Dnes je 20. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE | Summary in english language Zusammenfasung in deutscher sprache
Základní informace
 » Historie území
 » Současnost
      » Vojenský újezd Boletice
      » NATURA
      » Turistika
 » Budoucnost
 » Příroda
      » Charakteristika území
      » Živočichové
      » Rostliny
      » Biotopy
 » Výzkum
 » Památky
 » Statistické údaje
Kauzy
 » Chlum
 » Špičák
Infocentrum
 » Aktuality
 » Akce
 » Archiv
Dokumenty
 » Z médií
 » Tiskové zprávy
 » Petice
 » Ostatní
Publikace
 » Brožury
 » Skládačky
 » Studie
 » Mapy
Co můžete udělat vy?
Fotogalerie
Odkazy

vyhledávání


Úvod

Boletice - klenot přírody


Vojenský výcvikový prostor (VVP) Boletice leží téměř z 54 % na území CHKO Šumava.

Představuje mimořádně hodnotné území s výjimečnými přírodními podmínkami a patří k nejcennějším územím v České republice.

Specifické využívání zdejší krajiny umožnilo zachování řady vysoce ohrožených biotopů a bohatých populací na ně vázaných druhů flóry a fauny.

Na této stránce naleznete informace o boletickém prostoru, jeho unikátní přírodě a řešení jeho budoucího využití.


Poslední aktuality:

Špičák
  16. 2. 2018 - Na webových stránkách České televize můžete shlédnout aktuální dokument z cyklu "Nedej se!" pod názvem "Držte se, jedeme z kopce!" Jeho tématem se staly lyžařské areály a vliv umělého zasněžování sjezdovek na přírodu. Mimo jiné se hovořilo i o zkušenostech Cally s kampaní na záchranu unikátní přírody Boletic před lyžařskými areály Chlum a Špičák nebo o prozatím pozastaveném projektu sjezdovky na Smrčině.
Špičák
  31. 1. 2016 - Přečtěte si lednový zpravodaj Ďáblík, včetně komentáře Jiřího Řehounka "Lyžování na blátě", které se vedle historie boletických pokusů o lyžařské areály věnuje i souvislosti klimatických změn s lyžováním v ČR.
mapa
  13. 2. 2011 - Opustí armáda vojenské újezdy? Rozhodne se prý příští rok. Více zde.
mapa
  13. 2. 2011 - Chtějí obce na Šumavě lyžařské areály? Rozhodně ne všechny. Více zde.
mapa
  13. 2. 2011 - Příroda Boletic skýtá nejen zvláště chráněné druhy fauny a flóry, ale je i historickou studnicí starých ovocných odrůd, které byly nedílnou součástí dnes již zaniklých obcí. O pestrou genofondovou školku odrůd ovocných stromů z Boletic (a Velešínska) pečuje paní Dana Kindlmanová na farmě Gita v Prostředních Svincích u Velešína, kde si lze ovocný stromek "s rodokmenem" i se všemi potřebnými certifikáty také zakoupit.
mapa
  20. 12. 2010 - Calla v těchto dnech vydává souhrn závěrů Sociologické studie vojenského území Boletice a jeho okolí – zpracované k březnu tohoto roku Mgr. Eliškou Novotnou z VŠE v Jindřichově Hradci. Souhrn obsahuje sociologický rozbor současného stavu vojenského újezdu Boletice a okolních obcí včetně sociálního potenciálu pro případný budoucí rozvoj. Exkurz do veřejného mínění představuje dotazník zastupitelům dotčených obcí. Brožura je ke stažení nebo zdarma v naší kanceláři.

další aktuality zde

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti a Nadací Partnerství a Ministerstvem životního prostředí.

poslední aktualizace: 3. 1. 2024

 © 2000 Calla  
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel./fax: 387 310 166   |   calla(at)calla.cz