Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE | Summary in english language Zusammenfasung in deutscher sprache
Základní informace
 » Historie území
 » Současnost
      » Vojenský újezd Boletice
      » NATURA
      » Turistika
 » Budoucnost
 » Příroda
      » Charakteristika území
      » Živočichové
      » Rostliny
      » Biotopy
 » Výzkum
 » Památky
 » Statistické údaje
Kauzy
 » Chlum
 » Špičák
Infocentrum
 » Aktuality
 » Akce
 » Archiv
Dokumenty
 » Z médií
 » Tiskové zprávy
 » Petice
 » Ostatní
Publikace
 » Brožury
 » Skládačky
 » Studie
 » Mapy
Co můžete udělat vy?
Fotogalerie
Odkazy

vyhledávání


19. května 2006, Lipno: nic než turistika (MF Dnes)

ŠUMAVA (MF Dnes) - Bude na pravém břehu Lipna sjezdovka s lanovkou? Širší silnice na hraniční přechod, spojí oba břehy most?

Na takové téma se včera bavili starostové Českokrumlovska na sněmu ve Svatém Tomáši nedaleko Přední Výtoně. Podobné projekty chce totiž dostat do velkého územního plánu Jihočeský kraj.

Jakoby neexistovaly jiné problémy. Například obtížný život lidí na pravém břehu jezera, kde se v zimě nedostanou obyvatelé do práce kvůli sněhu a v létě se nevyhnou dvě auta, protože silnice jsou příliš úzké.

„Opakujeme to od roku 1992, ale stále se nic neděje. Přitom náklady na rozšíření a úpravy silnic vedoucích k našim osadám nejdou srovnat s projekty, které plánuje kraj,“ připomněla starostka Přední Výtoně Regina Houšková.

Přední Výtoň se svými osadami jako Svatý Tomáš, Pasečná, Frýdava má starosti se zásobováním, těžko se sem dostávají záchranky a hasiči. Podle autorů krajského územního plánu jsou ale malé silnice u Přední Výtoně hudbou budoucnosti. Nedostaly se mezi priority.

„Na prvním místě jsou projekty lyžování na Smrčině, přemostění Lipna a rozšíření silnice na hraniční přechod Zvonková,“ uvedl šéf odboru územního plánování kraje Radek Boček.

Jenomže právě podobné projekty, které odmítá ministerstvo životního prostředí, mohou celý krajský územní plán zabrzdit. „Územní plán kraje je rozdělený na dvě části. Druhá část má problémy kolem Lipenska,“ připomněl českokrumlovský starosta František Mikeš.

Hlavně krajští radní se totiž nechtějí vzdát myšlenek sjezdovky na Smrčině. Kní povede elektrická dráha. A most přes jezero. Co se ale stane, pokud takové projekty v územním plánu neprojdou? Podle Bočka je stále prostor na přesvědčování ministerstva životního prostředí. Navíc, pokud se ministerstvo přesvědčit nenechá, zbývá vláda, která bude podobné projekty v chráněných územích povolovat. Také se může po volbách změnit.

„Nesouhlasíme s lyžováním na Smrčině ani ve vojenském prostoru v Boleticích,“ řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Šumavský park tolik zásadní není. „Nechceme Smrčinu, ale dovedeme si představit lyžování na Špičáku v Boleticích,“ míní mluvčí správy parku Radovan Holub.

A co na to obyvatelé bydlící na pravém břehu Lipna? „Nezajímá mě ani lyžování na Smrčině, ani most přes Lipno, protože má být od nás daleko. Hlavně, aby sem nejezdili nezodpovědní turisté,“ řekla důchodkyně z Frýdavy Elsa Nousková

autor: Antonín Pelíšek

 © 2000 Calla  
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel./fax: 387 310 166   |   calla(at)calla.cz