Dnes je 12. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE | Summary in english language Zusammenfasung in deutscher sprache
Základní informace
 » Historie území
 » Současnost
      » Vojenský újezd Boletice
      » NATURA
      » Turistika
 » Budoucnost
 » Příroda
      » Charakteristika území
      » Živočichové
      » Rostliny
      » Biotopy
 » Výzkum
 » Památky
 » Statistické údaje
Kauzy
 » Chlum
 » Špičák
Infocentrum
 » Aktuality
 » Akce
 » Archiv
Dokumenty
 » Z médií
 » Tiskové zprávy
 » Petice
 » Ostatní
Publikace
 » Brožury
 » Skládačky
 » Studie
 » Mapy
Co můžete udělat vy?
Fotogalerie
Odkazy

vyhledávání


 

Tisková zpráva Sdružení Calla ze dne 1. 9. 2004

"Nevládní ekologické organizace předaly první část petice proti Středisku zimních sportů Chlum ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice."

 

Včera předali zástupci petičního výboru zastupujících osm nevládních ekologických organizací první část petice podporující zřízení Ptačí oblasti Boletice. V den, kdy Jihočeský kraj představoval na českobudějovické výstavě Země živitelka projekt "Lipensko - dovolená bez stresu" převzal hejtman Jan Zahradník petici proti výstavbě Střediska zimních sportů Chlum, který má být součástí tohoto projektu. "Petici s osmnácti sty podpisy jsme zaslali zároveň na Ministerstvo obrany, Ministerstvo životního prostředí, Úřad vlády a obě komory parlamentu, neboť v těchto dnech probíhají meziresortní projednávání návrhů vyhlášek ptačích oblastí před jejich schválením vládou", uvedl Vladimír Molek ze Sdružení CALLA.

Ptačí oblast Boletice je jedním z 41 návrhů těchto oblastí v ČR vymezených dle zákonných předpisů Evropské unie "směrnice o ptácích" jako součást soustavy NATURA 2000. Přesto, že vyhlašování probíhá v souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny, přetrvává ze strany kraje nesouhlas s rozsahem tohoto území. Ve vojenském prostoru Boletice hnízdí dvě desítky druhů evropsky chráněných ptáků z nichž vlastním důvodem ochrany je pět z nich (chřástal polní, kulíšek, nejmenší, jeřábek lesní, datlík tříprstý a skřivan lesní).

Česká společnost ornitologická předala již v loňském roce Evropské komisi návrh ptačích oblastí a upozornila zároveň na konflikty s tzv. rozvojovými projekty, mezi něž Středisko zimních sportů Chlum patří. Dle Jana Hory z České společnosti ornitologické by výstavba střediska v jakémkoliv rozsahu znamenala velmi vážný zásah do navržené ptačí oblasti. "Nesouhlasíme s účelovou změnou hranice ptačí oblasti Boletice ve jménu prosazování nereálného a bez nepřiměřených zásahů do přírodního prostředí proveditelného projektu a požadujeme její vyhlášení v navrhovaném rozsahu", zdůrazňuje petiční výbor.

Petici podpořili někteří pracovníci státní ochrany přírody, vědci a pedagogové. Jmenovitě například profesor Zdeněk Veselovský. Svůj podpis připojili občané Boleticka, novináři, někteří pracovníci redakce publicistiky ČT, kulturní osobnosti i někteří zastupitelé.

Sběr podpisů pod petici pokračuje a průběžně bude předávána úřadům rozhodujícím o osudu vojenského výcvikového prostoru Boletice. Zájemci o podpoření petice mohou využít nejen stálých sběrných míst v Českých Budějovicích, (Knihkupectví TYCHÉ v České ulici, Cestovní agentura Therra na náměstí Přemysla Otakara II, Černá věž, kanceláře občanských sdružení ROSA, CALLA, Jihočeské matky), Českém Krumlově (městská knihovna, městské informační centrum), ale i internetových stránek Sdružení CALLA a České společnosti ornitologické, kde lze získat i další aktuální informace.

Odkazy:
www.cso.cz - Česká ornitologická společnost
sekce webu Cally věnovaná této problematice

Za petiční výbor:
Vladimír Molek, tel.: 387 311 381
Jaroslava Brožová, tel.: 387 427 091

nahoru

 © 2000 Calla  
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel./fax: 387 310 166   |   calla(at)calla.cz