com/spolekcalla/photos/a.221854547065.142565.157627402065/10153735200672066/?type=3&theater. Nikde jinde k mání nebudou a objeví se jen občas, tak neváhejte :-)

    Vědecký článek o projektu na Cepu II [11. 7. 2016]
    Unikátní projekt přírodě blízké obnovy v pískovně Cep II se dočkal publikace ve vědeckém časopise Environmental Science and Pollution Reserch. Článek Kláry Řehounkové a kolektivu spoluautorů se věnuje pozitivnímu vlivu rekreačních aktivit na udržování vzácných stanovišť v pískovnách a ochranu ohrožených druhů. Více informací najdete ve společné tiskové zprávě Jihočeské univerzity, Univerzity Karlovy, Biologického centra AV ČR a Cally.

    Ochranářské kešky pokračují i letos [30. 6. 2016]
    Vloni jsme v několika jihočeských pískovnách rozmístili "ochranářské kešky", jejichž cílem je zachování společenstev závislých na pravidelném narušování. Letos chystáme v geocachingu několik novinek. Zatímco cache v pískovně Lžín zůstává na svém místě, některé krabičky v sérii Borovanské pískovny byly posunuté. Na úspěšné luštitele celé série čeká nová "finálka" a nové CWG s motivem břehule. Více se dozvíte na našem novém webu "Objevte svou pískovnu" v sekci Geocaching.

    O pískovnách na vlnách Českého rozhlasu Plus [27. 6. 2016]
    Hosty Markéty Ševčíkové a Čestmíra Klose na vlnách Českého rozhlasu plus byli 18. června Lukáš Čížek z PřF JU a Entomologického ústavu AV ČR a Jiří Řehounek z Cally. Rozhovor o rekultivacích, pískovnách, ochraně přírody a ohrožených druzích hmyzu byl pořízen o několik dnů dříve v pískovně Lžín. Na webu Českého rozhlasu si můžete poslechnout záznam pořadu.

    Když břehule hrabou... [21. 6. 2016]
    Jak to vypadá v Pískovně Lžín, když břehule hrabou nory? Podívejte se na náš Facebook: https://www.facebook.com/spolekcalla/posts/10153682511112066.

    Biologický průzkum v Pískovně u Žemličky pokračuje [12. 6. 2016]
    I letos pokračujeme v biologickém průzkumu Pískovny u Žemličky. Najdete v ní obnovenou centrální tůň a další tůně s obojživelníky a taky naši ochranářskou kešku. Koukněte na fotky na Facebook https://www.facebook.com/spolekcalla/photos/a.10153659183127066.1073741904.157627402065/10153659183557066/?type=3&theater nebo na http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/geocaching/.

    Závěr projekt na ochranu postindustriálních prostorů [31. 5. 2016]
    Dnešním dnem končí projekt "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody", díky němuž mohla Calla pokračovat v prosazování a propagování přírodě blízké obnovy. V rámci projektu proběhla obnova hnízdních stěn, tůní a písčin na čtyřech jihočeských lokalitách, vznikl nový web "Objevte svou pískovnu" nebo kniha "Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi". Všechny aktuality projektu najdete na jeho webové stránce, jeho hlavní výsledky shrnuje tisková zpráva.

    Úspěšná výprava do pískovny Cep II [21. 5. 2016]
    Přírodovědná vycházka nás zavedla v sobotu 21. května na Třeboňsko. "Výpravu do pískovny Cep II" vedli entomologové David Boukal, Jiří Řehounek a botanička Klára Řehounková. Kromě sledování pískomilné či vodní flóry a fauny se povídalo také o přírodě blízké obnově pískoven a vědeckých experimentech na Cepu II. Sešlo se 32 zájemců o přírodu, kteří mohli pozorovat i vzácné a ohrožené druhy, např. slíďáka břehuvého.

    Enviroskop ukazuje krásy jižních Čech - i některé pískovny [20. 5. 2016]
    Jihočeská síť Krasec vytvořila portál Enviroskop, který zahrnuje zatím 400 cílů šetrné turistiky v jižních Čechách. Portál obsahuje také několik přírodovědně zajímavých pískoven. Na projektu se mapováním lokalit podílela i Calla. Podívejte se sami: http://enviroskop.cz/.

    Naše ochranářské "kešky" v pískovnách se blíží dvěma stovkám návštěv [12. 5. 2016]
    Ochranářská "keška", kterou jsme umístili do Pískovny na Zastávce u Jílovic (ze série Borovanské pískovny) už atakuje hranici dvou set návštěv geocacherů, cache v Pískovně u Žemličky a Pískovně Třebeč jí jsou v patách. "Keška" v pískovně Lžín se přehoupla přes sto padesát návštěv. Staňte se dvoustým nálezcem: Borovanské pískovny - http://www.geocaching.com/geocache/GC5TQW3_borovanske-piskovny-cwg-smenarna, Pískovna Lžín - http://www.geocaching.com/geocache/GC5WQ2C_piskovna-lzin.

    Další přírodovědená vycházka povede do pískovny [8. 5. 2016]
    Další přírodovědná vycházka nás zavede v sobotu 21. května na Třeboňsko. "Výpravu do pískovny Cep II" povedou entomologové David Boukal a Jiří Řehounek. Kromě pískomilné flóry a fauny se můžete těšit také na povídání o přírodě blízké obnově pískoven a vědeckých experimentech na Cepu II. Sraz účastníků je v 9:30 na vlakovém nádraží v Suchdole nad Lužnicí nebo o půl hodiny později na parkovišti u pískovny. Více se dozvíte z pozvánky.

    Jaro v pískovnách [4. 5. 2016]
    Jaro je v plném proudu, tak proč nevyrazit na výlet. Třeba do některé z přírodovědně zajímavých jihočeských pískoven. Zájemcům o přírodu v tom pomůže naše nová webová stránka "Objevte svou pískovnu", která obsahuje rubriky pro vyznavače pěší turistiky, cykloturistiky, geocachingu nebo pozorování a fotografování přírody. Další informace o novém webu, turistice a ochraně přírody najdete v tiskové zprávě.

    Obnovená hnízdní stěna čeká ve Lžíně na břehule [1. 5. 2016]
    Také letos čeká na ohrožené břehule obnovená hnízdní stěna v pískovně Lžín. Calla se o stěnu stará již několik let a díky zvolenému způsobu péče se v pískovně daří nejen břehulím, ale i samotářským včelám a mnoha dalším druhům. V pískovně je také umístěná cache z ochranářským podtextem, o které se dozvíte více na webové stránce Objevte svou pískovnu. Ochraně břehulí je pak věnována stránka Adoptujte břehuli.

    Ohlasy na tiskovou zprávu o samotářských včelách [23. 4. 2016]
    Přinášíme ohlasy na naši tiskovou zprávu o samotářských včelách (ilustračních fotek si raději nevšímejte :-)). http://ekolist.cz/?/samotarske-vcely-zajimavi-ohrozeni-a-uz? http://www.ceskenoviny.cz/?/populaci-samotarskych-v?/1337766 http://www.tyden.cz/?/samotarske-vcely-v-ohrozeni-nemaji-kd?

    Na kole do pískoven [13. 4. 2016]
    Jaro je ideální dobou na cyklistické výlety. Proto jsme na našem webu "Objevte svou pískovnu" připravili speciální stránku věnovanou cyklistickým výletům do pískoven. Aktuálně na ní najdete čtyři cyklistické trasy po přírodovědně zajímavých jihočeských pískovnách a podrobný popis několika z těchto lokalit. Takže hurá na kolo! http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/cykloturistika/

    Ohrožení a ochrana samotářských včel [10. 4. 2016]
    Calla se dlouhodobě věnuje ochraně samotářských včel, které patří k nejohroženějším skupinám živočichů v ČR. Téměř každý přitom může s jejich ochranou pomoci a zároveň přilákat do svého okolí vydatné pomocníky v opylování řady planých i pěstovanýh rostlin. Více informací k tématu najdete v tiskové zprávě, kterou jsme ve spolupráci s odborníky vydali. Tipy na výlety za samotářskými včelami pak naleznete na našem novém webu.

    Pátá sezóna na Cepu II [10. 4. 2016]
    Tým biologů z PřF JU, BC AV ČR, Cally a dalších institucí začíná již pátou výzkumnou sezónu na pískovně Cep II. Za tu dobu se ve spolupráci s těžební firmou Českomoravský štěrk a Správou CHKO Třeboňsko podařilo vytvořit unikátní komplex přírodě blízké obnovy, v němž probíhá hned několik vědeckých experimentů a kde žijí desítky ohrožených druhů. Letos proběhne rekultivace v další části pískovny a také v ní se počítá s přírodě blízkou obnovou.

    Zahajujeme nový projekt o ochraně urbánních a postindustriálních stanovišť [4. 4. 2016]
    Calla zahajuje projekt "Nové přístupy k ochraně urbánních a postindustriálních stanovišť", který se mimo jiné zaměří na ochranu biodiverzity ve městech. Náš projekt by měl přispět k tomu, aby se i v českých parcích a zahradách dařilo motýlům, samotářským včelám, čolkům a dalším zajímavým a užitečným tvorům, jak je to již v řadě zemí běžné. Projekt podpořilo v grantovém řízení Ministerstvo životního prostředí. Více informací najdete v tiskové zprávě.

    "Ochranářské kešky" na Facebooku [5. 3. 2016]
    Zpráva o výsledcích pokusu z "ochranářskými keškami" nedávno strhla na Facebooku zajímavou diskusi. Pokud vás zajímá, kdo na nápad s "keškami" přišel, přečtěte si naši loňskou tiskovou zprávu: http://calla.cz/index.php?). Více o výsledcích i úskalích projektu se dozvíte ve zprávě o vegetačním průzkumu http://calla.cz/piskovny/soubory/Rehounkova2015.doc . A veškeré informace o "keškách" v jihočeských pískovnách najdete tady: http://www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu/geocaching/. Zatím se teprve učíme, jak s geocachingem v ochraně přírody pracovat, ale zdá se, že by mohl u některých lokalit fungovat jako vhodný doplněk managementu.

    Jak dopadly ochranářské "kešky"? [24. 2. 2016]
    V loňském roce jsme ve čtyřech jihočeských pískovnách rozmístili tzv. cache z ochranářským podtextem. Cílem bylo zjistit, zda mohou geocacheři přispět k ochraně cenných stanovišť a ohrožených druhů vyžadujících pravidelné narušování povrchu. Podle prozatímních výsledků se ukazuje, že mohou, ale je zapotřebí dobře promyslet umístění cache. Fotografické porovnání stavu nejúspěšnější lokality v pískovně Lžín najdete na našem Facebooku. Více informací o projektu najdete v loňské tiskové zprávě nebo na našem novém webu.

    Nové Fórum ochrany přírody [22. 2. 2016]
    Přečtěte si nové číslo časopisu Fórum ochrany přírody, jehož ústředním tématem je nová divočina. Mimo jiné v něm najdete článek Kláry a Jiřího Řehounkových "Dobrodružství s přírodě blízkou obnovou". Stahujte zde: http://www.casopis.forumochranyprirody.cz.

    Pískovna Jitra a nová informační tabule na Facebooku [4. 1. 2016]
    Fotografii nové informační tabule u Pískovny Jitra a také několik snímků z letní sezóny v této pískovně si nyní můžete prohlédnout na našem Facebookovém profilu. Pískovnu najdete také na našem novém webu Objevte svou pískovnu (www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu).

    Nová informační tabule u Pískovny Jitra na Soběslavsku [21. 12. 2015]
    U pískovny Jitra nedaleko Borkovických blat na Soběslavsku jsme instalovali informační tabuli o jejích přírodních hodnotách. Pískovna je zajímavá zejména díky rašelinným tůním a obojživelníkůV roce 2009 zde Calla prováděla obnovu tůní, poté byla vyhlášena EVL a péči o lokalitu převzal krajský úřad. Calla se nicméně stále podílí na biologickém průzkumu pískovny. Více se dozvíte z tiskové zprávy.

    Nový web "Objevte svou pískovnu" zve milovníky přírody na zajímavá místa [18. 12. 2015]
    Calla spouští nový web "Objevte svou pískovnu". Jeho cílem je přilákat do přírodovědně zajímavých pískoven milovníky turistiky, cykloturistiky, geocachingu, fotografy a další zájemce o pozorování přírody, kteří by zároveň sešlapem a narušováním vegetace pomáhali udržet vhodná stanoviště pro ohrožené druhy písčin. Podívejte se na www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu a nechte se inspirovat k výletům v příštím roce. Další informace najdete též v tiskové zprávě.

    Kutilka lesknavá ve lžínské pískovně - první nález pro Čechy! [7. 12. 2015]
    Již druhou sezónu prováděla Calla v pískovně Lžín podrobný biologický průzkum, který potvrdil důležitost lokality zejména pro blanokřídlý hmyz. Právě tato skupina zahrnující zlatěnky, kutilky nebo samotářské včely, patří k našim nejohroženějším živočichům. Ve lžínské pískovně jsme jich zatím zaznamenali 66 druhů, řada z nich je ohrožených. Nejzajímavějším nálezem se stala kutilka lesknavá, která zde byla nalezena vůbec poprvé v celých Čechách. Více informací v tiskové zprávě.

    Vytvoření tůně v Pískovně u Výskoku na Českobudějovicku [27. 11. 2015]
    Takřka v zimní atmosféře proběhlo vytváření tůně v Pískovně u Výskoku nedaleko Slavošovic na Českobudějovicku. Kromě této tůně pro obojživeníky a další vodní živočichy jsme narušováním vegetace podpořili také suché i vlhké písčiny s výskytem dalších ohrožených druhů. O obnově a vytváření tůní v jihočeských pískovnách se dozvíte více v tiskové zprávě. Fotografii z hrabání tůně a snímky zajímavých druhů z letní sezóny najdete na Facebooku Cally: https://www.facebook.com/157627402065/photos/ms.c.eJwzNDA0NTYytjAwNrQ0MjcwM9MzhIsYmVoYoYkYmKCrMTZAV2NsClIDABvAEbA~-.bps.a.10153238031842066.1073741890.157627402065/10153238031927066/?type=3&theater.  

    Kriticky ohrožená hedvábnice vřesová v Pískovně u Žemličky [23. 11. 2015]
    Během podzimu postupně probíhá určování hmyzu nasbíraného v sezóně v "našich" pískovnách. Aktuálně nás potěšil nález kriticky ohrožené hedvábnice vřesové (Colletes succinctus) v Pískovně u Žemličky na Borovansku. Snímek této samotářské včely pro vás zatím nemáme, ale můžete se podívat alespoň sem: http://www.bwars.com/index.php?q=category%2Ftaxonomic-hierarchy%2Fbee%2Fcolletidae%2Fcolletes%2Fcolletes-succinctus.

    Seminář o ochraně pískoven zaznamenal velký zájem o účast [21. 11. 2015]
    Ve čtvrtek 19. listopadu uspořádala Calla ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU seminář "Ochrana pískoven: neživá příroda a legislativa", kterého se zúčastnilo 66 zájemců. Šlo o čtvrtý a závěrečný díl série seminářů věnovaných ochraně a přírodě blízké obnově pískoven a dalších těžebních prostorů. Tématicky byl seminář zaměřený na ochranu neživé přírody a legislativní aspekty obnovy a ochrany těžebních prostorů. Na fotografie ze semináře se podívejte na Facebooku.

    "Jak se mají žáby?" s Vítem Zavadilem v Českých Budějovicích [20. 11. 2015]
    Ve čtvrtek 10. prosince můžete zajít na besedu o našich obojživelnících, jejich ohrožení a ochraně. V cyklu Zelených čtvrtků bude v českobudějovické galerii Měsíc ve dne povídat zoolog Vít Zavadil. A protože jedním z témat bude i ochrana ropuchy krátkonohé, bude řeč také o pískovnách a dalších postindustriálních lokalitách. Beseda "Jak se mají žáby?" začíná v 18 hodin. Více v pozvánce: Zeleny_ctvrtek_Zavadil_10_12_15

    Knížka "Ekologická obnova" v elektronické verzi [5. 11. 2015]
    Díky úsilí více než čtyřicetičlenného autorského týmu bylo dokončeno druhé, výrazně přepracované a doplněné vydání publikace "Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin". Tištěná podoba knížky bude k dispozici ve druhé polovině listopadu, elektronickou si můžete již nyní stáhnout v naší nabídce publikací. Knížka představuje v hlavních kapitolách obnovu výsypek, kamenolomů, pískoven, těžeben jílů, těžených rašelinišť a odkališť, věnuje se i ekologii obnovy, ekologické obnově v ČR nebo bývalým těžebnám jako objektům ochrany přírody.

    Calla v rozhodovacích procesech o těžbě nerostných surovin [4. 11. 2015]
    Calla se pravidelně účastní rozhodovacích procesů o těžbě nerostných surovin v jižních Čechách. V připomínkách se obvykle vyjadřujeme k problematice ochrany přírody a prosazujeme prvky přírodě blízké obnovy území po těžbě. Jen v poslední době jsme zpracovali připominky ke správnímu řízení o zvláště chráněných druzích v těžebně bentonitu u Maršova a dvěma oznámením EIA - pro pískovnu Planá nad Lužnicí a pro těžbu grafitu v Hostech. V posledně jmenovaném případě se Calla postavila proti záměru.

    Loňský projekt Cally v pískovně Lžín získal druhé místo v soutěži Jihočeská ratolest [2. 11. 2015]
    Náš loňský projekt "Pískovna Lžín - pískovna pro biodiverzitu" získal v 5. ročníku soutěže Jihočeská ratolest 2. místo v kategorii neziskovek. Soutěž pořádají Krasec a Jihočeský kraj. Více o Jihočeské ratolesti zde: http://krasec.cz/pages/jihoceska-ratolest.

    Obnova tůně v Pískovně u Žemličky [28. 10. 2015]
    O víkendu jsme provedli obnovu tůně v Pískovně u Žemličky. Fotku a další informace najdete na našem Facebooku: https://www.facebook.com/157627402065/photos/a.221854547065.142565.157627402065/10153190310802066/?type=3&theater.

    Seminář o ochraně pískoven: změna místa konání! [22. 10. 2015]
    Ve čtvrtek 19. listopadu pořádáme seminář "Ochrana pískoven: neživá příroda a legislativa". Kvůli odřeknutí dlouhodobě domluvené místnosti, kde se měl seminář konat, dochází k organizačním změnám. Akce proběhne v kongresové hale Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Zároveň jsme přistoupili k prodloužení lhůty pro přihlašování na seminář až do 26. října. Další informace naleznete v pozvánce.

    Ochranářské "kešky" v pořadu Chcete mě? [18. 10. 2015]
    V televizním pořadu Chcete mě? se nedávno objevila reportáž o našich "keškách" s ochranářským podtextem, které jsme ve spolupráci s Oldřichem Nedvědem umístili do několika jihočeských pískoven. Reportáž "Geocaching ve službách ochrany přírody" najdete na stránkách pořadu Chcete mě.

    Reportáž v pořadu "Chcete mě?" představila geocaching ve službách ochrany přírody [12. 10. 2015]
    V televizním pořadu Chcete mě? se nedávno objevila reportáž o našich "keškách" s ochranářským podtextem, které jsme ve spolupráci s Oldřichem Nedvědem umístili do několika jihočeských pískoven. Reportáž "Geocaching ve službách ochrany přírody" najdete na stránkách pořadu Chcete mě (http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/215562221300028).

    Vážka jižní v Pískovně u Žemličky [10. 10. 2015]
    Na "naší" Pískovně u Žemličky jsme letos objevili ohroženou vážku jižní, teplomilný druh pronikající k nám z jižní Evropy. Děkujeme za určení kolegovi Petru Hesounovi. Pro představu přidáváme odkaz na mapu jejích nálezů v ČR: http://portal.nature.cz/publik_syst/nd_nalez-public.php?idTaxon=34799.

    Výzkumy v pískovně Cep II [6. 10. 2015]
    Už čtvrtým rokem pokračují biologické průzkumy v pískovně Cep II, které provádí tým převážně jihočeských biologů z Přírodovědecké fakulty JU, Biologického centra AV ČR, Cally a dalších institucí. Pískovna se stala unikátní terénní laboratoří, v níž se spojuje vědecký výzkum s ochranou přírody. Přírodě blízká obnova na Cepu II skvěle funguje a navíc přitahuje jako magnet desítky ohrožených druhů živočichů a rostlin, o čemž se můžete přesvědčit na našem Facebookovém profilu.

    Seminář o ochraně pískoven [29. 9. 2015]
    Ve čtvrtek 19. listopadu pořádá Calla v Českých Budějovicích seminář "Ochrana pískoven: neživá příroda a legislativa". Jde o čtvrtý a závěrečný díl série seminářů věnovaných ochraně a přírodě blízké obnově pískoven a dalších těžebních prostorů. Tématicky bude seminář zaměřený na ochranu neživé přírody a legislativní aspekty obnovy a ochrany těžebních prostorů. Bližší informace naleznou zájemci v pozvánce. Akce je součástí Jihočeských dnů s Krascem.

    Změna poradenských hodin v naší poradně [26. 9. 2015]
    Počínaje 1. říjnem se v ekoporadně Cally mění čtvrteční poradenské hodiny pro veřejnost. Nově nás můžete navštívit každý čtvrtek od 13 do 15 hodin. Čtvrteční poradna je zaměřená hlavně na ochranu přírody a obnovu území narušených těžbou nwrostných surovin. Další informace o naší poradně najdete na http://www.calla.cz/index.php?path=poradna.

    Seminář "Ochrana pískoven: neživá příroda a legislativa" [25. 9. 2015]
    Ve čtvrtek 19. listopadu pořádá Calla seminář "Ochrana pískoven: neživá příroda a legislativa", čtvrtý a závěrečný díl série seminářů zaměřených na ochranu a přírodě blízkou obnovu pískoven a dalších postindustriálních lokalit. Počet míst na semináři je omezen kapacitou místnosti. Pozvánka je ke stažení zde: Pozvanka_Ochrana_piskoven_mail

    Úpor šestimužný na Cepu II [10. 9. 2015]
    Už vloni na podzim zaznamenal tým zkoumající pískovnu Cep II velkou botanickou vzácnost ? silně ohrožený úpor šestimužný. Této drobné rostlince žijící na pomezí vlhkých písčin a mělké vody se v pískovně začíná nebývale dařit, což dokumentují i fotky bohatých porostů z letošního srpna. Podívejte se na ně na našem Facebooku: https://www.facebook.com/157627402065/photos/ms.c.eJwzNDA0NTY0MLewsLQ0NzIwM9MzhIlYGhiaoYoA1ZiZo4tYgkQAA6IOaQ~-~-.bps.a.10153107889757066.1073741884.157627402065/10153107889972066/?type=1&theater

    Květolibové v pískovně Lžín [2. 9. 2015]
    Také v pískovně Lžín pomalu končíme s letošními biologickými průzkumy. Hnízdní stěnu už opustily břehule. Aktuálně ji okupují květolibové včelí, jak se můžete přesvědčit na fotkách na našem Facebooku. Právě chování této samotářské vosy studoval pozdější nositel Nobelovy ceny za etologii Niko Tinbergen. https://www.facebook.com/157627402065/photos/ms.c.eJwzNDA0NTawNDI0MLE0NDcwM9MzRBIxNkITMQeLAAAcIgqK.bps.a.10153092104607066.1073741882.157627402065/10153092104917066/?type=1&theater

    Ohrožené druhy z pískovny Cep II [28. 8. 2015]
    Na pískovně Cep II to žije. Tentokrát vám představujeme vzácné a ohrožené druhy (letošní nováčky i staré známé), které jsme během léta potkávali při biologickém průzkumu ploch přírodě blízké obnovy. Počet ohrožených druhů z červených seznamů už na těchto plochách vyšplhal na několik desítek. Většinu živočichů z dnešních fotek máte ještě šanci na přelomu sprna a září potkat i vy. https://www.facebook.com/157627402065/photos/ms.c.eJxlyMENgDAMA8CNkJ0Sm~_y~;WNUPEuaeR7AXPCixDeniO~_3KkXOeO2dc3xF~_U52zJkc8swEzoiA6.bps.a.10153079025487066.1073741881.157627402065/10153079026157066/?type=1&theater

    Geocaching, ochrana přírody a Chcete mě? [19. 8. 2015]
    Geocaching ve službách ochrany přírody zaujal i štáb pořadu Chcete mě? S Oldřichem Nedvědem a Jiřím Řehounkem se točilo v Pískovně Lžín a v Pískovně u Žemličky. I v deštivém dnu vykoukla na kameramana v první pískovně jedna včelka samotářka, zatímco ve druhé vydržela i přes dlouhé sucho kvést třezalka rozprostřená. O vysílání příslušného dílu vás budeme informovat.

    Lovte "kešky" a chraňte pískovny [17. 8. 2015]
    Už jste ulovili "kešky" v našich pískovnách? Zatím sklízejí pozitivní ohlasy od "kačerů" i ochránců přírody. "Kačeři" navíc v pískovnách fotí a díky tomu jsme v nich zaznamenali výskyt dalších ohrožených druhů. Bližší informace o krabičkách najdete tady: http://www.geocaching.com/geocache/GC5WQ2C_piskovna-lzin (pískovna Lžín), http://www.geocaching.com/?/GC5TQW3_borovanske-piskovny-cwg? (minisérie Borovanské pískovny). Přijďte nám také podupat písčiny a pomoci ohroženým druhům!

    Rubrika "Ke stažení"na našem webu byla doplněna [5. 8. 2015]
    Na webu Jihočeské pískovny jsme výrazně doplnili rubriku "Ke stažení" (http://www.calla.cz/piskovny/ke_stazeni.php). Zájemci v ní najdou volně dostupné materiály týkající se přírodě blízké obnovy a ochrany pískoven.

    Ekolist o netradičních stezkách [29. 7. 2015]
    Mezi netradiční turistické stezky zařadil časopis Ekolist také naši geocachingocou minisérii Borovanské pískovny (http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/hledate-tip-na-vylet-navstivte-nekterou-z-netradicnich-turistickych-stezek). Už jste ji ulovili a pomohli tak ochraně ohrožených druhů?

    Natáčení fimu o projektech podpořených Fondem NNO [6. 7. 2015]
    Na začátku července v "našich" pískovnách Lžín a Cep II natáčel tým Epicture. Tentokrát má vzniknout film o projektech podpořených Fondem NNO prostřednictvím Nadace Partnerství. Náš projekt "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody" byl vybrán pro prezentaci Fondu NNO spolu s projekty Sdružení Krajina a Pražských matek.

    Samotářské včely v pískovně Lžín [4. 7. 2015]
    Nejen břehulím, ale i samotářským včelám a dalším ohroženým druhům prospívá obnova kolmých hnízdních stěn v pískovnách. Přesvědčujeme se o tom i letos v pískovně Lžín, kde žije hned několik ohrožených druhů samotářských včel a dalších blanokřídlých. Nejpočetnější z nich je ploskočelka šestipásá. Počet jejích nor v letos obnovené stěně odhadujeme na zhruba deset tisíc!

    Ve lžínské pískovně letos hnízdí velice stará břehule [2. 7. 2015]
    Ve lžínské pískovně, kde jsme na jaře obnovili břehulí stěnu, je v plném proudu hnízdění. V minulých dnech už vylétla z nor i první mláďata břehulí. Ve stěně jsou ve velkém počtu k vidění také nory samotářských včel, především ohrožené ploskočelky šestipásé. Další informace, včetně zjištění vysokého věku u jedné ze lžínských břehulí, najdete v aktuální tiskové zprávě: http://www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka/tiskovky/2015&php=tz150702.php.

    Ekolist o našich "keškách" [19. 6. 2015]
    Ekolist se dnes věnuje našemu projektu "kešek" s ochranářským podtextem ve vybraných pískovnách. Článek "Dupot vyznavačů geocachingu pomůže ohroženým druhům v jihočeských pískovnách" si můžete přečíst na http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dupot-vyznavacu-geocachingu-pomuze-ohrozenym-druhum-v-jihoceskych-piskovnach.

    Geocaching ve službách ochrany přírody [17. 6. 2015]
    Calla zkouší letos využít geocaching pro ochranu přírody, konkrétně pro udržování cenných míst v pískovnách sešlapem. Ve spolupráci s entomologem Oldřichem Nedvědem jsme připravili minisérii "kešek" s názvem Borovanské pískovny a "kešku" v pískovně Lžín. Přijdete nám také pískovny podupat a přispět k ochraně ohrožených druhů? Další informace najdete v tiskové zprávě: http://www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka/tiskovky/2015&php=tz150617.php

    Návrat břehulí [14. 5. 2015]
    Do pískovny Lžín, kde na ně čekala obnovená hnízdní stěna, se z Afriky vrátily ohrožené břehule říční. A už čile hrabou, o čemž svědčí zatím asi osmdesát nor ve stěně.

    Nové projekty [26. 4. 2015]
    Calla odstartovala dva nové projekty podporující přírodě blízkou obnovu po těžbě surovin. První projekt se jmenuje "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody" a byl podpořen v grantovém řízení Fondu NNO, druhý s názvem "Ochranářský management drobných pískoven v jižních Čechách" uspěl v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí. Cílem projektů je zvýšení podílu přírodě blízké obnovy a zlepšení podmínek pro ohrožené druhy vázané na tato místa. Více informací v tiskové zprávě.

    Obnovení stěny v pískovně Lžín [13. 4. 2015]
    Obnovená hnízdní stěna v pískovně Lžín už čeká na břehule a samotářské včely, aby do ní začaly hrabat nory. Pískovna je dlouhodobě jedním z největších hnízdišť břehulí v jižních Čechách a také významnou lokalitou pro pískomilný hmyz. Ochraně břehulí a pískoven se letos Calla může věnovat díky podpoře drobných dárců v projektu "Adoptujte břehuli!", Fondu NNO a Ministerstva životního prostředí.

    Čtvrtá sezóna v pískovně Cep II [17. 3. 2015]
    Už čtvrtou sezónu sledování přírodě blízké obnovy začíná tým biologů na pískovně Cep II. Na výzkumu se podílí lidé z PřF JU, BC AV ČR, Cally aj. Letos jsme vzhledem k teplému počasí odstartovali kladením zemních pastí na hmyz už v polovině března.

    Video o Cepu II [18. 12. 2014]
    O projektu přírodě blízké obnovy v pískovně Cep II bylo letos natočeno i video. Pokud se chcete o projektu dozvědět víc a podívat se i na některé zajímavé rostliny a živočichy, neváhejte a pusťte si ho.

    Vyhlášení výsledků Quarry Life Award v Praze [16. 12. 2014]
    Minulý týden se v Praze konalo vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže Quarry Life Award, která se zaměřuje na ochranu a podporu biodiverzity v těžebních prostorech. ČR byla jako pořadatelská země zvolena proto, že před dvěma lety v ní zvítězil jihočeský tým s projektem ?Cep II ? pískovna pro biodiverzitu?. Na pražském vyhlášení představila vedoucí týmu Klára Řehounková pokračování vítězného projektu. Soutěž u nás pořádají společnosti Českomoravský štěrk a Českomoravský cement. Podívejte se na fotky.

    Článek o pískovnách v časopise Vesmír [10. 12. 2014]
    V aktuálním čísle časopisu Vesmír si můžete přečíst článek Kláry a Jiřího Řehounkových "Pískovny pro biologickou rozmanitost aneb Rekreací za lepší ochranu ohrožených druhů". Elektronická verze čísla je k dispozici zde: http://casopis.vesmir.cz/ (ovšem pouze pro předplatitele Vesmíru).

    Vánoce pro břehule [9. 12. 2014]
    Zatímco břehule právě zimují někde v Africe, Calla už začíná shánět prostředky na obnovu jejich hnízdních stěn v roce 2015. Pokud nám chcete pomoci, můžete se i letos stát adoptivními rodiči jihočeských břehulí nebo věnovat břehulí adopci svým blízkým jako netradiční vánoční dárek. Na darovací certifikát napíšeme jméno podle vašeho přání. Podrobnosti se dozvíte na webu "Adoptujte břehuli!" nebo v aktuální tiskové zprávě.

    Biodiverzita pískovny Lžín [28. 11. 2014]
    Na webu Jihočeské pískovny si můžete přečíst zprávu o biologickém průzkumu v přechodně chráněné ploše Pískovna Lžín. Průzkum byl součástí projektu "Pískovna Lžín - pískovna pro biodiverzitu", který byl podpořen MŽP ČR. Zpráva je ke stažení na http://www.calla.cz/piskovny/soubory/Zprava-o-pruzkumu-Lzin-MZP.pdf .

    Pískovna Cep II - úpor šestimužný [19. 11. 2014]
    I v listopadu můžete učinit na pískovnách zajímavé objevy. Na plochách přírodě blízké obnovy v pískovně Cep II se objevil úpor šestimužný, malá rostlina zařazená v červeném seznamu k ustupujícím, silně ohroženým druhům. A stále ještě kvete!

    Seminář "Rostliny a houby v pískovnách: ochrana a management" zaznamenal velký úspěch [7. 11. 2014]
    Třiapadesát účastníků z různých koutů ČR přilákal seminář "Rostliny a houby v pískovnách: ochrana a management", který Calla uspořádala v Českých Budějovicích. Lektoři se ve svých příspěvcích věnovali zajímavým biotopům a ohroženým druhům žijícím v pískovnách, přírodě blízké obnově, jejímu porovnání s jinými typy rekultivací a ochranářskému managementu v pískovnách.

    Dnes: Seminář "Rostliny a houby v pískovnách: ochrana a management" [6. 11. 2014]
    Již dnes pořádá Calla v budově krajského úřadu Jihočeského kraje seminář ?Rostliny a houby v pískovnách:ochrana a management?. Bližší informace naleznete v tiskové zprávě.

    Nález dalšího vzácného druhu v pískovně Lžín [17. 10. 2014]
    Stále probíhá zpracování nasbíraného hmyzu z pískovny Lžín. Při determinaci dvoukřídlých objevil kolega Jan Máca pozoruhodný druh Dasiops hennigi. Jde o druhý nález tohoto vzácného druhu pro jižní Čechy, celkem je znám jen z asi 15 lokalit ve střední a severní Evropě.

    Pískovna Lžín a její obyvatelé [15. 10. 2014]
    Máme k dispozici seznam žahadlových blanokřídlých z pískovny Lžín. Potvrdilo se, že pro tuto velmi ohroženou skupinu jde o významnou lokalitu. Letošní průzkum odhalil výskyt hned pěti druhů z červeného seznamu, z nichž vyniká ohrožená kutilka Oxybelus mandibularis.

    Informační tabule v pískovně Lžín - tisková zpráva [30. 9. 2014]
    U pískovny Lžín na Soběslavsku instalovala Calla novou informační tabuli, která informuje o zdejších přírodních zajímavostech. Jedná se o další z výstupů letošního projektu, jehož cílem je zpracovat v pískovně biologický průzkum a provést zásahy na ochranu ohrožených druhů. Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si tiskovou zprávu.

    Informační tabule v pískovně Lžín - grafický návrh [27. 9. 2014]
    Finišujeme v přípravách informační tabule, kterou instalujeme ke lžínské pískovně. Přímo na místě se objeví v nejbližších dnech. Vy se zatím můžete podívat na grafický náhled.

    Seminář "Rostliny a houby v pískovnách: ochrana a management" [17. 9. 2014]
    Calla a Krasec srdečně zvou všechny zájemce na třetí díl volného cyklu odborných seminářů o ochraně pískoven, tentokrát s názvem "Rostliny a houby v pískovnách: ochrana a management". Koná se ve čtvrtek 6. listopadu od 9:30 v Českých Budějovicích. Počet míst je omezen. Bližší informace naleznete v pozvánce.

    Fauna pískovny Lžín [16. 9. 2014]
    Determinace střevlíkovitých brouků z pískovny Lžín, kde letos Calla provádí podrobný faunistický průzkum, odhalila výskyt dvou zajímavých pískomilných druhů (Amara fulva, Harpalus smaragdinus) a zvláště chráněného svižníka lesomila.

    Hnízdní nory v pískovně Lžín [26. 8. 2014]
    Celkový počet hnízdních nor, které letos vyhrabaly břehule v pískovně Lžín na Soběslavsku, se v létě zastavil na čísle 197. Pískovna tak potvrdila, že patří k nejdůležitějším hnízdištím břehulí v jižních Čechách. I proto o ni Calla dlouhodobě pečuje a také letos na jaře obnovila s pomocí těžké techniky hnízdní stěnu. Další informace o ochraně břehulí naleznou zájemci na webu"Adoptujte břehuli".

    Biologický průzkum v pískovně Lžín [6. 8. 2014]
    V rámci projektu podpořeného MŽP ČR intenzivně pracujeme na biologickém průzkumu přechodně chráněné plochy Pískovna Lžín. Zaměřili jsme se hlavně na pískomilné a mokřadní druhy. Z blanokřídlého hmyzu se podařilo zaznamenat např. ploskočelku Halictus sexcinctus nebo pískoliba Bembecinus tridens (oba druhy červeného seznamu), dále jsme objevili pískomilného střevlíka Amara fulva nebo celoevropsky chráněného ohniváčka černočárného. Výsledky výzkumu budou k dispozici na podzim po determinaci obtížnějších skupin specialisty.

    Informační tabule na pískovně Cep II [7. 7. 2014]
    Na pískovně Cep II je nová informační tabule o výzkumných plochách, na jejichž dnešní podobě a výzkumu spolupracuje i Calla. Vznikla ve spolupráci Českomoravského štěrku, Přírodovědecké fakulty JU, Biologického centra AV ČR a Cally. Fotografii tabule najdete na našem Facebooku.

    Aktuální počet břehulích nor v pískovně Lžín [26. 6. 2014]
    Dobrá zpráva ze lžínské pískovny: Počet břehulích nor v hnízdní stěně se zvyšuje. Aktuálně je jich kolem sto padesáti.

    Břehule ze Lžína na fotografiích [25. 6. 2014]
    Krásné fotografie břehulí ze Lžína najdete ve fotogalerii u článku v MF DNES s názvem ?Břehule ?provrtaly? stěnu lžínské pískovny. Nory jsou hluboké až metr?.

    Samotářské včely v pískovně Lžín [20. 6. 2014]
    V pískovně Lžín na Soběslavsku, kde Calla na jaře opět obnovila hnízdní stěnu, už břehule vyhrabaly více než stovku nor. Kromě nich jsou ve stěně k vidění také stovky nor samotářských včel. Calla letos sleduje také výskyt dalších skupin organismů v této pískovně, což do budoucna pomůže lépe plánovat péči o tuto cennou lokalitu. Více informací v aktuální tiskové zprávě a na webu Adoptujte břehuli!

    Cep II v reportáži České televize [17. 6. 2014]
    Projekt přírodě blízké obnovy v pískovně Cep II, na kterém se Calla podílí, zaujal média. Podívejte se na reportáž České televize.

    Výzkum na cepských pískovnách [8. 6. 2014]
    Pískovna Cep II je důležitou lokalitou pro ochranu přírody a vědecký výzkum. Kromě osídlování suchozemských stanovišť, na němž se podílí také Calla, zde tým entomologů a hydrobiologů zkoumá také osídlování tůní vodními bezobratlými. O prvních výsledcích výzkumu na cepských pískovnách a významu drobných vodních nádrží pro ochranu přírody informuje společná tisková zpráva vědců, těžařů a Cally.

    Publikace Pískovny za humny [2. 6. 2014]
    Jako reakci na četné žádosti jsme do rubriky Publikace přidali šanon materiálů Pískovny za humny vydaný v roce 2007, který se týká využití pískoven v ekologické výchově. Publikace je již dlouho beznadějně rozebraná, můžete se však podívat na její náhled. Vážným zájemcům pošleme na vyžádání obsah šanonu v tiskové kvalitě.

    Břehule jsou zpátky! [28. 4. 2014]
    Pravděpodobně první břehule dnes byly pozorovány v jižních Čechách na hnízdišti, a to na pískovně Cep I, kde pro ně hnízdní stěnu každoročně upravuje Správa CHKO Třeboňsko. I naše hnízdní stěny ve Lžíně a v Třebči už očekávají staronové nájemníky.

    Jaro v pískovnách Třebeč a Lžín [24. 4. 2014]
    Díky podpoře Ministerstva životního prostředí i mnoha drobných dárců z projektu "Adoptujte břehuli!" se nám podařilo letos opět obnovit hnízdní stěny pro břehule. Letos v pískovnách Třebeč a Lžín. Podívejte se na fotky.


    Tisková zpráva o obnově hnízdních stěn pro břehule [22. 4. 2014]
    Letos se nám povedlo obnovit hnízdní stěny pro břehule opravdu na poslední chvíli. O příčinách si přečtěte v dnešní tiskové zprávě.

    Beseda o břehulích proběhla v Českých Budějovicích [20. 2. 2014]
    V únorové besedě z cyklu Zelených čtvrtků jsme se ohlédli za Ptákem roku 2013 - břehulí říční. Biolog a dlouholetý spolupracovník Cally Petr Heneberg vyprávěl o ohrožených druzích těžařů, ptáků i bezobratlých. Protože nejen břehule našly v pískovnách nový domov.

    Kam zmizely břehule [30. 1. 2014]
    Calla ve spolupráci s Hnutím DUHA zve všechny zájemce o přírodu na únorovou besedu z cyklu Zelených čtvrtků. Ponese název ?Kam zmizely břehule?? a ohlédneme se v ní za Ptákem roku 2013. Povídat o břehulích přijede přední český odborník na tyto ohrožené ptáky Petr Heneberg. Beseda se uskuteční 20. února od 18 hodin v českobudějovické galerii Měsíc ve dne. Více informací v pozvánce.

    Cep II [10. 1. 2014]
    Na pískovně Cep II skončila další etapa rekultivace. Podobně jako v loňském roce se na její podobě podílel tým jihočeských biologů, který se dal dohromady v soutěži Quarry Life Award. Na přelomu roku přibyla nová experimentální plocha, na které budou botanici zkoumat možnosti obnovy suchých trávníků, které patří v jižních Čechách k vzácným a mizejícím stanovištím. Na cepských pískovnách postupně  díky spolupráci těžařů, vědců, neziskovek a správy CHKO vzniká největší komplex ploch rekultivovaných s pomocí přírodě blízké obnovy v celé ČR. Tisková zpráva je dostupná zde.


    Obnova krajiny po těžbě v časopise Veronica [2. 1. 2014]
    Aktuální dvojčíslo časopisu Veronica (5-6/2013) se věnuje obnově krajiny po těžbě. Obsah čísla a několik volně přístupných článků najdete zde. Jeden ze dvou článků Kláry a Jiřího Řehounkových je v celém znění zde. Zbylé články najdete v tištěné Veronice.

    Česká televize v pískovně Lžín [5. 12. 2013]
    Reportáž České televize ze lžínské pískovny o našem projektu "Adoptujte břehuli!" už je online. Více informací o pískovně Lžín najdete zde, o projektu břehulích adopcí zde. Reportáž je ke shlédnutí tady.


    Proběhl seminář "Vodní a mokřadní živočichové v pískovnách: ochrana a management" [5. 11. 2013]
    V úterý 5. 11. uspořádala Calla v Českých Budějovicích odborný seminář "Vodní a mokřadní živočichové v pískovnách: ochrana a management", kterého se zúčastnilo 61 zájemců. Akce byla druhým dílem volného cyklu seminářů věnovaných přírodě blízké obnově a ochranářskému managementu pískoven a dalších těžebních prostorů. Na seminář odpoledne navázala přednáška "Cep II - pískovna pro biodiverzitu", kterou pořádala Daphne ČR. Více informací najdete v pozvánce a tiskové zprávě.

    Exkurze za postindustriálními prostory [12. 9. 2013]
    Daphne ČR uspořádala ve čtvrtek 12. září autobusovou exkurzi "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu biodiverzity". Exkurze představila pískovny Mladošovice a Cep II, odkaliště Hodějovice a kamenolom v PR Kladrubská hora. Vedli ji Klára Řehounková, Jiří Řehounek, Petra Konvalinková a Daniel Abazid. Akce byla určena především profesionálům v ochraně přírody a krajiny.

    Exkurze zaměřená na ekologickou obnovu [7. 9. 2013]
    Klára Řehounková z PřF JU a Jiří Řehounek z Cally vedli autobusovou exkurzi "Těžba surovin jako příležitost pro ochranu přírody aneb Ekologická obnova jako alternativa technických rekultivací", kterou uspořádala Česká společnost pro ekologii. Trasa vedla přes pět přírodovědně zajímavých pískoven v jižních Čechách. Akci zakončila přednáška pro účastníky v Třeboni, na kterou se k lektorům připojil ještě Petr Bogusch z PřF UHK.

    Cep II - největší plocha přírodě blízké obnovy [8. 8. 2013]
    V dobývacím prostoru Cep II na Třeboňsku vzniká zatím největší plocha přírodě blízké obnovy v ČR. Biologové zde objevili desítky ohrožených druhů živočichů, rostlin i hub. Unikátní projekt propojující ochranu ohrožených druhů s vědeckým výzkumem představují ve společné tiskové zprávě Calla, společnost Českomoravský štěrk a pracovní skupina Ekologie obnovy při katedře botaniky PřF JU.

    Břehule a povodně [18. 6. 2013]
    Pokud obnovíme přírodní stav alespoň na některých středně velkých řekách, pomůžeme tím nejen břehulím, ale i lidem. Meandrující řeka vytvoří kolmé stěny pro hnízdění břehulí a zároveň prostor, kam se může voda volně rozlévat do okolí, aniž by způsobila větší škody. Více v tiskové zprávě Cally a České společnosti ornitologické.

    Pískovna Lžín po dešti [10. 6. 2013]
    Lžínské břehule zatím přestály bez úhony deštivé počasí posledních týdnů. Obávali jsem se o stabilitu písčité hnízdní stěny, ta však naštěstí vydržela. Prozatím je v ní vyhrabáno 238 hnízdních nor. Více informací najdete v tiskové zprávě,nebo se na břehule přijďte v sobotu 15.6. podívat sami během exkurze "Břehule za humny".  

    Film "Břehy pro břehule" [10. 6. 2013]
    Na webu České televize si můžete nyní pustit film režiséra Mariána Poláka s názvem Břehy pro břehule. Z mnoha pohledů a na řadě míst ČR mapuje osudy letošního ptáka roku. Pozorní pozorovatelé v něm odhalí i některá jihočeská hnízdiště, včetně pískovny ve Lžíně, kde se o hnízdní stěnu břehulí stará Calla.

    Exkurze "Břehule za humny" 15.6.2013 na pískovně Lžín [10. 6. 2013]
    Zveme všechny zájemce o přírodu na exkurzi za ptákem roku na jedno z největších jihočeských hnízdišť břehule říční. V sobotu 15.6. v 9:30 se na Vás budeme těšit u vjezdu do pískovny Lžín, o níž se Calla již několik let stará a která byla z naší iniciativy vyhlášena přechodně chráněnou plochou. V letošním roce zde máte možnost vidět kolonii břehulí s více než dvěma sty norami. A pochopitelně se při povídání neomezíme pouze na břehule. Pískovna leží asi 1 km západně od obce Lžín, jižně od silnice Lžín ? Přehořov. Je dobře dostupná ze Soběslavi, od níž je po silnici vzdálená asi 5 km. (GPS 49°13'47.268"N, 14°46'34.999"E)


    Břehule v Českém rozhlasu [15. 5. 2013]
    Na vlnách Českého rozhlasu se probíraly břehule. Stalo se tak v pořadu Ekofórum a řeč byla mimo jiné o břehulích adopcích, kterými Calle pomáhají příznivci břehulí při obnově jejich hnízdních stěn. Pokud jste pořad nestihli, můžete si ho pustit zde. A pokud chcete také pomoci břehulím, všechno podstatné najdete na webu "Adoptujte břehuli!".

    Aktuality z břehulích pískoven na facebooku Cally [9. 5. 2013]
    Na Facebookovém profilu Cally letos nově zveřejňujeme aktuální podrobnosti z "našich" břehulích pískoven. Naleznete tam např. fotografie hnízdních stěn, zprávy o letošních zásazích na podporu břehulí a časem i o počtech hnízdních nor a průběhu hnízdění. Ve spolupráci s ČSO chystáme na červen také exkurzi za jihočeskými břehulemi. Sledujte s námi na webu a na Facebooku, jak se daří letošnímu ptákovi roku. A nebo břehule rovnou adoptujte - podrobnosti najdete na webu Adoptujte břehuli.

    Recenze knihy "Bezobratlí postindustriálních stanovišť" [5. 5. 2013]
    V posledním čísle časopisu Živa vyšla recenze knihy "Bezobratlí postindustriálních stanovišť: význam, ochrana a management", na jejímž vydání se spolu s Entomologickým ústavem AV ČR podílela i Calla. Recenzi Vladimíra Vrabce si můžete přečíst v pdf zde na stránkách XXXIX - XL, samotná publikace je ke stažení na stránkách sdružení Calla. Pro vážné zájemce je kniha stále k dispozici zdarma.

    Přílet břehulí [3. 5. 2013]
    Na konci dubna se vrátily do jižních Čech první břehule a začaly pilně hrabat nory. Zatím není zdaleka jasné, kolik ptáků přežilo dlouhou cestu přes Saharu, Středozemní moře i Alpy. Na sčítání břehulí si jako obvykle počkáme na konec června, kdy se počet hnízdních nor ustálí. Z posledních zpráv však víme, že břehule už hrabou i na dvou "našich" pískovnách v Třebči a ve Lžíně.

    Obnova stěny v pískovně Lžín [19. 4. 2013]
    Poslední z letošních tří obnovených hnízdních stěn pro břehule si můžete prohlédnout ve Lžíně. Pískovna Lžín je jednou z lokalit, na nichž se o břehule a ohrožené druhy blanokřídlého hmyzu staráme pravidelně. Z naší iniciativy bylo toto významné hnízdiště břehulí a místo výskytu dalších chráněných a ohrožených druhů vyhlášeno přechodně chráněnou plochou. Fotografie z letošní obnovy stěn si můžete prohlédnout na facebookové stránce Cally.


    Obnova stěny v pískovně u Kamýku [15. 4. 2013]
    O víkendu proběhla obnova stěny v pískovně u Kamýku (již ve středních Čechách, kousek za hranicí Jihočeského kraje). Jedná se o historické hnízdiště břehulí, které ovšem vlivem sesouvání stěn zaniklo. Lokalita je zajímavá i výskytem blanokřídlého hmyzu. Jde o druhou ze tří hnízdních stěn, kterou letos Calla upraví díky příspěvkům drobných dárců z projektu Adoptujte břehuli.


    Cep II - druhá sezóna [14. 4. 2013]
    Tým jihočeských biologů zahájil druhou sezónu výzkumného projektu v pískovně Cep II na Třeboňsku. V letošním roce se biologové zaměří především na nově rekultivovanou část dobývacího prostoru, kde i z jejich přispěním vznikla velká plocha pro vědecký výzkum a ochranu přírody. Pískovna Cep II by se tak mohla stát modelovým územím pro progresivní způsoby rekultivací v ČR.

    Obnova stěny v pískovně Záblatí [9. 4. 2013]
    I v letošním roce pokračuje Calla s obnovou hnízdních stěn pro břehuli říční, letošního ptáka roku. Jako první přišla letos na řadu pískovna Záblatí na Třeboňsku. Úpravy stěny jsou zde rok od roku obtížnější, protože její spodní část se již nachází v jílovitých vrstvách. Na jarní návrat břehulí čeká v Záblatí asi čtyřicetimetrová stěna, kterou jistě ocení i blanokřídlý hmyz.


    Ptačí svět o břehulích [14. 2. 2013]
    Přečtěte si poslední číslo časopisu Ptačí svět, které je věnováno břehuli říční. Časopis vydává Česká společnost ornitologická, která letos vyhlásila břehuli ptákem roku.

    Ptákem roku 2013 je břehule říční [12. 2. 2013]
    Česká společnost ornitologická vyhlásila letos ptákem roku břehuli říční. Ptáka, jehož ochrana je dlouhodobě jedním z pilířů aktivit našeho sdružení. Jeden z druhů, jejichž přežívání v naší krajině závisí do velké míry na činnosti člověka, konkrétně vhodném nastavení pravidel v aktivních pískovnách a obnově hnízdních stěn v pískovnách opuštěných. Do kampaně Pták roku se samozřejmě chystá zapojit také Calla. Více informací o ochraně břehulí naleznete na našem specializovaném webu "Adoptujte břehuli" nebo na stránkách ČSO.

    Ekoporadna Cally se zaměřuje i na ekologickou obnovu po těžbě [8. 2. 2013]
    Celkem 307 dotazů zodpověděla v loňském roce ekoporadna, kterou již devátým rokem v Českých Budějovicích provozuje Calla. Tématicky se poradna zaměřuje především na ochranu přírody (včetně ekologické obnovy po těžbě), které se vloni týkalo 133 dotazů, a trvale udržitelnou energetiku se 112 dotazy. V loňském roce provozovala Calla poradnu bez dotací ve svojí režii. Více informací o naší loňské ekoporadenské činnosti naleznete v tiskové zprávě.

    Sborník "Ekologická obnova v České republice" je ke stažení na webu [6. 2. 2013]
    U příležitosti konání mezinárodní konference ECER 2012, která proběhla vloni na podzim v Českých Budějovicích, vyšel sborník "Ekologická obnova v České republice". Nyní je v elektronické podobě ke stažení na http://www.zkracovatko.cz/hsPXfe. Tištěnou podobu sborníku si mohou zájemci objednat u Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.  

    Cep II - pískovna pro biodiverzitu [5. 2. 2013]
    Jihočeská pobočka České společnosti entomologické, Entomologický klub Jihočeského muzea a Calla srdečně zvou všechny zájemce na přednášku Jiřího Řehounka a Zdeňka Kletečky "Cep II - pískovna pro biodiverzitu", která proběhne v sobotu 16. února od 10 hodin. Budou na ní představeny výsledky entomologické části projektu, který v loňském roce běžel v dobývacím prostoru Cep II na Třeboňsku a jehož cílem bylo porovnat lesnickou rekultivaci technického typu s tzv. ekologickou obnovou. Přednáška se koná v Českých Budějovicích v budově Stavounionu na Žižkově 15 v 6. patře. Více informací v pozvánce: Cep II pozvánka.                                                                                                              

    [18. 1. 2013]
    Na sklonku loňského roku vyšel druhý Bulletin České společnosti pro ekologii. Tentokrát se zaměřuje především na jihočeská pracoviště, zabývající se ekologií a ochranou přírody. Svou činnost na poli ekologické obnovy težebních prostorů v něm představuje i Calla a pracovní skupina Ekologie obnovy při katedře botaniky PřF JU. Bulletin si můžete stáhnout na http://www.cspe.cz/sites/default/files/downloads/news/bulletin-cspe-2012.pdf.

    Zvláštní cena poroty pro projekt sdružení Calla [16. 1. 2013]
    Náš projekt "Pískovny pro biodiverzitu" získal zvláštní cenu poroty v soutěži "Máte lepší nápady?", kterou uspořádala organizace CEE Bankwatch network. Cílem soutěže bylo najít dobré nápady, jak v příštím období smysluplně využít evropské fondy pro ochranu životního prostředí a řešení místních problémů. Projekty Cally uspěl v konkurenci dalších padesáti projektů zaslaných občany, neziskovkami a malými obcemi. Další informace o soutěži naleznete zde.

    Rozhlasový rozhovor s Klárou Řehounkovou o výzkumu v pískovně Cep II [9. 1. 2013]
    Na webu Českého rozhlasu si můžete poslechnout rozhovor s Klárou Řehounkovou, která vloni vedla tým biologů zkoumající biodiverzitu různě rekultivovaných ploch v dobývacím prostoru Cep II na Třeboňsku. Rozhovor najdete na http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/1159604. Jihočeský tým se svým projektem zvítězil v mezinárodní soutěži Quarry Life Award.

    Jihočeši zvítězili v mezinárodní soutěži Quarry Life Award [14. 12. 2012]
    Jihočeský tým biologů vedený Klárou Řehounkovou zvítězil v mezinárodní vědecké soutěži Quarry Life Award. Zástupci týmu převzali ocenění na slavnostním vyhlášení v německém Heidelbergu ve čtvrtek 13. prosince. Uspěli s projektem "Cep II - pískovna pro biodiverzitu", který během letoška realizovali v dobývacím prostoru Cep II na Třeboňsku. Hlavní součástí projektu bylo porovnání ploch rekultivovaných lesnicky a s pomocí přírodních procesů (tzv. ekologickou obnovou). Tým také navrhl další rekultivaci a jeho zástupci se na její aktuální etapě podíleli přímo v terénu. Zprávy o soutěži naleznete na http://www.quarrylifeaward.com/news/overview, všechny aktuality z vítězného projektu pak na http://www.quarrylifeaward.com/project/sand-pit-biodiversity-cep-ii-quarry.

    Hnízdění břehulí ve stěnách upravených Callou [1. 11. 2012]
    V letošním roce se jihočeským břehulím příliš nedařilo. Některá hnízdiště zanikla, na jiných se počet párů snížil. Výjimkou se stala např. pískovna Třebeč, kde Calla loni upravila hnízdní      stěnu a letos zde břehule vyhrabaly 120 nor. Za úspěch lze považovat také naši letošní obnovu stěny ve Farské pískovně u Mladošovic, kde bylo napočítáno 51 nor. Další letos obnovené stěny zůstaly trochu za očekáváním (pískovna Záblatí - 35 nor, pískovna Lžín - 181 nor). V kontextu letošní hnízdní sezóny se však jedná o úspěch, protože stěny byly kvalitně připravené, což by se mělo odrazit v úspěšnosti hnízdění. Další informace o ochraně břehulí najdete na webu "Adoptujte břehuli!", kde se také dozvíte, jak břehulím pomoci.                                                                                                                                                                                        

    Ekolist: Ekologie obnovy v České republice [22. 10. 2012]
    Na serveru Ekolist.cz si nyní můžete přečíst článek Karla Pracha a Jiřího Řehounka "Ekologie obnovy v České republice". Článek naleznete na http://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-prach-a-jiri-rehounek-ekologie-obnovy-v-ceske-republice?sel_ids=1&ids[x1c3907094e4de3259e91319ffcdcce3e]=1#disc .

    Projekt "Adoptujte břehuli!" získal 1. místo v soutěži Jihočeská ratolest [6. 10. 2012]
    Krasec a Jihočeský kraj vyhlásily 5. října výsledky letošního ročníku soutěže Jihočeská ratolest o nejlepší projekty v oblasti ochrany životního prostředí v jižních Čechách. V kategorii nevládních organizací letos zvítězil projekt Cally "Adoptujte břehuli!". Děkujeme všem adoptivním rodičům a všem spolupracovníkům, bez nichž by projekt nebylo možné uskutečnit.  

    Příroda vrábečských pískoven [24. 6. 2012]
    Calla již od roku 2008 pořádá cyklus přírodovědných vycházek pro veřejnost v Českých Budějovicích a jejich okolí. Na 23. červen letos připadla vycházka "Příroda vrábečských pískoven", kterou vedli botanička Klára Řehounková a entomolog Jiří Řehounek. Na konci trasy čekala 16 účastníků pískovna, kde mohli pozorovat a fotografovat např. plavuně, plavuníky, hruštičky a hruštice.

    Břehule se vrátily na jih Čech [30. 4. 2012]
    Břehule říční letos přiletěly z Afriky poměrně brzy, ještě před koncem dubna, a pustily se do hrabání noc. Zatím je předčasné nory počítat, protože hrabání nějakou dobu potrvá. Netrpělivě však očekáváme, jak se jim zalíbí tři obnovené stěny v pískovnách u Mladošovic, Lžína a Záblatí. Kromě nich jsme provedli také menší zásahy na podporu břehulí. Obvykle se jednalo o prořezávky náletu v okolí hnízdních stěn, a to konkrétně v pískovnách u Mladošovic, Nakolic a Slavošovic.

    Také v letošním roce pečuje Calla o hnízdiště ohrožených břehulí [9. 4. 2012]
    Již několik let se Calla stará o hnízdiště břehulí v Jihočeském kraji. V letošním roce můžeme díky příspěvku Nadace Partnerství a také mnoha drobných dárců projektu "Adoptujte břehuli!" upravit hnízdní stěny a provést několik menších zásahů ve vybraných pískovnách. Tradičně proběhne obnova hnízdní stěny v Přechodně chráněné ploše Pískovna Lžín, další úpravy plánujeme v Mladošovicích, Slavošovicích či Nakolicích a po roční přestávce se vrátíme s bagrem také do pískovny Záblatí. Břehule je stále možné adoptovat - všechny důležité informace najdete na www.calla.cz/brehule .

    Kroužkování ptáků v Hrdějovicích [9. 4. 2012]
    Od roku 2008 pořádá Calla cyklus přírodovědných vycházek v Českých Budějovicích a jejich blízkém okolí. Letošní druhá vycházka je naplánována na 28. duben do okolí Hrdějovic, kde mimo jiné navštívíme i opuštěnou pískovnu. Vycházku povedou ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek a je vhodná i pro děti. Sraz účastníků bude na zastávce MHD Hrdějovice - točna v 9 hodin ráno. Informace o dalších přírodovědných vycházkách naleznou zájmeci pravidelně na hlavním webu Cally.

    Ekolist.cz: Rekultivace aneb Jak zlikvidovat biologickou rozmanitost [11. 3. 2012]
    Ekolist.cz zveřejnil komentář Kláry a Jiřího Řehounkových "Rekultivace aneb Jak zlikvidovat biologickou rozmanitost", který reaguje na aktuální situaci v prosazování ekologické obnovy území narušených těžbou nerostných surovin. Článek a následnou čtenářskou diskusi naleznou zájemci na http://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/klara-a-jiri-rehounkovi-rekultivace-aneb-jak-zlikvidovat-biologickou-rozmanitost .

    Vychází nová kniha o bezobratlých postindustriálních stanovišť [31. 1. 2012]
    V těchto dnech vychází nová kniha editorů Roberta Tropka a Jiřího Řehounka "Bezobratlí postindustriálních stanovišť: význam, ochrana a management", na jejíž tvorbě a vydání spolupracovala Calla s Entomologickým ústavem AV ČR. Hlavní část textů tvoří kapitoly věnované jednotlivým skupinám bezobratlých, pro něž je tento typ stanovišť důležitý. O texty se podělilo celkem osmnáct autorů, mezi nimiž nechybějí vědci ani praktici z nevládních organizací nebo státní správy. Publikace je vážným zájemcům k dispozici zdarma v kanceláři Cally nebo si ji můžete stáhnout zde.

    Seminář "Terestričtí živočichové v pískovnách: ochrana a management" [30. 1. 2012]
    Calla uspořádala v Českých Budějovicích 30. ledna 2012 odborný seminář zaměřený na praktickou ochranu terestrických živočichů v pískovnách a dalších těžebních prostorech. Součástí semináře byly prezentace týkající se hlavních skupin terestrických živočichů, pro které poskytují pískovny významná náhradní stanoviště v naší krajině (rovnokřídlý hmyz, brouci, žahadloví blanokřídlí, ptáci hnízdící v norách, ptáci otevřených ploch), doporučení vhodného managementu jejich společenstev a populací a představení příkladů dobré praxe. Lektoři semináře často upozorňovali na skutečnost, že současná podoba rekultivací škodí biodiverzitě a likviduje stanoviště ohrožených druhů v krajině.

    Václav Cílek o industriální divočině [17. 1. 2012]
    Nejnovější číslo časopisu Respekt se v článku Václava Cílka věnuje "industriální divočině", tedy potenciálu pískoven, kamenolomů či výsypek pro ochranu přírody. Článek shrnuje výsledky rozsáhlého průzkumu těžebních lokalit v ČR, který prováděl v minulých letech tým pod vedením Tomáše Gremlici z Ústavu pro ekopolitiku. Výtah z článku si můžete přečíst v Ekolistu na http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejcennejsi-priroda-muze-byt-ve-starych-lomech-uvadi-studie .

    Sborník o ekologické obnově vychází anglicky [7. 1. 2012]
    Péčí pracovní skupiny Ekologie obnovy při katedře botaniky PřF JU vychází publikace "Near-natural restoration vs. technical reclamation of mining sites in the Czech republic". Jedná se o překlad podstatné části sborníku "Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi", kterou Calla vydala v roce 2010. Publikace je doplněna o německé zkušenosti s ekologickou obnovou po těžbě. Vážní zájemci mohou českou i anglickou verzi získat v kanceláři Cally.

    Břehuli pod stromeček! [12. 12. 2011]
    Projekt Cally, který se před rokem rozjel pod názvem "Adoptujte břehuli!", pokračuje. Symbolickou adopci našich nejmenších vlaštovek můžete svým blízkým věnovat také pod stromeček. Na darovací certifikát totiž můžeme napsat libovolné jméno adoptivního rodiče. Díky příspěvkům adoptivních rodičů a podpoře Státního fondu životního prostředí ČR se letos podařilo obnovit hnízdní stěny v pískovnách Třebeč, Nakolice a Lžín, v nichž nakonec břehule vyhrabaly celkem 522 nor. Poslední jmenovaná kolonie byla dokonce v letošním roce druhá největší v jižních Čechách. Bližší informace o břehulích adopcích naleznete na webové stránce www.calla.cz/piskovny.

    Workshop ve Vodňanech [6. 12. 2011]
    V úterý 6. prosince uspořádala Rybářská škola Vodňany pro studenty Vyšší odborné školy workshop "Rekultivace a revitalizace". V rámci workshopu vystoupil z příspěvkem "Management postindustriálních ploch z pohledu nevládní organizace" Jiří Řehounek z Cally.

    V Borovanském zpravodaji o Pískovně Třebeč [20. 11. 2011]
    V měsíčníku Borovanský zpravodaj vyšel článek o přechodně chráněné ploše v Pískovna Třebeč, jejíž ochraně se Calla dlouhodobě věnuje. Listopadové číslo zpravodaje s titulní fotografií třebečské hnízdní stěny pro břehule si můžete stáhnout na http://www.borovany-cb.cz/rok-2011/ds-8688/archiv=0&p1=6231.

    Kutilky, písčiny a mozaikový management [13. 10. 2011]
    Blanokřídlý hmyz je na pískovnách ochranářsky důležitou skupinou. Pískomilné samotářské vosy a včely však neosídlují pouze pískovny, ale i jiná postindustriální stanoviště. V časopise Journal of Insect Conservation vyšel 1. října článek Miroslava Srby a Petra Heneberga, který se věnuje hnízdění několika druhů kutilek na písčitých plochách mosteckých výsypek. Autoři zjistili, že i na malé ploše vyhledávají tyto samotářské vosy specifická stanoviště, která se liší rozdílnými fyzikálními vlastnostmi substrátu. Opět se tak potvrzuje důležitost mozaikového managementu, tedy že různorodost stanovišť se projevuje větší druhovou rozmanitostí. Odkaz na článek: http://www.springerlink.com/content/w6624860g15061k2/.

    Podpořte aktivity Cally v ochraně přírodovědně cenných pískoven [3. 10. 2011]
    Ochrana přírody v opuštěných i aktivních pískovnách je jednou z hlavních aktivit Cally v ochraně přírody. Zabýváme se mapováním přírodovědně cenných pískoven, praktickými zásahy na podporu chráněných a ohrožených druhů (např. břehulí, blanokřídlého hmyzu, obojživelníků), prosazováním přírodě blízké obnovy po těžbě i osvětovou a informační činností. Nově nabízíme zájemcům možnost podpořit přímo tuto oblast naší činnosti příspěvkem na účet č. 3202800544/0600. Variabilní symbol pro ochranu pískoven je 222.

    Změna poradenských hodin v kanceláři Cally [30. 9. 2011]
    Od října 2011 dochází k drobné změně ve čtvrtečních poradenských hodinách v kanceláři Cally, které jsou orientovány na ekologickou obnovu po těžbě. Nově bude poradce veřejnosti k dispozici od 12:30 do 16:30 hodin. Podrobné informace o ekoporadenské činnosti Cally včetně internetového formuláře pro dotazy naleznete www.calla.cz/poradna.

    Pískovna u Žemličky v Borovanském zpravodaji [15. 9. 2011]
    Měsíčník Borovanský zpravodaj se letos věnuje zajímavým přírodním lokalitám Borovanska. V září došlo i na Přechodně chráněnou plochu Pískovna u Žemličky. Zářijové číslo zpravodaje si můžete stáhnout na http://www.borovany-cb.cz/rok-2011/ds-8688/archiv=0&p1=6231.

    Pískovna Lžín byla vyhlášena přechodně chráněnou plochou [30. 6. 2011]
    Městský úřad Soběslav vyhlásil na návrh Cally Přechodně chráněnou plochu Pískovna Lžín. Jedná se o jedno z největších hnízdišť břehule říční v Jihočeském kraji (aktuálně 360 vyhrabaných hnízdních nor). Pískovna je dále zajímavá jako útočiště vzácných bezobratlých živočichů a místo rozmnožování několika druhů obojživelníků. Calla se stará od roku 2009 o obnovu hnízdní stěny. Další informace najdete v tiskové zprávě: tz-piskovna-lzin.doc .                                                                                                                                                                                      p1120787.JPG lzin-2010-mensi.jpg brehule_na_dratech3.jpg

    Výsledky pilotního průzkumu epigeických pavoukovců ve vybraných jihočeských pískovnách [30. 6. 2011]
    V posledních dvou letech se Calla zaměřila na zkoumání vlivu našich zásahů v přírodovědně cenných pískovnách na některé bezobratlé živočichy. Jednou z těchto skupin byli také pavoukovci. Ukázalo se, že "naše" pískovny hostí hned několik vzácných a ohrožených druhů a potvrdila se užitečnost tzv. mozaikového managementu. Celou zprávu našeho spolupracovníka Petra Heneberga si můžete stáhnout zde.

    Publikace "Bezobratlí postindustriálních stanovišť: význam, ochrana a management" [29. 6. 2011]
    Calla ve spolupráci se sedmnácti odborníky připravila publikaci "Bezobratlí postindustriálních stanovišť: význam, ochrana a management". Hlavní část textu je věnována důležitým skupinám bezobratlých živočichů ve vztahu k těžebním prostorům, průmyslovým deponiím a dalším narušeným stanovištím. Postupně se v něm představují vodní a suchozemští měkkýši, pavouci, vážky, rovnokřídlí, žahadloví blanokřídlí, vodní a suchozemští brouci a denní motýli. Publikace je určena všem zájemcům o ochranu přírody a obnovu postindustriálních stanovišť a můžete si ji stáhnout zde.

    Inventarizace vodních brouků na několika vybraných jihočeských pískovnách, doplněná poznámkami k managementu [29. 6. 2011]
    Již druhým rokem monitoruje Calla výskyt vodních brouků v pískovnách, kde probíhají naše zásahy na podporu biodiverzity. Výsledky průzkumu využíváme při plánování další péče o tyto lokality, zároveň však slouží také dalším zájemcům o management (nejen) těžebních prostorů, které mohou při vhodném způsobu obnovy hostit také zajímavá mokřadní společenstva. Letošní zprávu našeho externího spolupracovníka Milana Boukala si můžete přečíst zde, loňské výsledky jsou k dispozici v článku zde.

    Deník: Malá pískovna ochrání vzácné žabky [23. 6. 2011]
    Včerejší Českobudějovický deník se obsáhle věnuje vyhlášení Přechodně chráněné plochy Pískovna u Žemličky, které Calla navrhla. Přečtěte si na http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/mala-piskovna-ochrani-vzacne-zabky20110622.html .

    Úspěšná obnova stěn pro břehule [22. 6. 2011]
    V upravených hnízdních stěnách právě probíhá hnízdění ohrožených břehulí říčních. Calla letos obnovila stěny ve třech vybraných jihočeských pískovnách. V Třebči bylo napočítáno 66 hnízdních nor, v Nakolicích 96 nor a ve Lžíně dokonce 360 nor, což z této lokality činí druhé největší hnízdiště v Jihočeském kraji po strakonické pískovně V Holi.

    Zájemci o blanokřídlý hmyz se setkali v jižních Čechách [21. 6. 2011]
    Minulý týden se konalo v Českých Budějovicích setkání zájemců o blanokřídlý hmyz z České republiky a Slovenska. Právě tento hmyzí řád by měl v pískovnách patřit mezi prioritní skuoiny pro ochranu přírody. I proto si účastníci setkání vybrali pro celodenní exkurzi pískovny na Třeboňsku.

    Břehule pilně hrabou [2. 6. 2011]
    Na jihočeských lokalitách je v plném proudu hnízdní sezóna břehulí říčních. Na konečné závěry je sice ještě brzy, protože ještě nejsou vyhrabané všechny nory, už teď však můžeme konstatovat, že naše letošní zásahy se podařily. Sčítání břehulí bude tradičně provedeno až po polovině června, kdy už je možné počet nor považovat za víceméně konečný. Na fotografii Petra Heneberga se můžete podívat na hnízdní stěnu ve lžínské pískovně na Táborsku, která byla v letošním roce obnovena díky projektu Cally.                                                                                    p1120787.JPG

    Pískovna u Žemličky bude přechodně chráněnou plochou [1. 6. 2011]
    K 1. červenci 2011 vyhlásil Městský úřad Trhové Sviny Přechodně chráněnou plochu Pískovna u Žemličky. Návrh na vyhlášení podala Calla, která se ochraně této drobné lokality na Borovansku dlouhodobě věnuje, a podpořil ji také majitel pozemku, firma Lesy ČR. Pískovna je důležitým místem pro rozmnožování chráněných obojživelníků, kterých se zde vyskytuje sedm druhů. Více informací naleznete v tiskové zprávě: tz-piskovna-u-zemlicky.doc.                                                                                                                                                                                    p1010001.jpg

    Sborník o ekologické obnově těžebních prostorů je stále k dostání [30. 4. 2011]
    V loňském roce vydaná publikace "Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi" se setkala se značným ohlasem odborné veřejnosti. Recenzi sorníku si můžete přečíst např. v posledním čísle časopisu Živa. Vážným zájemcům můžeme stále sborník zdarma poslat, ačkoli zásoby se pomalu ztenčují. Objednávky posílejte na e-mail calla@calla.cz.                                     obalka_sbornik.jpg

    Ve třech pískovnách obnovila Calla hnízdní stěny pro břehule [21. 4. 2011]
    Na základě zhodnocení stavu hnízdních stěn břehulí po proběhlé zimě byly vybrány tři, u kterých proběhla v minulých dnech  obnova s pomocí těžké techniky. Jde o hnízdní stěny v pískovnách Třebeč, Nakolice a Lžín. Všechny zásahy byly provedeny i s ohledem na výskyt dalších ohrožených druhů, např. blanokřídlého hmyzu. Zásahy byly realizovány s podporou Státního fondu životního prostředí ČR a také s přispěním drobných dárců, kteří se zapojili do projektu Cally "Adoptujte břehuli!".                                                                                                              lzin.JPG trebec.JPG

    Calla chrání (nejen) břehule [16. 4. 2011]
    Také v letošním roce se Calla věnuje praktické ochraně ohrožených břehulí říčních. Ve třech jihočeských pískovnách upravíme písčité stěny pro jejich hnízdění. Více informací o ochraně břehulí a možnostech její podpory se dozvíte na webové stránce "Adoptujte břehuli!" (klikněte na banner nahoře). Letos poprvé bude obnova hnízdních stěn částečně hrazena z darů lidí, kteří naše břehule "adoptovali". Nové zajímavosti ze života břehulí naleznete v aktuální tiskové zprávě: tz-brehule-motolice.doc.

    Calla: Prvních dvacet [9. 4. 2011]
    O historii Cally se můžete dozvědět z chystané výstavy, jež mapuje, někdy i humornou formou, činnost, důležité mezníky a lidi, kteří sdružením "prošli", od doby založení až po současnost. Jak se výstava zdařila, posuďte sami po jejím zhlédnutí až do 29. dubna 2011 ve 2. patře Jihočeské vědecké knihovny, Lidická 1, České Budějovice v otvíracích hodinách pondělí až pátek od 8:30 do 18:00 a v sobotu od 9:00 do 12:00. Pozvánka ke stažení zde.

    Projekty Cally přinášejí nové poznatky o životě břehulí [5. 3. 2011]
    Projekty Cally na ochranu břehulí přinášejí také řadu nových vědeckých poznatků o těchto zajímavých vlaštovkovitých ptácích. Prestižní zahraniční časopis Bird Study nedávno zveřejnil článek stálého spolupracovníka Cally Petra Heneberga, který odhaluje nové poznatky z péče o potomstvo břehulí. Data pro článek byla sbírána právě během projektů na ochranu břehulí (nejen) v jižních Čechách v letech 2009 a 2010. Více informací v tiskové zprávě: tz-pece-o-potomstvo.doc . Chcete-li podpořit jihočeské břehule v letošní sezóně, můžete je adoptovat. Více informací na webu www.calla.cz/brehule .                                                                                                                                                 brehule_na_dratechmensi.jpg brehule-zablatimensi.jpg

    Workshop "Ekologická obnova po těžbě a legislativa" [25. 1. 2011]
    V pondělí 24. ledna uspořádala Calla ve spolupráci s katedrou botaniky PřF JU pracovní workshop s tématikou ekologické obnovy po těžbě nerostných surovin a na ni vázané legislativy. Do Českých Budějovic přijeli odborníci z nevládních organizací, státní správy, akademické sféry i těžebních firem, aby diskutovali o možnostech zrovnoprávnění ekologické obnovy s ostatními rekultivačními postupy. Během příštích měsíců by tato diskuse měla přinést konkrétní návrhy. Více informací v tiskové zprávě: tz-workshop.doc.

    Ekoporadna Cally pomáhá i s ekologickou obnovou po těžbě [20. 1. 2011]
    Rok 2010 potvrdil, že Calla provozuje jednu z nejvyhledávanějších ekoporaden v Jihočeském kraji. Poradna zodpověděla více než 600 dotazů, z nichž 26 se přímo týkalo ekologické obnovy území narušených těžbou nerostných surovin. Mnoha zájemcům jsme také poskytli vydané materiály, především nový sborník o ekologické obnově. Zájemci o radu se na nás mohou obracet i nadále. Poradenské hodiny zaměřené na ochranu přírody a ekologickou obnovu po těžbě zůstávají ve čtvrtek odpoledne, mírně se však mění jejich rozsah. Napříště vám budeme k dispozici od 13 do 17 hodin. Bližší informace naleznete na www.calla.cz/poradna a v tiskové zprávě poradnacalla.doc.

    Calla navrhuje ochranný status pro několik pískoven [31. 12. 2010]
    V listopadu a prosinci navrhla Calla ochranný status pro několik přírodovědně cenných pískoven. Návrhy na registraci významných krajinných prvků nebo vyhlášení pžechodně chráněných ploch byly zaslány příslušným orgánům ochrany přírody a krajiny. Konkrétně se jedná o navržené významné krajinné prvky Pískovna V Holi (u Strakonic) a Pískovna Nákří, dále o navržené přechodně chráněné plochy Pískovna Nakolice, Pískovna Lžín a Pískovna u Žemličky (mezi Jílovicemi a Hlubokou u Borovan). Navrhli jsme také vyhlásit přechodně chráněnou plochu kolem říčky Litavky na Příbramsku, jedno z posledních přirozených hnízdiš´t břehulí v ČR. Návrhy završují projekt Pískovny pro biodiverzitu podpořený MŽP ČR, který dnešním dnem končí.

    Adoptované břehule jako vánoční dárek [11. 12. 2010]
    V minulých dnech jsme na tomto webu představili nový projekt Cally "Adoptujte břehuli!", v rámci něhož shromažďujeme příspěvky na péči o hnízdiště tohoto ohroženého ptačího druhu. Nyní vám nabízíme možnost darovat adoptované břehule vašim blízkým pod stromeček. Na vaše přání můžeme napsat na darovací certifikát jméno obdarovaného. Bližší informace o břehulích adopcích se dozvíte na www.calla.cz/brehule.

    Adoptujte břehuli! [7. 12. 2010]
    Calla spouští projekt symbolických břehulích adopcí. Hnízdiště těchto ohrožených vlaštovkovitých pěvců vyžadují pravidelnou údržbu spočívající především v odtěžení osypových kuželů a starých hnízdních nor v kolmých stěnách. Proto se obracíme na širokou veřejnost se žádostí o pomoc. Kromě finančního příspěvku můžete břehule "adoptovat" i zapůjčením techniky pro úpravu stěn nebo věnováním pozemků v přírodovědně cenných pískovnách. Více informací o projektu naleznete na webové stránce www.calla.cz/brehule.

    Zelený čtvrtek: Bagrem za ochranu přírody? [20. 10. 2010]
    Již tento čtvrtek 21. října se uskuteční přednáška a beseda z cyklu Zelené čtvrtky, která nese název "Bagrem za ochranu přírody?" a bude se věnovat obnově krajiny po těžbě nerostných surovin. Miroslav Hátle ze Správy CHKO Třeboňsko a Jiří Řehounek z Cally se budou zamýšlet nad těžbou a jejími negativními i pozitivními dopadu na přírodu a krajinu. Po přednáškách s prezentacemi následuje diskuse. Akce se uskuteční od 18 hodin v českobudějovické galerii Měsíc ve dne. Pozvánka je ke stažení zde: zcbagrem.doc.

    Respekt.cz o rekultivacích [4. 10. 2010]
    Na webu Respekt.cz si nyní můžete přečíst krátký komentář redaktora Adama Šůry o rekultivacích a státním rozpočtu. Komentář je k dispozici na http://respekt.ihned.cz/krajinou/c1-46674910-jak-kreativne-skrtnout .

    Úprava stěn pro břehule prospívá i dalším živočichům [3. 10. 2010]
    V letošní sezóně byla sebrána data o výskytu blanokřídlých na lokalitách, kde hnízdí břehule. Cílem bylo zjistit, zda a jakým dalším druhům management břehulích hnízdišť prospívá. Jako modelová skupina byli vybráni žahadloví blanokřídlí. Výsledná analýza, jejímž autorem je externí spolupracovník Cally Petr Heneberg, dokládá mimo jiné zásadní význam mozaikovitého managementu i v těžebních prostorech. Více informací v tiskové zprávě zde: tz-blanokridli.doc. Analýzu si můžete stáhnout zde: analyza-blanokridli.pdf.

    Calla prosazuje ekologickou obnovu pískoven v rozhodovacích procesech [30. 8. 2010]
    V prázdninovém období běželo hned několik rozhodovacích procesů, v nichž Calla s pozice účastníka řízení prosazovala ekologickou obnovu pískoven. V případě procesů EIA na pískovnu Žíšov (u Veselí nad Lužnicí) a Smolín (na jižní Moravě) jsme s projekty souhlasili, navrhli jsme však zapracování podmínek z oblasti ochrany přírody a ekologické obnovy. Pískovna Čavyně u Vodňan dospěla už v červnu do fáze územního řízení. V tomto případě se už od procesu EIA daří prvky ekologické obnovy do projektu zapracovat. Negativní vyjádření podala Calla (stejně jako některé orgány státní správy) již před časem k pískovně u Lomnice nad Lužnicí na Třeboňsku. V tomto případě potvrdil obavy ochránců přírody i posudek EIA, který k proejktu doporučil vydat negativní stanovisko.

    Calla rozjíždí nový projekt na ochranu biodiverzity [31. 7. 2010]
    Od července začína Calla realizovat nový projekt na ochranu biodiverzity, který podpořil Státní fond životního prostředí. Bude se věnovat dvěma zvoleným prioritním tématům - ekologické obnově těžebních prostorů a ochraně starých stromů a na ně vázaného hmyzu. Projekt je mimo jiné příspěvkem Cally k letošnímu Roku biodiverzity. Více informací v tiskové zprávě: tz-projekt-sfzp.doc.

    Nabídka přednášek a exkurzí o ochraně a obnově těžebních prostorů [23. 7. 2010]
    Calla se dlouhodobě věnuje přednáškám a exkurzím, které se týkají ochrany a obnovy těžebních prostorů, především přírodovědně cenných pískoven. Tyto akce pořádáme nejčastěji ve spolupráci s jinými občanskými sdruženími, úřady nebo školami, letos v červenci ale i s kluben turistů. Zájemci o uspořádání přednášky či exkurze se mohou přihlásit na kontaktním e-mailu nebo telefonu těchto webových stránek. Bližší informace o jejich nabídce naleznete na webu Cally (www.calla.cz) v rubrice Naše nabídka.

    Neukáznění rekreanti ničí hnízdní stěny břehulí [20. 7. 2010]
    Vážné ohrožení pro některé kolonie břehulí mohou v těchto dnech znamenat neukáznění rekreanti, kteří z hnízdních stěn skáčou do vody. Některé kolonie jsou totiž umístěny nad vodní hladinou štěrkopískových jezer. V polovině července jsou přitom v břehulích norách ještě mláďata, která může sesouvající se stěny zasypat. Více informací v tiskové zprávě: tz-niceni-brehuli.doc.                                                                                   brehule1mensi.jpg sand-pit-trebecmensi.jpg

    Exkurze na bzenecké pískovny a Váté písky [20. 7. 2010]
    Exkurze Cally a Klubu českých turistů Hodonín do oblasti Národní přírodní památky Váté písky a bzeneckých pískoven se v sobotu 17. července zúčastnilo 20 zájemců o přírodu. Mohli si prohlédnout unikátní společenstva vázané na písčitý podklad podél železniční trati mezi Bzencem a Rohatcem, velkou hnízdní kolonii břehulí, ale i odstrašující příklady technicky pojatých rekultivací na borovou či topolovou monokulturu.                    img_0135.jpg dsc02556mensi.jpg img_0179.jpg img_0059mensi.jpg img_0144.jpg

    Poradenské hodiny v kanceláři Cally se přes léto mění [3. 7. 2010]
    V červenci a srpnu je provoz ekoporadny sdružení Calla omezen na pondělí od 13 do 17 hodin. Poradna zaměřená na ochranu přírody a ekologickou obnovu území narušených těžbou nerostných surovin připadne na pondělky 12. července a 2. srpna. Mimo poradenské hodiny je návštěva možná po předchozí domluvě. K normálnímu provozu se poradna Cally vrátí v září. Děkujeme za pochopení.

    Tůně upravené vloni ve třech pískovnách hostí přírodovědně cenná společenstva [1. 7. 2010]
    Na podzim roku 2009 nechala Calla upravit či obnovit tůně ve třech jihočeských pískovnách (Borkovice - Jitra, Hluboká u Borovan, Třebeč). Na jaře letošního roku byly zadány orientační průzkumy obojživelníků a vodních brouků, které měly ověřit úspěšnost zásahů. Batrachologický průzkum Davida Fischera odhalil ve dvou prvně jmenovaných pískovnách po třech druzích čolků, v Třebči byl opět po letech potvrzen výskyt blatnice skvrnité. Z hlediska vodních brouků je nejzajímavější pískovna Borkovice - Jitra. Ve všech třech případech lze tedy hodnotit zásahy jako vydařené.                                                                                                                                                                                                                 pict0033.JPG hluboka-u-borovan-colekmensi.jpg p1010001.JPG p1010212.JPG p1010046.JPG

    V pěti obnovených hnízdních stěnách na jihu Čech hnízdí břehule [27. 6. 2010]
    Calla letos díky podpoře EOG Association for conservation, MŽP ČR a NROS obnovila šest hnízdních stěn pro břehule v jihočeských pískovnách. Pět z nich bylo letos břehulemi obsazeno, pouze v pískovně Borkovice - Jitra k zahnízdění nedošlo. V pískovně Lžín bylo napočítáno 297 nor, v pískovně Záblatí 251 nor, v PP Pískovna na cvičišti u Jindřichova Hradce 54 nor, v pískovně Třebeč 78 nor a v pískovně Slavošovice 4 nory. Obnova hnízdních stěn proběhla ve spolupráci s  odborníkem na břehule Petrem Henebergem, občanským sdružením Hamerský potok, majiteli pozemků v pískovnách a dalšími organizacemi i jednotlivci, kterým tímto způsobem děkujeme. Více informací naleznete v tiskové zprávě: tz-brehule-leto.doc.                                                                                                                                                                                                                             p1260249.JPG p1260038.JPG

    Nová informační tabule v pískovně u Žemličky [27. 6. 2010]
    Calla letos instalovala novou informační tabuli u vjezdu do pískovny u Žemličky, která se nachází mezi Hlubokou u Borovan a Jílovicemi. Tabule je dobře viditelná z lesní silnice, která tyto dvě obce spojuje. Seznamuje zájemce s touto přírodovědně zajímavou lokalitou, na jejíž ochraně se Calla aktivně podílí. Podobná tabule je už několik let instalována u pískovny nedaleko obce Třebeč na Borovansku.                                      obraz012_3.jpg

    Stránky Jihočeské pískovny se rozšiřují [18. 6. 2010]
    Kromě pravidelné aktualizace rubrik Aktuality a Akce došlo v poslední době i k rozšíření dalších rubrik. Týká se to např. rubriky Ke stažení, která v současné době nabízí více než třicet prací, které se zabývají ochranou a obnovou pískoven. Do rubriky Příklady dobré praxe pak přibyly další lokality.

    O obnově těžebních prostorů v časopisu Ekologie a společnost [18. 6. 2010]
    Třetí letošní číslo časopisu Ekologie a společnost se věnuje také obnově území narušených těžbou nerostných surovin. Článek s názvem Obnova těžebních prostorů může být ekologická i ekonomická nabízíme k přečtení i návštěvníkům stránek Jihočeské pískovny.                    logo-eko_do_wordu.jpg

    Máme být spokojeni s rekultivacemi v ČR? [11. 6. 2010]
    Calla a Ústav pro ekopolitiku reagují na vystoupení ředitele Českého báňského úřadu Ivo Pěgřímka, který na konferenci v Plzni pochválil rekultivace v České republice, především s odkazem na výstavbu sportovišť na rekultivovaných plochách po těžbě hnědého uhlí. Nevládní organizace považují tento pohled za velmi jednostranný. Podle nich převládající technicistně pojaté rekultivace ničí biologickou rozmanitost a stojí příliš mnoho peněz. Více informací v tiskové zprávě: tz-rekultivace.doc.

    Exkurze po nejkrásnějších pískovnách Třeboňska [27. 5. 2010]
    Exkurze Cally po nejkrásnějších pískovnách Třeboňska přilákala v sobotu 22. května 41 účastníků. Postupně shlédli pískovnu Záblatí, biocentrum v dobývacím prostoru Cep I, Přírodní památku Pískovna u Dračice a malou pískovnu u obce Cep. Mezi pozorovanými skupinami organismů tentokrát vynikli zejména obojživelníci, kterých se na účastníky exkurze přišlo podívat neobvykle velké množství. Exkurzi bylo možné realizovat především díky podpoře EOG Association for conservation.                                                                                                  p1010052mensi.jpg p1010195mensi.jpg p1010155mensi.jpg p1010228mensi.jpg p1010218mensi.jpg

    Rok biodiverzity ? příležitost pro ekologickou obnovu po těžbě [21. 5. 2010]
    Letošní rok je na celém světě věnován ochraně biodiverzity. Calla ve spolupráci s dalšími nevládními organizacemi, odborníky i Těžební unií dlouhodobě prosazuje změny v současném pojetí rekultivací, které často biodiverzitu spíše likvidují. Ekologická obnova území narušených těžbou je reálná, levná a k přírodě šetrná. Více informací obsahuje tisková zpráva: tz-prilezitostfinal.doc.

    Calla vydává sborník o ekologické obnově [6. 5. 2010]
    Sdružení Calla vydává sborník s názvem "Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi". Téměř stoosmdesátistránková publikace editorů Jiřího Řehounka, Klára Řehounkové a Karla Pracha obsahuje šest hlavních kapitol, které se týkají výsypek, kamenolomů, pískoven, těžeben jílů, těžených rašelinišť a odkališť. Další kapitoly jsou zaměřeny na ekologickou obnovu, obnovu těžebních prostorů v ČR nebo těžebních objektů jako zvláště chráněných území. Publikace bude distribuována především lidem, kteří se problematikou ekologické obnovy zabývají. Ostatní zájemci si mohou náhled sborníku stáhnout zde: sbornik_internet.pdf.                                            obalka_sbornik.jpg

    Obecné zásady obnovy v Minerálních surovinách [3. 5. 2010]
    Časopis Minerální suroviny, který vydává Těžební unie, otiskl ve svém aktuálním čísle plné znění "Obecných zásad přírodě blízké obnovy těžbou narušených území a deponií", které formulovali odborníci na loňském semináři pořádaném Callou. Obecné zásady jsou k dispozici i na těchto stránkách (http://www.calla.cz/piskovny/obecne-zasady-obnovy.php). Článek z minerálních surovin si můžetestáhnout zde: clanek-ms.pdf.

    První břehule se vracejí z Afriky [26. 4. 2010]
    Každý rok koncem dubna se břehule říční vracejí ze svých afrických zimovišť. Právě dnes byla na první z jihočeských hnízdních lokalit zaznamenáno první hrabání hnízdních nor. Členové a spolupracovníci Cally budou nyní s napětím očekávat, zda budou břehulím vyhovovat hnízdní stěny upravené v šesti jihočeských pískovnách v rámci našich projektů.                                                                                                 brehule1mensi.jpg

    Ostrůvky pro rybáky obecné [26. 4. 2010]
    V úterý 27. března budou na hladinu troubecké pískovny u obce Troubky na Přerovsku spuštěny nové betonové ostrůvky pro hnízdění rybáků obecných. Na unikátním projektu spolupracuje společnost Českomoravský štěrk s Moravským ornitologickým spolkem - středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Více informací v tiskové zprávě: tz-ostruvky.doc                                                                      ostruvky.JPG

    Jihočeské břehule mají šest upravených hnízdních stěn [18. 4. 2010]
    Tento týden Calla dokončila úpravy poslední dvou hnízdních stěn z celkem šesti plánovaných. Jedná se o stěny v pískovnách u Třebče a Slavošovic na Českobudějovicku. Zatímco o třebečskou kolonii břehulí se Calla stará dlouhodobě, ve Slavošovicích má aktivní ochrana břehulí premiéru. Tito chránění ptáci zde totiž před časem hnízdili, kolonie však zanikla. Více informací v tiskové zprávě: tz-brehule-jaro-20102.doc.

    Další dvě břehulí stěny upraveny na Jindřichohradecku [12. 4. 2010]
    Calla pokračuje v úpravách hnízdních stěn pro břehule v jihočeských pískovnách. V uplynulých třech dnech proběhly zásahy s pomocí těžké techniky v Přírodní památce Pískovna na cvičišti u Jindřichova Hradce a v pískovně u obce Záblatí na Třeboňsku. Druhá jmenovaná pískovna se po loňské obnově stěny stala největším hnízdištěm břehulí v Jihočeském kraji.                                                                                          bagr-zablati.jpg

    Obnova stěn pro břehule začala na Táborsku [2. 4. 2010]
    První dvě hnízdní stěny byly obnoveny v jižních Čechách. S pomocí těžké techniky byly upraveny stěny pískoven u Lžína a Borkovic na Táborsku. Lžínská kolonie břehulí využívala obnovenou stěnu již v loňském roce a byla jednou z největších v Jihočeském kraji. Celkem se letos Calla chystá obnovit šest hnízdních stěn pro břehule.                                                                                                                                                             lzin-2010-mensi.jpg lzin-po-2010-mensi.jpg borkovice-2010mensi.jpg borkovice-po-2010-mensi.jpg

    Calla obnoví v jižních Čechách šest hnízdních stěn pro břehule [31. 3. 2010]
    V těchto dnech začíná Calla opět obnovovat hnízdní stěny pro chráněné břehule říční v Jihočeském kraji. Letos bude možné upravit pro hnízdění celkem šest stěn v pískovnách, a to díky podpoře EOG Association for Conservation, grantového programu Ministerstva životního prostředí ČR a také grantu z Islandu, Lichtenštějnska a Norska v rámci finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Více informací v tiskové zprávě zde: tz-brehule-jaro-2010.doc.                                         zablatimensi.jpg brehule_na_dratech2.jpg

    Jednání o břehulích v dobývacím prostoru Cep II [23. 3. 2010]
    Ve čtvrtek 18. března proběhlo v dobývacím prostoru Cep II na Třeboňsku jednání o hnízdění břehulí. Zástupci společnosti Českomoravský štěrk, Správy CHKO Třeboňsko a Cally hledali možnosti koexistence těžby štěrkopísku a hnízdění těchto zvláště chráněných ptáků. Výsledkem schůzky se stala dohoda o přípravě a zachování hnízdních stěn pro břehule v roce 2010. Třeboňsko patří v rámci ČR i Jihočeského kraje k významným oblastem hnízdění břehulí.

    Co se děje v pískovnách na Borovansku? [13. 3. 2010]
    Celkem osm borovanských obyvatel si našlo 24. března cestu do místního Podzámčí na přednášku a besedu "Co se děje v pískovnách?". Biolog Jiří Řehounek představil zajímavé pískovny Borovanska a aktivity Cally na jejich ochranu. Mluvilo se o tvorbě hnízdních stěn pro břehule, tůní pro obojživelníky a další vodní živočichy, významu pískoven v krajině a jejich ekologické obnově. Více informací též v plakátku: plakat-borovanyfinal.doc                                                                                                                                                                                                brehule1mensi.jpg sand-pit-hluboka-u-borovanmensi.jpg zabka.JPG

    Jsou těžební prostory šancí pro ochranu přírody? [13. 3. 2010]
    V sobotu 13. 3. proběhla v Jihočeském muzeu přednáška a beseda "Těžební prostory - šance pro ochranu přírody". Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje ochraně a obnově přírodovědně cenných pískoven, představil 18 zájemcům zajímavé těžební prostory v jižních Čechách. Vzhledem k tomu, že přednáška byla součástí cyklu Entomologického klubu Jihočeského muzea a jihočeské pobočky České společnosti entomologické, věnoval zvláštní pozornost ochraně hmyzu vázaného na území po těžbě. Závěrečná diskuse se točila především kolem ekologické obnovy po těžbě.                                                                                                                                                                                                                                                            pict0003mensi.jpg dscn2102.jpg

    Geografické rozhledy o ekologické obnově [15. 2. 2010]
    Aktuální číslo časopisu Geografické rozhledy, který vydává Česká geografická společnost, se věnuje problematice ekologické obnovy po těžbě. V rubrice "Planeta volá SOS" vyšel článek Jiřího Řehounka "Těžební prostory - nutné zlo, nebo příležitost pro ochranu přírody?".Více informací o časopisu se dozvíte na webu http://www.geografickerozhledy.cz. Článek si můžete přečíst také zde: sance.pdf.

    Otevřený dopis nevládních organizací už pro sedmého ministra [12. 2. 2010]
    V loňském roce se 23 nevládních organizací připojilo k otevřenému dopisu ministrům životního prostředí, zemědělství a průmyslu a obchodu, který podpořil stanovisko vědců (oba dokumenty naleznou zájemci na tomto webu). Vzhledem k častému střídání ministrů byl vloni dopis odeslán ve dvou etapách celkem šesti ministrům. Dopis a další materiály tedy nyní obdržel i nový ministr životního prostředí Jan Dusík.

    Těžební prostory - šance pro ochranu přírody [4. 2. 2010]
    Jihočeská pobočka České společnosti entomologické, Entomologický klub Jihočeského muzea a Calla srdečně zvou všechny zájemce na přednášku a besedu "Těžební prostory - šance pro ochranu přírody", která proběhne v sobotu 13. března od 10 hodin v budově Jihočeského muzea. O významu těžebních prostorů pro ochranu přírody bude mluvit entomolog Jiří Řehounek. Speciální pozornost bude věnována ochraně hmyzu. Více informací v pozvánce: prednaska-sance.doc.                                                                                                                              p6170196mensivyrez.jpg zabcice-kudlanka-a-vyrez2.jpg dsc03508mensi.jpg

    Čeští vědci dokazují škodlivost technických rekultivací [4. 2. 2010]
    V posledním čísle vědeckého časopisu Journal od Applied Ecology zveřejnili čeští vědci případovou studii, ve které dokazují, že převládající způsob technických rekultivací je z hlediska ochrany přírody škodlivý. Tým pod vedením Roberta Tropka z Jihočeské univerzity a Entomologického ústavu AV ČR zpracoval studii ve vápencových lomech Českého krasu. Podle jeho členů jdou však výsledky studie vztáhnout i na další těžební prostory. Studie se tak stala dalším argumentem pro ekologickou obnovu po těžbě. Více informací v tiskové zprávě jihočeských vědců: drahe_rekultivace_tiskova_zprava.doc                                                                                                                                                                       certovyschody1mensi.jpg

    Nová brožura o krajině [30. 1. 2010]
    Calla vydává brožuru "Chaos, mozaika a trocha nepořádku aneb Pohled na péči o krajinu", jejímž hlavním autorem je lesník a entomolog Jakub Horák. Publikace se zabývá hlavními typy ekosystémů v české krajině a ochranou jejich biodiverzity. Jedna z kapitol je věnována také těžebním prostorům a "nové divočině". Publikace bude zdarma k dostání v kanceláři Cally nebo si ji můžete stáhnout zde: mozaika.pdf.                                     obalka_mozaika.jpg

    Nová skládačka o jihočeských břehulích [2. 12. 2009]
    Calla vydala novou skládačku "Břehule říční v jižních Čechách - rozšíření, ohrožení a ochrana". Materiál přehledným způsobem shrnuje výsledky analýzy populace břehulí, kterou pro Callu v letošním roce zpracoval Petr Heneberg. Skládačka je všem zájemcům o ochranu přírody a ornitologii k dispozici zdarma. Skládačku si můžete osobně vyzvednout v kanceláři Cally, napsat si o ni na e-mail RehounekJ@seznam.cz nebo si ji stáhnout zde: skladacka_brehulejc.pdf                                                                                                                                                                 brehule1mensi.jpg brehule_na_dratechmensi.jpg

    Těžební unie se přidala ke stanovisku vědců [23. 11. 2009]
    Těžební unie přistoupila ke "Stanovisku vědců a dalších odborných pracovníků k problematice obnovy těžbou narušených území". Stalo se tak na mimořádné valné hromadě tohoto sdružení těžebních firem, které se konalo 11. listopadu v Hrotovicích na Třebíčsku. Jedná se o první konkrétní výsledek vzešlý z jednání přírodovědců a Těžební unie v Brně. Více informací v tiskové zprávě: tz_brno_09.doc

    Nová skládačka o Pískovně na cvičišti [14. 11. 2009]
    Studenti jindřichohradeckého gymnázia se dlouhodobě zajímají o Přírodní památku Pískovna na cvičišti. Kromě webové stránky http://piskovna-jh.ic.cz vytvořili v letošním roce také informační skládačku o přírodní hodnotách tohoto zvláště chráněného území. Skládačka byla vydána s pomocí občanského sdružení Hamerský potok a její návrh si zatím mohou zájemci prohlédnout na http://piskovna-jh.ic.cz/letak.html. p5030130mensi.jpg brehule_na_dratech3.jpg

    Těžba štěrkopísku z pohledu biologa [5. 11. 2009]
    V obci Přerov nad Labem (okres Nymburk) se bude rozhodovat o povolení těžby štěrkopísku. Redakce Přerovského zpravodaje požádala zástupce Cally o vyjádření k pozitivním i negativním stránkám těžby. Článek z letošního 3. čísla tohoto čtvrtletníku si můžete přečíst zde: tezba-sterkopisku.doc

    Přírodovědci a Těžební unie pro ekologickou obnovu [3. 11. 2009]
    Na jednání o ekologické obnově se dnes v Brně sešli přírodovědci se zástupci Těžební unie. Účastníci se shodli, že tento způsob obnovy by se měl v rekultivační praxi uplatňovat mnohem více než dosud a že se budou i nadále snažit o jeho prosazování. Zástupci Těžební unie budou na nadcházející vlané hromadě prezentovat členům této organizace dokumenty o ekologické obnově, které v poslední době formulovali vědci a nevládní organizace (stanovisko vědců, obecné zásady ekologické obnovy - oba dokumenty jsou k dispozici na tomto webu). Více informací v tiskové zprávě: tz-brno.doc

    Sedm nových tůní pro obojživelníky v pískovnách [31. 10. 2009]
    V rámci aktivit Cally v praktické obnově pískoven bylo v uplynulých dnech vytvořeno či obnoveno sedm nových tůní pro obojživelníky ve třech jihočeských pískovnách (Třebeč, Hluboká u Borovan, Borkovice - Jitra). Všechna opatření byla předem konzultována s odborníky a v příštích letech bude vyhodnocena jejich úspěšnost. Více informací v tiskové zprávě: tztunepiskovny2.doc                                                                 borkovice-281009-030.JPG

    Calla pomáhá obojživelníkům v pískovnách [25. 10. 2009]
    Tento víkend provedla Calla zásahy ve prospěch chráněných druhů obojživelníků v pískovnách u Třebče a Hluboké u Borovan. Jednalo se o vytvoření či obnovu tůní, které jim slouží k rozmnožování či zimování. Aktivity jsou realizovány s finanční podporou EOG - Association fo conservation a také grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednistvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Více informací v tiskové zprávě: tztunepiskovny.doc                                                                  oli-trebec-a-hluboka-u-borovan-068.JPG

    Pískovny na Třeboňsku - rána nebo přínos pro krajinu? [7. 10. 2009]
    Přednášku o ochraně a obnově pískoven uspořádala Calla a Český nadační fond pro vydru v Krčínově domě v Třeboni. Dvacet šest návštěvníků vyslechlo příspěvky Jiřího Řehounka z Cally, Miroslava Hátleho a Josefa Hláska ze Správy CHKO Třeboňsko. Po přednášce následovala diskuse o možnostech přírodě blízké obnovy pískoven či ochraně břehulí říčních.                                                                                                              piskovny-trebon.jpg

    Výtah z "Analýzy populace břehulí říčních v Jihočeském kraji v r. 2009" [25. 9. 2009]
    Přední odborník na břehule říční Petr Heneberg zpracoval v letošním roce pro Callu podrobnou analýzu populace tohoto ptačího druhu v Jihočeském kraji. Analýza poslouží jako podklad pro plánování péče o hnízdní lokality břehulí a bude k dispozici odborníkům či ochráncům přírody. Z důvodu ochrany některých hnízdišť nezveřejňujeme celou analýzu, ale pouze výtah z ní, který si můžete stáhnout zde: analyza-vytah.pdf

    Analýza populace břehulí v Jihočeském kraji je hotová [6. 9. 2009]
    Přední odborník na břehule říční Petr Heneberg zpracoval letos pro Callu analýzu populace tohoto ohroženého ptačího druhu v ČR. Analýza ukázala, že za posledních deset let se početnost břehulí snížila z téměř 5000 párů na zhruba 2000 párů a počet hnízdních kolonií klesl ze 66 na pouhých 26. Celých 57 % jihočeských břehulí dnes hnízdí ve stěnách, které byly cíleně upraveny občanskými sdruženími Calla a Hamerský potok nebo osvícenými těžaři. Analýza bude využita při plánování další podpory hnízdění břehulí v jižních Čechách. Více informací v tiskové zprávě: tzanalyzabrehuli.doc                                                                                                                                                                                                                            brehule1mensi.jpg  brehule_na_dratech2.jpg  brehule-zablatimensi.jpg

    Nový projekt na ochranu pískoven se rozbíhá [24. 7. 2009]
    Projekt sdružení Calla s názvem "Pečujeme o pískovny - pomáháme břehulím a obojživelníkům v jižních Čechách" uspěl v mezinárodní konkurenci. Byl totiž podpořen EOG Association for conservation (asociace výrobců outdoorového zboží), která letos vybrala celkem osm organizací v různých částech světa. Hlavní částí projektu jsou zásahy na ochranu a obnovu pískoven v Jihočeském kraji (pět obnovených hnízdních stěn pro břehule a tři zásahy ve prospěch obojživelníků). O všech aktivitách projektu budeme na webu Jihočeské pískovny samozřejmě informovat. Více informací o projektu v tiskové zprávě: tzeog.doc                                                                                                                                               sand-pit-borkovicemensi.jpg sand-pit-hluboka-u-borovanmensi.jpg sand-pit-trebecmensi.jpg

    Díky projektu Cally vznikla největší břehulí kolonie na jihu Čech [16. 7. 2009]
    Sdružení Calla letoš realizuje projekt na podporu hnízdění břehulí říčních. V pískovnách Třebeč, Lžín a Záblatí byly díky podpoře ministerstva životního prostředí upraveny hnízdní stěny. Při kontrolách lokalit bylo napočítáno celkem 863 břehulích nor (z toho 48 v Třebči, 129 ve Lžíně a 686 v Záblatí). To znamená, že v těchto třech pískovnách hnízdí téměř třetina jihočeské populace a v Záblatí existuje aktuálně největší kolonie v kraji (viz foto Petra Heneberga). Více informací v tiskové zprávě: tzbrehule2.doc                                                                                                    zablatimensi.jpg brehule1mensi.jpg

    Exkurze pro žáky ZŠ Veselí nad Lužnicí [20. 6. 2009]
    V pátek 19. června proběhla přírodovědná exkurze, kterou Calla organizovala pro žáky ZŠ z Veselí nad Lužnicí. Cílem exkurze byla soustava veselských pískoven a kromě poznávání místní flóry a fauny došlo i na několik her z přírodovědnou tématikou. Calla podobné exkurze "na klíč" pro žáky a studenty nabízí dlouhodobě - stačí se ozvat na náš kontaktní e-mail.                                                                                             p6190254mensi.jpg p5080005mensi.jpg p6190275mensi.jpg

    Exkurze do těžebních prostorů na Táborsku [11. 6. 2009]
    Ve středu 10. června uspořádala Calla  ve spolupráci s CEGV Cassiopeia exkurzi pro pedagogy. Cílem bylo seznámení se zajímavými těžebními prostory na Táborsku a možnostmi jejich využití ve výuce přírodovědných předmětů a ekologické výchově. Oproti původnímu plánu prošli účastníci celou "Blatskou stezku" v Přírodní rezervaci Borkovická blata, kde se věnovali rašeliništní flóře a fauně i těžbě rašeliny a následné obnově krajiny. Dalšími zastávkami byly pískovna u Borkovic a vápencový lom v Přírodní rezervaci Kladrubská hora. Jako závěrečné překvapení připravili organizátoři návštěvu lžínské pískovny, kde byla díky projektu Cally vytvořena hnízdní stěna pro břehule - aktuálně se 130 norami.            dscn9974mensi.jpg dscn0020mensi.jpg brehule1mensi.jpg

    Otevřený dopis o obnově po těžbě i pro nové ministry [2. 6. 2009]
    Dvaadvacet nevládních organizací se připojilo k otevřenému dopisu, který byl 16. dubna odeslán ministrům životního prostředí, zemědělství a průmyslu a obchodu. Protože mezitím došlo k výměnám na postech ministrů, byl včera otevřený dopis odeslán novým ministrům Ladislavu Mikovi, Jakubu Šebestovi a Vladimíru Tošovskému. K dopisu jsou tentokrát přiloženy také "Obecné zásady přírodě blízké obnovy těžbou narušených území a deponií", na kterých se shodli odborníci. Více informací naleznete v tiskové zprávě: tzzasadyobnovy.doc

    Odborníci formulovali obecné zásady přírodě blízké obnovy [20. 5. 2009]
    V pondělí 27. ledna 2009 uspořádala Calla ve spolupráci s katedrou botaniky PřF JU seminář o obnově území narušených těžbou nerostných surovin. Jeho účastníci se v závěrečné diskusi pokusili navrhnout zásady, jimiž by se měla řídit přírodě blízká obnova. Konečnou verzi dokumentu pod názvem "Obecné zásady přírodě blízké obnovy těžbou narušených území a deponií" si od nynějška můžete přečíst zde: obecnezasadyobnovyweb.doc

    Obnova krajiny v Respektu [30. 4. 2009]
    Ve svém posledním čísle se problematice obnovy krajiny po těžbě věnuje týdeník Respekt. Článek "Jak udělat ráj" je zaměřen především na výsypky po těžbě hnědého uhlí na Mostecku, cituje však také "Stanovisko vědců a dalších odborných pracovníků k problematice obnovy těžbou narušených území", které je součástí webu Jihočeské pískovny. Na webových stránkách Respektu můžete shlédnout k článku také fotogalerii (http://respekt.ihned.cz/fotogalerie/c1-36850090-jak-udelat-raj).

    Pískovny za humny (tentokrát nejen v pískovnách) - exkurze pro pedagogy [28. 4. 2009]
    Calla společně s Centrem ekologické a globální výchovy Cassiopeia pořádá ve středu 10. června exkurzi pro pedagogy po přírodovědně zajímavých těžebních prostorech Táborska. Cílovou skupinou akce jsou především pedagogové ze základních a středních škol a další zájemci o ekologickou výchovu. Bližší informace naleznete v přiložené pozvánce s přihláškou: pozvanka_-_exkurzetaborsko.pdf          borkovicka.jpg p5070031mensi.jpg

    Obnova narušených míst v Živě [28. 4. 2009]
    V letošním ročníku biologického časopisu Živa vychází seriál článků Ekologie obnovy narušených míst. První díl se věnoval ekologii obnovy jako mladému vědnímu oboru, druhý se zaměřil na obnovu území po těžbě nerostných surovin. Představuje výsypky, lomy, štěrkopískovny a těžená rašeliniště.

    Nevládní organizace podporují přírodě blízkou obnovu těžebních prostorů [16. 4. 2009]
    Dnes byl ministrům životního prostředí, zemědělství a průmyslu a obchodu odeslán otevřený dopis, ve kterém nevládní organizace vyjadřují podporu přírodě blízkým způsobům obnovy území po těžbě a také stanovisku, k němuž se vědci a další odborníci mohli připojit na tomto webu. Text sestavovali zástupci Cally, Ústavu pro ekopolitiku a sdružení Hamerský potok a podpořilo ho dalších devatenáct organizací. Autoři otevřeného dopisu ho budou připomínat i dalším ministrům, kteří se na zmíněných ministerstvech v budoucnu vystřídají. Text otevřeného dopisu naleznete zde: otevreny-dopis-nno-ministrum-final.doc. Tisková zpráva je ke stažení zde: tzdopisnnostanovisko.doc

    V třebečské pískovně byla upravena hnízdní stěna břehulí [6. 4. 2009]
    Ve čtvrtek byla upravena také hnízdní stěna pro břehuli říční v Přechodně chráněné ploše Pískovna Třebeč, o kterou se Calla stará již tradičně. Také letos proběhla úprava stěny díky spolupráci s borovanským zemědelským družstvem a díky vstřícnosti některých vlastníků pozemků. Třebečská kolonie břehulí patří k největším v Jihočeském kraji.                                                                                                                                      trebecs3010014mensi.jpg trebecs3010010mensi.jpg

    Hnízdní stěna pro břehule byla upravena v Záblatí [5. 4. 2009]
    V rámci projektu "Stabilizace populace břehule říční v Jihočeském kraji" byla ve čtvrtek 2. dubna upravena hnízdní stěna pro břehule v záblatské pískovně na Třeboňsku. Akce proběhla díky spolupráci Cally s Obecním úřadem Záblatí a s podporou Správy CHKO Třeboňsko. Projekt je realizován s podporou Ministerstva životního prostředí ČR.                                                                                                                                                                                                                                                     zablati-24-2009-034mensi.jpg zablati-24-2009-037mensi.jpg

    Úprava hnízdní stěny břehulí ve Lžíně [2. 4. 2009]
    Včera proběhla ve lžínské pískovně úprava hnízdní stěny pro břehule říční. Pískovna ve Lžíně je jedním ze tří hnízdišť těchto chráněných ptáků, na které se zaměřil projekt Cally podpořený ministerstvem životního prostředí. Za souhlas s úpravou stěny děkujeme panu Františku Dusbábkovi, majiteli pískovny.                                                                                                                                                                                                           piskovna-lzin-142009-025mensi.jpg piskovna-lzin-142009-033mensi.jpg

    V Záblatí o pískovnách [23. 3. 2009]
    V pondělí 23. 3. se uskutečnila přednáška a beseda "Pískovny za humny" v Záblatí na Třeboňsku. Jednalo se o součást projektu na ochranu břehulí v Jihočeském kraji. Právě v pískovně nedaleko Záblatí bude v rámci tohoto projektu upravena hnízdní stěna pro břehule. Po přednášce o ochraně a obnově pískoven v jižních Čechách a prezentaci projektu následovala ještě diskuse o ochraně a využití pískoven. Za pomoc při organizaci děkujeme Obecnímu úřadu Záblatí a záblatskému hostinci a penzionu "Na Návsi".                                                                                         p3230033mensi.jpg p3230035mensi.jpg p3230021mensi.jpg

    Nový projekt ochrání břehule [20. 3. 2009]
    Díky podpoře Minusterstva životního prostředí ČR se rozbíhá nový projekt na ochranu břehulí v Jihočeském kraji. Díky němu upraví Calla tři hnízdní stěny v důležitých pískovnách u Lžína na Táborsku, u Záblatí na Třeboňsku a tradičně také v Třebči u Borovan. Vznikne také analýza jihočeské populace břehulí. Více informací v tiskové zprávě: tzprojektbrehule.doc                                                                                                             brehule1mensi.jpg

    Ve Lžíně o pískovnách [17. 3. 2009]
    V pondělí 16. března uspořádala Calla další přednášku a besedu z cyklu "Pískovny za humny", tentokrát v obci Lžín na Táborsku. Kromě ochrany a obnovy pískoven se mluvilo také o konkrétní pískovně, která leží u Lžína. V rámci nového projektu Cally, který nese název "Stabilizace populace břehule říční v Jihočeském kraji", bude totiž ve lžínské pískovně upravena hnízdní stěna pro břehule. Projekt, který se právě rozbíhá, podpořilo grantem Ministerstvo životního prostředí ČR.                                                                                                                                                             p3160046mensi.jpg p3160034mensi.jpg

    Rekultivace aneb Jak vyhodit miliardy [10. 3. 2009]
    Ekolist.cz (stejně jako letošní 3. číslo tištěného Ekolistu) se v článku "Rekultivace aneb Jak vyhodit miliardy" obsáhle věnuje tématu přírodě blízkých forem obnovy území po těžbě. Zájemci o přečtení ho naleznou na http://ekolist.cz/zprava.shtml?x=2151580.

    Pískovny za humny v Záblatí [5. 3. 2009]
    Sdružení Calla zve všechny zájemce o přírodu a její ochranu na přednášku a besedu "Pískovny za humny", která se koná 23. března 2009 od 17 hodin v obecní hospodě v Záblatí. Biologové Olga Dvořáková a Jiří Řehounek budou mluvit o ochraně a obnově pískoven v jižních Čechách. Zvláštní pozornost bude zaměřena na pískovnu u Záblatí, kde bude v rámci nového projektu Cally obnovena hnízdní stěna pro břehule. Plakátek k akci si můžete stáhnout zde: plakat-zablati.doc

    Pískovny za humny ve Lžíně [5. 3. 2009]
    Sdružení Calla zve všechny zájemce o přírodu a její ochranu na přednášku a besedu "Pískovny za humny", která se koná 16. března 2009 od 17 hodin v obecní hasičské zbrojnici ve Lžíně. Biologové Olga Dvořáková a Jiří Řehounek budou mluvit o ochraně a obnově pískoven v jižních Čechách. Zvláštní pozornost bude zaměřena na pískovnu u Lžína, kde bude v rámci nového projektu Cally obnovena hnízdní stěna pro břehule. Plakátek k akci si můžete stáhnout zde: plakat-lzin.doc

    Odborníci diskutovali o zásadách ekologické obnovy těžbou narušených území [27. 1. 2009]
    Třicet tři odborníků se dnes sešlo na katedře botaniky PřF JU, aby formulovali zásady přírodě blízké obnovy území narušených těžbou surovin a deponiemi. Výsledky své práce prezentovaly pracovní skupiny zaměřené na výsypky, lomy, pískovny, těžená rašeliniště, odkaliště a hliníky s těžebnami kaolínu. Závěr semináře patřil obsáhlé diskusi nad obecnými zásadami obnovy. Tyto zásady zveřejníme, jakmile bude dopracováno jejich konečné znění.                                                                                                                                                                                                p1270007mensi.jpg p1270010mensi.jpg

    Odborníci budou diskutovat o obnově těžbou narušených území [20. 1. 2009]
    V úterý 27. ledna se do Českých Budějovic sjedou přední odborníci v oboru ekologie obnovy, aby diskutovali o zásadách přírodě blízké obnovy těžbou narušených území. Odborný seminář pořádá Calla ve spolupráci s katedrou botaniky PřF JU. Přírodovědci z různých oborů pracovali již několik týdnů v rámci sekcí, které se zabývaly obnovou různých těžebních prostorů (výsypek, lomů, pískoven, odkališť, těžených rašelinišť, hliníků a těžeben kaolínu). Na přípravě semináře se tak podílelo několik desítek expertů z univerzit, Akademie věd, úřadů státní správy i nevládních organizací. Více v tiskové zprávě: tzseminarcb.doc

    O pískovny byl v Jindřichově Hradci zájem [20. 1. 2009]
    Třicet osm zájemců o biologii a ochranu přírody si přišlo do městské knihovny v Jindřichově Hradci poslechnout přednášku "Pískovny za humny", kterou uspořádala občanská sdružení Calla a Hamerský potok. Biologové Olga Dvořáková, Petr Hesoun a Jiří Řehounek jim představili pískovny jako přírodovědně zajímavá místa, která poskytují vhodné podmínky pro život celé řadě ohrožených a vzácných organismů. Mluvili také o praktické péči o pískovny, kterou obě sdružení realizují. Na závěr také odpovídali na dotazy účastníků.                                                                                                 1jhradec.jpg 4jhradec.jpg

    Stanovisko k obnově těžbou narušených území má velkou podporu [30. 12. 2008]
    Před dvěma měsíci bylo na našem webu zveřejněno "Stanovisko vědců a dalších odborných pracovníků k problematice obnovy těžbou narušených území". Kromě osmi autorů stanoviska se k jeho znění dosud přihlásilo dalších 223 odborníků z vysokých škol, ústavů AV ČR, státní správy apod. Spontánně se připojili i jiní zájemci o problematiku, především studenti. Komentáře některých signatářů si můžete přečíst na http://www.calla.cz/piskovny/mem-signatari-komentare.php. Tak velká podpora ukazuje, že obnova těžbou narušených území je skutečně problémem, který je třeba řešit. Stanovisko také otiskl ve svém posledním letošním čísle časopis Živa.

    "Pískovny v krajině" se dočkaly druhého vydání [18. 12. 2008]
    Díky podpoře Ministerstva životního prostředí prostřednictvím sítě ekologických poraden STEP mohla Calla opět vydat již téměř rozebranou skládačku "Pískovny v krajině". Zájemci v ní naleznou stručný popis přírodě blízké obnovy spontánní sukcesí (v porovnání s lesnickou rekultivací), informace o hlavních biotopech vznikajících těžbou písku, právní náležitosti pro těžbu a rekultivaci a základní statistické údaje o těžbě písku v ČR. Publikace je zdarma k dispozici v kanceláři Cally nebo ji lze objednat na naší adrese.                                                                                                            piskovny.jpg

    Přečtěte si sborník z vlašimské pedagogické konference [12. 12. 2008]
    Právě vychází sborník z VIII. pedagogické konference "Výchova a vzdělávání pro život". Autory příspěvku "Škola v pískovně, pískovna ve škole" jsou Josef Janošťák a Jiří Řehounek. Příspěvek vychází ze stejnojmenné dílny, která byla součástí konference. Sborník si můžete stáhnout zde: sbornik_08.pdf

    O pískovnách na pedagogické konferenci ve Vlašimi [8. 11. 2008]
    Josef Janošťák z CEGV Cassiopeia a Jiří Řehounek z Cally přijeli 5. listopadu představit do Vlašimi šanon "Pískovny za humny". Se svou dílnou se zúčastnili ekopedagogické konference "Výchova a vzdělávání pro život", kterou každoročně pořádá Podblanické ekocentrum ČSOP. Zájemci z řad středočeských pedagogů se mohli seznámit s využitím šanonu ve výuce přírodovědných předmětů a na chvíli se také při hře vžili do role rosnatek.                                                                                                                                                                                                                                  vlasim.jpg

    Brožura o ochraně břehulí se dočkala druhého vydání [7. 10. 2008]
    Úspěšná a zcela rozebraná brožura "Břehule říční - praktické a právní aspekty v podmínkách ČR" se dočkala druhého vydání. Od prvního se liší větším množstvím obrazových informací a má také o čtyři strany více textu. Autorem brožury je Petr Heneberg, přední český odborník na problematiku ochrany břehulí, právní kapitolu připojil Michal Bernard. Zájemci si o brožuru mohou psát na kontakty uvedené na tomto webu nebo se pro ni zastavit osobně v kanceláři Cally.                                                                                                                                                                                          brehule.jpg

    Biologové provedli zájemce přírodou Veselských pískoven [1. 7. 2008]
    V neděli 29. června proběhla přírodovědná vycházka "Příroda veselských pískoven". Na začátku místní naučné stezky se ráno sešlo 18 zájemců o přírodu, které až do pozdního odpoledne provázeli botanik Daniel Abazid z Blatského muzea v Soběslavi a zoolog Jiří Řehounek ze sdružení Calla. Seznámili je s vzácnými i běžnými druhy organismů, které našly v místním těžbou narušeném území vhodné prostředí pro život. Jednou se zastávek exkurze se stala také Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova.                                                                                                                        p6290006.jpg p6290021.jpg p6290072.jpg

    Nové pískovny využijí biologickou obnovu [18. 6. 2008]
    V Jihočeském kraji skončily dva procesy posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), které se týkaly pískoven ve Stráži nad Nežárkou a v Čavyni u Vodňan. V podmínkách závěrečných stanovisek se v obou případech objevilo využití různých forem biologické obnovy území. Calla se aktivně účastnila procesu EIA o pískovně Čavyně (bližší informace na webu http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=JHC264).

    Článek "Zbytečné rekultivace" vyšel na webu Respekt.cz [18. 6. 2008]
    Na webu Respekt.cz si můžete přečíst článek Karla Pracha, Kláry Řehounkové a Jiřího Řehounka "Zbytečné rekultivace" (http://fokus.respekt.cz/Dopis-redakci-Zbytecne-rekultivace-2044.html). Věnuje se především porovnání biologické obnovy těžbou narušených území s technickými rekultivacemi.

    Pořad "Přidej se!" o pískovnách [13. 6. 2008]
    Dnešní vydání pořadu "Přidej se!" je věnováno ochraně o obnově jihočeských pískoven. Můžete se na něj podívat i na internetu ( http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1129337346-pridej-se/208562248410012-13.06.2008-17:25.html ).

    Exkurze ukázala možnosti přírodě blízkých forem obnovy štěrkopískoven [27. 5. 2008]
    V pondělí 26. května uspořádala Calla ve spolupráci se Správou CHKO Třeboňsko terénní exkurzi "Biologická obnova štěrkopískoven v praxi", které se zúčastnilo 37 zájemců z veřejné správy, soukromých firem a nevládních organizací. Cílem exkurze bylo ukázat konkrétní příklady k přírodě šetrné obnovy území narušeného těžbou štěrkopísku. Exkurze proběhla ve čtyřech vybraných pískovnách - v malé pískovně Lesů ČR u Cepu, v rozsáhlých dobývacích prostorech Cep I a Cep II a v Přírodní památce Pískovna u Dračice. Lektoři ze Správy CHKO Třeboňsko, Cally a firmy Hanson ČR seznámili účastníky s možnostmi přírodě blízkých způsobů obnovy i s komplikacemi, na které taková obnova naráží. p5260263mensi.jpg p5260308mensi.jpg p5260365mensi.jpg

    Závěry odborného semináře "Obnova těžbou narušených území a legislativa" [15. 5. 2008]
    Výstupem odborného semináře, který Calla uspořádala ve spolupráci s MŽP ČR 14. dubna, se staly závěry formulované Karlem Prachem (PřF JU), Miroslavem Hátlem (Správa CHKO Třeboňsko) a Jiřím Řehounkem (Calla). Tyto závěry byly odeslány spolu s podrobnějším vysvětlením vedoucím činitelům ministerstev životního prostředí, zemědělství a průmyslu a obchodu. Celý text závěrů naleznete v tomto souboru: zaveryseminaremzp-dopis.doc

    Tisková zpráva: Břehule říční se vrátily ze svých zimovišť [12. 5. 2008]
    Občanská sdružení Calla z Českých Budějovic a Hamerský potok z JIndřichova Hradce se starají o hnízdní stěny břehulí v Jihočeském kraji. Na přelomu dubna a května se břehule vrátily ze svých afrických zimovišť. Více v tiskové zprávě tzbrehule08final.doc

    Účastníci semináře se shodli na vyšším využití přírodě blízké obnovy po těžbě [15. 4. 2008]
    V pondělí 14. dubna proběhl v prostorách Ministerstva životního prostředí v Praze odborný seminář "Obnova těžbou narušených území a legislativa". Zúčastnilo se ho 40 pracovníků státní správy, akademické sféry a nevládních organizací. Referáty přednesli Karel Prach (PřF JU, AV ČR), Jiří Řehounek (Calla), Petra Konvalinková (PřF JU, Daphne ČR), Miroslav Hátle (Správa CHKO Třeboňsko), Tomáš Gremlica a Jiří Sádlo (Ústav pro ekopolitiku) a Ondřej Tošner (Ateliér pro životní prostředí). Po některých referátech a hlavně v závěru semináře se rozvinula živá diskuse o překážkách, které brání většímu uplatnění přírodě blízkých forem obnovy těžbou narušených území (spontánní sukcese, řízená sukcese apod.). Účastníci se shodli, že by bylo do budoucna vhodné tyto překážky odstraňovat a ponechat pro ně alespoň 20 % těžbou narušeného území . Další informace též v tiskové zprávě: tzseminarpraha.doc

    Calla pořádá odborný seminář o obnově těžbou narušených území [3. 4. 2008]
    Sdružení Calla ve spolupráci s Oddělením ekologie lidských sídel MŽP ČR pořádá 14. dubna odborný seminář Obnova těžbou narušených území a legislativa. Akce se koná v Praze v prostorách ministerstva a je určena především úředníkům sátní správy, nevládním organizacím a pracovníkům akademických institucí, kteří se obnovou území po těžbě zabývají. Hlavním tématem semináře bude obnova s využitím přirozené sukcese. Bližší informace získají zájemci na e-mailu RehounekJ@seznam.cz.

    Hnízdní stěna pro břehule v Třebči byla upravena [1. 4. 2008]

    Také v letošním roce zajistila Calla ve spolupráci s borovanským zemědělským družstvem úpravu hnízdní stěny pro břehule říční v pískovně Třebeč. Jedná se o jedno z největších hnízdišť těchto chráněných ptáků v jižních Čechách a zároveň přechodně chráněnou plochu, jejíž vyhlášení Calla iniciovala (na fotografiích je stav z loňského roku). Úprava mohla proběhnout i díky příspěvkům několika dárců z řad příznivců Cally.

    Úspěšná přednáška ve Veselí nad Lužnicí [13. 2. 2008]
    Celkem 75 zájemců o život v pískovnách navštívilo přednášku a besedu Pískovny za humny ve Veselí nad Lužnicí, kterou uspořádala Calla ve spolupráci s místní Střední odbornou školou pro ochranu a tvorbu životního prostředí. O obnově území narušených těžbou štěrkopísku, rostlinách a živočiších pískoven přednášeli Petr Heneberg a Jiří Řehounek. Studenti SOŠ, jejich pedagogové i občané Veselí se v následné diskusi zajímali především o břehule říční.

    Pískovny na pedagogické konferenci [13. 11. 2007]
    V úterý 13. listopadu prezentoval zástupce Sdružení Calla projekty na ochranu přírodovědně cenných pískoven na jihočeské krajské konferenci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, kterou uspořádalo CEGV Cassiopeia. Účastníci prezentace z řad pedagogů obdrželi nedávno vydaný materiál "Pískovny za humny".

    Informační tabule u třebečské pískovny [29. 10. 2007]
    U vjezdu do třebečské pískovny byla letos instalována informační tabule, která zájemce seznamuje s přírodovědnou hodnotou této lokality. Sdružení Calla se dlouhodobě stará o místní hnízdiště břehulí říčních, které patří k největším v jižních Čechách. Z našeho podnětu bylo území vyhlášeno přechodně chráněnou plochou právě z důvodu hnízdění břehulí.

    Pískovny za humny ? tentokrát v šanonu [22. 10. 2007]

    Calla ve spolupráci s CEGV Cassiopeia vydala stostránkový soubor informačních listů ?Pískovny za humny?, který napsali Klára Řehounková, Jiří Řehounek a Josef Janošťák. Je určen především učitelům, vedoucím zájmových kroužků a dalším pracovníkům s dětmi a mládeží. Obsahuje 76 originálních ilustrací Lenky Pužmanové, 148 fotografií a 13 leteckých snímků. Vážným zájemcům je k dispozici v kanceláři Cally.



    Publikace o pískovnách a jejich ochraně [22. 10. 2007]

    Sdružení Calla nabízí všem zájemcům nedávno vydané publikace o pískovnách a jejich ochraně. Brožura ?Pískovny v krajině? se zaměřuje na význam pískoven v ochraně přírody a krajiny a porovnává přirozenou obnovu s technickými rekultivacemi. Tématem brožury ?Břehule říční ? praktické a právní aspekty ochrany v ČR? jsou mimo jiné i možnosti koexistence těžby surovin a hnízdění břehulí v těžebních prostorech. Bližší podrobnosti naleznete na stránce http://www.calla.cz/publikace.


     

     


    "Pískovny za humny" v Soběslavi [22. 10. 2007]
    Celkem 31 zájemců o jihočeskou přírodu přilákala přednáška ?Pískovny za humny?, kterou Calla pořádala společně s Blatským muzeem pořádala v Rožmberském domě v Soběslavi. Po přednášce následovala živá diskuse, ve které autoři Klára Řehounková, Jiří Řehounek a Petr Heneberg reagovali na dotazy publika.

     
     
     
     
     
     

    Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
    Fond NNO podporuje projekt "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody".

    Fond pro NNO   NROS   Nadace Partnerství     Nadace Partnerství

    Projekt "Ochranářský management drobných pískoven v jižních Čechách" byl podpořen Ministerstvem životního prostředí,
    projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

    MŽP

     

     © 2006 - 2024 Calla  Calla Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice  tel./fax: 384 971 939 calla(at)calla.cz
    TOPlist