Sdružení Calla
  Dnes je 12. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Přírodovědné vycházky

Od roku 2008 pořádá Calla přírodovědné vycházky pro veřejnost na zajímavé lokality v Českých Budějovicích a jejich okolí, kterých se každoročně účastní stovky zájemců o přírodu. Tématické zaměření vycházek sahá od geologie přes mykologii, botaniku a zoologii až k regionální historii. Pojďte s námi do přírody!

Galerie fotografií z vycházek
  8. 5. 2024 - Přírodovědná vycházka "Výprava za samotářskými včelami" proběhla ve středu 8. května. S entomology Michalem Perlíkem a Jiřím Řehounkem jsme se vydali za poznáním této zajímavé a ohrožené skupiny, ale i dalšího hmyzu. I přes nepřízeň počasí se nakonec povedlo včelky samotářky i jejich obydlí účastníkům ukázat.
  23. 3. 2024 - Letošní ročník cyklu přírodovědných vycházek odstartoval v sobotu 23. března. První letošní vycházka se jmenovala "Výprava za havrany a historií". Od Rabenštejnské věže ke Staroměstskému hřbitovu ji vedli ornitolog Petr Veselý a historik Václav Kabíček.
  9. 12. 2023 - Poslední přírodovědná vycházka roku 2023 se jmenovala "Na krmítko do Branišovského lesa". Vedl ji ornitolog Petr Veselý, který účastníkům ukázal krmítko využívané pro ornitologický výzkum. Součástí vycházky byl také odchyt, určování a kroužkování ptactva.
  14. 10. 2023 - Přírodovědná vycházka "Za houbami na tankodrom" proběhla v sobotu 14. října a vedli ji mykolog Aleš Jirsa a entomolog Jiří Řehounek. Vydali jsme se na okružní trasu kolem Velkého Vávrovského rybníka, kde jsme si mohli prohlédnout nejen spoustu druhů hub, ale i vzácné kormorány malé.
  8. 10. 2023 - Mimořádně jsme zařadili přírodovědnou vycházku "Za rybami k Bagru", která proběhla v neděli 8. října, Provázeli ichtyolog Petr Blabolil a entomolog Jiří Řehounek. Kromě odchytu a poznávání vodních živočichů se mluvilo také o dalším osudu nádrže Bagr v parku Stromovka. Chytili jsme celkem devět druhů ryb.
  13. 5. 2023 - Přírodovědná vycházka "Výprava k mokřadu u Vidova" proběhla v sobotu 13. května. Vycházkou rovázeli botanik Martin Lepší, ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Součástí vycházky byla ukázka odchytu a kroužkování ptactva, při němž se největší pozornosti účastníků těšili žluva, kukačka a kulík.
  31. 3. 2023 - První přírodovědná vycházka roku 2023 se jmenovala "Soví houkání na Čtyráku". Tajemným světem sov nás provedli ornitolog Petr Veselý, ale také Olga Růžičková, Martina Němcová a puštík Bíba ze záchranné stanice Třeboň. Pokusili jsme se přilákat volně žijící sovy, což se zřejmě vzhledem k silnému lijáku na počátku akce nepodařilo. I přes nepřízeň počasí však účastníci svého času nelitovali.
  17. 12. 2022 - Poslední přírodovědná vycházka v roce 2022 se jmenovala "Za přírodou a historií podél Malše" a proběhla v sobotu 17. prosince. S historikem Václavem Kabíčkem a ornitologem Petrem Veselým jsme se prošli zasněženými Českými Budějovicemi a mluvili hlavně o historii, architektuře a městském ptactvu.
  6. 11. 2022 - Přírodovědná vycházka "Za mechy a houbami k Rudolfovu" proběhla v neděli 6. listopadu. Městskou zástavbou i zalesněným údolím Rudolfovského provázeli botanička Jitka Štěrbová, mykolog Aleš Jirsa a entomolog Jiří Řehounek.
 

18. 9. 2022 - Calla a Správa CHKO Blanský les uspořádaly přírodovědnou vycházku "Výprava do přírodní rezervace Bořinka". Provázeli ornitoložka Michaela Syrová, zoolog Libor Weiter a entomolog Jiří Řehounek. Součástí vycházky bylo povídání o hadcích, historii lokality či zajímavých organismech a také ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Po skončení vycházky proběhla také prohlídka Holubovského mlýna.

 

18. 9. 2022 - V rámci kandidatury Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028 proběhla série akcí na Máji a Šumavě, do níž se Calla zapojila přírodovědnou vycházkou "Výprava do Branišovského lesa". Vycházku vedli ornitoložka Michaela Syrová a entomolog Jiří Řehounek. Součástí vycházky byla také ukázka odchytu a kroužkování ptáků.

  22. 5. 2022 - Třetí přírodovědná vycházka letošního roku se jmenovala "Výprava k tůním na tankodrom". Byla zaměřená hlavně na pozorování a určování obojživelníků a vodního hmyzu. Vycházkou provázeli zooložka Pavla Robovská a entomolog David Boukal.
  18. 5. 2022 - Mimořádně jsme do našeho cyklu zařadili přírodovědnou vycházku "Za bahňáky k Novohaklovskému rybníku". Tématicky byla zaměřená především na pozorování bahňáků a dalších vodních ptáků a vedl ji ornitolog Vojtěch Kubelka. Impulsem pro uspořádání vycházky se staly opravdu mimořádné možnosti pro pozorování vodních ptáků na tomto rybníku.
  9. 4. 2022 - Letošní první přírodovědná vycházka s Callou se jmenovala "Kroužkování u rybníka Bor" a proběhla v sobotu 9. dubna. K rybníku mezi Husovou kolonií a Novým Vrátem jsme se vypravili s ornitologem Petrem Veselým a entomologem Jiřím Řehounkem.
  18. 12. 2021 - Letošní poslední přírodovědná vycházka (s trochou historie) se jmenovala "Za stromy a židovskou historií Českých Budějovic" a proběhla v sobotu 18. prosince. S historikem Václavem Kabíčkem a botanikem Petrem Kouteckým jsme se vydali na židovský hřbitov a další místa spojená s osudem Židů v našem městě a zjistili jsme, že botanika může být zajímavá i v zimě.
  27. 11. 2021 - Letošní předposlední přírodovědná vycházka nesla název "Na krmítko ke Švábovu Hrádku" a proběhla v sobotu 27. 11. Pro účastníky byla připravena ukázka odchytu, kroužkování a určování ptáků nedaleko speciálního krmítka pro vědecký výzkum. O ptácích a jejich životě povídal ornitolog Petr Veselý.
Dívčí kámen
  7. 11. 2021 - Přírodovědná vycházka "Za dřevokaznými houbami do Branišovského lesa" proběhla v neděli 7. 11. S mykologem Alešem Jirsou jsme se vydali prozkoumat lesní porosty nedaleko sídliště Máj a cestou obdivovali nejen dřevokazné houby.
  24. 10. 2021 - Říjnová přírodovědná vycházka "Výprava na Vrbenské rybníky" proběhla v neděli 24. října. Vycházka byla zaměřená především na odchyt a kroužkování ptáků a poznávání vodního hmyzu. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý, entomologové Vojtěch Kolář a Jiří Řehounek.
Dívčí kámen
  18. 9. 2021 - V sobotu 18. září proběhla přírodovědná vycházka "Výprava na Dívčí Kámen". Na trase mezi Třísovem a Holubovem účastníky provázeli ornitolog Petr Veselý, historik Václav Kabíček, botanik Petr Lepší a entomolog Jiří Řehounek. Kroužkování ptáků, hadcová květena, ale i trocha keltské nebo rožmberské historie, to byla hlavní témata vycházky.
  19. 6. 2021 - Přírodovědná vycházka s názvem "Výprava na Vyšenské kopce" proběhla v sobotu 19. června v režii Cally a Správy CHKO Blanský les. Do unikátní rezervace u Českého Krumlova se vypravilo 61 zájemců s ornitologem Petrem Veselým, malakologem Olegem Ditrichem, botaničkou Terezou Rejnkovou a entomologem Jiřím Řehounkem. Součástí vycházky byl i odchyt a kroužkování ptáků.
  11. 6. 2021 - Calla a Česká společnost entomologická uspořádaly přírodovědnou vycházku "Za brouky do Bavorovické aleje", která proběhla v pátek 11. června nedaleko Hluboké nad Vltavou. Entomologové Lukáš Drag a Jiří Řehounek ukázali účastníkům mimo jiné i roháče obecné a tesaříky obrovské, ohrožené brouky, kteří jsou vázaní na staré stromy.
  30. 5. 2021 - Calla připravila přírodovědnou vycházku "Kroužkování u Velkého Vávrovského rybníka", která proběhla v neděli 30. května. S ornitologem Petrem Veselým a entomologem Jiřím Řehounkem se účastníci vydali na bývalý tankodrom za ptáky i dalšími zajímavými živočichy. I přes ornitologicky nepříznivý rok se nakonec podařilo několik ptačích druhů odchytit a probrat zajímavosti z jejich života.
  20. 12. 2020 - Vzhledem k aktuální situci nebylo možné uspořádat poslední letošní přírodovědnou vycházku naživo. Proto jsme ji pro vás připravili alespoň virtuálně na internetu. Jmenuje se "Na krmítka do Branišovského lesa" a můžete se na ni samozřejmě vypravit i do přírody. My vám pak ukážeme, jaké druhy byste mohli cestou potkat. Odkaz na internetovou vycházku zde.
  5. 12. 2020 - V sobotu 5. prosince proběhla přírodovědná (a také historická) vycházka "Za přírodou a historií do centra", kterou vedli historik Václav Kabíček, botanička Klára Řehounková a zoolog Jiří Řehounek. Účastníci se podívali na Mariánské náměstí, Sady, k městským hradbám, vodním prvkům v centru, do Háječku i na další známá místa očima historika a biologů.
  3. 10. 2020 - Přírodovědná vycházka "Kroužkování u Zdráhanky" proběhla v sobotu 3. října v okolí Haklových Dvorů. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek a byla zaměřená především na odchyt, kroužkování a určování ptactva v okolí rybníka Zdráhanka. Patrně nejvíce účastníky potěšila ukázka dvou ledňáčků říčních.
  2. 10. 2020 - Na dobu omezení veřejných akcí jsme pro příznivce našich přírodovědných vycházek připravili další internetovou vycházku. Jmenuje se "Za ptáky na podzimní Vrbenské rybníky" a můžete si ji projít nejen na internetu, ale samozřejmě i sami. Negarantujeme sice, že cestou potkáte stejé druhy, i tak ale může být vycházky zajímavá a zábavná. Těšíme se na shledanou zase někdy naživo. Odkaz na internetovou vycházku zde.
  19. 9. 2020 - První poprázdninová přírodovědná vycházka "Výprava k Dobrovodskému potoku" proběhla v sobotu 19. září. Vycházku vedli entomologové Vojtěch Kolář, David Boukal a Jiří Řehounek a byla zaměřená především na poznávání vodních živočichů. Trasa vedla z Třebotovic do Dobré Vody a hlavní zastávkou se stal rybník České Švýcarsko.
  20. 6. 2020 - Po delší vynucené přestávce vás opět zveme na přírodovědnou vycházku. V sobotu 20. června se vydáme "Za květnatými pásy a ptactvem do Stromovky" s botaničkou Károu Řehounkovou, ornitologem Petrem Veselým a entomologem Jiřím Řehounkem. Součástí vycházky bude povídání o tzv. květnatých pásech a kroužkování ptactva. Sraz účatníků na zastávce MHD Autocamping v 9:30. Prosíme roušky s sebou. Pozvánka ke stažení.
  31. 5. 2020 - Druhá přírodovědná vycházka, kterou jsme pro vás uchystali na webu jako náhradu za zrušené akce v květnu, se jmenuje "Za rostlinami a hmyzem do Branišovského lesa". Provede vás tímto příměstským lesem, kde vás seznámíme s řadou zajímavých rostlin a živočichů. Jinak se ovšem těšíme, že v červnu se již na přírodovědné vycházce potkáme osobně. Mezitím si můžete osvěžit znalosti z botaniky a entomologie. Můžete si ji s námi projít na internetu.
  duben 2020 - V dubnu a v květnu jsme bohužel museli zrušit akce pro veřejnost, včetně přírodovědných vycházek. Jejich příznivcům ovšem připravujeme virtuální přírodovědné vycházky na našem webu. Dubnová přírodovědná vycházka se jmenuje "Za ptáky a hmyzem na Vrbenské rybníky". Můžete si ji s námi projít na internetu a pak samozřejmě i v reálu (negarantujeme ale pozorování všech vyfotografovaných druhů).


  8. 12. 2019 - Poslední přírodovědná vycházka s Callou, tentokrát s názvem "Za lišejníky a šnečími ulitami do Boršova", proběhla v neděli 8. prosince. Krajinou kolem Vltavy u Boršova provázeli lichenolog Jan Vondrák a malakolog Oleg Ditrich. Lišejníků a ulit bylo nakonec víc, než si většina z bezmála třicítky účastníků představovala.
  2. 11. 2019 - Calla uspořádala přírodovědnou vycházku "Kroužkování u remízku", kterou vedl ornitolog Petr Veselý (PřF JU). Akce byla zaměřená na odchyt, kroužkování a určování ptáků a proběhla v polích nedaleko Švábova Hrádku. Na vycházku dorazilo 73 účastníků, kteří si mohli prohlédnout asi dvacet odchycených ptáků několika druhů a poslechnout si zajímavosti z jejich života.
Leucoagaricus americanus
  12. 10. 2019 - Vycházka "Za houbami do Stromovky" proběhla v budějovickém parku Stromovka. Jak už název napovídá, s mykologem Jiřím Součkem jsme hledali a určovali podzimní druhy hub. Třicet účastníků jich během vycházky vidělo opravdu hodně.
 

6. 9. 2019 - Calla a Cassiopeia uspořádaly první poprázdninovou přírodovědnou vycházku s názvem "Za nočními savci do přírodní zahrady". Proběhla v prostorách ekocentra Cassiopeia a lektorovali ji zooložka Lucie Pleštilová, Nikol Mrázková z ČNFV Třeboň a Jiří Řehounek z Cally. Jako speciální hosté se zúčastnili také vydrák Žolík, netopýrři Ocásek a Oliver, několik odchycených myšic a jeden norník. Součástí vycházky byla ukázka určování netopýrů bat detektorem.

  2. 6. 2019 - Červnová přírodovědná vycházka s Callou se jmenovala "Výprava na Vyšenské kopce". S botaničkou Terezou Rejnkovou, ornitologem Petrem Veselým, entomology Zdeňkem Hančem a Jiřím Řehounkem se účastníci vydali do unikátní rezervace u Českého Krumlova v neděli 2. června. A dorazil i modrásek pumpavový.
  8. 5. 2019 - Calla a ZOO Hluboká uspořádaly přírodovědnou vycházku "Kroužkování u ZOO", která proběhla ve středu 8. 5. 2019. Kromě kroužkování lektoři přichystali také netradiční vycházku po ZOO za volně žijícími druhy živočichů. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý, zooložka Markéta Jariabková a entomolog Jiří Řehounek.
  6. 4. 2019 - Letošní sezónu přírodovědných vycházek s Callou zahájila "Výprava do údolí Rudolfovského potoka" s geologem Petrem Rajlichem (Jihočeské muzeum) a botanikem Petrem Kouteckým (PřF JU). Mezi potoční meandry a staré lomy se s námi vydalo neuvěřitelných 125 zájemců o přírodu. Museli jsme je proto rozdělit do dvou skupin, které si lektoři střídali. Vycházka byla zaměřená především na geologické jevy a jarní rostliny.


Hygrocybe ceracea
  15. 12. 2018 - Poslední letošní přírodovědnou vycházku s názvem "Ke krmítku v Branišovském lese" vedl ornitolog Petr Veselý a pomáhali mu také jeho studenti z Přírodovědecké fakulty JU. Akce v mrazivém sobotním ránu byla zaměřená především na odchyt, kroužkování a určování ptáků v zimním období.
Hygrocybe ceracea
  24. 11. 2018 - Calla a Krasec uspořádaly přírodovědnou vycházku "Za mechy do okolí Třebína". Vycházku vedli bryoložka Jitka Štěrbová a entomolog Jiří Řehounek. Lesy mezi Mokrým a Třebínem poskytly účastníkům dobrou možnost, jak se zorientovat v málo známé skupině rostlin.
Hygrocybe ceracea
  20. 10. 2018 - V sobotu 20. října jsme pozvali zájemce o přírodu na přírodovědnou vycházku "Za houbami do zámeckého parku Hluboká". Světem podzimních hub nás provedl mykolog Jiří Souček z Mykologického klubu Jihočeského muzea a přes nebývalé podzimní sucho nám ukázal velké množství různorodých, mnohdy i vzácných a ohrožených druhů hub. Největšímu zájmu se zřejmě těšily různobarevné voskovky.
Sýkořice vousatá
  7. 10. 2018 - V neděli 7. října uspořádala Calla přírodovědnou vycházku "Za rákosním ptactvem k Velkému vávrovskému rybníku". Součástí akce byly především ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Kromě běžných druhů se podařilo odchytit a okroužkovat i moudivláčka lužního nebo dva druhy rákosníků, pro které už jde o dosti pozdní výskyt.
  15. 9. 2018 - V cyklu přírodovědných vycházek proběhla v sobotu 15. září "Výprava do kampusu", tedy do areálu Přírodovědecké fakulty JU a Biologického centra AV ČR. Účastníci mohli objevovat zdejší tůňky, květnaté trávníky, písečnou dunu i spoustu zajímavých živočichů a rostlin. Průvodci jim byli botanici Milan Štech a Klára Řehounková i zoologové Miloslav Jirků a Jiří Řehounek.
  7. 9. 2018 - Calla s Hvězdárnou a planetáriem České Budějovice uspořádala přírodovědnou vycházku "Výprava na hvězdárnu", která proběhla v pátek 7. září večer v areálu hvězdárny. Vycházka byla zaměřená především na pozorování noční oblohy, astronomickou techniku či pozorování nočních živočichů. Účastníky provázeli astronomové Radek Stránský a Jana Nevrklová, zooložka Lucie Pleštilová, Zuzana Štětková z ČNFV Třeboň, entomologové Otomar Adam a Zdeněk Hanč a další lektoři, potkali se také s živými sovami, netopýry a ježkem ze záchranné stanice.
cvičák
  9. 6. 2018 - V sobotu 9. června proběhla přírodovědná vycházka "Za rostlinami a ptactvem na Cvičák", kterou vedli botanička Tereza Rejnková, ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Vycházka, jejíž součástí byl také odchyt a kroužkování ptáků, vedla do nové přírodní památky Cvičák na okraji Českého Krumlova. Největšímu zájmu přítomných se těšil odchycený krutihlav.
sojka
  1. 5. 2018 - V úterý 1. května proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Kroužkování ve Stromovce". Akce ve známém budějovickém parku byla spojená především s odchytem a kroužkováním ptáků, byly na ní však představeny i tzv. květnaté pásy. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek a našla si na ni cestu téměř stovka zájemců o přírodu.
České Budějovice
  7. 4. 2018 - Jubilejní desátý ročník přírodovědných vycházek s Callou otevřela v sobotu 7. dubna vycházka "Za geologií a historií centrem Budějovic" s geologem Petrem Rajlichem a historikem Václavem Kabíčkem se vydáme. Účastníci vyšli od Bludného kamene Bludného kamene na Náměstí Přemysla Otakara II a přes Senovážné náměstí a Lannovu třídu se nakonec dostali k Černé věži. A určitě poznali svoje město z jiné perspektivy.


  21. 10. 2017 - Letošní sezónu přírodovědných vycházek s Callou uzavřela v sobotu 21. října akce s názvem "Za ptáky a vodním hmyzem na tankodrom". Odchyt a kroužkování ptáků proběhl pod vedením ornitologa Petra Veselého, zatímco část programu zaměřenou na vodní živočichy vedl entomolog Vojtěch Kolář. A nikdo z padesáti účastníků snad sobotního dopoledne nelitoval, protože v sítích uvízly mimo jiné i dvě vzácné sýkořice vousaté.
  23. 9. 2017 - Třicet zájemců o přírodu vyrazilo s Callou na přírodovědnou vycházku "Co nám roste za humny". Branišovským lesem z Haklových Dvorů k sídlišti Máj účastníky provázeli botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek, kteří po celou cestu dokazovali, že i z kraje podzimu se dá leccos zajímavého v přírodě najít. Kromě určování kapradin a hálek mohli účastníci nakonec pozorovat i krkavce nebo orla mořského.
  8. 9. 2017 - V pátek 8. září se do Českých Budějovic po prázdninové pauze vrátily přírodovědné vycházky s Callou. Tentokrát jsme se vydali na "Večerní výpravu k Arpidě", kterou vedli entomologové Otomar Adam a Zdeněk Hanč a také ornitolog Petr Veselý. Vycházka byla zaměřena na večerní odchyt různých živočichů, především ptáků a nočních motýlů. Nenechalo si ji ujít 92 zájemců o přírodu.
vážka černořitná
  17. 6. 2017 - Poslední předprázdninovou přírodovědnou vycházku jsme nazvali "Výprava do Pískovny u Žemličky" a proběhla v sobotu 17. června. Krajinou Borovanska provedli účastníky botanička Klára Řehounková (PřF JU) a entomologové Petr Hesoun (Hamerský potok o. s.) a Jiří Řehounek (Calla). Cílem vycházky byla přírodovědně zajímavá pískovna s výskytem řady ohrožených druhů, na závěr navštívili účastníci také Přírodní památku Žemlička.
prstnatec
  4. 6. 2017 - Vycházka "Za ptáky a orchidejemi k Borskému rybníku" proběhla v neděli 4. června ve spolupráci Cally a Správy CHKO Blanský les. Vycházku do okolí Křemže spojenou s odchytem a kroužkováním ptáků a prohlídkou orchidejové louky vedli botanička Tereza Rejnková (SCHKO Blanský les) a ornitolog Petr Veselý (PřF JU). Akci si nenechalo ujít 97 zájemců o přírodu.
  23. 4. 2017 - V neděli 23. dubna proběhla přírodovědná vycházka "Výprava na Maškovec", kterou vedli botanik Leoš Lippl a entomolog Jiří Řehounek. Vycházka z Kamenného Újezda přes Přírodní památku Vltava u Blanského lesa a zříceninu hradu Maškovec skončila v Březí a byla zaměřená na zajímavé rostliny a hmyz. I přes mrazivé ráno a nepříznivou předpověď se jí zúčastnilo čtrnáct zájemců o přírodu.
slavík
  8. 4. 2017 - První z letošních přírodovědných vycházek s Callou "Za slavíkem modráčkem na tankodrom" byla zaměřená hlavně na ornitologii. Jak už název napovídá, podívali jsme se na území bývalého budějovického tankodromu, kde ornitolog Petr Veselý kroužkoval ptáky. Ukázali jsme si také plochy, kde proběhly zásahy na podporu biodiverzity. Slavíka modráčka se sice odchytit nepodařilo, i tak si ovšem 94 účastníků prohlédlo zblízka desítky malých opeřenců.


Houby
  15. 10. 2016 - "Za houbami na Hlincovou Horu" se jmenovala poslední letošní akce z cyklu přírodovědných vycházek s Callou. S mykoložkou Miloslavou Kavkovou jsme se vydali v sobotu 15. 10. do lesů v okolí Hlincové Hory a Rudolfova. Hub jsme nakonec objevili více než dost. A pěkné sobotní dopoledne vylákalo do lesa nejen zajímavé druhy hmyzu, ale i 45 zájemců o přírodu.
Budníček
  24. 9. 2016 - V sobotu 24. září proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Kroužkování v Šindlových Dvorech", kterou vedl ornitolog Petr Veselý. Pětaosmdesát zájemců o přírodu si na vycházce mohlo zblízka prohlédnout opravdu nebývalé množství ptáků, včetně sojky nebo krahujce. Došlo i na povídání o pohlavním dimorfismu, určování příbuzných druhů a ptačích migracích.
Netopýr
  2. 9. 2016 - Těsně po prázdninách, v pátek 2. září, proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Netopýří safari na Vrbenských rybnících" se zoologem Radkem Lučanem. Největšímu zájmu účastníků se těšily ukázky živých odchycených netopýrů, určování s pomocí tzv. bat detektoru a hledání vysílačky, která se používá pro sledování netopýrů. Akci si nenechalo ujít jedenapadesát zájemců o přírodu.
Bělozářka
  11. 6. 2016 - V sobotu 11. června proběhla přírodovědná vycházka "Výprava na Holubovské hadce a Dívčí Kámen". Průvodci po přírodovědně zajímavém a pestrém území podél Křemežského potoka nám byli geolog Petr Rajlich a botanik Leoš Lippl. Povídalo se samozřejmě hlavně o hadcích a na ně vázaných rostlinách - serpentinofytech. Vycházky se zúčastnilo dvacet zájemců o přírodu.
Svižník
  21. 5. 2016 - Další přírodovědná vycházka nás zavedla v sobotu 21. května na Třeboňsko. "Výpravu do pískovny Cep II" vedli entomologové David Boukal, Jiří Řehounek a botanička Klára Řehounková. Kromě sledování pískomilné či vodní flóry a fauny se povídalo také o přírodě blízké obnově pískoven a vědeckých experimentech na Cepu II. Sešlo se 32 zájemců o přírodu.
červenka
  7. 5. 2016 - V sobotu 7. května proběhla druhá letošní přírodovědná vycházka s Callou. Na "Kroužkování v údolí Rudolfovského potoka" pozval zájemce ornitolog Petr Veselý. Součástí vycházky bylo pozorování, poznávání, odchyt a kroužkování ptáků, a to včetně červenky obecné,letošního Ptáka roku. Dorazilo rekordních 101 zájemců o přírodu.
České Budějovice
  2. 4. 2016 - V sobotu 2. dubna odstartoval letošní ročník přírodovědných vycházek s Callou. "Za botanikou a historií do centra Budějovic" zavedli 31 účastníků historik Václav Kabíček a botanik Milan Štech. Na trase z Mariánského náměstí do Stromovky jsme nevynechali ani nejstarší budějovický jinan v rajském dvoře dominikánského kláštera.


pěnkava
  17. 10. 2015 - Sezónu přírodovědných vycházek jsme v roce 2015 zakončili tradičně s ornitologem Petrem Veselým, který pozval zájemce o přírodu na "Kroužkování v polích u Kaliště". Podzimní vycházka, kterou si nenechalo ujít 34 účastníků, byla spojená s pozorováním, poznáváním, odchytem a kroužkováním ptáků. Poprvé v historii přírodovědných vycházek s Callou se podařilo odchytit i dravce, konkrétně káni lesní a dvě poštolky obecné.
Chmíří
  20. 9. 2015 - Na druhou zářijovou přírodovědnou vycházku jsme vyrazili v neděli 20. září "Za rostlinami a hmyzem do parku 4 Dvory". Ruderálními i mokřadními společenstvy provedli 24 zájemců o přírodu botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek. Štěstí jsme měli zejména na rostliny, protože bylo k vidění hned několik ohrožených druhů naší flóry. Vycházka se pak protáhla až k Velkému vávrovskému rybníku.
Netopýr
  18. 8. 2015 - Po prázdninách se přírodovědné vycházky s Callou rozjedou tradičně. V pátek 4. září vyrazíme na "Netopýří safari v parku Na Sadech", tentokrát se zoologem Radkem Lučanem. Můžete se těšit také na živé netopýry a v případě pěkného počasí i jejich odchyt a určování podle hlasu s pomocí tzv. bat detektoru. Vycházka začíná netradičně v galerii Měsíc ve dne od 18 hodin povídáním a prezentací o netopýrech, poté se přesuneme do parku. Více informací v pozvánce.
roháč
 

14. 6. 2015 - Červnová pozdně odpolední přírodovědná vycházka nás v pátek 5. června zavedla do okolí Hluboké nad Vltavou. Jmenovala se "Za roháči a tesaříky a do Bavorovické aleje" a vedli ji entomologové Lukáš Čížek a Jiří Řehounek. Hlavním tématem vycházky byli tentokrát ohrožení brouci vázaní na staré stromy a mrtvé dřevo, pro které je Bavorovická alej velmi důležitou lokalitou, hlavně roháči a tesaříci obrovští.

Eliášova štola
 

18. 5. 2015 - Pro velký zájem vyhlašujeme druhý termín přírodovědné vycházky "Výprava do Eliášovy dědičné štoly". Uskuteční se v sobotu 23. května, sraz účastníků bude v 10:00 na návsi v obci Úsilné. Českobudějovickým permem i samotnou štolou bude účastníky opět provázet geolog Petr Rajlich. Pozor, na vycházku je nutné se předem přihlásit! Bližší informace naleznete v pozvánce.

čolek
 

16. 5. 2015 - Za přírodou se můžeme vypravit i do města. Letošní třetí přírodovědná vycházka s Callou povede v sobotu 16. 5. do areálu Jihočeské univerzity a Biologického centra AV ČR a jmenuje se "K tůňkám a písečné duně do kampusu". Průvodci účastníků budou převážně biologové z PřF JU a Biologického centra a ukážou jim tůňky pro obojživelníky, květnaté trávníky, hmyzí hotel nebo písečnou dunu. Vycházka začíná v 9:00 na zastávce českobudějovické MHD Jihočeská univerzita. Více na plakátku zde.

Eliášova štola
 

11. 4. 2015 - Na další přírodovědné vycházce jsme se v sobotu 11. dubna pomyslně přenesli do prvohor, konkrétně do českobudějovického permu. S geologem Petrem Rajlichem jsme vyrazili na "Výpravu do Eliášovy dědičné štoly" v Úsilném. Nejvytrvalejší ze 42 zájemců absolvovali kromě prohlídky samotné štoly také vycházku po okolí Úsilného.

Kalouš
 

13. 3. 2015 - Další sezónu přírodovědných vycházek jsme zahájili v pátek 13. března. Vycházku "Soví houkání ve Čtyřech Dvorech" vedl ornitolog Petr Veselý. Ačkoli jsme procházeli místy s prokázaným výskytem několika sov, nakonec se je nepodařilo chytit ani přilákat na hlasovou nahrávku. Přesto většina z 86 účastníků vydržela až do konce poslouchat výklad o sovách, nahrávky jejich hlasů i povídání o jiných opeřencích a jejich hnízdech.

  13. 3. 2015 - Už v pátek 13. března startujeme "Sovím houkáním ve Čtyřech Dvorech" další ročník přírodovědných vycházek s Callou. Toho loňského se zúčastnilo rekordních 412 milovníků přírody. Jako letošní novinku jsme vytvořili k přírodovědným vycházkám novou webovou stránku, kde najdou zájemci nejen aktuální informace, ale také fotogalerii ze všech dosavadních vycházek. Více se dozvíte také z tiskové zprávy.


pole
 

15. 11. 2014 - Vycházka s názvem "Krmítka v Branišovském lese" proběhla v sobotu 15. listopadu. Její hlavní součástí byly ukázky odchytu a kroužkování ptáků (nejen) na speciálních krmítkách určených pro vědecký výzkum. Vycházku vedli ornitologové Petr Veselý a Jana Beránková a setkala se se značným zájmem účastníků, kterých dorazilo dvaašedesát.

Netopýr
  20. 9. 2014 - Druhá zářijová přírodovědná vycházka zavedla účastníky v sobotu 20. září do přírodní památky Tůně u Špačků. Vycházku za zajímavými druhy rostlin, ptáků a hmyzu vedli botanik Leoš Lippl, ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Vycházku si nenechalo ujít dvaačtyřicet zájemců o přírodu. A zvláště nejmenší účastníky zaujalo kromě kroužkování ptáků také překonávání brodu.
Netopýr
  5. 9. 2014 - V pátek 5. září proběhla už sedmá letošní přírodovědná vycházka. Se zooložkou Lenkou Barčiovou se její účastníci vydali "Za netopýry na Vrbenské rybníky". Součástí vycházky byla také ukázka živých netopýrů (rezavého a vodního) a určování letících netopýrů podle hlasu tzv. bat detektorem. Pro děti byly připravené drobné úkoly s netopýří tématikou.
motýl
  15. 6. 2014 - Přírodovědná vycházka s názvem "Za motýly na Vrbenské rybníky" byla před prázdninami poslední. Po hrázích rybníků a okolních loukách vedli účastníky v neděli 15. června entomologové Zdeněk Hanč a Jiří Řehounek. Ačkoli se na počátku zdálo, že počasí motýlům nepřeje, nakonec se jich objevilo poměrně dost. Akci si nenechalo ujít 38 zájemců o přírodu.
Orty
  7. 6. 2014 - Pro velký úspěch jsme zopakovali přírodovědnou vycházku "Výprava do Ortů" s geologem Jihočeského muzea Petrem Rajlichem. Vycházka proběhla v sobotu 7. června a zúčastnila se jí další čtyřicítka zájemců o přírodu a geologii. Trasa vedla přes hrdějovickou pískovnu k Ortům, kde se účastníci podívali i do podzemních prostor.
Vycházka
  27. 5. 2014 - Čtvrtá přírodovědná vycházka s Callou zavedla účastníky v neděli 25. května do podhůří Blanského lesa. Vedli ji zooložka Pavla Robovská a entomolog Jiří Řehounek a jmenovala se "Za obojživelníky do Hradců". Jak název napovídá, zaměřila se hlavně na žáby a čolky, ale i na jiné vodní živočichy. Ve slunném nedělním dopoledni přilákala vycházka rekordní návštěvu 75 zájemců o přírodu.
Vycházka
  10. 5. 2014 - Letošní třetí přírodovědná vycházka zavedla účastníky v sobotu 10. května "Za jarní květenou do okolí Vidova". Určování a pozorování zajímavých druhů rostlin a hmyzu měli na starosti botanik Milan Štech a entomolog Jiří Řehounek. Vycházka do kamenolomu, lesního údolí potoka, zajímavých luk i světlého lesa vyvrcholila nalezením velmi vzácných druhů - vratičky měsíční a jestřábníku skvrnitého.
Orty
  27. 4. 2014 - Letošní druhá přírodovědná vycházka nesla název "Výprava do Ortů". Geolog Jihočeského muzea Petr Rajlich prošel s účastníky trasu přes hrdějovickou pískovnu k Ortům, kde se podívali i do podzemních prostor. Hlavním tématem vycházky byl tedy vznik kaolínu a jeho povrchová i podpovrchová těžba. A někteří si domů odnesli také hosínské železné kuličky.
kroužkování
  12. 4. 2014 - První letošní přírodovědná vycházka "Kroužkování u rybníka Lusný" s ornitologem Petrem Veselým proběhla v sobotu 12. dubna. Součástí vycházky byly ukázky odchytu a kroužkování ptáků, jiné opeřence účastníci pozorovali nebo se učili poznávat podle zpěvu. A nakonec příjemně překvapilo i slunečné počasí, které zcela ignorovalo předpověď.


pole
 

9. 11. 2013 - Sedmá a pro letošek poslední přírodovědná vycházka s Callou se jmenovala "Krmítka na tankodromu" a konala se v sobotu 9. listopadu na sídlišti Máj a v okolí Mladohaklovského a Velkého Vávrovského rybníka. Ornitolog Petr Veselý ukázal zájemcům ptačí krmítka určená pro vědecký výzkum, několik odchycených ptačích druhů, odchytovou síť i kroužkování. Vycházka přilákala osmačtyřicet zájemců o přírodu.

hřib
  12. 10. 2013 - Letošní šestá přírodovědná vycházka s Callou se jmenovala "Za houbami na Borek" a konala se v sobotu 12. října. Vedli ji předseda Mykologického klubu Jihočeského muzea Rudolf Mašek a entomolog Jiří Řehounek. Vycházku poznamenala nižší účast, pravděpodobně kvůli mrazivému a deštivému rannímu počasí.
Netopýr
  21. 9. 2013 - Druhá zářijová přírodovědná vycházka "Výprava za řezanem pilolistým" zavedla účastníky na bývalý tankodrom. Krom tajemné rostliny zmíněné v jejím názvu prezentovali botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek i další zajímavé druhy organismů, včetně šesti druhů vrb. I přes občasný déšť dorazilo na vycházku devatenáct zájemců o přírodu.
Netopýr
  6. 9. 2013 - Přírodovědná vycházka "Netopýří safari na sídlišti Vltava" proběhla v pátek 6. září. Se životem létajících savců seznámila 42 účastníků zooložka Lenka Barčiová v zahradě CEGV Cassiopeia, na sídlišti Vltava a na vrbenských rybnících. Děti si mohly pohladit handicapovaného netopýra rezavého, hledání netopýrů na sídlišti a v jeho okolí velmi usnadnil bat detektor.
můra
  21. 6. 2013 - Ani mračna komárů neodradila patnáct zájemců o přírodu od účasti na letošní třetí přírodovědné vycházce s názvem "Za nočními motýly na tankodrom". Hlavní část vycházky byla zaměřena na odchyt motýlů a dalšího hmyzu s pomocí světelného zdroje. Počasí nám tentokrát přálo a přítomné děti si užívaly nejen entomologických pozorování, ale i posunuté večerky.
orchidej
  11. 5. 2013 - Květnová přírodovědná vycházka "Za orchidejemi a ďáblíkem na Vrbenské rybníky" proběhla v sobotu 11. května. Průvodci světem vzácných rostlin byli účastníkům botanici Zuzana Štípková a Milan Kotilínek. I přes deštivé počasí se vycházka vydařila. A nehledě na posunutou vegetační sezńu nakonec kvetly i orchideje - prstnatce májové. Fotografie z přírodovědných vycházek najdou od letoška zájemci na Facebookovém profilu Cally.
kroužkování
  13. 4. 2013 - První letošní přírodovědá vycházka Kroužkování ve Stromovce proběhla v sobotu 13. dubna. Opravdové jaro s námi přišlo přivítat celkem 65 zájemců o přírodu. Průvodcem při pozorování, poslouchání, odchytu a kroužkování ptáků byl ornitolog Petr Veselý a tentokrát byl skutečně úspěšný, protože okroužkoval a ukázal účastníkům mnoho druhů včetně žluny nebo sojky. Více informací o letošních přírodovědných vycházkách najdete v tiskové zprávě.


Netopýr
  14. 9. 2012 - Přírodovědná vycházka "Za netopýry do Stromovky" proběhla v pátek 14. září u vodní nádrže Bagr v českobudějovickém parku Stromovka. Zoolog Lukáš Jurek ukázal účastníkům nejen létající netopýry, odchytovou síť či bat detektor, ale i živého handicapovaného netopýra a jeho krmení. Akce se zúčastnilo celkem 68 zájemců o přírodu.
Bruslařka
  1. 9. 2012 - V sobotu 1. září proběhla letošní šestá přírodovědná vycházka, tentokrát s názvem "Vodní hmyz v údolí Rudolfovského potoka". Vycházku vedli entomologové Tomáš Ditrich a David Boukal. Účastníci mohli s jejich pomocí poznat mnoho bezobratlých živočichů, kteří žijí v Rudolfovském potoce a rybníku Jarval, a také různé metody jejich odchytu.
Pískovny
  23. 6. 2012 - Předprázdninovou sérii pěti přírodovědných vycházek letos zakončila "Příroda vrábečských pískoven", která se konala v sobotu 23. června. Přírodou v okolí obce Vrábče provedli účastníky botanička Klára Řehounková a entomolog Jiří Řehounek. Z železniční zastávky Černý Dub se účastníci vydali směrem k Vrábči a cestou se věnovali rostlinám a broukům. Nakonec je čekala stará pískovna s plavuněmi, plavuníky, hrištičkami a hrušticemi.
motýl
  16. 6. 2012 - Čtvrtá letošní přírodovědná vycházka byla z důvodu chladného a deštivého počasí přesunuta z neděle 10. června na sobotu 16. června. Vycházku "Motýli na tankodromu" vedli entomologové Zdeněk Hanč a Jiří Řehounek a počasí jí tentokrát přálo. Hlavním cílem byl samozřejmě bývalý tankodrom a chytání motýlů, kterých se podařilo určit skoro dvacet druhů, např. perleťovec kopřivový, ohniváček černočárný nebo modrásek ušlechtilý.
mokřady
  19. 5. 2012 - Třetí letošní přírodovědná vycházka s názvem "Za rostlinami a hmyzem do okolí Máje" zavedla účastníky do lesa V Boru a blízkých mokřadů. Botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek ukázali třicítce zájemců o přírodu netušenou rozmanitost života poblíž největšího budějovického sídliště. Třešničkou na dortu se stalo malé rašeliniště s několika vzácnými druhy rostlin.
kroužkování
  28. 4. 2012 - Druhou letošní přírodovědnou vycházkou bylo Kroužkování ptáků v Hrdějovicích. Vycházku spojenou s určováním ptáků podle zpěvu a ukázkami jejich odchytu a kroužkování vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Celkem 46 zájemců o přírodu se prošlo po okolí Hrdějovic, nejvíce času pak strávili v místní pískovně, kde proběhla ukázka odchytu a kroužkování.
ČB náměstí
  14. 4. 2012 - Za přírodou a historií do centra II, to byl název první letošní přírodovědné vycházky, jejichž cyklus připravuje Calla pro budějovickou veřejnost od roku 2008. V pokračování úspěšné loňské vycházky zavedli účastníky na zajímavá místa městského centra historik Tomáš Malina a botanik Milan Štech. Akce proběhla v sobotu 14. dubna a zúčastnilo se jí 42 zájemců o přírodu a historii. Další informace o přírodovědných vycházkách v tiskové zprávě.


fotka
  15. 10. 2011 - Přírodovědná vycházka "Za ptáky na krmítko" přilákala 15. 10. do Branišovského lesa u Českých Budějovic. Sraz účastníků bude na zastávce MHD Máj - Antonína Barcala v 10 hodin. Ornitolog Petr Veselý pozval účastníky ke svému krmítku, kde již devět let zkoumá ptačí společenstvo. Všichni účastníci si také prohlédli odchycené ptáky a vyslechli zajímavosti z jejich života.
můra
  21. 9. 2011 - Do programu přírodovědných vycházek jsme mimořádně zařadili vycházku "Za nočními motýly k Arpidě II". Součástí vycházky byl noční lov motýlů s pomocí světelného zdroje. Světem nočních motýlů provedli zájemce entomologové Zdeněk Hanč a Otomar Adam. Akce byla náhradou za předchozí termíny, které zhatilo nepříznivé počasí.
  17. 9. 2011 - Sdružení Calla uspořádalo přírodovědnou vycházku pod názvem "Netopýří safari na sídlišti" Vycházku vedla zooložka Tereza Bradáčová, která s sebou přivezla i živé handicapované netopýry. Účastníkům ukázala také netopýří budky a zasvětila je do určování těchto létajících savců s pomocí bat detektoru.
můra
  30. 6. 2011 - Ve čtvrtek 30. června uspořádala Calla přírodovědnou vycházku "Za nočními motýly k Arpidě". Ukázku odchytu motýlů s pomocí světelného zdroje předvedli a do jejich života účastníky zasvětili entomologové Zdeněk Hanč a Otomar Adam.
brouk
  12. 6. 2011 - V neděli 12. června uspořádala Calla přírodovědnou vycházku "Rostliny a hmyz Vrbenských rybníků". Vycházku vedli botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek. I přes nepříznivé počasí mohli nakonec účastníci pozorovat celou řadu zajímavých druhů.
králík
  19. 3. 2011 - Sdružení Calla uspořádalo v sobotu 19. března další přírodovědnou vycházku "Za sovami a datly do okolí Máje" na okraji Českých Budějovic. Tentokrát ji vedl ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek.
CD
  12. 2. 2011 - Přírodovědná vycházka "Za stromy a historií do centra", vedl v Českých Budějovicích botanik Milan Štech a historik Tomáš Malina.


hlemyzd se pari
  23. 10. 2010 - Sdružení Calla uspořádala přírodovědnou vycházku "Výprava za zemounem skalním", která proběhla v okolí Boršova nad Vltavou. Zoologové Pavel Pech a Jiří Řehounek seznámili účastníky s tajemným světem suchozemských plžů a samozřejmě nevynechali ani další zajímavé obyvatele okolních lesů a luk.
ucast verejnosti
  25. 9. 2010 - Sdružení Calla uspořádala přírodovědnou vycházku s názvem "Kroužkování u Šindlovského rybníka".
  3. 9. 2010 - Sdružení Calla uspořádala přírodovědnou vycházku pod názvem "Za netopýry na Vrbenské rybníky". Tajemným světem létajících savců provázela Tereza Březinová a její pomocníci - handicapovaní netopýři.
ROHAC
 

25. 6. 2010 - Calla uspořádala přírodovědnou vycházku "Za roháči a tesaříky na Hlubokou". Světem brouků vázaných na staré stromy, který ožívá až v podvečerním čase, nás provedl entomolog Lukáš Čížek.

zaby
  29. 5. 2010 - Sdružení Calla uspořádala přírodovědnou vycházku "Žáby na tankodromu". Vydali jsme se se zooložkou Pavlou Robovskou za poznáním života obojživelníků a dalších zajímavých živočichů do okolí českobudějovického sídliště Máj.
vyrez
  17. 4. 2010 - Sdružení Calla srdečně uspořádala přírodovědnou vycházku, tentokrát pod názvem "Kdo zpívá v Branišovském lese?".
sova
 

26. 2. 2010 - Calla spolu s ornitologem Petrem Veselým uspořádala přírodovědnou vycházku "Soví houkání".červenka
 

19. 9. 2009 - Kroužkování ptáků na tankodromu. Přírodovědná vycházka tentokrát vedla na bývalý tankodrom u českobudějovického sídliště Máj. Vycházku vedli ornitologové Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek a její součástí byli ukázky odchytu a kroužkování ptáků.

plakát na přírodovědnou vycházku
 

28. 8. 2009 - Vycházka s Terezou Březinovou za netopýry do Přírodní rezervace Vrbenské rybníky.

ilustrační foto
  13. 6. 2009 - Přírodovědná vycházku "Za motýly do Mojského lesa" s entomology Zdeňkem Hančem a Jiřím Řehounkem. Ukázka metod pro odchyt hmyzu. Zhruba tříhodinová trasa je vhodná i pro děti a sjízdná pro kočárky.
foto z procházky
  24. 5. 2009 - Exkurze 7. ročníku cyklu Přírodou krok za krokem - PŘÍRODA BORKOVICKÝCH BLAT. Celodenní vycházky konané u příležitosti otevření obnovené naučné stezky Borkovická blata se zůčastnilo 42 návštěvníků. Vycházku vedli RNDr. Daniel Abazid a RNDr. Jiří Řehounek.
červenka
 

26. 4. 2009 - Přírodovědná vycházka do Branišovského lesa. V Českých Budějovicích a okolí startuje cyklus přírodovědných vycházek. První z nich vedla do Branišovského lesa u největšího budějovického sídliště Máj. Byla zaměřena hlavně na poznávání ptáků a vedli ji ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek.Labuťe
 

13. 9. 2008 - Přírodovědná vycházka "Vrbenské rybníky na konci léta".

Tato stránka vznikla za finanční podpory Statutárního města České Budějovice.
Přírodovědné vycházky byly podpořeny Statutárním městem České Budějovice, Ministerstvem životního prostředí ČR a Jihočeským krajem v rámci sítě Krasec.


logo Magistrátu města České Budějovice logo MŽP Jihočeský kraj Krasec

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz