Dnes je 24. února 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE | Summary in english language Zusammenfasung in deutscher sprache
Základní informace
 » Historie území
 » Současnost
      » Vojenský újezd Boletice
      » NATURA
      » Turistika
 » Budoucnost
 » Příroda
      » Charakteristika území
      » Živočichové
      » Rostliny
      » Biotopy
 » Výzkum
 » Památky
 » Statistické údaje
Kauzy
 » Chlum
 » Špičák
Infocentrum
 » Aktuality
 » Akce
 » Archiv
Dokumenty
 » Z médií
 » Tiskové zprávy
 » Petice
 » Ostatní
Publikace
 » Brožury
 » Skládačky
 » Studie
 » Mapy
Co můžete udělat vy?
Fotogalerie
Odkazy

vyhledávání


 

Tisková zpráva Sdružení Calla ze dne 21. 10. 2004

"Občané se ptají hejtmana na osud Boletic"

 

V těchto dnech vydala CALLA - Sdružení pro záchranu prostředí, informační barevnou skládačku "Boletice - klenot přírody". Kromě fotografii a textu charakterizující unikátní přírodní biotopy obsahuje otevřený dopis adresovaný krajskému hejtmanovi RNDr. Janu Zahradníkovi s žádostí o zveřejnění záměrů, které má jihočeská samospráva s vojenským újezdem Boletice. "Hodlá jihočeská samospráva, jíž reprezentujete, zpřístupnit tuto oblast pro měkkou turistiku, vytvořit nové Alpy v podhůří Šumavy? Nebo je snad vše pouze maskováním zpřístupnění lukrativních pozemků?" "Tyto a další otázky může prostřednictvím otevřeného dopisu zaslat kdokoliv po jeho oddělení z informační skládačky", uvádí Vladimír Molek ze Sdružení CALLA.

Sběr podpisů pod petici proti Středisku zimních sportů Chlum pokračuje.


Území Boletic splňuje náročná kriteria pro vybrané druhy ptáků přílohy evropské směrnice o ptácích. Zároveň je navrženo do soustavy NATURA 2000 pro řadu druhů a biotopů dle přílohy o stanovištích. Zásadním ohrožením Boletic je záměr výstavby mamutího střediska zimních sportů Chlum. Proti projektu lyžařského areálu se staví odborná veřejnost i nevládní organizace požadující zákonné zabezpečení přírodních hodnot území vojenského újezdu. Petici, kterou zorganizovala ekologická občanská sdružení podpořilo téměř tři tisíce občanů. "V současné době jsme obdrželi odpovědi na první etapu petice od Ministerstva životního prostředí ČR, Ministerstva obrany ČR, Senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a hejtmana Jihočeského kraje.", sdělil Vladimír Molek. "Vzhledem k aktuálnímu projednávání návrhů pro soustavu NATURA 2000 na úrovni vlády a stanovisku kraje k petici pokračujeme ve sběru podpisů a průběžně budeme úřadům rozhodujícím jakýmkoliv způsobem o dalším využití vojenského újezdu Boletice předávat další petiční archy." dodává za petiční výbor Jaroslava Brožová.

Příloha: informační skládačka (skládací leták)...ke stažení (pdf, 337 kB)

Více informací:
Vladimír Molek, Sdružení CALLA, tel. 387 311 381

nahoru

 © 2000 Calla  
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel./fax: 387 310 166   |   calla(at)calla.cz