Dnes je 22. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE | Summary in english language Zusammenfasung in deutscher sprache
Základní informace
 » Historie území
 » Současnost
      » Vojenský újezd Boletice
      » NATURA
      » Turistika
 » Budoucnost
 » Příroda
      » Charakteristika území
      » Živočichové
      » Rostliny
      » Biotopy
 » Výzkum
 » Památky
 » Statistické údaje
Kauzy
 » Chlum
 » Špičák
Infocentrum
 » Aktuality
 » Akce
 » Archiv
Dokumenty
 » Z médií
 » Tiskové zprávy
 » Petice
 » Ostatní
Publikace
 » Brožury
 » Skládačky
 » Studie
 » Mapy
Co můžete udělat vy?
Fotogalerie
Odkazy

vyhledávání


25. ledna 2006, Boletice: Lyžařský areál možná vznikne u Špičáku (Mladá fronta Dnes)

Boletice - Záměr výstavby velkého lyžařského střediska ve vojenském prostoru Boletice změnili včera jihočeští krajští zastupitelé. Na mušku si vzali lokalitu kolem hory Špičák, zatímco původně chtěli projekt postavit na místo kolem Chlumu, který leží osm kilometrů severně odtud. Důvod? Chlum odmítli ochránci přírody i armáda, která území o rozloze 23 tisíc kilometrů čtverečních nechce opustit.

"Společné moratorium s ministerstvem obrany a ministerstvem životního prostředí o postupu k lyžařskému středisku v Chlumu se nám nepodařilo uzavřít. Pokusíme se teď o to znovu," uvedl hejtman Jan Zahradník. Kraj, který v roce 2003 účelově uzavřel smlouvu se soukromou firmou Lipno Servis na společném vytvoření Střediska zimních sportů Chlum za více než miliardu korun, chce podle Zahradníka změnit postup.

Zatímco původně chtěli krajští zastupitelé nejdříve vytlačit armádu z celého boletického prostoru a pozemky dostat pod civilní samosprávu, o takové taktice už nemluví. "Chceme vycházet z polyfunkční studie armády, která uvolňuje části prostoru pro měkkou turistiku," naznačil Zahradník.

Armáda totiž koncem loňského roku uvolnila pro turistiku okrajové části Boletic. Mohou sem za určitých podmínek například cyklisté, lyžaři a chodci.

Podle spoluautora studie areálu Martina Krupauera z českobudějovického Ateliéru 8000 bude mít Špičák několik předností před Chlumem. "Je ale blíže k Horní Plané, kde je lepší infrastruktura. Na jeho vrcholu by mohla být rozhledna s výhledem na Lipno," uvedl Krupauer, který včera hodinu a půl vysvětloval krajským zastupitelům potřebu a výhody zimní rekreace na Lipensku. Autoři záměru si už připravili argumenty proti oponentům. Nový areál bude menší. Zatímco středisko ve Chlumu potřebovalo více než třetinu území Boletic, Špičák jen šestinu. Navíc je zde podle Krupauera i menší ochrana životního prostředí.

Místním lidem předkladatelé záměru vysvětlili, že středisko přinese 500 nových pracovních míst.

Krajští zastupitelé včera přijali petici ekologů proti sjezdovkám a lanovkám na Chlumu. Podepsalo ji šest tisíc lidí. Podobně chtějí postupovat ekologové proti Špičáku a připomínají, že tato lokalita je mezinárodně chráněnou ptačí oblastí. Organizace Calla, Jihočeské matky, ale i Agentura ochrany přírody a krajiny uznávají v Chráněné krajinné oblasti jen drobnou turistiku bez velkých center. "Budeme se Špičákem zabývat," poznamenal Vladimír Molek z Cally.

Autor: Antonín Pelíšek

 © 2000 Calla  
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel./fax: 387 310 166   |   calla(at)calla.cz